Рішення
від 31.05.2017 по справі 904/2878/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25.05.2017 Справа № 904/2878/17

За позовом Державного підприємства "Дніпродіпрошахт", м. Дніпро

до Громадської організації "Правова опора", м. Дніпро

про стягнення 4 460 грн. 55 коп.

Суддя Рудь І.А.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. №1 від 16.01.2017р.;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Державне підприємство "Дніпродіпрошахт" звернулося до господарського суду з позовом, в якому просить стягнути з Громадської організації "Правова опора" заборгованість в розмірі 4 460 грн. 55 коп., з яких: 297 грн. 83 коп. - заборгованість з орендної плати за договором оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 12/02-5772-ОД від 28.05.2015р. та 4 162 грн. 72 коп. - витрати за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг орендарю №6 від 28.05.2015р.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх господарських зобов'язань.

Ухвалою суду від 20.03.2017р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 13.04.2017р.

Ухвалою суду від 13.04.2017р. за клопотанням позивача продовжено строк розгляду справи на п'ятнадцять днів; розгляд справи відкладено на 25.05.2017р.

Відповідач явку повноважного представника у призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.

На адресу господарського суду повернулися конверти з ухвалами, що направлялись на адресу відповідача, з відміткою відділення поштового зв'язку: Повернуто за закінченням строку зберігання .

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки позовна заява з доданими до неї документами й ухвали суду направлялися за юридичною адресою відповідача, яка значаться у витязі з ЄДРЮОФОПГФ від 20.03.2017р. № НОМЕР_1, наданому за електронним запитом суду.

Відповідно до п.3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

За змістом зазначеної статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

За вказаних вище підстав, відповідач вважається повідомленим про час та місце судового розгляду справи належним чином.

Відповідно до ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В порядку ст.85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи. оцінивши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

28.05.2015р. між Регіональним відділенням Фонду держмайна України у Дніпропетровській області (орендодавець) та Громадською організацією "Правова опора" (орендар) укладено договір індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 12/02-5772-ОД (далі - договір оренди), відповідно до умов якого орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме державне майно нежитлове вбудоване приміщення (далі - майно) площею 26,2 кв.м, розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Миронова, 15 на 2-му поверсі 5-ти поверхової будівлі, що перебуває на балансі ДП Дніпродіпрошахт (далі - балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість на "05" березня 2015 р. і становить за незалежною оцінкою 351485,00 грн. (п. 1.1. договору оренди).

За умовами п. 10.1. договору оренди цей договір укладено строком на два роки 364 дні, що діє з 28 травня 2015р. по 26.05.2018р.

Згідно п. 1.2. договору оренди майно передається в оренду з метою розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності. Використання орендованого державного майна не за призначенням забороняється.

Відповідно до п. 1.3. договору оренди стан майна на момент укладення договору визначається за узгодженим висновком балансоутримувача і орендаря, який додається до договору

Пунктом п. 2.1. договору оренди визначено, що орендар вступає у строкове платне користування державним майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі майна

У п. 3.1. договору оренди сторони узгодили, що орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку), або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку квітень 2015р. 1109,92 грн.

За умови п. 3.2. договору оренди нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Згідно п. 3.3. договору оренди орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розмішується на веб-сайті Фонду державного майна України.

Відповідно до п. 3.6. договору оренди, орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж:

-70% до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 776,94 грн.

-30% балансоутримувачу у розмірі 332,98 грн., щомісяця не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним незалежно від наслідків господарської діяльності Орендаря протягом дії Договору.

Крім того, 28.05.2015р. між Державним підприємством "Дніпродіпрошахт" (балансоутримувач) та Громадською організацією "Правова опора" (орендар) укладено договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг орендарю № 6 (договір оренди від 28.05.2015 № 12/02-5772-ОД) (далі - договір про відшкодування витрат), відповідно до умов якого балансоутримувач Державне підприємство "Дніпродіпрошахт" забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт будівлі, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Миронова, 15, (надалі - будівля), загальною площею 26,2 кв. м, а також утримання прибудинкової території, а орендар бере участь у витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих балансоутримувачем за цим договором. Орендар користується приміщенням, яке складається з частини нежитлових приміщень: кімната, загальною площею 26,2 кв.м, розміщене на 2 поверсі будівлі, вартістю (залишковою, експертною) 351 485,00 грн. (надалі - орендоване приміщення) відповідно до плану розміщення приміщення, що додається до договору та користується площами загального користування, внутрішньо будинковими мережами та отримує комунальні послуги через балансоутримувача. Орендоване приміщення використовується для цілей: розміщення громадської організації без ведення підприємницької діяльності (п. 1.1. договору про відшкодування витрат).

За умовами п. 5.1. договору про відшкодування витрат цей договір укладено строком на 2 роки та 364 днів, що діє з "28 " травня 2015 р. по "26"травня 2018 р. включно.

Відповідно до п. 2.1. договору про відшкодування витрат балансоутримувач будівлі зобов'язується забезпечити:

- виконання всього комплексу робіт, пов'язаних з обслуговуванням та утриманням будівлі і прибудинкової території, та створення необхідних виробничих умов і здійснення господарської діяльності, у тому числі орендарю і його співробітникам згідно з вимогами чинного законодавства про користування будівлями. Перелік таких робіт та послуг, порядок та умови їх оплати встановлюються цим договором. Розмір плати за обслуговування і ремонт будівлі, прибудинкової території, утримання допоміжних приміщень будівлі залежить від складу робіт і послуг, які надаються балансоутримувачу житлово-експлуатаційними, ремонтно-будівельними організаціями та іншими суб'єктами господарювання, і визначається розрахунком щомісячних платежів (кошторисом витрат) за обслуговування та ремонт будівлі, комунальні та інші послуги балансоутримувача (п. 2.1.1. договору про відшкодування витрат);

- надання орендарю комунальних послуг за діючими розцінками і тарифами (п. 2.1.2. договору про відшкодування витрат);

- інформування орендаря про зміни витрат на утримання будівлі і тарифу на послуги (п. 2.1.3. договору про відшкодування витрат).

Відповідно до п. 2.2. договору про відшкодування витрат орендар зобов'язується:

- дотримуватись за цим договором вимог установлених правил користування будівлі та приміщенням та правил внутрішнього розпорядку і санітарно-гігієнічних норм підприємств. Побутові та промислові відходи виносити в відведені балансоутримувачем місця (п. 2.2.2. договору про відшкодування витрат);

- своєчасно інформувати балансоутримувача або організацію, яка обслуговує будівлю, про виявлені неполадки елементів будівлі, приміщення (п. 2.2.3. договору про відшкодування витрат);

- не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату рахунок балансоутримувача будівлі, або організації, що обслуговує будівлю, за санітарне обслуговування прибудинкової території та допоміжних приміщень будівлі, технічне обслуговування будівлі відповідно до загальної площі приміщення, на ремонт відповідно до відновної вартості приміщення, а також за комунальні послуги незалежно від результатів своєї діяльності (п. 2.2.4. договору про відшкодування витрат).

За умовами п. 3.1.2. договору про відшкодування витрат балансоутримувач будівлі має право стягнути в установленому порядку прострочену заборгованість по платежах, що наведені в пункті 2.2.4 Договору.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (п. 4.1. договору про відшкодування витрат).

Відповідно до п. 1. додатку № 2 до договору про відшкодування витрат (далі - додаток № 2) сума відшкодування комунальних послуг і експлуатаційних витрат розраховується таким чином:

споживана електроенергія (активна, реактивна і транзит) - за показниками ел. лічильника в приміщеннях і тарифами ДДЕМ;

вода і стоки - за нормами і розцінками Міськводоканалу, кількості співробітників, роду діяльності фірми;

вивіз сміття - за виставленим балансоутримувачу рахунком за вивіз сміття пропорційно займаної площі оренди;

опалення - за виставленим інституту рахунком за опалення пропорційно займаної площі оренди;

утримання приміщень та прибудинкової території - за калькуляцією на утримання обслуговуючого персоналу (прибиральниці на поверхах і в туалетах, двірник, електрик і сантехнік) пропорційно займаної площі оренди;

охорона - за виставленим балансоутримувачу рахунком за охорону пропорційно займаної площі оренди;

послуги зв'язку - за калькуляцією балансоутримувача на послуги зв'язку;

послуги електрика - за калькуляцією балансоутримувача по факту наданих послуги.

Згідно п. п. 2., 3., 4. додатку № 2 орендар відшкодовує балансоутримувачу витрати, пов'язані з оплатою податку на землю в частині, пропорційній площі не житлових приміщень, що орендуються; витрати (пайова участь) з ремонту приміщень загального користування згідно наданим рахункам балансоутримувачем; витрати (пайова участь) з ремонтних робіт та промивки труб опалювальної системи, каналізації і мереж електропостачання згідно наданим рахункам балансоутримувачем.

28.05.2015р. актом приймання - передачі Регіональне відділення Фонду держмайна України у Дніпропетровській області передало, а Громадська організація "Правова опора" прийняла в оренду нерухоме майно: нежитлове вбудоване приміщення площею 26,2 кв.м. вартістю 351 485,00 грн. (незалежна оцінка на 05.03.2015р.), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул.. Миронова, 15. Передача в оренду вказаного нерухомого майна узгоджена з балансоутримувачем (а.с. 16).

Відповідно до акту приймання-передачі від 08.09.2015р. (а.с. 20) Громадська організація "Правова опора" повернула, а Державне підприємство Дніпродіпрошахт прийняло з оренди нерухоме майно: нежитлове вбудоване приміщення площею 26,2 кв.м. вартістю 351 485,00 грн. (незалежна оцінка на 05.03.2015р.).

Позивач стверджує, що належним чином виконав умови договору оренди, на підтвердження чого надав підписані сторонами та скріплені їх печатками акти надання послуг:

- № 362 від 31.05.2015р., відповідно до якого розмір орендної плати за травень становить 52 грн. 70 коп. з ПДВ (а.с. 25);

- № 415 від 30.06.2015р., відповідно до якого розмір орендної плати за червень становить 1 331 грн. 90 коп. з ПДВ (а.с. 26);

- № 490 від 31.07.2015р., відповідно до якого розмір орендної плати за липень становить 1 318 грн. 58 коп. з ПДВ (а.с. 27);

- № 592 від 31.08.2015р., відповідно до якого розмір орендної плати за серпень становить 1 308 грн. 02 коп. з ПДВ (а.с. 28);

- № 655 від 30.09.2015р., відповідно до якого розмір орендної плати за вересень становить 356 грн. 83 коп. з ПДВ (а.с. 29). Загальний розмір орендної плати за період з травня 2016р. по вересень 2016р. становить 4368 грн. 03 коп.

Також позивач зазначає, що надав відповідачу послуги за договором про відшкодування витрат на загальну суму 7020 грн. 93 коп., на підтвердження чого надав підписані сторонами та скріплені їх печатками акти надання послуг:

- № 364 від 31.05.2015р. про відшкодування витрат на суму 430 грн. 76 коп. з ПДВ (а.с. 30);

- № 412 від 30.06.2015р. про відшкодування витрат на суму 2 127 грн. 26 коп. з ПДВ (а.с. 31);

- № 487 від 31.07.2015р. про відшкодування витрат на суму 2 205 грн. 25 коп. з ПДВ (а.с. 32);

- № 589 від 31.08.2015р. про відшкодування витрат на суму 2 165 грн. 16 коп. з ПДВ (а.с. 33);

- № 652 від 30.09.2015р. про відшкодування витрат на суму 92 грн. 50 коп. з ПДВ (а.с. 34);

Однак відповідач, в порушення взятих на себе зобов'язань, своєчасно та в повному обсязі орендну плату та грошові кошти на відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг не сплатив, у зв'язку з чим, у нього утворилась заборгованість перед позивачем за період з травня 2016р. по вересень 2016р. у загальному розмірі 4 460 грн. 55 коп., з яких: 297 грн. 83 коп. - заборгованість за договором оренди індивідуального визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 12/02-5772-ОД від 28.05.2015р. та 4 162 грн. 72 коп. - заборгованість за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг орендарю №6 від 28.05.2015р.

На час розгляду справи доказів погашення відповідачем заборгованості за позовом сторонами не надано.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ст. 762 ЦК України).

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Положення п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачають, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.

Частиною 1 ст. 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

За умовами статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За встановлених обставин, відповідач неналежним чином виконав свої договірні (майново-господарські) зобов'язання перед позивачем, допустивши прострочення платежів з внесення на рахунок позивача орендної плати та прострочення оплати послуг за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг орендарю №6 від 28.05.2015р., чим порушив умови укладених договору оренди, договору про відшкодування витрат та вищевказані приписи чинного законодавства, тому вимоги позивача про примусове стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі в сумі 297 грн. 83 коп. та заборгованості за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг орендарю №6 від 28.05.2015р. у загальному розмірі 4 162 грн. 72 коп. - є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 4, 32-34, 43, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Громадської організації "Правова опора" (49000, м. Дніпро, вул. Плеханова, буд. 10 Б, ідентифікаційний код 36840257) на користь Державного підприємства "Дніпродіпрошахт" (49600, м. Дніпро, вул. Миронова, буд. 15, ідентифікаційний код 05410777) 297 грн. 83 коп. (двісті дев'яності сім грн.. 83 коп.) заборгованості з орендної плати, 4 162 грн. 72 коп. (чотири тисячі то шістдесят дві грн. 72 коп.) заборгованості з відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг орендарю, 1 600 грн. 00 коп. (одну тисячу шістсот грн.. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя ОСОБА_2

Повне рішення складено 30.05.2017

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення31.05.2017
Оприлюднено06.06.2017
Номер документу66829657
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2878/17

Рішення від 31.05.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 13.04.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 20.03.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні