Рішення
від 06.06.2017 по справі 916/889/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" червня 2017 р.Справа № 916/889/17

Позивач: публічне акціонерне товариство комерційний банк"ПРИВАТБАНК"

Відповідач: мале приватне підприємство "АГНІЯ"

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Цісельський О.В.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - довіреність

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ: позивач, публічне акціонерне товариство комерційний банк"ПРИВАТБАНК", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до мале приватне підприємство "АГНІЯ", в якій просить суд зобов'язати ліквідаційну комісію малого приватного підприємства "АГНІЯ" в особі голови ліквідаційної комісії включити грошові вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" у загальному розмірі 32 888,76 грн., з яких: заборгованість за кредитом 4 916,04 грн., заборгованість за відсотками 14 398,21 грн.; пеня 13 574,51 грн. до проміжного ліквідаційного балансу комісію малого приватного підприємства "АГНІЯ".

Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.04.2017р. позовну заяву (вх.№949/17) прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №916/889/17 та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судові засідання не з'являвся, хоча про час та місце їх проведення був повідомлений належним чином, відзив на позов суду не надав, своїм правом на захист не скористався.

Відповідно до п.3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ України №18 від 26.12.2011р., зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Відповідно до правової позиції Вищого господарського суду України, що викладена у постанові від 07.07.2016р. у справі №910/21819/15, якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з'явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, він може, не відкладаючи розгляду справи, вирішити спір по суті.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Відтак неявка учасника судового процесу у судове засідання за умови належного повідомлення сторони про час і місце розгляду його позову, не є підставою для скасування судового рішення прийнятого за відсутності представника сторони спору.

Згідно з ст.75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані позивачем докази, суд встановив:

17.11.2006р. між позивачем (банк) та відповідачем (клієнт) було укладено договір банківського рахунка №ОД15МК, банк відкриває клієнту поточні рахунки у національній та іноземній валюті (у тому числі карткові рахунки зі спеціальним режимом використання) та здійснює його розрахункове та касове обслуговування.

Згідно до додатку 7 до договору банківського рахунка відповідач 26.12.2006р. отримав строковий кредит у розмірі 10 000 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки (до 26.12.2007р.).

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору банківського рахунка та додатку до нього, станом на 18.02.2010 р. утворилась заборгованість в сумі 6525,86 грн., з яких 4916,04 грн. - заборгованість за кредитом, 1038,16 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом; 571,66 грн. - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором, нарахована відповідно до чинного законодавства та умов п.5.1 додатку до договору банківського рахунка.

Рішенням господарського суду Одеської області від 18.08.2010р. у справі №9/118-10-2282 за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПРИВАТБАНК" до малого приватного підприємства "АГНІЯ" про стягнення 6525,86 грн., позов було задоволено, стягнуто із Малого приватного підприємства „АГНІЯ» (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Лісова, 16 А, код ЄДРПОУ 30193693) на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги,50, код ЄДРПОУ 14360570, рах. №29098829000000 у ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", МФО 305299) 4916,04 грн. - заборгованість за кредитом, 1038,16 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 571,66 грн. - пені.

Надалі позивачу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стало відомо, що мале приватне підприємство "АГНІЯ" перебуває в стані припинення.

Строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог було встановлено до 15.03.2017р.

22.02.2017р. позивач за допомогою поштового зв'язку звернувся до голови ліквідаційної комісії відповідача із заявою з грошовими вимогами на загальну суму 32 888,76 грн.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що поштовий конверт було повернуто на адресу позивача за закінченням терміну зберігання 03.04.2017р.

З метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів шляхом зобов'язання комісії малого приватного підприємства "АГНІЯ" в особі голови ліквідаційної комісії включити грошові вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" у загальному розмірі 32 888,76 грн., з яких: заборгованість за кредитом 4 916,04 грн., заборгованість за відсотками 14 398,21 грн., пеня 13 574,51 грн. до проміжного ліквідаційного балансу комісію малого приватного підприємства "АГНІЯ", позивач був змушений звернутись до господарського суду Одеської області із даним позовом.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:

У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.

За положеннями ч.3 ст.105 ЦК України Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Згідно ч.6 ст.105 ЦК України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Положеннями п.1 ч.1 ст.110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до ч.1 ст.150 ЦК України товариство з обмеженою відповідальністю може бути ліквідоване за рішенням загальних зборів його учасників, у тому числі у зв'язку зі спливом строку, на який товариство було створене, а також за рішенням суду - у випадках, встановлених законом.

Згідно ч.8 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст.112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.

У разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.

За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи (ч.3 ст.112 ЦК України).

Отже, відповідно до положень коментованої статті такий позов пред'являється до ліквідаційної комісії, відповідачем у такій справі є юридична особа, оскільки ліквідаційна комісія лише має право вести справи від імені юридичної особи і не може самостійно бути відповідачем та позивачем, оскільки не є юридичною особою.

Судом встановлено, що позивач звернувся за захистом своїх порушених прав в судовому порядку в межах строку, встановленого ч.1 ст.112 ЦК України.

З проаналізованих матеріалів справи та законодавства суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача спрямована на захист його прав, як кредитора стосовно малого приватного підприємства "АГНІЯ", та направлена на зобов'язання ліквідаційної комісії малого приватного підприємства "АГНІЯ" в особі голови ліквідаційної комісії шляхом включення грошових вимог публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" у загальному розмірі 32 888,76 грн., з яких: заборгованість за кредитом 4 916,04 грн., заборгованість за відсотками 14 398,21 грн.; пеня 13 574,51 грн. до проміжного ліквідаційного балансу комісію малого приватного підприємства "АГНІЯ".

З врахуванням того, що матеріали справи не містять доказів внесення відповідачем до проміжного ліквідаційного балансу кредиторських вимог банку та його затвердження підприємством, позов публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" підлягає задоволення в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги позивача не спростовано.

Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до приписів ст.44, 49 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 1 600,00 грн.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати ліквідаційну комісію малого приватного підприємства "АГНІЯ" (68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Лісова, буд. №16-А, код ЄДРЮОФОПГФ 30193693) в особі голови ліквідаційної комісії включити грошові вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. №50, код ЄДРЮОФОПГФ 14360570) у загальному розмірі 32 888,76 грн., з яких: заборгованість за кредитом 4 916,04 грн., заборгованість за відсотками 14 398,21 грн.; пеня 13 574,51 грн. до проміжного ліквідаційного балансу комісію малого приватного підприємства "АГНІЯ" (68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Лісова, буд. №16-А, код ЄДРЮОФОПГФ 30193693).

3. Стягнути з малого приватного підприємства "АГНІЯ" (68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Лісова, буд. №16-А, код ЄДРЮОФОПГФ 30193693) на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПРИВАТБАНК" (49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.50, код ЄДРЮОФОПГФ 14360570) 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. - витрат на оплату судового збору.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Накази видати в порядку ст.116 ГПК України

Повний текст рішення складено 12 червня 2017 р.

Суддя О.В. Цісельський

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.06.2017
Оприлюднено16.06.2017
Номер документу67097621
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/889/17

Рішення від 06.06.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 23.05.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 27.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 18.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні