СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2017 р. Справа №818/423/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В. ,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/423/17
за позовом ОСОБА_2
до Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання дій протиправними та стягнення грошових коштів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області (далі - відповідач 1), Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач 2), в якій просить:
- визнати дії відповідача в частині затримки виплати розрахунку на 21 день при звільненні протиправними;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 грошові кошти в розмірі середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що наказом начальника відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області № 03-к від 10.01.2017 він був звільнений з посади головного спеціаліста юрисконсульта за п. 1 ст. 40 КЗпП України. Відповідно до зазначеного наказу позивачу повинно бути нараховано та виплачено компенсацію за невикористану відпустку 18 календарних днів та вихідна допомога в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Відповідно до вимог трудового законодавства - при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум (ст. 116 КЗпП України).
Позивач стверджує, що зазначена норма законодавства органом, який проводив виплати, була порушена. Нараховані йому при звільненні кошти були перераховані на картковий рахунок 01.02.2017, тобто з затримкою проведення розрахунку на 21 день (17 робочих днів).
Таким чином, позивач вважає, що в діях роботодавця міститься винна та протиправна дія, що призвела до затримки виплати йому повного розрахунку строком на 21 день.
У судове засідання позивач та представник відповідача 1 не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, подали до суду заяви про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача 2 судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позову.
У письмовому запереченні Головне управління Держгеокадастру у Сумській області зазначає, що Відділ Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області є бюджетною установою, яка фінансується за рахунок державного бюджету, є одержувачем бюджетних коштів 3 рівня. Відповідно ст. 48 пункту 1 Бюджетного кодексу розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань встановлених кошторисами. Тимчасовий кошторис Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області був затверджений від 25.01,2017 р. Відповідно ст. 48 пункту 4 зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Враховуючи вищевикладене, вважає, що Відділ Держгекадастру у Великописарівському районі розрахувався з позивачем в повній мірі і згідно чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представника відповідача 2, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 30.12.2009 працював у відділі Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області на посаді головного спеціаліста юрисконсульта, що підтверджується трудовою книжкою (а.с. 10-11).
Наказом начальника відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області № 03-к від 10.01.2017 ОСОБА_2 звільнено з займаної посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України. Відповідно до зазначеного наказу позивачу повинно бути нараховано та виплачено грошову компенсацію за невикористану відпустку 18 календарних днів та вихідну допомогу в розмірі середньомісячної заробітної плати. (а.с. 12).
Також, судом із виписки по картковому рахунку (а.с. 5) встановлено, що кошти в рахунок грошової компенсації за невикористану відпустку 18 календарних днів та вихідної допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати зараховано на картковий рахунок ОСОБА_2 01.02.2017.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право особи на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно зі ст.1 Конвенції Міжнародної організації праці "Про захист заробітної плати" №95, ратифікованої Україною 30.06.1961р., незалежно від назви оплати праці і методу її обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах, і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити працівникові за працю, яку виконано чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано чи має бути надано.
Статтею 12 вказаної Конвенції встановлено, що коли минає термін трудового договору, остаточний розрахунок заробітної плати, належної працівнику, має бути проведено відповідно до національного законодавства, колективного договору чи рішення арбітражного органу, або - коли немає такого законодавства, угоди чи рішення - в розумний термін з урахуванням умов контракту.
Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Згідно ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Середній заробіток працівника згідно з ч.1 ст.27 Закону України "Про оплату праці" визначається за правилами, закріпленими у Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. № 100 (далі - Порядок).
Із п.5 вказаного Порядку вбачається, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком (абз.2 п.8 Порядку).
Згідно із листом Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області від 18.05.2017 (а.с. 51) середньомісячний заробіток ОСОБА_2 за останні два місяці, що передували його звільненню, становить 5869, 26 грн.
Оскільки позивача було звільнено 10.01.2017, то останніми двома місяцями, що передували його звільненню є листопад (22 робочих дні) і грудень 2016 року (22 робочих дні), отже середньоденне грошове забезпечення позивача становить 5869,26/44=133, 39 грн.
Так, ОСОБА_2 було звільнено 10.01.2017, а розрахунок проведено 01.02.2017, тобто з затримкою 23 днів.
Таким чином, сума грошового забезпечення, що підлягає стягненню на користь ОСОБА_2 з Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області за час затримки розрахунку при звільненні з 10.01.2017 по 01.02.2017, складає 3 067, 97 грн. (133, 39 грн. середньоденного заробітку * 23 календарних днів).
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що позовні вимоги щодо визнання дій Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області щодо затримки виплати повного розрахунку заробітної плати ОСОБА_2 та стягнення з відповідача на користь ОСОБА_2 грошові кошти в розмірі середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними та стягнення грошових коштів - задовольнити.
Визнати протиправними дії Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області щодо затримки виплати повного розрахунку заробітної плати ОСОБА_2.
Стягнути з Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області (42800, Сумська область, Великописарівський район, смт. Велика Писарівка, вул. Грайворонська, 13, ідентифікаційний код 38043695) на користь ОСОБА_2 (42800, Сумська область, Великописарівський район, смт. Велика Писарівка, вул. Грушевського, 25, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати у сумі 3 868 (три тисячі вісімсот шістдесят вісім) грн. 31 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений та підписаний 29.05.2017.
Суддя О.А. Прилипчук
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2017 |
Оприлюднено | 31.05.2017 |
Номер документу | 66762634 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
О.А. Прилипчук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні