Справа № 308/4853/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2017 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., за участю слідчого Хлудєєвої В.І., розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні №42016071160000061 - старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Закарпатській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, погоджене прокурором, про тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні приватного нотаріусу Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2, за адресою м. Мукачеве, пл. Кирила і Мефодія, 23/6,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий у кримінальному провадженні №42016071160000061 - старший слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Закарпатській області старший лейтенант поліції ОСОБА_1, за погодженням з прокурором відділу прокуратури Закарпатської області ОСОБА_3, звернулась до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні приватного нотаріусу Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2, за адресою м. Мукачеве, пл. Кирила і Мефодія, 23/6.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що СУ ГУ Національної поліції в Закарпатській області проводиться досудове розслідування по матеріалах кримінального провадження №42016071160000061, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.11.2016, за попередньою кваліфікацією передбаченою ч.2 ст. 364 та ч.1 ст. 358 КК України.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що опрацюванням інформації щодо земельних ділянок, наданих у власність громадянам на території полонини Драгобрат, зазначених у публікації, розміщеній на Інтернет-ресурсі Закарпаття-онлайн під назвою Понад 10 гектарів полонини в зоні лижних трас на закарпатському Драгобраті роздали під городи та отриманої інформації із управління Дергеокадастру у Рахівському районі, встановлено, що протягом 2013 - 2016 років наказами Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області виділено у власність на полонині Драгобрат (згідно наведеної у публікації схеми) фізичним особам 33 земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Проекти землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок у власність були погоджені відповідними висновками управління Держземагентства у Рахівському районі. Вказані земельні ділянки знаходяться на території гірськолижних трас. За таких обставин, службові особи Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області, діючи умисно, в інтересах фізичних осіб, шляхом зловживання службовим становищем, у порушення вимог ст.ст. 19, 35, 122 Земельного кодексу України, протягом 2013 - 2016 років незаконно передали у власність громадянам 33 земельні ділянки в урочищі Драгобрат за межами населеного пункту смт. Ясіня Рахівського району, у межах реалізації інвестиційного проекту будівництва туристично-рекреаційного комплексу Свидовець , чим інтересам держави спричинено тяжких наслідків.
Крім цього, 14.11.2016 року через секретаріат ГУНП в Закарпатській області надійшли матеріали із Закарпатської ОДА за підписом голови - ОСОБА_4, про те, що у матеріалах Головного управління Держгеокадастру України в Закарпатській області щодо виділення земельних ділянок громадянам ОСОБА_5 та ОСОБА_6 наявні підроблені підписи зазначених громадян, які не співпадають з підписами у паспортах громадянина України, виданих на їх імена. Крім цього, земельні ділянки виділені ОСОБА_7 та ОСОБА_5 знаходяться на території полонини Довга, а саме за межами Чорнотисянської сільської ради у межах реалізації інвестиційного проекту будівництва туристично-рекреаційного комплексу Свидовець .
Враховуючи вищенаведене в ході проведення досудового розслідування виникла необхідність у проведенні почеркознавчої експертизи документів щодо дослідження наявних підписів виконаних від імені ОСОБА_5 у матеріалах, які подавались до Головного управління Держгеокадастру України в Закарпатській області щодо виділення земельної ділянки на території полонини Довга, а саме за межами Чорнотисянської сільської ради Рахівського району.
З метою забезпечення призначення та проведення почеркознавчої експертизи в межах проведення досудового розслідування, враховуючи положення Наказу Мінюсту України №08.10.98 № 53/5 Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень , виникла необхідність у вилученні документів із вільними взірцями підпису та почерку ОСОБА_5 Зокрема, така документація перебуває у володінні приватного нотаріуса Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2, а саме довіреність від 17.03.2016 року від імені ОСОБА_5, зареєстрована у реєстрі за №426 приватного нотаріуса Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2 та в інших документах, які подавались ОСОБА_5 для реєстрації довіреності від 17.03.2016 року.
Враховуючи зазначене, а також те, що інформація, яка мітиться у документах, які перебувають у володінні приватного нотаріуса, може становити таємницю вчинення нотаріальних дій та відноситься до документів, які становлять охоронювану законом таємницю, керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України, ст. 8 Закону України Про нотаріат , у клопотанні слідчий просить надати стороні кримінального провадження - старшому слідчому відділу СУ ГУ НП в Закарпатській області ОСОБА_1 тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення оригіналів документів, а саме: до довіреності від 17.03.2016 року від імені ОСОБА_5, зареєстрованої у реєстрі за №426 приватного нотаріуса Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2 та в інших документів, які подавались ОСОБА_5 для реєстрації довіреності від 17.03.2016 року, що перебувають у володінні приватного нотаріусу Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2, за адресою м. Мукачеве, пл. Кирила і Мефодія, 23/6.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала та просила його задовольнити з підстав та мотивів викладених у клопотанні.
Приватний нотаріус Мукачівсського МНО ОСОБА_8 у судове засіданні не з'явилась, хоча про час і місце розгляду клопотання була повідомлена своєчасно і належним чином, про що свідчить наявний в матеріалах справи рапорт слідчого про повідомлення нотаріуса про розгляд клопотання, однак його неявка відповідно до вимог ч.4 ст.163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.
Заслухавши пояснення слідчого з приводу внесеного клопотання, дослідивши матеріали додані до нього слідчий суддя прийшов до переконання, що клопотання слід задовольнити зважаючи на наступне.
Витягом з кримінального провадження №42016071160000061, сформованого 23.05.2017 року, підтверджено, що органом досудового розслідування - відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016071160000061, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364 та ч.1 ст.358 КК України, зокрема досліджуються обставини щодо виділення громадянину ОСОБА_5 земельної ділянки на території полонини Довга, а саме за межами Чорнотисянської сільської ради у межах реалізації інвестиційного проекту будівництва туристично-рекреаційного комплексу Свидовець .
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Пунктом 3 ч.1 ст.162 КПК України визначено, що відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій, належать до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Закон України Про нотаріат від 02.09.1993 № 3425-XII регламентує у ст.8 нотаріальну таємницю, а також ст. 8-1 визначає гарантії нотаріальної діяльності, серед яких законодавець передбачає, що обшук, виїмка, огляд робочого місця (контори) провадяться на підставі та в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.ч.5, 6 ст.163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ст.132 КПК України застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні.
Згідно вимог ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Тимчасовий доступ до документів є заходом забезпечення кримінального провадження, передбачений ст.131 ч.2 п.5 КПК України, органом досудового слідства доведено необхідність застосування цього заходу, що передбачено ст.132 КПК України. Вказані обставини є достатніми підставами, передбаченими ст.163 КПК України, для постановлення ухвали про надання тимчасового доступу до документів.
Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведене наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Оцінивши вищенаведене, беручи до уваги те, що документи, які перебувають у володінні приватного нотаріусу Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2, за адресою м. Мукачеве, пл. Кирила і Мефодія, 23/6, а саме: довіреність від 17.03.2016 року від імені ОСОБА_5, зареєстрована у реєстрі за №426 приватного нотаріуса та в інші документи, які подавались ОСОБА_5 для реєстрації довіреності від 17.03.2016 року, мають значення для забезпечення всебічного, повного і неупередженого розслідування, з'ясування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, оскільки в ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні почеркознавчої експертизи документів щодо дослідження наявних підписів виконаних від імені ОСОБА_5 у матеріалах, які подавались до Головного управління Держгеокадастру України в Закарпатській області з приводу виділення останньому земельної ділянки на території полонини Довга, а у відповідності до науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 №53/5, для проведення почеркознавчої експертизи експерту надаються оригінали досліджуваних документів, приходжу до висновку про обґрунтованість внесеного клопотання та наявність правових підстав для його задоволення.
Керуючись ст.8 Закону України Про нотаріат , ст.ст. 40, 131, 132, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого у кримінальному провадженні №42016071160000061 - старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Закарпатській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, погоджене прокурором, про тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні приватного нотаріусу Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2, за адресою м. Мукачеве, пл. Кирила і Мефодія, 23/6, - задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження - старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Закарпатській області старшого лейтенанту поліції ОСОБА_1, тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні приватного нотаріусу Мукачівського міського нотаріального округу Закарпатської області ОСОБА_2, за адресою м. Мукачеве, пл. Кирила і Мефодія, 23/6, а саме: довіреність від 17.03.2016 року від імені ОСОБА_5, зареєстрована у реєстрі за №426 приватного нотаріуса та інші документи, які подавались ОСОБА_5 для реєстрації довіреності від 17.03.2016 року, з можливістю їх вилучення для проведення необхідних слідчих дій.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її ухвалення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до зазначених у ухвалі документів відповідно до ст.166 КПК України слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право доступу до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених в ухвалі документів і речей.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_9
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2017 |
Оприлюднено | 06.06.2017 |
Номер документу | 66835522 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бенца К. К.
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бенца К. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні