Рішення
від 24.05.2017 по справі 210/3140/16-ц
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/3140/16-ц

Провадження № 2/210/354/17

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"24" травня 2017 р.

Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Скотар Р.Є.,

за участі секретаря Лейбенко В.В.,

за участі сторін не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі Криворізької міської ради, служби у справах дітей Виконкому Дзержинської районної у місті ради визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2, в інтересах якої діє законний представник ОСОБА_3, звернулася 24.06.2016 року до суду з вищезгаданим позовом. В уточненій позовній заяві від 13.03.2017 року позивач просить встановити факт належності за життя ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 гаражу, який розташовано за адресою:АДРЕСА_1 та визнати за нею, позивачем, право власності на гараж в порядку спадкування за заповітом.

В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що ОСОБА_4 її баба, померла ІНФОРМАЦІЯ_3. За життя вона заповідала їй цегляний гараж АДРЕСА_1. Після смерті баби вона звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але їй було відмовлено у зв'язку з тим, що спадкодавець за життя не зареєструвала право власності на гараж відповідно до вимог чинного законодавства, тому вона звернулася до суду.

Позивач ОСОБА_2 та її законний представник ОСОБА_3 в судовому засіданні присутніми не були, скориставшись правом представництва відповідно до ст.38 ЦПК України.

Представник позивача ОСОБА_6 (довіреність від 13.06.2016 року, дійсна до 13.06.2019 року) /а.с.9/ в судовому засіданні присутнім не був, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, уточнив позовну вимогу про встановлення факту, що має юридичне значення - встановити факт належності за життя ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 цегляного гаражу АДРЕСА_1 ; не заперечував проти заочного розгляду справи.

Представник відповідача - Територіальної громади в особі Криворізької міської ради в судовому засіданні присутнім не був, про час та місце розгляду справи повідомлений, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача - служби у справах дітей Виконкому Дзержинської районної у місті ради в судовому засіданні присутнім не був, про час та місце розгляду справи повідомлений, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Зі згоди позивача, відповідно до умов ст. 224 ЦПК України, суд розглядає справу за відсутності представника відповідача з ухваленням заочного рішення.

Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позов підлягає задоволенню з урахуванням наступного.

За ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995 року № 5, встановлено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадянина; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Оскільки, встановлення факту пов'язане з наступним вирішенням спору про право, суд розглядає справу в порядку позовного провадження.

Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.10).

За життя вона заповідала все належне їй майно ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується заповітом, посвідченим призваним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу А.М.Огняник 17.06.2008 року, зареєстровано в реєстрі за №1438 (а.с.11).

Відповідно до ст. 1216, 1217 та 1220 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців) та здійснюється за заповітом, або за законом та відкривається внаслідок смерті цієї особи. Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно договору купівлі-продажу від 17.08.2000 року, укладеному між ОСОБА_5 та ОСОБА_4, остання придбала цегляний гараж АДРЕСА_1 (а.с.14). Договір підлягає реєстрації в Бюро технічної інвентаризації м.Кривого Рогу.

Згідно довідки КП ДОР Криворізьке бюро технічної інвентаризації № 147648 від 06.06.2016 року право власності на цегляний гараж АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності на гараж, виданого 02.08.2000 р. комітетом Дзержинської райради м.Кривого Рогу згідно розпорядження №499/2 від 23.12.1983 року (а.с.79).

З експлікації внутрішніх площ по плану житлового будинку вбачається, що цегляний гараж АДРЕСА_1 має загальну площу 19,6 кв.м: гараж - 16,4 кв.м, погреб 3,2 кв.м ( а.с.15).

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

До об'єктів нерухомого майна, що підлягали державній реєстрації, відносяться: жилі будинки (домоволодіння), розташовані на земельній ділянці під окремим порядковим номером на вулиці, площі, провулку; нежилі будинки, дачі, садові будинки, гаражі, будівлі виробничого, господарського, соціально-побутового та іншого призначення, розташовані на окремих земельних ділянках; вбудовані в жилі будинки нежилі приміщення (як частини цього будинку); квартири в багатоквартирних будинках.

Таким чином, за життя ОСОБА_4 спірне нерухоме майно не зареєстровано в БТІ.

Позивач після смерті баби ОСОБА_2 звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак приватним Криворізького міського нотаріального округу Русавською Т.В., їй було відмовлено у зв'язку з тим, що спадкодавець за життя не зареєструвала належним чином договір купівлі-продажу (а.с.12).

Оскільки встановлення факту, що має юридичне значення необхідно позивачу для отримання свідоцтва про право на спадщину , а можливості документально підтвердити зазначений факт у позасудовому порядку вона позбавлена, вимоги позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, тому суд задовільняє зазначену вимогу позивача.

Вирішуючи питання про визнання права власності на гараж суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобовязаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка) ( ч.1 ст.1241 ЦК України).

Відповідно до роз'яснень, які містяться у п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляді не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Позивач 13.04.2016 року, в установлений законом строк після смерті баби ОСОБА_4, звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, на підставі якої відкрито спадкову справу №22/2016. Інші особи з заявами про прийняття спадщини не зверталися. Спадкоємці, які б мали право на обов`язкову частину у спадщині, відповідно до вимог ст.1241 ЦК України відсутні.

Заповіт від 17 червня 2008 року, складений ОСОБА_4 на користь позивача, завірений у встановленому законом порядку, є чинним, не скасований, інші спадкоємці не виявлені, що вбачається з матеріалів спадкової справи. Таким чином, позивач є єдиним спадкоємцем, на якого складено заповіт, і який звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у строки, визначені ст. 1268, 1270 ЦК України.

У зв'язку з тим, що позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, вона звернулася за захистом порушених прав до суду.

Частиною 1ст. 11 ЦПК Українипередбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

З урахуванням наведених положень закону, право на спадщину мають особи, які її прийняли. Разом із тим свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. Отже, нотаріусом відмовлено у видачу свідоцтва про право на спадщину, позивач в іншій спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визнання права власності в порядку спадкування, захистити своє порушене право не можє, суд вважає, що позовні вимоги про визнання за позивачем права власності на гараж у порядку спадкування після померлої ОСОБА_4 ґрунтуються на чинному законодавстві.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, суд задовольняє позов.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 16, 1216, 1217, 1218, 1220, 1241, 1268, 1296 Цивільного кодексу України ст.ст. 10, 60, 130, 169, 174, 209, 213-215, 224,225, 256, 294 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позовну заяву ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі Криворізької міської ради, служби у справах дітей Виконкому Дзержинської районної у місті ради визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Встановити факт належності за життя ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 цегляного гаражу АДРЕСА_1, загальною площею 19,6 кв.м ( гараж 16,4 кв.м , погреб 3,2 кв.м).

Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку успадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, на цегляний гараж АДРЕСА_1, загальною площею 19,6 кв.м ( гараж 16,4 кв.м , погреб 3,2 кв.м).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Відповідно до статей 231, 232 ЦПК України оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та вразі ухвалення повторного заочного рішення судом першої інстанції. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право на оскарження заочного рішення в загальному порядку. апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку - після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: Р. Є. Скотар

СудДзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення24.05.2017
Оприлюднено19.06.2017
Номер документу67093500
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —210/3140/16-ц

Ухвала від 24.10.2018

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Ухвала від 31.08.2018

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Ухвала від 24.05.2017

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Рішення від 24.05.2017

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Ухвала від 18.04.2017

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Ухвала від 03.03.2017

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Ухвала від 17.10.2016

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Ухвала від 17.10.2016

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

Ухвала від 01.07.2016

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Скотар Р. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні