Рішення
від 17.05.2017 по справі 916/630/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" травня 2017 р.Справа № 916/630/17

Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.

при секретарі судового засідання Кришталь Д.І.

розглянувши справу №916/630/17

за позовом Виконуючого обов'язки керівника Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств

до відповідача ОСОБА_1 господарства „Агромаксим»

про стягнення 100000 грн.

за участю представників:

від прокуратури: ОСОБА_2 (посвідчення від 01.03.2017р. №046156)

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Суть спору: Виконуючий обов'язки керівника Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 господарства „Агромаксим» про 100000 грн. боргу за договором №6 про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству від 28.09.2010р.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором №6 про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству від 28.09.2010р. в частині повного та своєчасного повернення коштів фінансової підтримки (допомоги).

Представник позивача у судовому засіданні 10.04.2017р. позов прокуратури підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Ухвалою від 10.04.2017р. строк вирішення спору у даній справі продовжений господарським судом на 15 днів у зв'язку із задоволенням відповідного клопотання позивача.

Відповідач у судові засідання не з'явився, про причини свого нез'явлення суд не повідомив, відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову до суду не надав. При цьому, відповідач про час та місце судових засідань повідомлений належним чином, про що свідчать відповідні повідомлення про вручення поштового відправлення, а тому суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача у судових засіданнях, із врахуванням також наступного.

Застосовуючи відповідно до вимог ч.1 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи, ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.1989р. у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України» ).

На підставі ст. 85 ГПК України у судовому засіданні 17.05.2017р. за участю представника прокуратури оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, господарський суд встановив:

28.09.2010р. між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств (Укрдержфонд, позивач) та ОСОБА_1 господарством „Агромаксим» (Фермерське господарство, відповідач) укладений договір №6 про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству, відповідно до якого Укрдержфонд в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств зобов'язався надати фінансову підтримку (допомогу) на поворотній основі фермерському господарству сумі 100000 (сто тисяч) гривень, а Фермерське господарство зобов'язалось використати її за цільовим призначенням і повернути фінансову підтримку (допомогу) у визначений даним договором строк.

Згідно з п.2 договору на підставі довідки №5, виданої згідно протоколу №1, відповідно до рішення комісії від 16 вересня 2010р. та Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1102 (зі змінами), фінансова підтримка (допомога) на поворотній основі надається для провадження виробничої діяльності.

Пунктом 3.1.2 договору передбачено, що Укрдержфонд в особі Одеського відділення має право вимагати від ОСОБА_1 господарства повернення фінансової підтримки (допомоги) на поворотній основі відповідно до графіка.

Відповідно до п.3.4.2 договору Фермерське господарство зобов'язане повернути кошти фінансової підтримки (допомоги) на поворотній основі Одеському відділенню Укрдержфонду згідно з встановленим графіком: до 01 вересня 2015 року в сумі 100000 (сто тисяч) грн. на спеціальний рахунок державного бюджету України: отримувач: ГУДКУ в Одеській області, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ОКПО 23213460, р/р 31233460700008. В разі зміни платіжних реквізитів для повернення фінансової допомоги фермерському господарство буде повідомлено додатково. Кінцевий термін повернення заборгованості по фінансовій підтримки (допомозі) до 01 вересня 2015 року.

Пунктом 4.1 договору передбачено, що договір про надання фінансової підтримки (допомоги) набуває чинності з дати укладання та діє до часу повного погашення ОСОБА_1 господарським заборгованості (фінансової підтримки, пені).

На виконання умов договору позивач надав відповідачу фінансову підтримку на суму 100000 грн., про що свідчить відповідне платіжне доручення №6 від 29.09.2010р.

У встановлений договором строк відповідач суму фінансової підтримки за договором №6 про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству від 28.09.2010р. позивачу не повернув.

Неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором №6 про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству від 28.09.2010р. в частині повного та своєчасного повернення коштів фінансової підтримки (допомоги) стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних мотивів.

Відповідно до вимог ч.1 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитор) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 9 Закону України «Про фермерське господарство» новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після його створення, а у трудонедостатніх населених пунктах - п'ять років), фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, та іншим фермерським господарствам надається допомога за рахунок державного і місцевого бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств. Кабінет Міністрів України щорічно в проекті Державного бюджету України передбачає кошти на підтримку фермерських господарств. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щорічно передбачають кошти в проектах місцевих бюджетів на підтримку фермерських господарств. Кошти Державного бюджету України спрямовуються на меліорацію земель, у тому числі їх зрошення та осушення, а також на консервацію та рекультивацію малопродуктивних сільськогосподарських угідь, на придбання сільськогосподарської техніки (комбайнів, тракторів, автомашин, бульдозерів, сівалок тощо). За рахунок місцевих бюджетів фермерським господарствам може надаватися допомога у будівництві об'єктів виробничого і невиробничого призначення, житла, проведенні заходів щодо землеустрою. Порядок використання коштів Державного бюджету України для надання підтримки новоствореним фермерським господарствам, фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, та іншим фермерським господарствам установлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. №1102 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що фінансова підтримка на конкурсних засадах на поворотній основі надається у розмірі, що не перевищує 100 тис. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів: новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, - строком від трьох до п'яти років для виробництва, переробки і збуту виробленої продукції, провадження виробничої діяльності; іншим фермерським господарствам - строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та реконструкції виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі житлових (загальною площею не більш як 125 кв. метрів), для закладення багаторічних насаджень, розвитку кредитної та обслуговуючої кооперації, у тому числі для сплати пайових внесків до пайових фондів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворених фермерськими господарствами самостійно або разом з членами особистих селянських господарств, зрошення та меліорації земель.

Як вище встановлено господарським судом, між сторонами у справі укладений договір про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству, умовами якого передбачено, що позивач зобов'язаний надати відповідачу фінансову підтримку на суму 100000 грн., а відповідач зобов'язаний повернути кошти фінансової підтримки (допомоги) з кінцевим строком повернення 01.09.2015р.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.

Між тим, як вище встановлено господарським судом, відповідач не виконав умови укладеного з позивачем договору та у встановлений договором строк не повернув позивачу позику в сумі 100000 грн.

При цьому жодних заперечень щодо наявності цього боргу, а тим більш доказів, які спростовують наявність цього боргу, відповідач до суду не надав.

Таким чином позовні вимоги Заступника керівника Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств підлягають задоволенню господарським судом.

На підставі ст.44,49 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

В И Р І Ш И В:

1. Позов Заступника керівника Ізмаїльської місцевої прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 господарства „Агромаксим» (66331, Одеська обл., Кілійський р-н,с. Трудове, вул. Нова, 34, код ЄДРПОУ 36264387) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 20029342) в особі Одеського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (65107, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, код ЄДРПОУ ВП 20990849) 100000 (сто тисяч) грн. боргу.

3. Стягнути з ОСОБА_1 господарства „Агромаксим» (66331, Одеська обл., Кілійський р-н,с. Трудове, вул. Нова, 34, код ЄДРПОУ 36264387) на користь Прокуратури Одеської області (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд. 3, код ЄДРПОУ 03528552) 1600 (одну тисячу шістсот) грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Повне рішення складено 26 травня 2017р. у зв'язку з перебуванням судді Смелянець Г.Є. на лікарняному з 22.05.2017р. по 25.05.2017р. включно.

Суддя Г.Є. Смелянець

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.05.2017
Оприлюднено31.05.2017
Номер документу66746913
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/630/17

Рішення від 17.05.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 10.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 14.03.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні