Рішення
від 02.06.2017 по справі 195/738/17
ТОМАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 195/738/17

2/195/216/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

(заочне)

02.06.2017 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Скрипченка Д.М., при секретарі Левкович Н.М., за участю прокурора - Шкуро Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Томаківка цивільну справу за позовом керівника Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Томаківської селищної ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Томаківської селищної ради Дніпропетровської області з позовом про розірвання укладеного 28.01.2008 року договір оренди земельної ділянки площею 0,1533 га (кадастровий номер 1225455100:03:001:0466), розташованої по вул. Лесі Українки 23, с-ще Томаківка, Дніпропетровської області та зобов'язати відповідача повернути її за актом приймання - передачі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у користуванні відповідача знаходиться вказана земельна ділянка, у тому числі під будівлями та спорудами комерційного призначення 0,0818 га (кадастровий номер 1225455100:03:001:0466) передана в оренду Томаківською селищною радою відповідно до договору оренди земельної ділянки від 28.01.2008 року.

Згідно умов договору, земельна ділянка передана в оренду для обслуговування придбаних нежитлових приміщень - будівлі магазину.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 17.03.2017 року право власності на нерухоме майно розташоване на спірній земельній ділянці по вул. Лесі Українки 23, с-ще Томаківка, Дніпропетровської області, належать на праві власності приватному підприємству "Авто-оскар" (код ЄДРПОУ 33576704) на підставі договору купівлі-продажу, нежитлової будівлі серія та номер:1564 виданого 29.09.2011 року приватним нотаріусом Томаківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2

У договорі сторони досягли домовленості, що у разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки "Орендар" зобов'язаний повернути "Орендодавцю" земельну ділянку за актом приймання - передачі у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1533 га (кадастровий номер 1225455100:03:001:0466), відповідно до довідки відділу Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровської області у Томаківському району № 10-4-0,3509/117-17 від 06.04.2017 року, станом на 04.04.2017 року, становить 273860,97 грн. (двісті сімдесят три тисячі вісімсот шістдесят гривень 97 коп.).

Враховуючи, що позивачем, як орендодавцем за вищезазначеним договором оренди, своєчасно не здійснено необхідних заходів на захист інтересів держави, в тому числі щодо розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки шляхом проведення претензійно - позовної роботи, зазначене свідчить про неефективне здійснення посадовими особами Томаківської селищної ради у Дніпропетровській області своїх повноважень, що порушує інтереси держави в галузі земельних відносин.

В судовому засіданні представник Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області підтримав позовні вимоги повністю.

Представник Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_1, неодноразово, будучи в установленому законом порядку повідомлений про розгляд справи, в судове засідання не з'явився без поважних на те причин, тому суд вважає можливим застосувати положення ст. 224 ЦПК України та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, заслухавши сторони, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з матеріалів даної справи, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно сформованої 17.03.2017 року власником нежитлової будівлі "Універмаг" загальною площею 1424,2 кв.м., по вул. Лесі Українки 23, с-ще Томаківка Дніпропетровської області являється ПП "Авто-Оскар" (код ЄДРПОУ: 33576704). Підстава набуття права власності - договір купівлі-продажу від 29.09.2011 року.

Згідно рішення №1788/V від 15.02.2007 року прийнятого Томаківською селищною радою Томаківського району затверджено проект з відведення ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду загальною площею 0,1533 га по вул. Леніна 23, в с-щі Томаківка Дніпропетровської області (кадастровий номер 1225455100:03:001:0466) для комерційного використання за рахунок земель загального користування.

28.01.2008 року між Томаківською селищною радою Томаківського району та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі загальною площею 0,1533 га., у тому числі під будівлями та спорудами комерційного призначення 0,0818 га. Строк дії договору становить 10 років. Орендна плата вноситься у грошовій формі в сумі 20787,50 гривень щорічно.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1533 га. згідно довідки Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровської області у Томаківському районі №10-4-0,35-9/117-17 від 06.04.2017 року станом на 04.04.2017 року становить 273860,97 гривень.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 626 ЦК України двостороннім договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Отже, правова природа двостороннього договору передбачає волевиявлення обох сторін договору на зміну, припинення або встановлення прав та обов'язків сторін цього договору.

Згідно ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У розділі "Зміна умов договору і припинення його дії" сторони визначили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно ч. 1 ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Згідно ч. 1 ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно ч. 2 ст. 120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Також, слідуючи положенню визначеному п. е) ст. 141 ЗК України однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці .

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Слідуючи припису ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці .

Виходячи з аналізу вказаних правових норм закріплено загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. Визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.

При цьому при застосуванні положень ст. 120 ЗК України у поєднанні з нормою ст. 125 ЗК України слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об'єкт нерухомості у встановленому законом порядку, право власності на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об'єкти. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об'єкта права власності.

При цьому встановлено, що являючись власником нежитлової будівлі, універмагу, площею 1424,2 кв.м., ОСОБА_1 на підставі рішення Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області №1788/V від 15.02.2007 року отримав в оренду земельну ділянку площею 0,1533 га. (кадастровий номер 1225455100:03:001:0466) по вул. Леніна 23, в с-щі Томаківка для комерційного використання за рахунок земель загального користування, про що і було укладено спірний договір оренди землі.

ПП "Авто-Оскар" на підставі договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 29.09.2011 року, посвідченого у нотаріальному порядку, придбало у ОСОБА_1 нежитлову будівлю - універмаг, по вул. Леніна 23, с-ще Томаківка Дніпропетровської області, яка розташована на земельній ділянці площею 0,1533 га., кадастровий номер 1225455100:03:001:0466.

Зі змісту договору випливає, що сторонам також були роз'яснені і положення визначені ст.ст. 120, 125 ЗК України.

Отже, укладаючи даний правочин ОСОБА_1 та ПП "Авто-Оскар" визначили усі істотні його умови, однією з яких був предмет купівлі-продажу у виді нерухомого майна розташованого на земельній ділянці. Однак, не вчинили жодних дій щодо переходу права оренди земельної ділянки на якій розмішена нерухомість у порядку ст. 120 ЗК України. Саме з моменту укладення договору купівлі-продажу та реєстрації нерухомого майна до особи переходить право на земельну ділянку згідно ст. 657 ЦК України у зв'язку з чим позов підлягає повному задоволенню.

Суд вважає також необхідним стягнути з ОСОБА_1 сплачений по справі судовий збір на користь прокуратури Дніпропетровської області відповідно до ст. 88 ЦПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. 14 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 15, 60, 88, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 11, 377, 626, 651, 653, 792 ЦК України, ст.ст. 120, 125, 141 ЗК України, ч. 3 ст. 7, ст. 31 Закону України "Про оренду землі" -

В И Р І Ш И В :

Позов першого заступника керівника Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Томаківської селищної ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки - задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки від 28.01.2008 року, площею 0,1533 га (кадастровий номер 1225455100:03:001:0466), що розташована за адресою вул. Лесі Українки, 23, смт. Томаківка, Дніпропетровська область, укладений між Томаківською селищною радою (ЄДРПОУ 4339675) та ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії СВ № 154999, РНОКПП НОМЕР_1).

Зобов'язати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії СВ № 154999, РНОКПП НОМЕР_1) повернути земельну ділянку площею 0,1533 га (кадастровий номер 1225455100:03:001:0466), Томаківській селищній раді (ЄДРПОУ 4339675) у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду, за актом приймання - передачі.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії СВ №154999, РНОКПП НОМЕР_1) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпро, пр. Яворницького, 38 МФО 820172 р/р 35217020000291 в ДКСУ в м. Київ код за ЄДРПОУ 02909938), судовий збір у сумі 3200,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку, при цьому строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: ОСОБА_3

СудТомаківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.06.2017
Оприлюднено13.06.2017
Номер документу67002693
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —195/738/17

Ухвала від 28.08.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Деркач Н. М.

Ухвала від 26.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Деркач Н. М.

Ухвала від 05.07.2017

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Скрипченко Д. М.

Ухвала від 27.06.2017

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Скрипченко Д. М.

Рішення від 02.06.2017

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Скрипченко Д. М.

Ухвала від 11.05.2017

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Скрипченко Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні