Справа № 567/395/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2017 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
секретар - Гічиновська Я.В.
з участю
представника позивача ОСОБА_1
представника третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Рівненської області, про визнання права власності на земельні ділянки
встановив :
в Острозький районний суд з позовом до ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Рівненської області, про визнання права власності на земельні ділянки звернулася ОСОБА_3
Зазначає, що її тітці ОСОБА_5 належала земельна ділянка площею 2,94 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, право власності на яку посвідчувалось державним актом на право власності на земельну ділянку серії ІІ-РВ №019396, який був виданий 28.02.2003 року Острозькою районною державною адміністрацією Рівненської області, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №226.
Крім того, ОСОБА_5 належала земельна ділянка площею 1,61 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, право власності на яку посвідчувалось державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №371289, який був виданий 12.01.2007 року Острозькою районною державною адміністрацією Рівненської області, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №01.07.586.00001.
Вказує на те, що вона є спадкоємцем за заповітом ОСОБА_5, однак скористатись своїм правом спадкоємця не може, так як оригінали державних актів втрачено, що не дозволяє отримати в нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказане майно.
В зв'язку з цим просить визнати право власності на зазначені земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному об'ємі, просить суд позов задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
Пояснила, що ОСОБА_5 належала земельна ділянка загальною площею 2,94 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, право власності на яку посвідчувалось державним актом на право власності на земельну ділянку серії ІІ-РВ №019396, який був виданий 28.02.2003 року Острозькою районною державною адміністрацією Рівненської області, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №226.
Окрім того, ОСОБА_5 належала земельна ділянка загальною площею 1,61 га, яка складається з двох земельних ділянок, а саме: ділянки №1 кадастровий №5624281600:06:005:0002, ділянки №2 кадастровий № 5624281600:06:003:0095, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, право власності на яку було посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №371289, виданим 12.01.2007 року Острозькою районною державною адміністрацією Рівненської області, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №01.07.586.00001.
Зазначила, що 17.04.2016 року померла тітка позивача - ОСОБА_5, спадкоємцем за заповітом після її смерті є ОСОБА_3, яка належним чином прийняла спадщину. Однак, при зверненні до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину на зазначені вище земельні ділянки, у такій видачі їй було відмовлено в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на них.
Посилаючись на те, що ОСОБА_3 не може скористатись своїм правом спадкоємця, оскільки державні акти серії ІІ-РВ №019396, серії ЯГ №371289, якими посвідчено право власності на вказані земельні ділянки на ОСОБА_5 втрачено, отримати його дублікат неможливо, оскільки управління Держгеокадастру в Острозькому районі у зв'язку зі змінами в законодавстві втратило право видачі дублікатів державних актів, а сама ОСОБА_5 не може здійснити державну реєстрацію права власності на зазначене нерухоме майно в реєстраційній службі, оскільки померла, просять визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування за заповітом право власності на зазначені земельні ділянки.
Позивач в судове засідання не з'явилась, подала суду заяву з проханням здійснювати розгляду справи в її відсутності, за участю її представника ОСОБА_1, позов підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області в судове засідання не з'явився, в поданій заяві позов визнав та просить справу розглянути за його відсутності.
Представник третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору Головного управління Держгеокадастру в Рівненської області в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечив. Вказує, що порядок видачі дубліката державного акта на землю було передбачено Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю та право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 року. На підставі зазначеної Інструкції спадкоємець міг отримати дублікат державного акту на землю. Водночас зазначає, що вказаний наказ втратив чинність 03.07.2013 року, таким чином позивач не має змоги отримати дублікати втрачених державних актів.
Суд, вислухавши представника позивача, представника третьої особи, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов доведений і підлягає задоволенню.
З письмових доказів, досліджених в судовому засіданні, встановлено наступне.
У власності ОСОБА_5 перебувала земельна ділянка, загальною площею 2,94 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ-РВ №019396 на дану земельну ділянку. Зазначений державний акт було видано ОСОБА_5 28.02.2003 року Острозькою районною державною адміністрацією Рівненської області та зареєстровано в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №226.
Окрім того, ОСОБА_5 належала земельна ділянка загальною площею 1,61 га, яка складається з двох земельних ділянок, а саме: ділянки №1 кадастровий №5624281600:06:005:0002, ділянки №2 кадастровий № 5624281600:06:003:0095, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №371289, виданим 12.01.2007 року Острозькою районною державною адміністрацією Рівненської області, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №01.07.586.00001.
Згідно свідоцтва про смерть серії І-ГЮ №188823 ОСОБА_5 померла 17.04.2016 року.
За життя, 29.03.2007 року ОСОБА_5 було складено заповіт, посвідчений ОСОБА_4 сільською радою, зареєстрований в реєстрі вчинення нотаріальних дій за №6, згідно якого усе належне їй майно вона заповіла ОСОБА_3
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 45837395 від 18.11.2016 року та відповідної відмітки на заповіті встановлено, що вказаний заповіт змінено чи скасовано не було.
Відповідно до довідки приватного нотаріуса Острозького районного нотаріального округу ОСОБА_6 встановлено, що після смерті ОСОБА_5 заведено спадкову справу №18/2017, спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_3 Відомості про інших спадкоємців відсутні.
З постанови приватного нотаріуса Острозької районного нотаріального округу встановлено, що ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_5 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, крім іншого, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року. Відповідно до п. 53 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 р. № 45), який визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", для державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку, права власності на об'єкт нерухомого майна, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, у зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням відповідного державного акта на право власності чи постійного користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на нерухоме майно подаються: 1) копія примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно; 2) оголошення про втрату документа у друкованих засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження або місцевої чи регіональної сфери розповсюдження за місцезнаходженням нерухомого майна, в якому повинні бути зазначені назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім'я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа).
Державна реєстрація прав у випадку, передбаченому цим пунктом, проводиться виключно за умови встановлення державним реєстратором наявності зареєстрованих речових прав в інформаційних системах, державна реєстрація прав в яких здійснювалася до 1 січня 2013 р., або на паперових носіях інформації, ведення яких здійснювалося підприємствами бюро технічної інвентаризації.
З пояснень представника позивача та оголошення в газеті "Замкова гора" №48 (960) від 26.11.2016 року встановлено, що оригінали державних актів про право власності на землю серії ІІ-РВ №019396 та ЯГ №371289 було втрачено, що перешкоджає реалізації прав ОСОБА_3 на спадкове майно.
Відповідно до п. 3.5. роз'яснення Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз'яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Водночас, при вирішенні спору судом враховуються і норми ст. 131 ЗК України, якою визначено, що громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод та ст. 392 ЦК України, якою визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Оскільки, відповідно до ч. 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України, право власності припиняється зі смертю власника та враховуючи, що відповідно до норм ст. 1216, 1269 ЦК України ОСОБА_3 має право на спадщину після смерті ОСОБА_5, то за нею як спадкоємцем за заповітом слід визнати право приватної власності на земельну ділянку загальною площею 1,61 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №371289, виданого 12.01.2007 року Острозькою райдержадміністрацією Рівненської області (кадастрові номера 5624281600:06:005:0002 і 5624281600:06:003:0095) та земельну ділянку площею 2,94 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ-РВ №019396, виданого 28.02.2003 року Острозькою райдержадміністрацією Рівненської області.
На підставі п. 4 ст. 25, п. 11 ч.1 ст. 346, ст.392, 1216, 1269 ЦК України, ст.131 ЗК України, керуючись ст. 10, 57, 62, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_3 як спадкоємцем за заповітом ОСОБА_5 право власності на земельну ділянку площею 1,61 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №371289, виданого 12.01.2007 року Острозькою райдержадміністрацією Рівненської області.
Визнати за ОСОБА_3 як спадкоємцем за заповітом ОСОБА_5 право власності на земельну ділянку площею 2,94 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Острозького району Рівненської області та призначена для ведення особистого селянського господарства, що належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ-РВ №019396, виданого 28.02.2003 року Острозькою райдержадміністрацією Рівненської області.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Рівненської області через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.
Сторони, які не були присутніми під час проголошення рішення можуть подати апеляційну скаргу в цей же строк з дня отримання копії рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного судуОСОБА_7
Суд | Острозький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2017 |
Оприлюднено | 16.06.2017 |
Номер документу | 67112039 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Острозький районний суд Рівненської області
Назарук В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні