Рішення
від 25.05.2017 по справі 904/4119/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25.05.2017 Справа № 904/4119/17

За позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Домовьонок", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості в сумі 150 325, 21 грн.

Суддя Мельниченко І.Ф.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. № 5219-К-О від 10.03.17 р., провідний юрисконсульт департаменту претензійно-позовної роботи;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення 25 000, 00 грн., що складають суму заборгованості за договором б/н від 07.08.13 р., 49 787, 71 грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 10 125, 00 грн. - заборгованості по комісії за користування кредитом, 69 668, 40 грн. - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.

19.05.2017 року від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог б/н від 17.05.2017 р., відповідно до якої останній зменшує суму пені до 65 412, 50 грн., сума основної заборгованості, процентів та комісії залишились незмінними.

Зазначена вище заява прийнята господарським судом до розгляду.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, його повноважний представник в судове засідання не з'явився, останній був належним чином повідомлений з огляду на наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, поштове відправлення, яке направлено згідно адреси відповідача, зазначеної у позовній заяві, та в якому містилась ухвала господарського суду про порушення провадження у справі та призначення її до розгляду на 27.04.2017 р. вручене останньому 14.04.2017 р.

Таким чином, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

07.08.2012 року Публічним акціонерним товариством Комерційним банком "Приватбанк" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Домовьонок" укладено договір банківського обслуговування (поточного рахунку) № б/н із встановленням кредитного ліміту на картковий рахунок шляхом підписання заяви про відкриття поточного рахунку, відповідно до умов якого Банк (позивач у даній справі) взяв на себе зобов'язання при наявності вільних грошових ресурсів здійснювати обслуговування кредитного ліміту Клієнта (відповідача) за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта (системи клієнт-банк, інтерент клієнт-банк, смс-повідомлення чи інших).

Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг і Тарифами Банку, які розміщені в мережі Інтеренет на сайті www.privatbank.ua, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування.

Відповідно до вказаного вище договору, відповідачу встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № 26004053504973 в електронному вигляді, через встановлені засоби електронного зв"язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтерент клієнт-банк, смс-повідомлення чи інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг" (далі- Умови).

Відповідно до пункту 3.2.1.1.16 Умов, при укладенні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов та правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладення договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" - електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки).

Згідно частини 2 статті 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Згідно пункту 3.2.2.1.1. Умов, кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту, Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта (системи клієнт-банк, інтерент клієнт-банк, смс-повідомлення чи інших). Банк здійснює обслуговування ліміту Клієнта, що полягає в проведенні його його платежів поверх залишку коштів на поточному рахунку Клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.

За умовами пункту 3.2.2.1.3. Умов, кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати відсотків та винагороди.

Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода") (п. 3.2.2.1.8. Умов).

Пункт 3.2.2.1.6 Умов зазначає, що ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту провадиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтерент клієнт-банк, смс-повідомлення або інших).

Виконуючи умови договору, позивачем надано відповідачу кредитні кошти в сумі 25 000, 00 грн., про що свідчить банківська виписка, копію якої залучено до матеріалів справи (а.с. 25).

Відповідно до п. 3.2.2.4. Умов, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує відсотки виходячи із процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 1-го до 2о-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилася з 21-го до кінцевого числа поточного місяця, розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

У випадку необнулення дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, Клієнт виплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню.

У випадку непогашення кредиту на протязі 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта по погашенню заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого із грошових зобов'язань, Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом в розмірі 48 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості, а з 01.07.2014 року 56% річних. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання банківських послуг, Клієн сплачує Банку пеню у розмірі 0, 1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань (п. 3.2.2.4.1.3 Умов).

Згідно пункту 3.2.2.4.9 Умов, розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати, вони вважаються простроченими (п. 3.2.2.4.10 Умов).

Відповідно до пункту 3.2.2.5.1. Умов, при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п.3.2.2.2.2.2, 3.2.2.4.1, 3.2.2.4.2. 3.2.2.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п.3.2.2.1.8, 3.2.2.2.2.3. 3.2.2.2.3.4, винагороди, передбаченої п.п.3.2.2.2.2. 3.2.2.4.4. 3.2.2.4.5. 3.2.2.4.6 Умов. Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.2.2.4.1.3 Умов від суми заборгованості за кожен день прострочення.

Згідно пункту 3.2.2.2.3.4 Умов, Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, педбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення.

Відповідно до пункту 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, відповідно до п. 3.2.2.5.4 Умов - нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.2.2.0.5.1., 3.2.2.5.2., 3.2.2.5.3. здійснюється протягом трьох років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

Пунктом 3.2.2.6.1. Умов визначено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта здійснюється з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту подання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного Ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторонами.

Прострочення виконання зобов'язання з повернення отриманих кредитних коштів в сумі 25 000, 00 грн. виникло з 27.08.2013 р., що підтверджується банківською випискою, залученою до матеріалів справи.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.

Доказів погашення заборгованості по простроченому кредиту в сумі 25 000, 00 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, у зв'язку з чим вимоги позивача щодо стягнення зазначеної суми основного боргу слід визнати обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню.

Згідно наданому розрахунку позивача, прострочена заборгованість зі сплати процентів за користування кредитом за загальний період з 23.07.2013 р. по 28.03.2017 р. складає 49 787, 71 грн., зі сплати комісії за загальний період з 01.08.2013 р. по 28.03.2017 р. складає 10 125, 00 грн.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Як вбачається із матеріалів справи, розрахунок суми пені позивачем завищено, в результаті невірно визначеної облікової ставки НБУ, що діяла у спірний період.

Після перерахунку, до стягнення підлягає пеня за спірний період з 27.08.2013 р. по 28.03.2017 р. у сумі 64 989, 77 грн.

Статтею 7 Закону України "Про судовий збір" передбачені підстави для повернення судового збору, зокрема, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 150 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вбачається із матеріалів справи, при подачі позову, його ціна складала 154 581, 11 грн., а отже, за подання даного позову, до сплати підлягав судовий збір в сумі 2 318, 72 грн., який позивачем сплачено згідно платіжного доручення № PROM0BT9YU від 30.03.2017 р.

В процесі розгляду даної справи, позивачем зменшено розмір позовних вимог, про що останнім подана відповідна заява, яка прийнята господарським судом до розгляду.

Після зменшення розміру позовних вимог, сума позову склала 150 325, 21 грн., а розмір судового збору - 2 254, 88 грн.

З огляду на викладене, у зв'язку зі зменшенням позовних вимог, судовий збір в сумі 63, 84 грн. підлягає поверненню, в порядку, встановленому статтею 7 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 526, 639, 610, 611, 1054 Цивільного кодексу України, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Домовьонок" (50077, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Петлякова, 2/14, код ЄДРПОУ 38254810) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570) 25 000 (двадцять п'ять тисяч гривень) 00 коп. заборгованості по простроченому кредиту, 49 787 (сорок дев'ять тисяч сімсот вісімдесят сім гривень) 71 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом, 10 125 (десять тисяч сто двадцять п'ять гривень) 00 коп. заборгованості по комісії за користування кредитом, 64 989 (шістдесят чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят дев'ять гривень) 77 коп. пені, 2 248 (дві тисячі двісті сорок вісім гривень) 54 коп. судового збору.

В решті позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 30.05.2017 р.

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення25.05.2017
Оприлюднено06.06.2017
Номер документу66829498
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/4119/17

Рішення від 25.05.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 27.04.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 05.04.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні