Рішення
від 30.05.2017 по справі 911/1341/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" травня 2017 р. Справа № 911/1341/17

Суддя А.С. Грєхов , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазпромбанк"

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь"

про стягнення заборгованості у розмірі 13 078 825,33 грн.

за участю представників сторін:

від позивача : ОСОБА_1 - довіреність № 17 від 21.03.2017,

від відповідача : не з'явився,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Укргазпромбанк" (надалі - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь" (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 13 078 825 грн. 33 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за кредитним договором банківського кредиту від 31.08.2010 № 155-КЛ/10

Ухвалою господарського суду Київської області від 03.05.2017 порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду, розгляд справи призначено на 30.03.2017.

Через канцелярію господарського суду Київської області (вх. № 11044/17 від 30.05.2017) позивачем частково подано документальні докази на виконання ухвали господарського суду Київської області від 03.05.2017.

25.03.2015 у судове засідання з'явився представник позивача та надав пояснення у справі.

Відповідач відзив на позов та витребувані судом докази не надав, участь повноважного представника у судовому засіданні не забезпечив.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 № 1207-VII, у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної ОСОБА_2 Крим на тимчасово окупованих територіях, змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної ОСОБА_2 Крим судам, та зобов'язано забезпечити розгляд, зокрема, господарських справ господарського суду Автономної ОСОБА_2 Крим - господарським судом Київської області.

Неможливість надсилання будь-яких поштових відправлень на адресу учасників судового процесу, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, підтверджується повідомленням від 04.04.2014 № 33-20.606 Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" про тимчасове призупинення приймання до пересилання поштових відправлень адресованих одержувачам населених пунктів Автономної ОСОБА_2 Крим, копія якого наявна в матеріалах справи.

Господарським судом враховано рекомендації Вищого господарського суду України, що викладені в інформаційному листі від 05.06.2014 № 01-06/745/2014 "Про деякі питання практики застосування у судовій практиці Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та розміщено 04.05.2017 інформацію про час і місце судового засідання на офіційному веб-порталі господарського суду Київської області в мережі Інтернет в розділі "Новини та події суду".

Відтак, господарський суд здійснив всі заходи для належного повідомлення відповідача про час і місце розгляду даної справи.

Враховуючи те, що норми статті 65 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін надати докази, та пункту 4 статті 129 Конституції України, яким визначено одним із принципів судочинства свободу у наданні сторонами суду своїх доказів і доведення перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що у даній справі сторонам створені належні умови для надання ними доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування таких доказів, що дає підстави у відповідності до вимог статті 75 Господарського процесуального кодексу України розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутнього у судовому засіданні представника позивача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Публічним акціонерним товариством "Украгазпромбанк" (надалі - Кредитодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь" (надалі - позичальник) укладено договір банківського кредиту у сумі 10 000 000, 00 грн. (десять мільйонів гривень) у вигляді відновлювальної кредитної лінії від 31.08.2010 №155-КЛ/10 (надалі - Кредитний договір).

Відповідно до пункту 1.1. Кредитного договору кредитодавець надає позичальнику грошові кошти (кредит) у вигляді відновлювальної кредитної лінії та зобов'язання позичальника повернути кредит, сплатити проценти за користуванням кредитом, комісії та інші платежі в розмірі, на умовах та в порядку, що визначені цим договором.,

п.1.1.1 Кредитного договору визначено, що надання відновлювальної кредитної лінії - це надання грошових коштів позичальнику протягом строку кредиту необмежену кількість разів таким чином, що в будь який момент розмір кредиту не перевищує розмір ліміту граничної заборгованості, встановлений цим договором.

Ліміт граничної заборгованості за кредитною лінією (сума кредиту) - 10 000 000, 00 грн., строк кредиту (строк кредитування) до 30 серпня 2011 року включно, процентна ставка за користування кредитом - 21, 0 % річних. (п.п. 1.1.2., 1.1.3., 1.1.4. Кредитного договору)

Строк сплати процентів за користування кредитом, комісії за управління кредитною лінією - щомісячно, не пізніше п'ятого числа місяця, наступного за місяцем користуванням кредиту, а за останній місяць користування кредитом - одночасно з погашенням суми кредиту, але не пізніше кінцевого терміну користування кредитом, що зазначеного у п. 1.1.3. Кредитного договору. (п. 1.2. Кредитного договору)

Відповідно до п. 2.2. Кредитного договору, кредитування позичальника (надання грошових коштів) здійснюється у безготівковій формі, на підставі письмових заявок позичальника, в межах ліміту граничної заборгованості за кредитною лінією у повній сумі або кількома частинами (траншами), розмір яких визначається позичальником та зазначається у заявці, шляхом зарахування коштів на його поточний рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ "Укргазпромбанк", МФО 320843.

Датою надання кредиту є дата списання кредиту з позичкового рахунку за реквізитами, зазначеними в заявці позичальника. (п. 2.3.1. Кредитного договору)

Пунктом 5.1. кредитного договору встановлено, що у разі порушення позичальником зобов'язання щодо повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитом та комісій згідно умов цього договору, позичальник сплачує кредитодавцю пеню в національній валюті України за курсом НБУ на дату нарахування в розмірір подвійної облікової ставки НБУ від суми несвоєчасного виконаного зобов'язання за кожен день прострочення виконання зобов'язання.

До Кредитного договору укладено Додаткові угоди, зокрема:

- Додаткова угода №1 від 17 грудня 2010 року, якою було змінено розмір процентної ставки і встановлено на рівні 19,5 % відсотка річних.

- Додаткова угода №2 від 30 серпня 2011 року, якою було встановлено строк кредитування до 29 серпня 2012 року, процентна ставка за користування кредитом була визначена в розмірі 19,0 % річних

- Додаткова угода № 3 від 29 серпня 2012 року, укою було встановлено строк кредитування до 28 серпня 2013 року, процентна ставка за користування кредитом була визначена в розмірі 22.5% річних.

- Додаткова Угода №7 від 29 серпня 2013 року, якою було встановлено строк кредитування до 27 серпня 2014 року, процентна ставка за користування кредитом була визначена в розмірі 22, 5 % річних.

Зазначені Додаткові угоди до Кредитного договору набирають чинності з дати їх підписання та є невід'ємними частинами Кредитного договору.

На виконання умов Кредитного договору, позивач надав відповідачу кредит в межах діючого ліміту кредитної лінії, що встановлена Кредитним договором - 10 000 000,00 грн, що підтверджується випискою по особовому рахунку за період з 31.08.2010 по 15.02.2017.

Отже, позивач виконав зобов'язання з видачі кредиту за Кредитним договором належним чином та в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.

Частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідач свої зобов'язання по своєчасному погашенню кредиту та нарахованих процентів за користування кредитними коштами виконав частково. У зв'язку з чим, станом на 18.04.2017, у відповідача виникла поточна заборгованість по кредиту у сумі 7 530 538, 53 грн. та заборгованість зі сплати процентів за користування кредитом у розмірі 5 334 966, 27 грн.

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Враховуючи те, що станом на день прийняття рішення у справі заборгованість по кредиту у сумі 7 530 538, 53 грн. та заборгованість зі сплати процентів за користування кредитом у розмірі 5 334 966, 27 грн, розрахунок яких відповідає умовам Кредитного договору, залишилась непогашеною, зазначений факт сторонами не спростовано, розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, дана позовна вимога підлягає задоволенню.

Також, позивач просить стягнути з відповідачів 213 320, 53 грн. пені за порушення строків сплати процентів за користування кредитом.

Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми, яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного закону встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Судом здійснено перевірку правильності розрахунку пені позивачем та встановлено, що поданий позивачем розрахунок є арифметично правильним, відповідає нормам законодавства, умовам Кредитного договору та матеріалам справи, а відтак вимога про стягнення пені підлягає задоволенню в повному обсязі.

За таких обставин господарський суд вважає, що позов є обгрунтованим в частині стягнення заборгованості по кредиту у сумі 7 530 538, 53 грн., заборгованості зі сплати процентів за користування кредитом у розмірі 5 334 966, 27 грн та пені в розмірі 213 320, 53 грн.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються господарським судом на відповідача.

Керуючись статтями 4, 22, 32, 33, 36, 43, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газконтиненталь" (98241, ОСОБА_2 Крим, ленінський район, с. Горностаївка, вул. Леніна, 7, код 31913283) на користь Публічного акціонерного товариства "Укргазпромбанк" (02098, м. Київ, Дніпровська набережна,13, код: 24262992) 7 530 538, 53 грн (сім мільйонів п'ятсот тридцять тисяч п'ятсот тридцять вісім гривень п'ятдесят три копійки) заборгованості по кредиту, 5 334 966, 27 грн (п'ять мільйонів триста тридцять чотири тисячі дев'ятсот шістдесят шість гривень двадцять сім копійок) процентів за користування кредитом, 213 320, 53 грн (двісті тринадцять тисяч триста двадцять гривень п'ятдесят три копійки) пені та 196 182,38 грн (сто дев'яносто шість тисяч сто вісімдесят дві гривні тридцять вісім копійок) судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Повне рішення складено 06.06.2017.

Суддя А.С. Грєхов

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення30.05.2017
Оприлюднено09.06.2017
Номер документу66925765
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1341/17

Ухвала від 26.11.2021

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

Ухвала від 22.11.2021

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

Рішення від 30.05.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Грєхов А.С.

Ухвала від 03.05.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Грєхов А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні