Постанова
від 30.05.2017 по справі 816/274/17
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2017 року м.ПолтаваСправа № 816/274/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Селянського фермерського господарства "Ірина" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Гребінківська районна державна адміністрація Полтавської області, Сербинівська сільська рада Гребінківського району про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

20 лютого 2017 року Селянське фермерське господарство "Ірина" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Гребінківська районна державна адміністрація Полтавської області, Сербинівська сільська рада Гребінківського району про визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області викладену у листі від 18 жовтня 2016 року №34-16-7777.6-7407/2-16 в поновленні договорів оренди землі від 19 жовтня 2009 року площами 3,08 га, 51,84 га та 58 га, що знаходяться на території Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, укладеними між СФГ "Ірина" та Гребінківською РДА зареєстрованими у Гребінківському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від 04 серпня 2010 року про що у Державному реєстрі земель вчинено відповідні записи за №№041055400250, 041055400228, 041055400229.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказував на протиправність оскаржуваної відмови, зазначаючи, що виконав усі передбачені Законом України "Про оренду землі" дії необхідні для укладення договору оренди землі на новий строк.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у письмових запереченнях наполягав на правомірності відмови у поновленні договорів оренди землі. Наполягав на тому, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди у строк, встановлений договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

Представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Сербинівська сільська рада, явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, надала клопотання про розгляд справи без їх участі. Проти задоволення позовних вимог не заперечувала.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Гребінківська районна державна адміністрація Полтавської області явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, надала клопотання про розгляд справи без їх участі.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 19 жовтня 2009 року між Гребінківською районною державною адміністрацією та СФГ "Ірина" укладено договора оренди землі, що знаходяться на території Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавською області площею 3,08 га, 51,84 га, 58 га. та складено акти приймання-передачі орендованих земельних ділянок (а.с. 18-26).

Вищевказані договора зареєстровані у Гребінківському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах 04 серпня 2010 року.

Листом-повідомленням від 03 липня 2015 року, яке отримано відповідачем 15 липня 2015 року, СФГ "Ірина" просило Головне управління Держземагенства у Полтавській області поновити договора оренди землі (а.с. 75).

До листа додано проект договору оренди (а.с. 27 зворотній бік-28).

Листом від 12 серпня 2015 року №1484/0/72-15 на лист №б/н від 03 липня 2015 року Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повідомило голову СФГ "Ірина" ОСОБА_3, що на даний час відповідно до пункту 288.5.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Враховуючи, той факт, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена, орендна плата, яка повинна вноситись орендарем повинна бути не менше 856,36 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки 1 гектара ріллі по області, визначеної за матеріалами нормативної грошової оцінки земель 1995 року з урахуванням індексації такої оцінки станом на 01 січня 2015 року на коефіцієнт 3,997 та коефіцієнта для ріллі 1,756. Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області на сьогоднішній день пропонує орендну плату 12% від нормативної грошової оцінки, а також орендарю за власний рахунок розробити нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Враховуючи вищевикладене вирішення питання щодо продовження строку дії можливе тільки у разі узгодження інших умов договору оренди, у випадку не погодження запропонованих договірних умов земельну ділянку після закінчення строку буде надано відповідно до статті 124 Земельного кодексу України (а.с. 76).

12 жовтня 2016 року Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області отримано лист відповідно до якого СФГ "Ірина" погодилась на пропозицію щодо орендної плати в розмірі 12% від середньої нормативної грошової оцінки ріллі (а.с. 77).

Листом від 18 жовтня 2016 року №34-16-7777.6-7407/2-16 на лист №б/н від 03 липня 2015 року Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повідомило голову СФГ "Ірина" ОСОБА_3, що підстав для поновлення поданих договорів оренди не вбачається (а.с. 78).

Позивач не погоджуючись із обставинами викладеними у листі від 18 жовтня 2016 року №34-16-7777.6-7407/2-16 звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам (частина перша та друга статті 93 Земельного кодексу України)

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Згідно частини другої статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

Як слідує з договорів оренди від 19 жовтня 2009 року укладених між Гребінківською районною державною адміністрацією та СФГ "Ірина" їх строк дії закінчується 04 серпня 2015 року.

СФГ "Ірина" звернулося до Головного управління Держземагенства у Полтавській області із клопотанням від 03 липня 2015 року про поновлення договорів оренди землі.

Вищевказане клопотання отримано відповідачем 15 липня 2015 року.

Судом встановлено, що листом від 18 жовтня 2016 року №34-16-7777.6-7407/2-16 на лист №б/н від 03 липня 2015 року Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повідомило голову СФГ "Ірина" ОСОБА_3, що відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений договором, але не пізніше ніж за місяць до закінчення строку договору. Так, строк дії договорів закінчується 04 серпня 2015 року, клопотання про поновлення договорів оренди було подано до Головного управління 15 липня 2015 року, а отже з порушенням встановленого законодавством місячного терміну. У договорі оренди, від 16 жовтня 2009 року, який зареєстровано у Гребінківському РВ ПРФ ДП "Центр ДЗК" при Держкомземі України від 04 серпня 2010 року за №041055400228 об'єктом оренди є земельна ділянка площею 54,84 га. Проте з наданого витягу з Державного земельного кадастру кадастровий номер 5320884200:00:001:1040 на земельну ділянку площею 51,5088 га. Також у договорі оренди від 19 жовтня 2009 року, який зареєстровано у Гребінківському РВ ПРФ ДП "Центр ДЗК" при Держкомземі України від 04 серпня 2010 року за №041055400229 вказано, що в оренду передається земельна ділянка площею 58,0000 га, але до даного договору подано витяги з Державного земельного кадастру на дві земельні ділянки, кадастрові номери 5320884200:00:004:0501 та 5320884200:00:004:0502 площами 34,0273 га та 23,4643 га. Договори оренди землі можуть бути поновлені тільки по сформованим земельним ділянкам, які є об'єктом цивільних прав у відповідності статтям 79, 79-1 Земельного кодексу України, підтвердженням даного факту є витяг з Державного земельного кадастру. ОСОБА_4 на земельні ділянки площами 51,84 га та 58,0000 га, які були об'єктом оренди по договорам, додані до клопотання не були. Отже підстав для поновлення поданих договорів оренди не вбачається. З метою отримання земельних ділянок в оренду рекомендовано звернутися у вищевказаний законом спосіб, в порядку статті 124 Земельного кодексу України .

Суд не може погодитися з такими висновками відповідача з огляду на наступне.

Підстави припинення переважного права на укладення договору оренди землі закріплене у частині четвертій статті 33 Закону України "Про оренду землі", згідно якої, при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Разом з тим, зі змісту статті 33 Закону України "Про оренду землі" слідує, що закон не передбачає наслідком невчасного повідомлення про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, припинення такого права.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Вищого адміністративного суду України від 24 липня 2014 року по справі №К/800/23275/14.

Відповідно до частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі" у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

З аналізу частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що умова за наявності якої договір вважається поновленим, щодо відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, є підставою припинення такого договору, лише в разі відсутності повідомлення орендаря про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк (лист-клопотання).

При цьому, за наявності такого повідомлення, згідно частини п'ятої статті 33 Закону України "Про оренду землі" орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Як встановлено судом, лист-клопотання СФГ "Ірина" про поновлення договорів оренди землі від 03 липня 2015 року було розглянуто відповідачем, що свідчить про повідомлення орендарем про намір скористатися переважним правом укладення договору оренди землі на новий строк, та листом від 12 серпня 2015 року повідомлено позивача про необхідність узгодження умов договору, а саме розміру орендної плати.

Варто зазначити, що позивач у листі від 05 жовтня 2016 року погодився на запропонований Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області розмір орендної плати, інших заперечень до проекту договору у листі від 12 серпня 2015 року №1484/0/72-15 відповідачем не наведено.

З вищевикладеного слідує, що відповідач відмовив СФГ "Ірина" у поновленні договорів оренди землі не у місячний строк, а більш ніж через рік після закінчення терміну дії договорів оренди від 19 жовтня 2009 року, що є порушенням частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Стосовно посилань відповідача у листі від 18 жовтня 2016 року на той факт, що у договорі оренди, від 16 жовтня 2009 року, який зареєстровано у Гребінківському РВ ПРФ ДП "Центр ДЗК" при Держкомземі України від 04 серпня 2010 року за №041055400228 об'єктом оренди є земельна ділянка площею 54,84 га. проте з наданого витягу з Державного земельного кадастру кадастровий номер 5320884200:00:001:1040 на земельну ділянку площею 51,5088 га. Також у договорі оренди від 19 жовтня 2009 року, який зареєстровано у Гребінківському РВ ПРФ ДП "Центр ДЗК" при Держкомземі України від 04 серпня 2010 року за №041055400229 вказано, що в оренду передається земельна ділянка площею 58,0000 га, але до даного договору подано витяги з Державного земельного кадастру на дві земельні ділянки, кадастрові номери 5320884200:00:004:0501 та 5320884200:00:004:0502 площами 34,0273 га та 23,4643 га., судом встановлено наступне.

Як слідує з довідки відділу Держгеокадастру у Гребінківському районі Полтавської області Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 28 жовтня 2016 року №32/2-16 в зв'язку з проведенням інвентаризації земель під час здійснення землеустрою, розробленої 04 листопада 2013 року Гребінківським районним виробничим відділом ПРФДП ЦДЗК та їх реєстрації в Державному земельному кадастрі земельні ділянки, які були в користуванні СФГ "Ірина, відповідно до зареєстрованого договору оренди 04 серпня 2010 року №041055400229 на площу 58,0 га, з них ріллі 57,71 га, та 0,29 га польових шляхів, розподілена на дві ділянки за кадастровими номерами 5320884200:00:004:0502 площею 23,4643 га та 5320884200:00:004:0501 площею 34,0273 га, та договору оренди №041055400228 від 04 серпня 2010 року на площу 51,84 га в тому числі ріллі 51,84 га земельна ділянка має кадастровий номер 5320884200:00:001:1040 площею 51,5088 га (а.с. 29).

Таким чином, зміна площ орендованих земельних ділянок відбулася у зв'язку із проведенням інвентаризації земель під час здійснення землеустрою.

Варто також зазначити, що рішенням Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області від 24 листопада 2016 року вирішено надати пропозицію до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на продовження договорів оренди земельних ділянок СФГ "Ірина" загальною площею 112,0781 га з орендною платою 12 відсотків від нормативної грошової оцінки (а.с. 32)

Крім того, як пояснив представник позивача СФГ "Ірина" продовжує користуватися земельними ділянками, які орендувала та сплачує за них орендну плату до місцевого бюджету Сербинівської сільської ради, на підтвердження чого надано довідку сільської ради від 23 травня 2017 року №78 та платіжні доручення (а.с. 142, 200-205).

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч вимог даної статті, відповідач не довів та не обґрунтував суду правомірність прийнятого відносно позивача оскаржуваного рішення.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог СФГ "Ірина", а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер та позов підлягає задоволенню, на користь позивача необхідно стягнути понесені ним документально підтверджені судові витрати у даній справі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області викладену у листі від 18 жовтня 2016 року №34-16-7777.6-7407/2-16 в поновленні договорів оренди землі від 19 жовтня 2009 року площами 3,08 га, 51,84 га та 58 га, що знаходяться на території Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, укладеними між СФГ "Ірина" та Гребінківською РДА зареєстрованими у Гребінківському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від 04 серпня 2010 року про що у Державному реєстрі земель вчинено записи за №№041055400250, 041055400228, 041055400229.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області судові витрати, понесені Селянським фермерським господарством "Ірина" у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 1600 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 31 травня 2017 року.

Суддя С.О. Удовіченко

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.05.2017
Оприлюднено06.06.2017
Номер документу66826844
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —816/274/17

Ухвала від 28.09.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 27.09.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 02.08.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 02.08.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 18.07.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Постанова від 30.05.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.О. Удовіченко

Ухвала від 22.02.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.О. Удовіченко

Ухвала від 22.02.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.О. Удовіченко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні