Рішення
від 08.06.2017 по справі 394/367/17
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

08.06.2017 2/394/233/17

394/367/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2017 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді: Запорожець О.М.

при секретарі: Маринець В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, треті особи - відділ Головного управління Держгеокадастру у Новоархангельському районі Кіровоградської області, сектор реєстрації прав Новоархангелсьької районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання права власності на спадкові земельні ділянки,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на спадкові земельні ділянки , посилаючись на те, що 17 вересня 2015 року помер ОСОБА_3 - її чоловік. Після його смерті позивачка звернулася до Новоархангельської державної нотаріальної контори та подала заяву про прийняття спадщини.

При перевірці державною нотаріальною конторою обсягу спадщини встановлено наступне.

До спадщини входить право власності на земельні ділянки №№ 371-1 та 371-2 на території відповідача. Право власності ОСОБА_3 при житті було посвідчено державним актом серії І-КР' № 023311. Державний акт був виданий ОСОБА_2 сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області 11 січня 2002 року. Цей державний акт було зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №334 на ім'я ОСОБА_4. Таке русифіковане ім'я по батькові використовувалось у деяких документах покійного чоловіка, особливо у трудових, що стосувалися роботи в колишньому колгоспі. Крім того, спадкодавець при житті випадково надірвав свій державний акт.

На державному акті графічні зображення двох земельних ділянок, тому що незадовго до виготовлення цього державного акта чоловік спадкував сертифікат про право земельну частку(пай) після свого спадкодавця. Через те, що державний акт був виданий до 2004 року з графічним зображенням двох земельних масивів, то на нього не було нанесено повністю кадастрові номери земельних ділянок.

Для укладення останнього договору оренди, що мав підписувати ще при своєму житті ОСОБА_3, для нього виготовлялись електронні документи земельних ділянок та поновлювалась державна реєстрацію земельних ділянок на підставі вимог Закону України Про Державний земельний кадастр України .

06 січня 2012 року при поновленні державної реєстрації ділянці з №371-1 присвоєно кадастровий номер 3523683900:02:000:0371. Того самого дня при поновленні державної реєстрації ділянці з № 371-2 присвоєно кадастровий номер 3523683900:02:000:1371.

Позивачка звернулася до державного нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки, що входять до складу спадщини померлого чоловіка.

У своєму листі Новоархангельський державний нотаріус роз'яснює, що у видачі свідоцтва про право на спадщину на названі земельні ділянки позивачці відмовляє, бо державний акт пошкоджений.

Нотаріуси не приймають для вчинення нотаріальних дій порвані документи. А при ушкодженні чоловікового державного акту сталося повне відділення відбитку печатки ОСОБА_2 сільської ради та підпису сільського голови від прізвища власника земельних ділянок.

Позивачка змушена звертатись до суду для визнання за нею права приватної власності за правом спадкування за законом на земельні ділянки, що виділені в натурі і розташовані на території ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву в якій просила справу слухати у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району в судове засідання не з'явився, надав суду телефонограму про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Представник третьої особи - відділу Головного управління Держгеокадастру у Новоархангельському районі Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник третьої особи - сектору реєстрації прав Новоархангельської районної державної адміністрації Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Суд вважає, що справу можливо розглянути у відсутність сторін на підставі письмових доказів.

На підставі ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серії І-ОЛ № 2101172 ОСОБА_3 помер 17.09.2015 року в с. Торговиця Новоархангельського району Кіровоградської області /а.с.7/

17 лютого 1968 року ОСОБА_3 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб у ОСОБА_2 с/б ЗАГС Новоархангельського району Кіровградської області (свідоцтва про одруження серії ІІ-ЯК №0473869) /а.с.8/

З довідки ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області №324 від 01.12.2016 року вбачається, що померлий ОСОБА_3 і колишній мешканець с. Шляхова ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_4 одна й та сама особа /а.с.9/

Крім того, довідкою ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області №162 від 29.03.2017 року засвідчується, що ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав і був зареєстрований до дня смерті 17.09.2015 року в с. Шляхова Новоархангельського району Кіровоградської області по вул. Наумова, 27. В даному домоволодінні проживає та зареєстрована дружина - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 з 23.05.1981 року по даний час. Виписаний у зв'язку зі смертю. ОСОБА_2 сільською радою заповіт від імені ОСОБА_3 не посвідчувався /а.с.10/

За життя, ОСОБА_4 належала земельна ділянка розміром 11,36 га, розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії І-КР №023311 /а.с.18/

Державний нотаріус відмовив позивачці в оформленні спадщини посилаючись на те що оригінал правовстановлюючого документа пошкоджений, що не дає змоги оформити свідоцтво про право на спадщину /а.с.5/ .

Приписами ст. 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ст. 1217 ЦК України вказує на те, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Ст. 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦП України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Зі змісту ч. 1 ст. 1222 ЦК України вбачається, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Ч. 1 ст. 1268 ЦК України наголошує, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст. 80 ЗК України , суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Ст. 81 ЗК України вказує на те, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю). Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності. Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини. Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Позивачка є громадянкою України, проживає на її території та має право набути право власності на земельні ділянки при прийнятті спадщини.

Позивачка, є єдиними спадкоємцем земельної ділянки, що залишилась після смерті ОСОБА_3 - за законом, і не може бути позбавлена права на вищезазначені земельні ділянки.

А тому суд, на підставі викладеного, вважає за доцільне та у відповідності до цивільного законодавства, визнати за позивачкою право власності у вищевказаній земельній ділянці.

Суд задовольняючи позовні вимоги виходить із засад справедливості, як фундаментального принципу права у практичній площині.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 213, 214, 215,224 ЦПК України, ст. ст. 80, 81 ЗК України, ст. ст. 1217, 1222, 1223, 1225, 1258, 1261 ЦК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_4, право приватної власності на спадкову земельну ділянку №371-1, площею 5,68 га, кадастровий номер 3523683900:02:000:0371, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, в межах згідно з планом державного акту серії І-КР №023311 за правом спадкування за законом після смерті ОСОБА_3.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_4, право приватної власності на спадкову земельну ділянку №371-2, площею 5,68 га, кадастровий номер 3523683900:02:000:1371, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, в межах згідно з планом державного акту серії І-КР №023311 за правом спадкування за законом після смерті ОСОБА_3.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Новоархангельський районний суд до апеляційного суду Кіровоградської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення08.06.2017
Оприлюднено12.06.2017
Номер документу66982162
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —394/367/17

Рішення від 08.06.2017

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 01.06.2017

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні