Рішення
від 20.04.2017 по справі 917/254/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.04.2017 Справа №917/254/17

Господарський суд Полтавської області

в складі головуючого судді Кульбако М.М.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1,

від відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго",

вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, 36022

в особі Полтавської філії міських електромереж Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго",

вул. М.Бірюзова, 47А, м. Полтава, 36000

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія Ваш комфорт",

АДРЕСА_1, 36037

про стягнення 37 107,82 грн., -

В С Т А Н О В И В :

Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго" в особі Полтавської філії міських електромереж Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" звернулось до господарського суду Полтавської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія Ваш комфорт" про стягнення 37 107,82 грн., з яких 19 244,09 грн. - основного боргу, 6 575,47 грн. - пені, 1 614,98 грн. - 3 % річних, 9 673,28 грн. - інфляційних втрат, посилаючись на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за укладеним 15.05.2014 між сторонами договором про постачання електричної енергії №5342.

Ухвалою господарського суду від 24.02.2017 порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 21.03.2017.

21.03.2017 позивачем на вимогу суду надано копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо реєстрації відповідача.

Представник відповідача в судове засідання жодного разу не з'явився, вимог суду, викладених в ухвалі про порушення провадження у справі та ухвалі про відкладення розгляду справи не виконав. Ухвали, направлені відповідачу на адресу вказану у позовній заяві, повернулись до суду з відміткою поштового відділення "за не запитом".

Судом враховано рекомендації, викладені у п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", відповідно до яких у разі, якщо ухвалу було надіслано за належною адресою і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Крім того п. 3.9.2 містить рекомендацію, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Представник позивача в судовому засіданні 20.04.2017 виклав зміст позовних вимог та наполягав на їх задоволенні.

Обставин, які б перешкоджали чи не дозволяли розглянути спір у даному судовому засіданні судом не встановлено. За таких обставин, суд не вбачає за необхідне відкладати розгляд справи та відповідно до статті 75 ГПК України здійснює її розгляд за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що 15.05.2014 між Публічним акціонерним товариством "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО", його структурним підрозділом Полтавською філією міських електромереж (надалі позивач, Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія ВАШ КОМФОРТ" (надалі відповідач, Споживач) було укладено договір №5342 "Про постачання електричної енергії" (надалі Договір).

Відповідно до Розділу 1 "Предмет договору" Договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною потужністю 88,2 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Постачальник зобов'язався постачати споживачу електроенергію як різновид товару: - в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 7 цього Договору (додаток "Обсяги постачання (договірні величини) електричної енергії Споживачу та субспоживачу") (п. 2.2.2 Договору).

Споживач зобов'язався оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії та перелік об'єктів і засобів комерційного обліку" (п. 2.3.3 Договору).

Так, в період з 31.10.2014 по 20.02.2017 ТОВ "Управлінська компанія ВАШ КОМФОРТ" постійно споживало електричну енергію на підставі вищезазначеного Договору, однак оплату за спожиту електричну енергію за вказаний період відповідач проводив несвоєчасно та не в повному обсязі, в зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість в сумі 19 244,09 грн. (розрахунок дебіторської заборгованості в матеріалах справи).

Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом. Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).

Судом встановлено, що на виконання умов договору №5342 від 15.05.2014, позивач передав, а відповідач прийняв електроенергію для забезпечення потреб електроустановок відповідача за період з 31.10.2014 по 20.02.2017, відповідно до відомостей про фактичні покази розрахункових приладів обліку електроенергії, актів приймання-передавання та виставлених рахунків (копії в матеріалах справи, а.с. 22-78). Однак, розрахунки проводив не своєчасно та не в повному обсязі.

Відтак, вимоги позивача про стягнення заборгованості у сумі 19 244,09 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до статей 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Згідно з ч. 1 статті 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Одним із видів забезпечення виконання зобов'язань відповідно до статей 546, 549 Цивільного кодексу України та статті 199 Господарського кодексу України, є неустойка (штраф, пеня), розмір якої визначається відповідно до умов договору, що не суперечать чинному законодавству України. Відповідно до статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 ЦК України)

Відповідно до п. 4.2.1. договору за внесення платежів, передбачених пунктом 2.3.3- 2.3.4. Договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, компенсаційні нарахування з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних з простроченої суми.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд зауважує, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення боргу враховуючи індекс інфляції та відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.

У зв'язку з неналежним виконанням договірних зобов'язань по оплаті за спожиту електроенергію відповідачу нараховано пеню в сумі 6 575,47 грн. за період з 31.01.2016 по 26.01.2017, 3% річних в сумі 1 614,98 грн. за період з 31.10.2014 по 30.01.2017 та інфляційні нарахування в розмірі 9 673,28 грн. за період з грудня 2014 року по січень 2017 року.

Судом перевірено розрахунки позивача та встановлено їх правильність та відповідність вимогам умов договору та чинного законодавства.

З огляду на вищенаведене та доведення факту несвоєчасності виконання відповідачем обов'язку з оплати спожитої електроенергії, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, 3% річних та інфляційних втрат підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не спростував.

Відповідно до статті 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судові витрати за подання позову до суду підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача (стаття 49ГПК України).

На підставі матеріалів справи та керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія Ваш комфорт" (АДРЕСА_1, 36037, код ЄДРПОУ 38874817) на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, 36022, код ЄДРПОУ 00131819) в особі Полтавської філії міських електромереж Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. М.Бірюзова, 47А, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 37709834) 19 244,09 грн. основного боргу, 6 575,47 грн. пені, 1 614,98 грн. 3% річних, 9 673,28 грн. інфляційних нарахувань та 1600,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ з набранням рішенням законної сили.

3. Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області протягом 10 днів.

Суддя Кульбако М.М.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.04.2017
Оприлюднено15.06.2017
Номер документу67059388
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/254/17

Ухвала від 28.07.2017

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кульбако М.М.

Рішення від 20.04.2017

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кульбако М.М.

Ухвала від 21.03.2017

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кульбако М.М.

Ухвала від 24.02.2017

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кульбако М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні