ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2017 року Справа № 904/12171/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Куровського С.В. - головуючого(доповідача),,
суддів: Катеринчук Л.Й., Ткаченко Н.Г.,
за участю представників:
ДПІ у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві - Вірчака В.Г. (дов. від 06.07.2016),
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі
Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві
на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду
від 28.02.2017
та постанову господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2017
у справі №904/12171/16 господарського суду Дніпропетровської області
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Укртехно-
Атом"
про визнання банкрутом,
встановив:
26.12.2016 до господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява голови ліквідаційної комісії ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" від 22.12.2016 № 1 про банкрутство ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" за процедурою, передбаченою ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яку ухвалою господарського суду від 29.12.2016 прийнято до розгляду.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 10.01.2017 порушено провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" за статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2017 (суддя Полєв Д.М.) Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 6 місяців, до 17.07.2017 р.; ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Венську О.О.; кандидатуру арбітражного керуючого Макаренко В.А. відхилено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.02.2017 (колегія суддів у складі: В.О.Кузнецов, І.М.Науменко, О.В.Чус) у задоволенні апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Солом'янському районні Головного управління ДФС у м. Києві відмовлено. Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2017 у справі №904/12171/16 залишено без змін.
В касаційній скарзі Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві (далі ДПІ у Солом'янському районі) просить постанову господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2017 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.02.2017 скасувати, провадження у справі припинити. В обґрунтування посилається на норм матеріального та процесуального права, а саме, ст.ст. 111 ЦК України, ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 78 Податкового кодексу, ст.ст. 34, 43 ГПК України.
Ліквідатор ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" проти вимог касаційної скарги заперечує з підстав, викладений у відзиві, просить відмовити у її задоволенні .
Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Провадження по даній справі про банкрутство здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " в редакції, чинній з 19.01.2013.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Неплатоспроможність - це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.
Відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під ліквідацією розуміється припинення суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення в порядку цього Закону вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Як вбачається із матеріалів справи, 22.01.2016 на засіданні загальних зборів учасників ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" прийнято рішення про припинення (ліквідацію) товариства та призначення головою ліквідаційної комісії Венської О.О. (протокол від 22.01.2016 р.).
Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22.12.2016 р. № 22471460 містить дані про прийняття рішення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" та внесення відповідного запису до ЄДР 26.01.2016.
За результатами розгляду пред'явлених кредиторських вимог до боржника, проведеної інвентаризації активів і зобов'язань, складено проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом", який затверджено рішенням загальних зборів учасників товариства (протокол від 21.12.2016 р.).
Згідно проміжного ліквідаційного балансу станом на 20.12.2016 кредиторська заборгованість становить 13230,9 тис.грн.; дебіторська заборгованість становить 757,4 тис.грн., необоротні активи підприємства складають 2 555,9 тис. грн., залишок грошових коштів становить 275,6 тис.грн.
22.12.2016 голова ліквідаційної комісії ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" звернувся до господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення справи банкрутство за ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 29.12.2016 заяву ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" про порушення провадження у справі по банкрутство за процедурою, передбаченою ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" прийнято до розгляду, призначено підготовче засідання.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 10.01.2017 порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" за ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду від 17.01.2017 ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі; ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Венську О.О.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Тому, при винесені постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, суд в обов'язковому порядку повинен з'ясувати актив і пасив боржника.
Згідно ч. 5 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" боржник зобов'язаний звернутись в місячний строк до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство у разі, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
Відповідно до ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч.1 п.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно ч.3 ст.110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до ч.1 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Згідно ч.5 ст.105 ЦК України строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 111 ЦК України, під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
У випадках, встановлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи ( ч. 8 ст.111 ЦК України).
З матеріалів справи вбачається, що звертаючись з даною заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом", головою ліквідаційної комісії не було надано належних доказів, які б підтверджували проведення інвентаризації всього майна боржника з дотримання вимог Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 879 від 02.09.2014; не надано відомостей про проведення аудиторської перевірки та аудиторський висновок щодо фінансового стану ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом", не надано відомостей відповідних державних органів щодо наявності або відсутності зареєстрованого за боржником будь-якого майна.
Крім того, згідно з ч. 7 ст. 111 ЦК України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Статтею 78 Податкового Кодексу України, передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, відповідно до п. п. 78.1.7 документальна позапланова перевірка здійснюється якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
За ч. 10 ст. 111 ЦК України, до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Із наявних у справі матеріалів вбачається, що в порушення вимог Закону, ліквідатором боржника не надано доказів проведення контролюючим органом відповідних позапланових перевірок боржника, як і відсутні докази складання та подання боржником органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період, разом з тим ліквідатором боржника складено та подано до суду Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємства станом на 14.06.2016 (проміжний ліквідаційний баланс), який не відповідає вимогам ч. 8 ст. 111 ЦК України.
Посилання судів попередніх інстанцій на дотримання положень ст. 111 ЦК України з огляду на направлення на адресу Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області заяву про припинення платника податків (за формою №8-ОПП) та копію протоколу загальних зборів учасників товариства від 22.01.2016, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає передчасним, оскільки докази того, що боржник знаходиться на обліку або звітує ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, а також того, що цей фіскальний орган виконує будь-які контролюючі функції відносно боржника в матеріалах справи відсутні.
Водночас, поза увагою судів попередніх інстанцій залишилися те, що ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" перебуває на обліку в ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 32955806) за попереднім місцем реєстрації, як платник податків не за основним місцем обліку.
При цьому, в порушення вимог ч. 10 ст. 111 ЦК України головою ліквідаційної комісії боржника не надано доказів складання та подання контролюючих органів, на обліку яких перебуває боржник, зокрема ДПІ у Соломёянському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві, ліквідаційного балансу та звітності за останній звітний період для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів.
Поза увагою судів попередніх інстанцій залишилося те, що до заяви голови ліквідаційної комісії боржника не надано доказів закриття рахунків у боржника, оскільки згідно з п. 11.16 Порядку обліку платників податків та зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011, належним доказом наявності відкриття /закриття рахунків у боржника є довідка ДПІ по розрахункових рахунках боржника в банківських установах, розміру залишків коштів та їх закриття, яка в матеріалах справи відсутня.
Згідно ч. 2 ст.34 ГПК України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищенаведене та особливості процедури банкрутства в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів вважає, що головою ліквідаційної комісії боржника не було дотримано вимог, передбачених ст.ст. 105, 110, 111 ЦК України, для звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника на підставі ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що господарським судом Дніпропетровської області безпідставно порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом", що призвело до подальшого прийняття незаконної постанови про визнання боржника банкрутом, яка була помилково залишена без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Статтею 111-9 ГПК України, яка визначає повноваження касаційної інстанції, передбачено право суду касаційної інстанції скасувати рішення першої інстанції та припинити провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова господарського суду Дніпропетровської області 17.01.2017 та постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.02.2017 підлягають скасуванню, а провадження у цій справі підлягає припиненню.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 12 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві задовольнити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.02.2017 та постанову господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2017 по справі №904/12171/16 скасувати.
Провадження по справі №904/12171/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укртехно-Атом" припинити.
Головуючий Куровський С.В.
Судді Катеринчук Л.Й.
Ткаченко Н.Г.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2017 |
Оприлюднено | 09.06.2017 |
Номер документу | 66991923 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Вищий господарський суд України
Куровський C.B.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні