Ухвала
від 24.05.2017 по справі 695/726/17
ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Справа № 695/726/17

номер провадження 1-кп/695/130/17

Номер рядка у звіті 48

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2017 рокум. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

з участю прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

розглянувши на підготовчому судовому засіданні по кримінальному провадженні №12017250000000068 відносно обвинуваченої ОСОБА_5 за ч.2 ст.366, ч.2 ст.367 КК України, клопотання захисника про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України та закриття провадження,-

ВСТАНОВИВ

Органи досудового розслідування обвинувачують ОСОБА_5 в тому , що вона, відповідно до наказу ДП «Златодар» Державного агентства резерву України № 19-к від 15.02.2012, будучи призначеною виконуючою обов`язки головного бухгалтера та наказу №47 від 20.03.2012 призначена на посаду головного бухгалтера, будучи наділеною організаційно-розпорядчими функціями, в силу пункту 1 примітки до ст. 364 КК України, являючись службовою особою, в період часу з жовтня 2012 року до 12.08.2013, перебуваючи на ДП «Златодар», що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка,47, учинила службову недбалість, а саме, будучи службовою особою не виконала свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, що надало можливість директору ДП «Златодар» ОСОБА_6 (матеріали досудового розслідування стосовно якого виділено в окреме провадження) заволодіти зерном, переданим на зберігання ДП «Златодар», що заподіяло тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам ТОВ «ТРЕЙДФІЛД УКРАЇНА» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») та СФГ «Настасія» за наступних обставин.

Так, ДП «Златодар» відповідно до статуту, засноване на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства резерву України, що діє відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 за №463/2011 «Про положення про Державне агентство резерву України».

Вказане підприємство надає послуги із зберігання зерна та продуктів його переробки, відповідно Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні», Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затвердженої наказом Міністерства Аграрної Політики України №661 від 13.10.2008, Положення про обіг складських документів на зерно, затвердженого наказом Міністерства Аграрної Політики України N 198 від 27.06.2003, Технічного регламенту зернового складу, затвердженого наказом Міністерства Аграрної політики України № 228 від 15.06.2004.

ДП «Златодар» надавало послуги із зберігання зерна та продуктів його переробки, відповідно Сертифікатів відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки № 5534 від 21.09.2012 (зерносховище за адресою: Черкаська обл., Золотоніський район, с. Вознесенське, вул. Шевченка, 67) та №5227 від 10.07.2012 (зерносховище за адресою: Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Шевченка, 47), виданих Державною інспекцією сільського господарства України.

Згідно Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» (надалі Закон) (в редакції, чинній на момент скоєння кримінального правопорушення), передбачено наступне:

відповідно до ст. 24 Закону зерно підлягає зберіганню у зернових складах. Власники зерна мають право укладати договори складського зберігання зерна на зберігання зерна у зернових складах з отриманням складських документів на зерно, а також зберігати зерно у власних зерносховищах. При прийманні зерна на зберігання зерновий склад зобов`язаний здійснити аналіз його якості. Зерновий склад зобов`язаний вживати усіх заходів, передбачених Законом, нормативно-правовими актами, договором складського зберігання зерна, для забезпечення схоронності зерна, переданого йому на зберігання. Видача зерна володільцеві складського документа на зерно здійснюється в обмін на виписані на це зерно складські документи.

Відповідно до ст. 32 Закону зерновий склад зобов`язаний повернути поклажодавцеві або особі, зазначеній ним як одержувач, зерно у стані, передбаченому договором складського зберігання та законодавством.

Відповідно до ст. 36 Закону зернові склади зобов`язані вести реєстр зерна, прийнятого на зберігання. Вимоги до реєстру зерна та порядок його ведення визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону зерновий склад на підтвердження прийняття зерна видає один із таких документів: подвійне складське свідоцтво; просте складське свідоцтво; складську квитанцію. Форма бланків складських документів на зерно, порядок їх випуску, передачі, продажу зерновим складам встановлюються Кабінетом Міністрів України. Нові складські документи на зерно видаються в обмін на раніше виписані.

Відповідно до ст. 46 Закону після видачі зерна володільцям складських документів на зерно зернові склади повинні погасити прийняті складські документи на зерно шляхом відмітки на складському документі - "погашено". Погашені складські документи на зерно в повторний обіг не допускаються і виключаються з реєстру складських документів на зерно, про що робиться відповідний запис. Погашені складські документи зберігаються зерновим складом протягом трьох років.

Крім того, Інструкцією про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затвердженої Наказом Міністерства Аграрної Політики №661 від 13.10.2008 (надалі Інструкція) (в редакції, чинній на момент скоєння кримінального правопорушення), зокрема, передбачено:

ч. 1 п. 1.2. Інструкції облік і оформлення операцій з зерном на підприємствах здійснюються за формами документів первинного обліку хлібоприймальних та зернопереробних підприємств, затверджених наказом Міністерства хлібопродуктів СРСР від 22.02.88 № 50 «Об утверждении форм первичной учетной документации и кратких указаний по их применению и заполнению хлебоприемными и зерноперерабатывающими предприятиями системы Министерства хлебопродуктов СССР»,

ч. 5 п. 1.1 Інструкції оформлення документів для відпуску зерна здійснюється згідно з Положенням про обіг складських документів на зерно, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики України від 27.06.2003 N 198.

ч. 5 п.п. 1.2 Інструкції видача зерна проводиться зерновим складом в обмін на оригінал складської квитанції на зерно;

ч. 5 п.п. 1.5 Інструкції у разі повернення зерна частинами зерновий склад повинен

видати його власнику новий складський документ на зерно, що залишилося, в обмін на оригінал раніше виданого складського документа на зерно, перший та другий примірники якого повинні бути погашені в установленому порядку.

ч. 5 п.п. 1.6 Інструкції при оформленні нових складських квитанцій зерновий склад зобов`язаний щодоби передавати дані до реєстру складських документів на зерно.

ч. 5 п.п. 1.7 інструкції кожна партія зерна видається її власнику матеріально

відповідальною особою складу за кількістю і за якістю зерна на основі письмового звернення власника, доручення на право отримання зерна, наказу по зерновому складу (форма N 16), попередньо складеного акту-розрахунку (додаток 7).

ч. 5 п.п. 1.10 Інструкції при видачі зерновим складом партії зерна виконуються такі організаційно-технологічні операції: власник зерна (уповноважена ним особа) подає заяву щодо його витребування та пред`являє складські документи на зерно, яке він бажає забрати зі складу; ВТЛ передає в бухгалтерію показники якості партії зерна(форма N 47), що зберігається, які склалися на момент відпуску; бухгалтерія готує попередній акт-розрахунок, у якому проводить розрахунки обсягу основного, побічних продуктів і відходів, що належать власнику, вираховує втрати згідно з нормами і ставить до відома власника зерна (представника власника); бухгалтерія оформлює наказ про відпуск зерна за формою N 16; бухгалтерія оформляє акт-розрахунок за фактичними показниками якості і перевіряє правильність проведених розрахунків за надані зерновим складом послуги та їх сплату.

ч. 5 п.п. 1.11 Інструкції після видачі зерна, за умови відсутності претензій з боку одержувача, зерновий склад погашає одержаний ним оригінал складського документа на зерно та його другий примірник і зберігає їх та супровідні документи протягом трьох років.

ч. 5 п.п.1.12 Інструкції повернена власнику партія або частина партії зерна виключається з реєстру зерна (заставного зерна) зернового складу.

ч. 5 п.п. 1.13 Інструкції погашені складські документи на зерно виключаються із реєстру складських документів на зерно (заставне зерно) і в повторний обіг не допускаються.

ч. 5 п.п. 1.20 Інструкції наступного дня після відвантаження зерна всі документи з оформлення його відпуску передаються в бухгалтерію.

ч. 5 п.п.2.1 Інструкції переоформлення зерна від одного власника іншому проводиться в їх присутності або в присутності уповноважених ними осіб згідно з заявою власника про переоформлення. У заяві вказуються культура, клас, обсяг переоформлення, реквізити нового власника.

ч. 5 п.п. 2.2, 2.4, 2.7 Інструкції при переоформленні зерна ВТЛ зернового складу надає бухгалтерії аналізну картку з відміткою "переоформлення". До заяви додаються складські документи, видається наказ керівника зернового складу форма N 16), складається акт приймання-передавання зерна, який підписується в тристоронньому порядку (перший власник зерна, новий власник зерна і керівник зернового складу), оформляється договір складського зберігання зерна з новим власником. Підставами для видачі чи переоформлення продуктів переробки зерна є акт-розрахунок виходу продукції при переробці зерна (форма N 117, N 121) та товарно-транспортні накладні.

Згідно Положення «Про обіг складських документів на зерно, затвердженого наказом Міністерства Аграрної Політики N 198 від 27.06.2003 (надалі Положення) (в редакції, чинній на момент скоєння кримінального правопорушення), передбачено наступне:

п. 1.1, 1.3, 1.5 Положення складськими документами на зерно є складська квитанція, просте та подвійне складські свідоцтва (далі - складські документи). Бланки складських документів на зерно є бланками документів суворої звітності. Їх виготовлення, отримання, доставка, облік, зберігання, видача, списання проводяться згідно з чинним законодавством. Облік надходження, використання бланків складських документів здійснюються державним підприємством "Держреєстри України" (надалі - ДП "Держреєстри України") в електронному вигляді в Реєстрі складських документів на зерно.

п. 1.9. Положення зерновий склад не повинен видавати поклажодавцю складські документи на зерно, якщо: зерно не було прийняте зерновим складом на зберігання; зерно має особливі показники якості, які можуть завдати шкоди здоров`ю персоналу зернового складу або третім особам, а також майну зернового складу.

п. 1.11 Положення складська квитанція на зерно виписується складом одночасно з прийняттям зерна на зберігання.

п. 10.3 Положення після видачі зерна власникам складських документів на зерно уповноважена особа зернового складу погашає прийняті складські документи на зерно написом "Погашено", вказує дату, прізвище, ініціали і ставить підпис.

п. 11.15 Положення видані партії зерна виключаються з Реєстру зерна зернового складу, а погашені складські документи на зерно виключаються з Реєстру складських документів на зерно, виданих зерновим складом, і в повторний обіг не допускаються.

Технічним регламентом зернового складу, затвердженого наказом Міністерства Аграрної політики України №228 від 15.06.2004, (надалі Регламент) (в редакції, чинній на момент скоєнні кримінального правопорушення), передбачено:

п. 6.1.8, 6.1.9 Регламенту зерновий склад зобов`язаний вживати всіх заходів, установлених договором складського зберігання зерна, законом,іншими актами цивільного законодавства, Регламентом для забезпечення схоронності зерна, переданого складу на зберігання. Зерновий склад зобов`язаний повернути власнику зерна або особі, зазначеній власником як одержувач, зерно в стані, передбаченому договором складського зберігання та законодавством України.

п. 6.1.12 Регламенту зерновий склад не має права без згоди власника зерна користуватися зерном, переданим йому на зберігання, а також передавати зерно в користування іншій особі.

п. 6.6.22 Регламенту перші примірники накладних вагар передає у бухгалтерію підприємства. За цими примірниками працівник бухгалтерії складає реєстри накладних за формою N 3ХС-3 на прийняте зерно за середньодобовими зразками.

п. 6.7.1 Регламенту бухгалтерія зернового складу: а) за даними товарно-транспортних накладних виписує за формами 3ХС-3 для однорідних за якістю партій зерна реєстри накладних; б) приймає від матеріально відповідальних осіб звіт за формою N 3ХС-37 про рух зерна, прийнятого на зберігання; в) після звірки документів робить необхідні розрахунки для визначення залікової (розрахункової) ваги, оформляє на зерно необхідні складські документи та видає документи власникам зерна; г) веде за формою N 36 книгу кількісно-якісного обліку зерна і продуктів його переробки.

п. 6.7.3 Регламенту якість завезених на зберігання зернових культур реєструється за формами N 49, 55, 56, 59, 66, 71, 81, 153 у відповідних журналах.

п. 6.12.3, 6.12.5 Регламенту володілець складського документа на зерно має право вимагати від зернового складу повернення зерна повністю або частинами. Усі розрахунки проводить бухгалтерія зернового складу.

При видачі зерновим складом партії зерна виконуються такі організаційно-технологічні операції: а)власник (представник власника) зерна подає заяву щодо його витребування та пред`являє складські документи на зерно, яке він бажає забрати зі складу; б) виробнича технологічна лабораторія передає у бухгалтерію фактичні показники якості партії зерна, що зберігається; в) бухгалтерія готує акт-розрахунок, у якому проводить розрахунки обсягу основного та дрібного зерна і кормових відходів, що належать власнику, вираховує втрати та убутки згідно з нормами і ставить до відома власника зерна (представника власника); г) за погодженням сторін бухгалтерія оформляє наказ про відпуск зерна за формою N 16, що затверджується керівником зернового складу; ґ) оформляються пропуск (МВО), товарно-транспортна накладна та картка аналізу зерна (ВТЛ); д) порожній транспортний засіб (без водія та сторонніх предметів), що відповідає технічним і санітарним нормам, подають на ваги та у вагових журналах проставляють його вагу (нетто); е) транспортний засіб (порожній) подають до точки навантаження зерна або іншого продукту (дрібного зерна, відходів); є) завантажений продукцією транспортний засіб зважують на відповідних вагах, записують його вагу (брутто) у журнали за чинними формами і в товарно-транспортні накладні; ж) виробничо-технологічна лабораторія визначає фактичні показники якості завантаженого в транспортний засіб зерна та передає результати в бухгалтерію для проведення остаточних розрахунків; з) бухгалтерія оформляє остаточні розрахунки оплати за зберігання зерна зерновим складом.

п.6.12.6. Регламенту після видачі зерна, при умові відсутності претензій з боку отримувача, зерновий склад погашає одержаний ним оригінал складського документа на зерно та його другий примірник і зберігає їх та супровідні документи протягом трьох років.

п. 7.1.4, 7.1.5, 7.1.7 Регламенту складська квитанція на зерно скріплюється підписами керівника, головного бухгалтера та печаткою зернового складу. Реєстри документів внутрішнього призначення складаються бухгалтерією зернового складу, на їх основі оформляються складські свідоцтва або складські квитанції на зерно. Зернові склади зобов`язані вести реєстр складських документів на зерно (заставне зерно) та зерна (заставного зерна), прийнятого на зберігання.

Відповідно до п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерських облік та фінансову звітність в Україні» (надалі Закон), відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

п. 5 ст. 8 Закону вказує, що підприємство самостійно: визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньо господарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку. Керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Згідно ст. 9 Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов`язкові реквізити. Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Так, ОСОБА_6 , будучи, згідно наказу №231-к від 29.12.2011, призначеним на посаду генерального директора ДП «Златодар», безпосередньо та через адміністрацію підприємства, здійснювати поточне управління (керівництво) зазначеним підприємством, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність власних дій, шляхом зловживання своїм службовим становищем, через створений ним суб`єкт підприємницької діяльності з ознаками фіктивності ТОВ «Гердем» (код 38369022), створив умови, спрямовані на заволодіння майном, а саме зерном кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, переданим контрагентами на зберігання ДП «Златодар», при наступних обставинах.

Згідно п.п. 7.1, 7.3, 7.4, 7.5 статуту Державного підприємства «Златодар», передбачено, що керівник підприємства самостійно вирішує питання діяльності підприємства; керівник підприємства має право: діяти без доручення від імені підприємства, представляти його інтереси у відносинах з юридичними та фізичними особами, розпоряджатися коштами та майном підприємства, укладати господарські та інші договори (контракти), в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, які є обов`язковими для всіх підрозділів та працівників підприємства, вирішувати інші питання, віднесені до компетенції керівника законодавством, уповноваженим органом управління, контрактом, Статутом; керівник підприємства зобов`язаний забезпечувати виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, Статутом, контрактом, забезпечувати виконання показників ефективності використання державного майна, доходу підприємства, майнового стану підприємства; керівник підприємства несе відповідальність за невиконання завдань підприємства, передбачених законодавством, Статутом, контрактом, достовірність та своєчасність надання фінансових та бухгалтерських звітів, стан та діяльність підприємства.

Згідно контракту № 42/11 від 29.12.2011, укладеного між головою Державного агентства резерву України ОСОБА_7 та генеральним директором ДП «Златодар» ОСОБА_6 , передбачено, що керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високоприбуткову діяльності, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством державного майна, своєчасне виконання завдань з накопичення (приймання), розміщення, освіження (поновлення), відпуску матеріальних цінностей державного резерву та їх кількісне та якісне зберігання; керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними актами; керівник діє на підставі єдиноначальності, несе персональну відповідальність за фінансово-господарську діяльність підприємства та збереження державного майна.

В ході здійснення поточного управління (керівництво) ДП «Златодар», у ОСОБА_6 виник умисел щодо створення умов, спрямованих на незаконне заволодіння зерном, переданим на зберігання ДП «Златодар» контрагентами підприємства суб`єктами підприємницької діяльності реального сектору економіки, який полягав в наступному.

Відповідно зазначених вище вимог законодавства України, зерно на ДП «Златодар» зберігається в зернових складах знеособлено, виключно по кількісним та якісним показникам, а переоформлення зерна з одного Поклажодавця на іншого в бухгалтерії підприємства та відвантаження зерна з зернових складів, здійснюється на підставі наказів, підписаних генеральним директором та головним бухгалтером підприємства, Поклажодавці, під час переоформлення зерна, фактично не бачать придбаний товар, переоформлення проводиться виключно по складським документам в бухгалтерії підприємства, а відповідальність за проведені операції несе ДП «Златодар», як Зберігач, який не має права на свій розсуд розпоряджатися зерном, прийнятим на зберігання і не вмішується в господарську діяльність, яка проводиться між Поклажодавцями підприємства. Таким чином, у ОСОБА_6 була створена можливість для проведення «безтоварних» операцій по переоформленню зерна з одного Поклажодавця на іншого та відвантаження зерна без його фактичного надходження.

Для незаконного створення умов, спрямованого на заволодіння зерном інших Поклажодавців, ОСОБА_6 , в порушення встановленого законодавством України порядку здійснення підприємницької діяльності та всупереч законодавчих актів України, що регулюють діяльність суб`єктів підприємництва, а саме: ст. 19, 56, 57, 58, 65, 89 ГК України, ст. 81, 87, 89 ЦК України, ст. 8, 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", вчинив незаконні дії для створення суб`єкта підприємницької діяльності (юридичну особу) з ознаками фіктивності ТОВ «Гердем», основним видом діяльності якого було за КВЕД 46.12 «Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин».

Одним із засновників та директором ТОВ «Гердем» являлася ОСОБА_8 (кримінальне провадження відносно якої, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205, ч. 1 ст. 366 КК України, виділено в окреме провадження та ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.10.2015, ОСОБА_8 визнано винною у скоєнні зазначених кримінальних правопорушень та звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності).

Після реєстрації ТОВ «Гердем», ОСОБА_9 відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства не мала, угод фінансового характеру не складала, печаткою підприємства не користувалася, а реєстраційні і установчі документи та печатку підприємства передала ОСОБА_6 , що надало змогу останньому вести незаконну господарську діяльність, а саме: складати від імені ОСОБА_9 , як директора ТОВ «Гердем», необхідні документи фінансово-господарської діяльності (договори, податкові, видаткові накладні, акти виконаних робіт та інші документи), звітні документи зазначеного підприємства по сплаті податків, які зовні складені вірно, але фактично не відповідали дійсності, та надало змогу перераховувати грошові кошти без фактичного проведення фінансово-господарських операцій, тобто в подальшому використати печатку, статутні документи та реквізити ТОВ «Гердем» для здійснення удаваних (безтоварних) операцій та незаконного одержання доходів.

Так, 03.10.2012 між ДП «Златодар», як Зберігачем та ТОВ «Гердем», як Поклажодавцем, був укладений договір № 53/4 складського зберігання зерна кукурудзи урожаю 2012 року.

У подальшому ОСОБА_6 , фактично керуючи фінансово-господарською діяльністю ТОВ «Гердем», щодо придбання та продажу зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, на підставі неправдивих офіційних документів ДП «Златодар», проводив переоформлення з ТОВ «Гердем» на інших Поклажодавців та відвантаження на ТОВ «Гердем» зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, без фактичного надходження такого зерна від цього підприємства на зернові склади ДП «Златодар»

Так, відповідно висновку судової економічної експертизи №3/7 від 11.06.2015, надходження зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на зберігання в склади ДП «Златодар» відображене в бухгалтерському обліку підприємства за ТОВ «Гердем» загальною вагою 5 585 595 кг (з урахуванням висновків ревізії викладених в акті від 05.12.2014, №03-23/119), документально не підтверджується.

За вказаний період згідно бухгалтерського обліку відвантажено та переоформлено на інші підприємства у загальній кількості 24 421 236 кг, у тому числі: переоформлено на інші організації 12 942 720 кг; відвантажено ТОВ «Гердем» - 11 478 516 кг. Всього вибуло за рахунок очистки 16 340 кг. Залишок станом на 16.07.2013 складав 270 675 кг. З урахуванням непідтвердженого документально надходження зерна кукурудзи, залишок повинен був складати «-» 5 314 920 кг.

Відповідно додаткової судової економічної експертизи №3/54 від 03.06.2016, залишки зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, що числилася за ТОВ «Гердем», відображені в бухгалтерському обліку ДП «Златодар» (у Формі 36) станом на 16.07.2013 в загальній кількості 270 675 кг (Дільниця №1 та Пальмирське ХПП), з урахуванням висновків економічної експертизи №3/7 від 11.06.2015, представлених на експертизу первинних документів на надходження, відвантаження та переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, вилучених у контрагентів ТОВ «Гердем», з урахуванням надходжень, відвантажень та переоформлень по датах зазначених у первинних документах і в складських квитанціях за період з 01.10.2012 по 16.07.2013, документально не підтверджується.

Згідно представлених на експертизу документів, залишки зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, що числилася за ТОВ «Гердем» станом на 16.07.2013 повинні були складати «-» 5 717 588кг.

Крім вище викладеного, не видалось можливим ні підтвердити ні спростувати проведення господарських операцій з надходження, вибуття та переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року по підприємствам: ТОВ «Акваторія техносервіс»; ПП «Агровіс»; ФОП « ОСОБА_10 »; ТОВ «НІДАС»; ФОП ОСОБА_11 ; ТОВ «Аграрні традиції України»; ФОП ОСОБА_12 ; ТОВ «Мрія»; ПП ВКФ «Онікс Сигма»; ТОВ «КУВАС».

При умові не підтвердження господарських операцій з надходження, вибуття та переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року по вище переліченим підприємствам - залишки зерна кукурудзи 3 класу, що числилася за ТОВ «Гердем» станом на 16.07.2013 повинні були складати «-» 7 512 829 кг.

Враховуючи, що зерно на ДП «Златодар» зберігається в зернових складах знеособлено, виключно по кількісним та якісним показникам, зазначені вище протиправні дії призвели до того, що на складах ДП «Златодар» відсутнє зерно кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року в кількості 7 353, 58 тон, яке належить ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») та 449, 394 тон, яке належить СФГ «Настасія».

Так, відповідно до висновку судової економічної експертизи №3/11 від 28.05.2015, встановлено, що згідно Реєстру складських квитанцій ДП «Златодар», станом на 31.10.2014 в складах ДП «Златодар» числилося на зберіганні за ТОВ «Полігрейн Агро» зерно кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року в кількості 7 353, 58 тон.

Відповідно висновку судової економічної експертизи №3/8 від 29.05.2015, згідно представлених на експертизу документів, в бухгалтерському обліку ДП «Златодар», документально підтверджується наявність на зберіганні в складах підприємства за СФГ «Настасія» 449, 394 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року.

У відповідності до проведеної інвентаризації хлібопродуктів ДП «Златодар» та відповідно акту №03-23/119 від 05.12.2014 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Златодар», проведеного Золотоніською ДФІ в Черкаській області та додатками до нього залишок зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на складах ДП «Златодар» відсутній.

Таким чином, ОСОБА_6 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, через підприємство з ознаками фіктивності ТОВ «Гердем», створив умови, спрямовані на незаконне заволодіння майном ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») в кількості 7 353, 58 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на загальну суму 15 049 382, 27 грн. та майном СФГ «Настасія» в кількості 449, 394 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на загальну суму 898 788 грн., а всього на загальну суму 15 498 776,27 грн.

Створення ОСОБА_6 умови, які спрямовані на незаконне заволодіння майном ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») та майном СФГ «Настасія» стало можливим завдяки тому, що службові особи ДП «Златодар», зокрема, головний бухгалтер ОСОБА_5 самоусунулася від виконання покладних на неї посадовими інструкціями та законодавчими актами України обов`язків, вчинила службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них за наступних обставин.

Так, відповідно до п.п. 1.4. посадової інструкції головного бухгалтера ДП «Златодар», ОСОБА_5 , як головний бухгалтер, є керівником бухгалтерської служби підприємства, відповідальною особою за організацію та ведення облікової діяльності підприємства.

Згідно з пунктом 1.9 зазначеної інструкції, головний бухгалтер повинен знати: постанови, розпорядження, накази вищестоящих органів, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з фінансових і контрольно-ревізійних органів з організації бухгалтерського обліку та складання звітності, а також стосовно господарсько-фінансової діяльності підприємства, структуру підприємства та перспективи його розвитку, основи технології виробництва продукції підприємства, положення та інструкції з організації бухгалтерського обліку на підприємстві, правила його ведення, порядок оформлення операцій і організацію документообігу по ділянкам обліку, методи господарсько-фінансової діяльності підприємства, виявлення внутрішньогосподарських резервів, порядок приймання, оприбуткування та витрачання грошових коштів, товарно-матеріальних та інших цінностей, правила розрахунків з дебіторами та кредиторами, списання з бухгалтерських балансів недостач, дебіторської заборгованості, інших втрат, правила проведення інвентаризацій грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей, розрахунків та планових зобов`язань, порядок і терміни складання бухгалтерських балансів і звітності, правила про проведення перевірок, документальних ревізій, організацію господарського розрахунку, засоби обчислювальної техніки і можливості їх застосування для механізації обліково-обчислювальної техніки і можливості їх застосувань: механізації обліково-обчислювальних робіт та аналізу господарської діяльності підприємства, передовий досвід вдосконалення господарсько-фінансової діяльності підприємства, економіку, організацію виробництва праці та управління, цивільне право, трудове, фінансове та господарське законодавство, правила і норми охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Для здійснення покладених на ОСОБА_5 обов`язків вона, згідно з посадовою інструкцією головного бухгалтера ДП «Златодар», наділена правами та обов`язками, зокрема:

п.п. 2.1. Здійснювати, виходячи з Положення про головних бухгалтерів, організацію бухгалтерського обліку господарсько-фінансової діяльності підприємства і контроль за економним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, збереження державної власності.

п.п. 2.2. Формувати відповідно до законодавства про бухгалтерській облік і облікову політику, виходячи зі структури й особливостей діяльності підприємства, необхідності забезпечення його фінансової стабільності.

2.3. Забезпечувати раціональну організацію: обліку і звітності на підприємстві і його підрозділах на основі максимальної централізації та механізації обліково-обчислювальних робіт, прогресивних форм і методів бухгалтерського обліку і контролю.

2.4. Організовувати облік грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та основних засобів, своєчасне відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій, пов`язаних із їх рухом, облік витрат виробництва та обігу виконання кошторисів витрат, реалізації продукції, виконання робіт, результатів господарсько-фінансової діяльні підприємства, а також фінансових розрахункових і кредитних операцій.

2.5. Здійснювати контроль за законністю, своєчасністю та правильністю оформлення документації, складання економічно обґрунтованих, звітних калькуляцій собівартості продукції робіт, розрахунки по заробітній платі з працівниками підприємства, правильне нарахування платежів до державного бюджету, внесків на державне страхування, коштів на фінансування капітальних вкладень, погашення у встановлені терміни, заборгованість банкам по позичках, відрахування коштів у фонди економічного стимулювання та інші фонди та резерви.

2.6. Здійснювати контроль за дотриманням порядку оформлення первинних бухгалтерських документів, розрахунків і платіжних зобов`язань витрачання фонду заробітної плати, за встановленням посадових окладів, проведенням інвентаризації грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та основних фондів, перевірок організації бухгалтерського обліку та звітності, а також документальної ревізії підприємства. Брати участь у проведенні економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності за даними бухгалтерського обліку і звітності з метою виявлення внутрішнього-господарських резервів, усунення втрат і невиробничих витрат.

2.7. Вживати заходи щодо попередження нестач, незаконного витрачання грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей, порушень фінансового і господарського законодавства.

2.8. Брати участь в оформленні матеріальних цінностей. Контролювати передачу, в необхідних випадках, матеріалів у слідчі і судові органи.

2.9. Вести роботу по забезпеченню суворого дотримання штатної, фінансової і касової дисципліни кошторисів адміністративно-господарських та інших витрат, законності списання з бухгалтерських балансів недостач, дебіторської заборгованості та інших втрат, збереження бухгалтерських документів, оформлення і здачі їх в установленому порядку в архів.

2.11. Забезпечувати своєчасне складання бухгалтерської звітності на основі даних первинних документів і бухгалтерських записів, подання її установленому порядку у відповідні органи.

3.1. Перевіряти правильність і своєчасність складання статистичних звітів бухгалтерії, декларацій по податковій звітності.

3.2. 3дійснювати контроль за розрахунками і платежами, зобов`язаннями, витрачанням заробітної плати, проведенням інвентаризації грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та основних фондів.

3.3. Брати участь у проведенні економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності підприємства.

3.5. Контролювати доцільність складання господарських договорів.

3.6. Вимагати та отримувати в установленому порядку необхідні матеріали.

У свою чергу, ОСОБА_5 , працюючи на посаді головного бухгалтера ДП «Златодар» у період часу з жовтня 2012 року березня 2013 року, більш точний час в ході досудового слідства встановити не вдалося, знаходячись за адресою Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 47 та, відповідно посадової інструкції, будучи наділеною правомочністю щодо виконання організаційно-розпорядчих обов`язків із управління та розпорядження майном підприємства, маючи реальну можливість виконати належним чином покладені на неї обов`язки, всупереч інтересам служби, в порушення вимог Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» та Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затвердженої Наказом Міністерства Аграрної Політики України №661 від 13.10.2008, Технічного регламенту зернового складу, затвердженого Наказом Міністерства Аграрної Політики України №228 від 15.06.2004, самоусунулася від виконання покладених на нею посадовою інструкцією та визначених законодавчими актами України обов`язків, будучи керівником бухгалтерської служби підприємства та відповідальною особою за організацію та ведення облікової діяльності підприємства, не створила належні умови для ведення бухгалтерського обліку підприємства, не здійснювала контроль за законністю, своєчасністю та правильністю оформлення документації, за дотриманням порядку оформлення первинних бухгалтерських документів, проведенням інвентаризації товарно-матеріальних цінностей, не проводила перевірок організації бухгалтерського обліку та звітності, а також документальної ревізії підприємства, не вжила заходи щодо попередження нестач, незаконного витрачання товарно-матеріальних цінностей, порушень фінансового і господарського законодавства, що призвело до порушення законних прав та інтересів ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») і СФГ «Настасія» та завдало збитків: ТОВ «Трейдфілд Україна» в сумі 15 049 382, 27 грн. та СФГ «Настасія» в сумі 898.788 грн., а всього збитків на загальну суму 15 498 776,27 грн., що в 28 888 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів, чим спричинено юридичним особам матеріальну шкоду на вищевказану суму, що призвело до тяжких наслідків.

Таким чином, ОСОБА_5 обвинувачується в тому, що вона причетна до скоєння службової недбалості, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що призвело до порушення законних прав та інтересів ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») та СФГ «Настасія» та завдало збитків на загальну суму 15 498 776,27 грн., що в 28 888 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законам інтересам окремих юридичних осіб.

Вона ж, будучи відповідно до наказу ДП «Златодар» Державного агентства резерву України (Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка,47) № 19-к від 15.02.2012, призначена виконуючою обов`язки головного бухгалтера та наказу №47 від 20.03.2012 призначена на посаду головного бухгалтера, в силу пункту 1 примітки до ст. 364 КК України, являючись службовою особою, в період часу з жовтня 2012 року до березня 2013 року, знаходячись в приміщенні ДП «Златодар», що розташоване за адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка,47 умисно, зловживаючи службовим становищем, скоїла службове підроблення офіційних документів, що надало можливість директору ДП «Златодар» ОСОБА_6 (матеріали досудового розслідування стосовно якого виділено в окреме провадження) створити умови, спрямовані на заволодіння зерном, переданим на зберігання ДП «Златодар», чим завдано тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам ТОВ «ТРЕЙДФІЛД УКРАЇНА» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») та СФГ «Настасія», за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 , знаходячись в приміщенні ДП «Златодар», що розташоване за адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка,47 в період часу з жовтня 2012 року по березня 2013 року не перевірила по бухгалтерському обліку ДП «Златодар» (книги кількісно-якісного обліку хлібопродуктів (форма N 36) та реєстру складських документів на зерно, наявність за ТОВ «Гердем» на день переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, хоча мала реальну можливість виконати належним чином свої обов`язки, а поставила свій підпис на наказах на відвантаження (переоформлення) зерна, Поклажодавцем в яких являвся ТОВ «Гердем» та, маючи право доступу до інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп`ютерах), автоматизованих системах та комп`ютерних мережах, використовуючи особистий пароль, отримувала доступ до комп`ютерної програми АРМ «Реєстратор» та внесла в програму інформацію, яка не відповідає дійсності про переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року по ТОВ «Гердем», після того, як дана інформація була оброблена в електронно-обчислювальних машинах (комп`ютерах), ОСОБА_5 на бланках суворої звітності роздрукувала завідомо неправдиві офіційні документи - складські квитанції та поставила на них свій підпис, таким чином, як службова особа головний бухгалтер ДП «Златодар», склала та видала підроблені офіційні документи, що містять зафіксовану на матеріальному носії (бланку суворої звітності) інформацію, яка підтверджує певні події, які породили наслідки правового характеру та можуть бути використані як документи, що складаються, видаються та посвідчуються повноважними особами юридичних осіб, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

Таким чином, ОСОБА_5 протягом жовтня 2012 по березня 2013 року, більш точний час в ході досудового слідства встановити не вдалося, в приміщенні ДП «Златодар», що за адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 47, скоїла службове підроблення офіційних документів, а саме: заздалегідь знаючи, що складає неправдиві офіційні документи, які передбачені Законом України «Про зерно та ринок зерна в Україні», Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Інструкцією про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затвердженої наказом Міністерства Аграрної Політики №661 від 13.10.2008, Положенням про обіг складських документів на зерно, затвердженого наказом Міністерства Аграрної Політики N 198 від 27.06.2003, в зазначений вище спосіб, склала та видала наступні документи, в які внесла завідомо неправдиві відомості:

- наказ №9427 від 21.10.2012 на відвантаження 1 730,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9753 від 21.02.2013 на відвантаження 6,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9590 від 21.12.2012 на відвантаження 140,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9559 від 17.12.2012 на відвантаження 1 700,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9545 від 12.12.2012 на відвантаження 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9405 від 20.11.2012 на відвантаження 2 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9275 від 21.10.2012 на відвантаження 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9248 від 21.10.2012 на відвантаження 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9274 від 21.10.2012 на відвантаження 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9227 від 16.10.2012 на відвантаження 350,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №18 від 19.03.2013 на переоформлення 16,544 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Украгроспілка»;

- наказ №208 від 01.11.2012 на переоформлення 955,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Украгроспілка»;

- наказ №166 від 15.10.2012 на переоформлення 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Украгроспілка»;

- наказ №226 від 12.11.2012 на переоформлення 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Луї Дрейфус Комодітіс Україна ЛТД»;

- наказ №9219 від 15.10.2012 на відвантаження 700,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №150 від 09.10.2012 на переоформлення 600,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- наказ №285 від 04.11.2012 на переоформлення 1 034,600 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- наказ №144 від 03.10.2012 на переоформлення 2 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- наказ №289 від 10.12.2012 на переоформлення 500,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- наказ №224 від 09.11.2012 на переоформлення 1 005,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Луї Дрейфус Комодітіс Україна ЛТД»;

- наказ №9319 від 01.11.2012 на відвантаження 2 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9437 від 21.11.2012 на відвантаження 1 397,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №9374 від 13.11.2012 на відвантаження 2 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на ТОВ «Гердем»;

- наказ №299 від 17.12.2012 на переоформлення 500,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ФОП ОСОБА_12 ;

- наказ №244 від 16.11.2012 на переоформлення 63,970 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро-Гід» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №168 від 16.10.2012 на переоформлення 98,700 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро-Гід» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №165 від 12.10.2012 на переоформлення 54,100 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро-Гід» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №231 від 13.11.2012 на переоформлення 59,870 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро-Гід» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №277 від 29.11.2012 на переоформлення 12,820 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро-Гід» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №277 від 29.11.2012 на переоформлення 186,700 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро-Гід» на ТОВ «Гердем»;

- наказ без номеру від 22.11.2012 на переоформлення 40,400 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Канівці» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №11 від 07.03.2013 на переоформлення 158,236 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Полігрейн Агро» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №12 від 13.03.2013 на переоформлення 20,390 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Аграрні традиції Україна» на ТОВ «Гердем»;

- наказ №14 від 13.03.2013 на переоформлення 76,550 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Полігрейн Агро» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №4309 від 01.11.2012 на переоформлення 955,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ПП «Амбар Агро» на ТОВ «Украгроспілка», хоча в бухгалтерському обліку (форма 36) ДП «Златодар» дана операція відображена, як переоформлення зерна з ТОВ «Гердем», що підтверджується бухгалтерським обліком ТОВ «Украгроспілка»;

- складську квитанцію №4623 від 15.10.2012 на переоформлення 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Украгроспілка», на бланку АФ №186222, також за цим же номером виписана складська квитанція №4623 від 22.10.2012 на надходження 279 470 кг зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року від ДП «Агрофірма «Іскра» на бланку АФ №186822;

- складську квитанцію №4418 від 12.11.2012 на переоформлення 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Луї Дрейфус Комодітіс Україна ЛТД»;

- складську квитанцію №3977 від 10.10.2012 на переоформлення 600,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- складську квитанцію №1587 від 04.12.2012 на переоформлення 1 034,600 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- складську квитанцію №4837 від 22.01.2013 на переоформлення 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Луї Дрейфус Комодітіс Україна ЛТД»;

- складську квитанцію №3845 від 03.10.2012 на переоформлення 2 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- складську квитанцію №4781 від 10.12.2012 на переоформлення 500,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- складську квитанцію №3846 від 03.10.2012 на переоформлення 2 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Луї Дрейфус Комодитис Україна ЛТД», хоча в бухгалтерському обліку (форма 36) ДП «Златодар» дана операція відображена 30.10.2012;

- складську квитанцію №4383 від 09.11.2012 на переоформлення 1 005,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Луї Дрейфус Комодітіс Україна ЛТД»;

- складську квитанцію №4797 від 17.12.2012 на переоформлення 500,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ФОП ОСОБА_12 ;

- складську квитанцію №4798 від 17.12.2012 на переоформлення 36,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ФОП ОСОБА_12 ;

- складську квитанцію №4381 від 08.11.2012 на переоформлення 1 000,000 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Гердем» на ТОВ «Аграрні традиції України»;

- складську квитанцію №4007 від 11.10.2012 на переоформлення 99,200 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ФГ «Велика Деркачівка» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №4008 від 11.10.2012 на переоформлення 27,880 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ФГ «Розсоха» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №4538 від 16.11.2012 на переоформлення 63,970 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №4726 від 29.11.2012 на переоформлення 186,700 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №4470 від 13.11.2012 на переоформлення 59,870 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №1575 від 29.11.2012 на переоформлення 12,820 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №1455 від 13.11.2012 на переоформлення 35,640 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №1490 від 16.11.2012 на переоформлення 12,800 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №1266 від 15.10.2012 на переоформлення 54,100 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»;

- складську квитанцію №1285 від 16.11.2012 на переоформлення 98,700 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року з ТОВ «Агро Гід» на ТОВ «Гердем»; в яких поставила свій підпис від імені головного бухгалтера ДП «Златодар» , таким чином надала складеним нею підробленим документам вигляд офіційних документів, які містять зафіксовані на матеріальних носіях (папері) інформацію, яка підтверджує та посвідчує певні факти, які здатні породити наслідки правового характеру та можуть бути використані як документи, що складаються, видаються та посвідчуються повноважними особами, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

В подальшому, на підставі зазначених вище, складених та виданих ОСОБА_5 завідомо неправдивих офіційних документів, а саме: наказів на відвантаження зерна, наказів на переоформлення зерна, складських квитанцій, проводилися переоформлення та відвантаження зерна для ТОВ «Гердем», проводилась господарська діяльність цього підприємства з іншими Поклажодавцями ДП «Златодар» - суб`єктами підприємницької діяльності реального сектору економіки, а також проводилися «безтоварні» операції по переоформленню зерна з одного Поклажодавця на іншого та відвантаження зерна без його фактичного надходження на ТОВ «Гердем».

Так, відповідно висновку судової економічної експертизи №3/7 від 11.06.2015, надходження зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на зберігання в склади ДП «Златодар» відображене в бухгалтерському обліку підприємства за ТОВ «Гердем» загальною вагою 5 585 595 кг (з урахуванням висновків ревізії викладених в акті від 05.12.2014, №03-23/119), документально не підтверджується.

За вказаний період згідно бухгалтерського обліку відвантажено та переоформлено на інші підприємства у загальній кількості 24 421 236 кг, у тому числі: переоформлено на інші організації 12 942 720 кг; відвантажено ТОВ «Гердем» - 11 478 516 кг. Всього вибуло за рахунок очистки 16 340 кг. Залишок станом на 16.07.2013 складав 270 675 кг. З урахуванням непідтвердженого документально надходження зерна кукурудзи, залишок повинен був складати «-» 5 314 920 кг.

Відповідно до додаткової судової економічної експертизи №3/54 від 03.06.2016, залишки зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, що числилася за ТОВ «Гердем», відображені в бухгалтерському обліку ДП «Златодар» (у Формі 36) станом на 16.07.2013 в загальній кількості 270 675кг (Дільниця №1 та Пальмирське ХПП), з урахуванням висновків економічної експертизи №3/7 від 11.06.2015, представлених на експертизу первинних документів на надходження, відвантаження та переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, вилучених у контрагентів ТОВ «Гердем», з урахуванням надходжень, відвантажень та переоформлень по датах зазначених у первинних документах і в складських квитанціях за період з 01.10.2012 по 16.07.2013, документально не підтверджується.

Згідно представлених на експертизу документів, залишки зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, що числилася за ТОВ «Гердем» станом на 16.07.2013 повинні були складати «-» 5 717 588кг.

Окрім вище викладеного, не видалось можливим ні підтвердити ні спростувати проведення господарських операцій з надходження, вибуття та переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року по підприємствам: ТОВ «Акваторія техносервіс»; ПП «Агровіс»; ФОП « ОСОБА_10 »; ТОВ «НІДАС»; ФОП ОСОБА_11 ; ТОВ «Аграрні традиції України»; ФОП ОСОБА_12 ; ТОВ «Мрія»; ПП ВКФ «Онікс Сигма»; ТОВ «КУВАС».

При умові не підтвердження господарських операцій з надходження, вибуття та переоформлення зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року по вище переліченим підприємствам - залишки зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року, що числилася за ТОВ «Гердем» станом на 16.07.2013 повинні були складати «-» 7 512 829 кг.

Враховуючи, що зерно на ДП «Златодар» зберігається в зернових складах знеособлено, виключно по кількісним та якісним показникам, зазначені вище протиправні дії призвели до того, що на складах ДП «Златодар» відсутнє зерно кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року в кількості 7 353,58 тон, яке належить ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») та 449,394 тон, яке належить СФГ «Настасія».

Так, відповідно висновку судової економічної експертизи №3/11 від 28.05.2015, встановлено, що згідно Реєстру складських квитанцій ДП «Златодар», станом на 31.10.2014 в складах ДП «Златодар» числилося на зберіганні за ТОВ «Полігрейн Агро» зерно кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року в кількості 7 353,580 тон.

Відповідно висновку судової економічної експертизи №3/8 від 29.05.2015, згідно представлених на експертизу документів, в бухгалтерському обліку ДП «Златодар», документально підтверджується наявність на зберіганні в складах підприємства за СФГ «Настасія» 449,394 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року.

Таким чином, протиправні дії ОСОБА_5 створили умови для того, щоб директор ДП «Златодар» ОСОБА_6 , через створене підприємство з ознаками фіктивності ТОВ «Гердем», вчиняв незаконні дії, спрямовані на заволодіння майном ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») в кількості 7 353,58 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на загальну суму 15 049 382, 27 грн. та майном СФГ «Настасія» в кількості 449,394 тон зерна кукурудзи 3 класу урожаю 2012 року на загальну суму 898.788 грн., а всього на загальну суму 15 498 776,27 грн., що в 28 888 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів, чим спричинено юридичним особам матеріальну шкоду на вищевказану суму, що становить тяжкі наслідки.

Таким чином, ОСОБА_5 обвинувачується в тому, що вона причетна до скоєння службового підроблення, а саме внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що призвело до порушення законних прав та інтересів ТОВ «Трейдфілд Україна» (назву змінено з ТОВ «Полігрейн Агро») на загальну суму 15 049 382, 27 грн. та СФГ «Настасія» на загальну суму 898.788 грн., а всього спричинило збитки на загальну суму 15 498 776,27 грн., що в 28 888 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законам інтересам окремих юридичних осіб.

Тим самим, встановлена достатність доказів для обвинувачення ОСОБА_5 у причетності до скоєння кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законам інтересам окремих юридичних осіб та ч. 2 ст. 366 КК України службове підроблення, а саме внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що спричинило тяжкі наслідки.

У підготовчому судовому засіданні захисник обвинуваченої заявив клопотання про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України та закриття провадження в порядку ст.ст.284-286 КПК України.

Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_5 раніше не притягувалась до кримінальної відповідальності, вчинила злочини середньої тяжкості, на даний час не являється службовою особою, є пенсіонером за віком та на даний час ніде працює, тобто на вона перестала бути суспільно небезпечною особою у розумінні суб`єкту ст.ст. 366, 367 КК України, а тому є всі підставі для звільнення ОСОБА_13 від кримінальної відповідальності.

Обвинувачена підтримала клопотання свого захисника та просила його задовольнити. Вину свою у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушеннях визнає повністю, щиро розкаюється, розуміє що таке звільнення є з нереабілітуючих підстав.

Прокурор не заперечував проти задоволення даного клопотання.

Суд, вислухавши думку учасників процесу по заявленому клопотанню виходить з наступного.

Відповідно до п.2 ч.3 ст. 314 КПК України - У підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбаченихпунктами 4-8 частини першоїабочастиною другою статті 284цього Кодексу.

У відповідності до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Згідно ч.4 ст.286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно до ст.48 КК України особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

У відповідності до примітки ст.45 КК України злочини, передбачені ст.366, 367 КК України не відносяться до корупційних злочинів.

Злочини, передбачені ст.ст.366, 367 КК України відносяться до категорії злочинів середньої тяжкості.

Обвинувачена з посади виконуючої обов`язки головного бухгалтера ДП «Златодар» звільнена, на даний час ніде працює, являється пенсіонером за віком, що стверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 29.09.2010 року.

Суд, врахувавши що обвинувачена ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності притягується вперше, вчинила злочини середньої тяжкості, на даний час не являється службовою особою, тобто суспільно небезпечною особою у розумінні суб`єкту ст.ст. 366, 367 КК України, вважає за можливе відповідно до ст.48 КК України звільнити її від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження відносно неї підлягає закриттю на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України.

Процесуальні витрати по справі відсутні.

Запобіжний захід обвинуваченій не обирався.

Керуючись ст.48 КК України, ст.ст. 284-286, 314 КПК України суд, -

УХВАЛИВ

Звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України за вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.366, ч.2 ст.367 КК України, а кримінальне провадження №12017250000000068 - закрити.

Ухвала може бути оскаржена сторонами кримінального провадження до Апеляційного суду Черкаської області через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області протягом 7 діб.

Суддя ОСОБА_1

СудЗолотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.05.2017
Оприлюднено06.03.2023
Номер документу66690927
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —695/726/17

Ухвала від 24.05.2017

Кримінальне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Таратін В. О.

Ухвала від 17.03.2017

Кримінальне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Таратін В. О.

Ухвала від 17.03.2017

Кримінальне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Таратін В. О.

Ухвала від 14.03.2017

Кримінальне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Таратін В. О.

Ухвала від 14.03.2017

Кримінальне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Таратін В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні