ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.05.2017 Справа № 904/3643/17
За позовом Державного вищого навчального закладу "Придніпровська державна академія будівництва та архітектури", м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІМІТО. ЛТД.", м. Дніпро
про стягнення заборгованості за договором оренди нерухомого майна та договором про відшкодування витрат
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. № 34-41-353 від 21.12.16р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Державний вищий навчальний заклад "Придніпровська державна академія будівництва та архітектури" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІМІТО. ЛТД." про стягнення основного боргу в розмірі 330 463,80грн., 3% річних у розмірі 31 373,02грн., інфляційних у розмірі 246 362,62грн.
Позовні вимоги обгрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, №12/02-5308-ОД від 15.08.2013р., а також договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №12/02-5308-ОД від 15.08.2013р. в частині повного та своєчасного здійснення орендних платежів, а також оплати комунальних послуг і податку на землю.
Відповідач явку представника в судові засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 84-86), що підтверджується повернутим конвертом (а.с. 78-81), з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
23.05.2017р. у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
15.08.2013р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України у Дніпропетровській області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІМІТО. ЛТД." (орендар, відповідач) укладено договір №12/02-5308-ОД оренди нерухомого майна, що належить до державної власності.
Відповідно до п.1.1. договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме нерухоме майно - нежитлові вбудовані приміщення (далі - майно) площею 863,6 кв.м, розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Клари Цеткін, 13, що перебуває на балансі ДВНЗ "Придніпровська державна академія будівництва та архітектури" (балансоутримувач, позивач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 14.03.2013р. і становить за незалежною оцінкою 5 904 433,0грн.
Згідно п.1.2. договору майно передається в оренду з метою розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи, на площі 794,72 кв.м, та розміщення кафе, що здійснює продаж товарів підакцизної групи, на площі 68,88 кв.м.
За п.2.1. договору орендар вступає у строкове платне користування державним майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації договору) та акта приймання-передачі майна.
Відповідно до п.3.1. договору орендна плата визначається відповідно до погодження орендаря та ст.21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) червень 2013р. 33 238,90грн. Орендна плата за перший місяць оренди - липень 2013р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за липень 2013р.
Пунктом 3.2. договору передбачено, що нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.3. договору).
Відповідно до п.3.4. договору у разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.
Згідно п.3.10. договору зобов'язання орендаря за сплатою орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку в розмірі не меншому, ніж орендна плата за три (базових) місяці оренди, який вноситься в рахунок плати за три останні місяці оренди.
Пунктом 3.11. договору передбачено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов"язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.
Орендар згідно п.5.3. договору зобов"язується протягом місяця після підписання договору внести завдаток, передбачений договором. Завдаток стягується до державного бюджету і балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у п.3.6. договору. Після закінчення основного строку договору оренди здійснюється перерахування орендної плати за останні місяці з урахуванням внесеного орендарем завдатку. У разі порушення орендарем зобов'язання зі сплати орендної плати він має відшкодувати державному бюджету і балансоутримувачу збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір завдатку.
Відповідно до п.5.5. договору орендар зобов"язується у разі припинення або розірвання договору повернути балансоутримувачу орендоване майно за актом приймання - передачі у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу. Майно вважається повернутим балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі, один примірник якого надається орендарем орендодавцю у триденний термін з дати його підписання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на орендаря.
Орендодавець зобов"язаний передати орендарю в оренду майно згідно з цим договором за актом приймання-передачі майна, який підписується одночасно з цим договором і є його невід"ємною частиною (п.7.1. договору).
Договір згідно п.10.1. укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 15.08.2013р. по 14.07.2016р. включно.
За п.10.2. договору умови цього договору зберігають силу протягом всього терміну цього договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.
Згідно ч.1 ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
За ст.2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", який регулює спірні правовідносини, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідне орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.08.2013р. орендодавець (Фонд) передав орендарю (відповідачу) об"єкт оренди за актом приймання - передачі (а.с.17), а 31.03.2014р. за клопотанням орендаря (відповідача) об"єкт оренди повернуто балансоутримувачу (позивачу) за актом приймання - передачі (а.с.21).
Відповідно до ст.286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Згідно ч.1 ст.284 Господарського кодексу України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу. Орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату (ч.3 ст.285 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
За п.3.6. договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні:
- 50% до державного бюджету за місцем реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділенням казначейства, у розмірі 16 619,0грн.;
- 50% балансоутримувача у розмірі 16 619,0грн. щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Пунктом 5.2. договору передбачено обов"язок орендаря своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату у співвідношенні, визначеному у п.3.6 договору.
За п.5.4. договору орендар зобов"язується щомісячно не пізніше 25 числа звітувати орендодавцю та балансоутримувачу про внесення орендної плати, скоригованої на індекс інфляції, до державного бюджету та на розрахунковий рахунок балансоутримувача з одночасним наданням копій платіжних доручень з відміткою обслуговуючого банку.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається із матеріалів справи, за період користування об'єктом оренди з 15.08.2013р. по 31.03.2014р. відповідачу нарахована орендна плата (50% позивачу, як балансоутримувачу) у розмірі 175 892,10грн., що підтверджується актами здачі-прийняття виконаних робіт, підписаними позивачем та відповідачем без будь-яких зауважень (а.с.22-29).
Відповідач в порушення своїх зобов'язань за договором сплатив орендну плату позивачу (балансоутримувачу) лише за серпень 2013р. у розмірі 12 746,34грн.
Заборгованість відповідача перед позивачем за період користування об'єктом оренди з 01.09.2013р. по 31.03.2014р. складає 163 145,76грн., що підтверджується матеріалами справи та підлягає до стягнення.
Крім того, за п.5.11. договору орендар зобов"язується здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього договору укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, у тому числі на компенсацію плати податку на землю.
На виконання умов вищевказаного пункту договору оренди 15.08.2013р. між Державним вищим навчальним закладом "Придніпровська державна академія будівництва та архітектури" (балансоутримувач, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІМІТО. ЛТД." (орендар, відповідач) укладено договір №12/02-5308-ОД про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.
Згідно п.1.1. договору про відшкодування витрат балансоутримувач забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт будівлі, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. К. Цеткін, 13, далі - будівля, загальною площею 27 761кв.м, утримання прибудинкової території; надання комунальних послуг, а орендар бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі кількості користувачів та ін. Орендар користується приміщенням загальною площею 863,6кв. м, розміщене на І поверсі будівлі, вартістю (залишковою, експертною) 5 904 433,0грн. (далі - орендоване приміщення). Орендоване приміщення використовується для цілей - розміщення їдальні та кафе.
Відповідно до п.2.2. договору про відшкодування витрат орендар зобов"язується:
- не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату на рахунок балансоутримувача будівлі за санітарне обслуговування прибудинкової території та допоміжних приміщень будівлі, технічне обслуговування будівлі відповідно до загальної площі приміщення, на ремонт, в разі його проведення у звітному місяця, відповідно до відновної вартості приміщення (п.п.2.2.3.);
- не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату за комунальні послуги: опалення, вивезення твердих побутових відходів та інші (п.п.2.2.4.);
- не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем, відшкодовувати балансоутримувачу податок на землю (п.п.2.2.5.).
Оплата за надані послуги здійснюється на підставі двосторонніх актів прийому-передачі комунальних та інших наданих послуг і рахунків балансоутримувача;
- у разі припинення споживання комунальних послуг внаслідок звільнення займаного приміщення повідомити про це балансоутримувача за 7 днів і здійснити повний розрахунок за використані комунальні послуги до дня виїзду включно (п.п.2.2.8.).
Договір укладено строком на 3 роки, що діє з 15.08.2013р. по 14.07.2016р. включно (п.5.1. договору про відшкодування витрат).
Із матеріалів справи вбачається, що за період з 15.08.2013р. по 31.03.2014р. відповідачу нараховано плату за комунальні послуги у розмірі 160 831,66грн. і податок на землю у розмірі 7 407,22грн., що підтверджується актами прийому-передачі комунальних послуг та актами здачі-прийняття виконаних робіт (відшкодування податку на землю), які підписані сторонами без будь-яких зауважень (а.с.33-48).
Відповідач в порушення своїх зобов'язань за договором про відшкодування витрат сплатив позивачу комунальні послуги та податок на землю лише за серпень 2013р. у розмірі 920,84грн.
13.09.2016р. позивач надіслав відповідачу претензію про сплату заборгованості (а.с.49), однак останній залишив її без задоволення.
Заборгованість відповідача перед позивачем за комунальні послуги за період з 01.09.2013р. по 31.03.2014р. складає 160 435,22грн., а заборгованість відповідача перед позивачем зі сплати податку на землю за період з 01.09.2013р. по 31.03.2014р. складає 6 882,82грн., що підтверджується матеріалами справи та підлягає до стягнення.
Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України).
Відповідно до приписів статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.
За ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов"язання, на вимогу кредитора зобов"язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач просить стягнути з відповідача 3% річних, нарахованих на заборгованість з орендної плати, за загальний період з 16.10.2013р. по 20.03.2017р. у розмірі 15 541,52грн., а також 3% річних, нарахованих на заборгованість з оплати комунальних послуг та податку на землю, за загальний період з 16.10.2013р. по 20.03.2017р. у розмірі 15 831,50грн.
Враховуючи положення ч.5 ст.254 Цивільного кодексу України, господарський суд, перерахувавши 3% річних, нарахованих на заборгованість з орендної плати, за загальний період з 16.10.2013р. по 20.03.2017р., встановив, що вони складають 15 493,84грн. та підлягають до стягнення, 3% річних, нарахованих на заборгованість з оплати комунальних послуг, за загальний період з 16.10.2013р. по 20.03.2017р. складають 15 129,08грн. та підлягають до стягнення, а 3% річних, нарахованих на заборгованість з оплати податку на землю, за загальний період з 16.10.2013р. по 20.03.2017р. складають 653,96грн. та підлягають до стягнення. В іншій частині позовних вимог щодо стягнення 3% річних суд вважає за необхідне відмовити у зв"язку із неправильним визначенням періодів для їх нарахування.
Позивач просить стягнути з відповідача інфляційні, нараховані на заборгованість з орендної плати, за загальний період з листопада 2013р. по лютий 2017р. у розмірі 121 600,42грн.
Перевіривши розрахунок інфляційних, нарахованих на заборгованість з орендної плати, господарський суд встановив, що він здійснений правильно, у зв"язку з чим інфляційні у розмірі 121 600,42грн. підлягають до стягнення.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача інфляційні, нараховані на заборгованість з оплати комунальних послуг та податку на землю, за загальний період з листопада 2013р. по лютий 2017р. у розмірі 124 762,20грн.
Господарський суд, перерахувавши інфляційні, нараховані на заборгованість з оплати комунальних послуг, за загальний період з листопада 2013р. по лютий 2017р., встановив, що вони складають 157 144,07грн., а інфляційні, нараховані на заборгованість з оплати податку на землю, за загальний період з листопада 2013р. по лютий 2017р. складають 6 740,82грн., що разом становить 163 884,89грн.
Стягнення інфляційних у розмірі 163 884,89грн. призведе до виходу суду за межі позовних вимог, у зв"язку з чим суд вважає, що до стягнення підлягають інфляційні у розмірі 124 762,20грн.
У зв'язку із частковим задоволенням позову судовий збір за розгляд справи відповідно до ст.ст. 44 , 49 ГПК України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СІМІТО. ЛТД." (49000, м. Дніпро, вул. Набережна ОСОБА_2, 39, кв.92, ЄДРПОУ 38113573) на користь Державного вищого навчального закладу "Придніпровська державна академія будівництва та архітектури" (49600, м. Дніпро, вул. Чернишевського, 24А, ЄДРПОУ 02070772) заборгованість з орендної плати у розмірі 163 145,76грн. (сто шістдесят три тисячі сто сорок п»ять грн. 76коп.), заборгованість з оплати комунальних послуг у розмірі 160 435,22грн. (сто шістдесят тисяч чотириста тридцять п»ять грн. 22коп.), заборгованість зі сплати податку на землю у розмірі 6 882,82грн. (шість тисяч вісімсот вісімдесят дві грн. 82коп.), 3% річних, нарахованих на заборгованість з орендної плати, у розмірі 15 493,84грн. (п»ятнадцять тисяч чотириста дев»яносто три грн. 84коп.), 3% річних, нарахованих на заборгованість з оплати комунальних послуг, у розмірі 15 129,08грн. (п»ятнадцять тисяч сто двадцять дев»ять грн. 08коп.), 3% річних, нарахованих на заборгованість з оплати податку на землю, у розмірі 653,96грн. (шістсот п»ятдесят три грн. 96коп.), інфляційні, нараховані на заборгованість з орендної плати, у розмірі 121 600,42грн. (сто двадцять одна тисяча шістсот грн. 42коп.), інфляційні, нараховані на заборгованість з оплати комунальних послуг та податку на землю, у розмірі 124 762,20грн. (сто двадцять чотири тисячі сімсот шістдесят дві грн. 20коп.) та 9 121, 55 грн. (дев'ять тисяч сто двадцять одна грн. 55коп.) судового збору.
В іншій частині позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 29.05.2017
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2017 |
Оприлюднено | 02.06.2017 |
Номер документу | 66799905 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні