Рішення
від 16.05.2017 по справі 208/6440/16-ц
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА 

справа № 208/6440/16-ц

№ провадження 2/208/694/17

РІШЕННЯ

Іменем України

16 травня 2017 р. м. Кам'янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., при секретарі Шешуревої Я.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Органу опіки та піклування адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4; треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, КЗ Навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа-інтернат зі спеціальним відділенням для дітей, які потребують корекції розвитку - центр розвитку дитини Гармонія м.Дніпродзержинська Кам'янської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

в с т а н о в и в:

Позивач Орган опіки та піклування адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради в інтересах малолітнього ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4; треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, КЗ Навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа-інтернат зі спеціальним відділенням для дітей, які потребують корекції розвитку - центр розвитку дитини Гармонія м.Дніпродзержинська Кам'янської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

У своєму позові позивач посилається на те, що відповідачі є батьками малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який залишився без батьківського піклування та перебуває на повному державному утриманні у КЗ Навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа-інтернат зі спеціальним відділенням для дітей, які потребують корекції розвитку - центр розвитку дитини Гармонія м.Дніпродзержинська Кам'янської міської ради. 07 квітня 2015 року за клопотанням служби у справах дітей виконавчого комітету Заводської районної у м.Дніпродзержинську ради ОСОБА_2 влаштовано до Комунального закладу Центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Дніпродзержинської міської ради . Під час перебування у реабілітаційному центрі з матір'ю. Хлопчика проводилась робота профілактичного характеру, жінка зобов'язалась створити для проживання сина належні умови проживання, але вона постійно зникала, переставала виходити на телефонний зв'язок, приходити до служби та до дитини.

Тому, просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, відносно їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; стягувати з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 аліменти на утримання їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з кожного у розмірі по ? частини з усіх видів заробітку на дитину, але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до його повноліття, на користь майбутнього опікуна.

У судове засідання представник позивача Органу опіки та піклування адміністрації Заводської районної Кам'янської міської ради Сокуренко Х.С. позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилалась на обставини викладені в позові, просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, відносно їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; стягувати з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 аліменти на утримання їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з кожного у розмірі по ? частини з усіх видів заробітку на дитину, але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до його повноліття, на користь майбутнього опікуна.

У судове засідання відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 не з'явились, причини неявки суду не повідомили, причини неявки суду не повідомив. Зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення відповідно до ст. 224 ЦПК України.

У судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, КЗ Навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа-інтернат зі спеціальним відділенням для дітей, які потребують корекції розвитку - центр розвитку дитини Гармонія м.Дніпродзержинська Кам'янської міської ради не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, додані до неї документи, вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що вбачається зі свідоцтва про народження від 17 липня 2002 року, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Южноукраїнського міського управління юстиції Миколаївської області від 17 липня 2002 року, актовий запис 171 (а.с.9).

Відповідно до заяви матері ОСОБА_3 (а.с.13), відповідача по справі, вбачається, що у зв'язку з її тяжким фінансовим становищем останньої малолітній ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, залишився у КЗ Центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Кам'янської міської ради .

Судом встановлено, що працівниками служби у справах дітей Адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради з відповідачем проводилася профілактично - роз'яснювальна бесіда щодо виконання у повній мірі батьківських обов'язків (а.с.16, 17), але на теперішній час ОСОБА_3 продовжує байдуже ставитися до дитини.

Згідно до листа КЗ Навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа-інтернат зі спеціальним відділенням для дітей, які потребують корекції розвитку - центр розвитку дитини Гармонія м.Дніпродзержинська Кам'янської міської ради від 04.10.2016 року № 10-07 (а.с.19), що дитину Євгена виховує лише мати ОСОБА_3, яка з 15 вересня 2016 року не цікавиться життям дитини, не відвідує навчального закладу, не відповідає на телефонні дзвінки, у зв'язку з тим, що дитина залишилась без піклування батьків просять тимчасово влаштувати на НВК Гармонія ОСОБА_2 та провести профілактичну роботу стосовно виконання батьківських обов'язків ОСОБА_3.

Так, рішенням служби у справах дітей адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради від 07 жовтня 2016 року № 7 (а.с.20) неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 тимчасово влаштовано до КЗ Навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа-інтернат зі спеціальним відділенням для дітей, які потребують корекції розвитку - центр розвитку дитини Гармонія м.Дніпродзержинська Кам'янської міської ради.

Відповідно до висновку адміністрації Заводської районної Кам'янської міської ради від 22 листопада 2016 року № 9-11/141, Орган опіки та піклування адміністрації Заводської районної Кам'янської міської ради вважає доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, відносно їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; а також доцільним стягувати з ОСОБА_3 та ОСОБА_6 аліменти на утримання їх малолітньої дитини з кожного у розмірі по ? частини з усіх видів заробітку на дитину, але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до її повноліття, на користь майбутнього опікуна.

Згідно зі ст.165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до ч.1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

У постанові Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав від 30 березня 2007р. зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Із роз'яснень, викладених у п. 15 постанови вбачається, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті споріднення з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

А у пункті 16 постанови роз'яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Так, в судовому засіданні встановлено, що працівниками служби неодноразово були встановлені факти неналежного виконання відповідачами своїх батьківських обов'язків щодо виховання малолітньої дитини та встановлено, що відповідачі належних висновків для себе не зробили, свою поведінку щодо належного виконання своїх батьківських обов'язків з виховання дитини не змінили та не приймали належних заходів щодо створення дитини придатних для проживання умов.

Декларацією прав дитини, проголошеною Генеральною Асамблеєю ООН від 20.11.1959 року, як принциповим положенням визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.

Згідно до ст.18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

У статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Раду Української РСР від 27 лютого 1991 року № 789-XII, ч. 7 ст. 7 СК України закріплено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Конвенція про права дитини, виходячи із рівності прав матері та батька, у п. 1 ст. 9 проголосила правило, за яким дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в найкращих інтересах дитини.

Відповідно до вимог ст.12 Закону України Про охорону дитинства виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Частиною 2 статті 166 СК України передбачено, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку по утриманню дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Згідно з положеннями ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Способом виконання батьками цього обов'язку відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України є в тому числі й присуджені за рішенням суду кошти (аліменти) у частці від доходу матері, батька.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, відносно їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; а також стягнення з відповідачів аліментів на утримання їх малолітньої дитини з кожного у розмірі по ? частини з усіх видів заробітку на дитину, але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до їх повноліття, на користь майбутнього опікуна, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги ст. 88 ЦПК України, сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача, а також щодо вимог про стягнення аліментів на користь держави.

Керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 209-214, 224, 233 ЦПК України, ст.ст. 150, 164, 165-167, 234, 244 Сімейного Кодексу України, суд -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги Органу опіки та піклування адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4; треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, КЗ Навчально-виховний комплекс Загальноосвітня школа-інтернат зі спеціальним відділенням для дітей, які потребують корекції розвитку - центр розвитку дитини Гармонія м.Дніпродзержинська Кам'янської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, відносно їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягувати з стягувати з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти на утримання їх малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з кожного у розмірі по ? частини з усіх видів заробітку на дитину, але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до його повноліття, на користь майбутнього опікуна, починаючи з 24 жовтня 2016 року та до повноліття дитини.

В силу ст. 367 ЦПК України рішення по справі в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягнути з ОСОБА_3, ОСОБА_4 судовий збір в розмірі по 275,60 грн. з кожного на користь держави.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний термін апеляційної скарги з дня його проголошення.

Суддя Похваліта С. М.

СудЗаводський районний суд м.Дніпродзержинська 
Дата ухвалення рішення16.05.2017
Оприлюднено31.05.2017
Номер документу66774765
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —208/6440/16-ц

Ухвала від 03.12.2018

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 07.03.2018

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Рішення від 16.05.2017

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 07.11.2016

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні