Рішення
від 30.05.2017 по справі 909/327/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2017 р. Справа № 909/327/17 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ОСОБА_2 "ПРИВАТБАНК" до БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА" про зобов'язання визнання грошових вимог в сумі 61 058 грн 99 коп. та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу.

ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" звернулось до господарського суду Івано-Франківської області з позовом про визнання кредиторських вимог до БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА" в особі голови ліквідаційної комісії ухиляється від розгляду кредиторських вимог ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу.

05 квітня 2017 р., суд порушив провадження у справі та призначив її до розгляду на 20 квітня 2017 р.

20 квітня та 16 травня 2017 р., розгляд справи суд відкладав на 16 та 30 травня 2017 р. відповідно.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач зареєстрований за адресою: 78254, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. П'ядики, вул. Ірчана, буд. 14А.

Разом з тим, поштові відправлення, якими на адресу відповідача направлялись ухвали від 05, 20 квітня та 16 травня 2017 р., повернулись до суду із відміткою Укрпошти "немає даної організації".

Ухвали суду від 20 квітня та 16 травня 2017 р. суд надсилав також на адресу засновника відповідача ОСОБА_3. Однак, зазначені ухвали повернулись до суду із відміткою Укрпошти "за даною адресою адресат не проживає".

Згідно з п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України.

За змістом ч. 1 ст. 64 ГПК України, суддя, прийнявши позовну заяву, не пізніше трьох днів з дня її надходження виносить і надсилає сторонам, прокурору, якщо він є заявником, ухвалу про порушення провадження у справі, в якій вказується про прийняття позовної заяви, призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду в засіданні. Ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Представник відповідача в жодне судове засідання не з'явився, відзиву на позов суду не надіслав і зазначених в ухвалах вимог суду не виконав. За наведених обставин, заслухавши думку представника позивача, керуючись положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, положеннями ст. 69 ГПК України про строки вирішення спорів господарським судом, подальше відкладення розгляду справи суд визнав недоцільним і, згідно вимог ст. 75 ГПК України, розглянув справу по суті за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд

в с т а н о в и в:

на підставі Заяви про відкриття поточного рахунку від 04 вересня 2012 р. БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА" (відповідач, Клієнт) приєдналась до "Умов та правил надання банківських послуг" (Умови), Тарифів ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" (ОСОБА_2), що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, що складають Договір банківського обслуговування (Договір) та взяла на себе зобов'язання виконувати умови Договору.

Відповідно до умов Договору, відповідачу було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок № 26002052507055 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".

Відповідно до пп. 3.2.1.1.16 Умов - при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підійшов і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі). Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банку через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис", Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.

Відповідно до п. 3.2.1.1.3. Умов - кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Свої зобов'язання за договором позивач виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в розмірі 10 000 грн. Однак, відповідач свої зобов'язання за договором не виконав, отримані кредитні кошти позивачу не повернув.

У зв'язку з цим, ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" звернулось до господарського суду Івано-Франківської області з позовом про стягнення з БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА" 27 908 грн 20 коп. заборгованості.

14 липня 2015 р., суд виніс рішення по справі № 909/631/15, яким задовольнив позов в повному обсязі.

На виконання вказаного рішення був виданий відповідний наказ, який був пред'явлений позивачем до виконання, однак відповідно до наявної у матеріалах справи Інформації про стан виконавчого провадження, виконавчий документ 27 квітня 2017 р. був повернений стягувачу без виконання.

Як вбачається із матеріалів справи та пояснень представника позивача, у зв'язку із невиконанням кредитних зобов'язань, позивач додатково нарахував відповідачу за період, що не охоплений рішенням господарського суду Івано-Франківської області по справі № 909/631/15, 10 204 грн 45 коп. відсотків за користування кредитом, 19 626 грн 34 коп. пені та 3 320 грн комісії.

Перевіривши матеріали справи, суд встановив, що відповідач з 21 лютого 2017 р. перебуває в стані припинення підприємницької діяльності.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, строк заявлення кредиторами своїх вимог визначений до 23 квітня 2017 р.

14 березня 2017 р., позивач надіслав на адресу відповідача заяву з кредиторськими вимогами, яка повернулась до позивача у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.

Позивач, вважаючи, що відповідач ухиляється від розгляду кредиторських вимог ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу, звернувся із відповідним позовом до суду.

Отже, предметом даного спору є вимога позивача про визнання його кредитором відповідача та зобов'язання ліквідаційної комісії відповідача, який перебуває у стані припинення підприємницької діяльності, включити вимоги позивача до проміжного ліквідаційного балансу.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

За змістом ч. 1 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 639 ЦК України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Отже, відповідач, підписавши заяву про відкриття поточного рахунку, приєднався до договору згідно з умовами та правилами надання банківських послуг на умовах, викладених у зазначеній заяві, і, відповідно, між позивачем та відповідачем укладено договір банківського обслуговування.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Згідно з ч. 1 ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до частин 1 - 6 ст. 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Згідно з ч. 8. ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Відповідно до частин 3 - 5 ст. 112 ЦК України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Враховуючи те, що наявні у справі матеріали свідчать про обґрунтованість вимог позивача, строк на звернення до суду із відповідним позовом позивач не пропустив, а також те, що відповідач ухиляється від виконання обов'язків, покладених на нього ст. 112 ЦК України, крім того, повідомлені позивачем обставини відповідач не спростував, позов ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" слід задовольнити.

Судові витрати, згідно з вимогами ст. 49 ГПК України, суд покладає на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82 - 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

позов - задовольнити;

ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ОСОБА_2 "ПРИВАТБАНК" визнати кредитором БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА";

БЛАГОДІЙНУ ОРГАНІЗАЦІЮ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА" в особі ліквідаційної комісії зобов'язати включити вимоги ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ОСОБА_2 "ПРИВАТБАНК" у розмірі 61 058 (шістдесят одна тисяча п'ятдесят вісім) грн 99 коп. до проміжного ліквідаційного балансу БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА";

з БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ЖИВА ВОДА" (78252, Івано-Франківська обл., Коломийський район, с. П'ядики, вул. Ірчана, буд. 14А; ідентифікаційний код 34851047) на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ОСОБА_2 "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпро, Жовтневий район, вул. Набережна Перемоги, буд. 50; ідентифікаційний код 14360570) стягнути 1 600 (одну тисячу шістсот) грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Ткаченко І. В.

Повне рішення складено 06.06.17

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення30.05.2017
Оприлюднено12.06.2017
Номер документу66961324
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/327/17

Рішення від 30.05.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 16.05.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 20.04.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

Ухвала від 05.04.2017

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Ткаченко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні