Рішення
від 25.05.2017 по справі 397/566/17
ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Справа № 397/566/17

н/п : 2-о/397/21/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.05.2017 року. Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі :

головуючого - судді Мирошниченка Д.В.,

при секретарі - Петренко Л.О.,

за участю: представника заявника - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа: Красносілківська сільська рада Олександрівського району Кіровоградської області про встановлення факту проживання однією сім'єю, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що він проживав однією сім'єю із ОСОБА_3 більше п'яти років - з 2010 року по день його смерті, тобто до 27.09.2016 року.

В обґрунтування заяви зазначив, що з 2010 року ОСОБА_3, який помер 27.09.2016 року, зі своєю матір'ю ОСОБА_4, яка померла 05.07.2015 року, проживали разом з ним, вели спільне - господарство, утримували птицю та худобу, мали спільний побут, оскільки харчувалися разом, їхні кошти вони витрачали спільно в спільних інтересах. Прибуток від оренди земельної ділянки померлих, витрачали також на ведення господарства.

Вони проживали разом однією сім'єю тому, що спочатку дружили сім'ями, але після того, як ОСОБА_3 з 2008 року почав зловживати спиртними напоями, захворів на хвороби - цукровий діабет та туберкульоз, не міг себе обходити та свою матір, яка не мала однієї ноги, він забрав їх у свою сім'ю і лікував по мірі необхідності

Після смерті ОСОБА_3, залишився спадок, який складається із земельної ділянки, згідно державного акту.

У зв'язку з тим, що він проживав з ОСОБА_3 однією сім'єю більше 5-ти років на час відкриття спадщини після його смерті, тому вважає, що має право на спадщину за законом. Від встановлення вказаного факту залежить виникнення його спадкових прав.

У судовому засіданні представник заявника вимоги, викладені в заяві підтримали, просили їх задовольнити та встановити факт проживання однією сім'єю заявника з ОСОБА_3

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та вказав, що проти задоволення заяви не заперечує, з його вимогами згоден в повному обсязі.

Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що з ОСОБА_2 підтримують дружні стосунки, разом навчалися, товаришують сім'ями. Зазначив, що ОСОБА_2 з ОСОБА_3 були кумами. Підтвердив факт того, що ОСОБА_2 з 2010 року забрав у свою сім'ю ОСОБА_3 і з цього часу вони проживали разом, вели спільне господарство, кошти, які заробляли, використовували разом, дружина заявника до ОСОБА_3 та факту його проживання у її сім'ї відносилася позитивно. Після смерті ОСОБА_3, його поховав ОСОБА_2 за власні кошти, на теперішній час доглядає за могилою ОСОБА_3, робив поминальні дні на які запрошував і його (свідка).

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що з ОСОБА_3 був сусідом. З 2010 року останнього забрав до себе проживати ОСОБА_2, які під час спільного проживання вели спільне господарство, разом доглядали за худобою тощо. Був присутнім на похоронах ОСОБА_3, якого ховали з домоволодіння ОСОБА_2, останній робив поминальні обіди після смерті ОСОБА_3

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснив, що є кумом, товаришем та сусідом ОСОБА_2 Підтвердив факт того, що ОСОБА_2 з 2010 року забрав у свою сім'ю ОСОБА_3 і з цього часу вони проживали разом, вели спільне господарство. Коли він відвідував ОСОБА_2, то постійно бачив разом з ним ОСОБА_3 Зазначив, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були кумами та товаришами.

Заслухавши пояснення представника заявника та свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

У судовому засіданні встановлено, що 27.09.2016 року помер ОСОБА_3 (а.с. 7).

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку, ОСОБА_3 був власником земельної ділянки площею 6,46 га на території Красносілківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3520583500:02:000:0138 (а.с. 12).

Інформація щодо наявності заповітів, спадкових договорів, спадкових справ та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 - відсутня (а.с. 14-15, 42-43). Заповіт від імені ОСОБА_3 не посвідчувався сільською радою за місцем його проживання (а.с. 44).

Згідно заяви від ОСОБА_8 встановлено, що ОСОБА_3 є її рідним братом. Являючись спадкоємцем за законом другої черги, ОСОБА_8 відмовилася від прийняття спадщини після смерті свого брата, зазначивши при цьому, що інших спадкоємців за законом не має (а.с. 37).

Для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 із заявою до нотаріальної контори звернувся ОСОБА_2, посилаючись на те, що є спадкоємцем за законом, оскільки померлий постійно проживав з ним однією сім'єю більше п'яти років (а.с. 36).

Згідно довідки, виданої Красносілківською сільською радою Олександрівського району Кіровоградської області № 99 від 14.02.2017 року, ОСОБА_2 дійсно похоронив ОСОБА_3 і усі витрати на поховання взяв на себе (а.с. 10).

Відповідно до ст. 256 Цивільного процесуального кодексу (далі ЦПК) України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до рекомендацій, викладених у п. 9 листа Вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.

Згідно до рекомендацій, викладених у постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно врахувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом побутом, мають взаємні права та обов'язки. Зазначений п'ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією родиною.

Статтею 1264 Цивільного кодексу України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

На підставі вищевикладеного, суд, аналізуючи заяву та її підстави, матеріали справи і насамперед пояснення свідків - вважає встановленим факт, що ОСОБА_2 проживав однією сім'єю з ОСОБА_3 більше п'яти років, тобто з 2010 року по день його смерті (2016 рік), що відповідає фактичним обставинам справи, не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Враховуючи, що після смерті ОСОБА_3 спадкоємців, передбачених першою-третьою чергою не має, крім його сестри, яка відмовилася від прийняття спадщини, ОСОБА_2 є спадкоємцем четвертої черги за законом на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 Тобто, даний факт встановлено для здійснення спадкування після ОСОБА_3, який помер 27.09.2016 року .

Відповідно до ч. 7 ст. 235 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 209, 212, 214-215, 218, 235, 259, 294 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа: Красносілківська сільська рада Олександрівського району Кіровоградської області про встановлення факту проживання однією сім'єю - задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім'єю ОСОБА_9 з ОСОБА_3 більше п'яти років, з 2010 року по день смерті останнього, тобто до 27.09.2016 року .

На рішення суду, протягом 10 днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Кіровоградської області, через Олександрівський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: /підпис/:

Копія вірна:

Рішення набуло законної сили "___"


року та підлягає виконанню.

Оригінал рішення зберігається у справі № 397/566/17.

Суддя Олександрівського районного суду

Кіровоградської області ОСОБА_10

СудОлександрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення25.05.2017
Оприлюднено29.05.2017
Номер документу66697406
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —397/566/17

Рішення від 25.05.2017

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Рішення від 25.05.2017

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 10.05.2017

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 03.05.2017

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні