Справа № 316/373/17
Провадження № 2/316/474/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2017 р. м.Енергодар
Енергодарський міський суд Запорізької області, у складі:
головуючого судді: Капустинського М.В.,
секретаря судового засідання: Терещенко О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Енергодар Запорізької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради Запорізької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про дострокове розірвання договору, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до Енергодарського міського суду Запорізької області 14 березня 2017 року з позовною заявою до відповідача, в якій просить достроково розірвати договір оренди землі від 11.11.2014, укладений між Енергодарською міською радою, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, стягнути з місцевого бюджету судові витрати, а саме витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що між ним,ОСОБА_4 та відповідачем 11.11.2014 року укладений Договір оренди земельної ділянки площею 0,0300 га в місті Енергодар по проспекту Будівельників 40-в під об'єктом нерухомого майна Торговельний центр 49/100, строк його дії спливає 11.11.2019 року. 23.01.2017 року на підставі договору дарування, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області ОСОБА_5, передав належні йому 49/100 у праві спільної часткової власності на Торговельний центр ОСОБА_3 26.01.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про дострокове розірвання договору оренди комунальної форми власності. проте Відповідач листом від 09.03.2017 року за вихідним №01-01-43/1005 повідомив Позивача, що … у зв'язку з тим, що тривалий час засідання міської ради не відбувається, проект рішення з зазначеного питання до теперішнього часу не розглянуто.
Позивач в судове засідання не з'явився, надавши через канцелярію суду заяву про слухання справи без його участі (а.с.25).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надавши через канцелярію суду письмові заперечення на позовну заяву в яких просить суд в задоволенні позову відмовити, розглянути справу без його участі (а.с.37-38).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову: ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надавши через канцелярію суду заяву про слухання справи без його участі (а.с.29).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову: ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надавши через канцелярію суду заяву про слухання справи без його участі (а.с.27).
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх сторін по справі, на підставі ч.2 ст.197 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків:
Згідно до ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб та в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
В силу положень ст.57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.58 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно із ст.179 ЦПК України, предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст.212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.
Між відповідачем - Енергодарською міською радою, з одного боку, та позивачем - ОСОБА_1 та третьою особою - ОСОБА_4, з іншого боку, 11.11.2014 року було укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_4 отримали в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0300 га. (кадастровий номер: 2312500000:01:005:0073) по проспекту Будівельників, 40-в в місті Енергодарі Запорізької області під об'єктом нерухомого майна Торгівельний центр , який знаходиться у спільно-частковій власності орендарів в розмірі: 49/100 частки належить позивачу - ОСОБА_1, а 51/100 частки - належить ОСОБА_2 (а.с.5-10)
Договір укладено строком на п'ять років, строк його дії спливає 11.11.2019 року.
23.01.2017 року позивач - ОСОБА_1 на підставі договору дарування, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області ОСОБА_5, передав належні йому 49/100 частки у праві спільної часткової власності на Торговельний центр - ОСОБА_3 (третій особі по справі) (а.с.11-12), що також підтверджено Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.13).
Відповідно до ч.1 ст.120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Вказана норма узгоджується із положеннями ст.377 Цивільного кодексу України.
На підставі п. е ч.1 ст.141 Земельного кодексу України, яка передбачає перехід права власності на об'єкт нерухомого майна як підставі для припинення права користування земельною ділянкою, та з метою недопущення порушення прав нових співвласників об'єкта нерухомого майна, 26.01.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності.
Відповідач, листом від 09.03.2017 року за вихідним №01-01-43/1005, повідомив позивача, що … у зв'язку з тим, що тривалий час засідання міської ради не відбувається, проект рішення з зазначеного питання до теперішнього часу не розглянуто (а.с.15).
Таким чином вказаний Договір оренди земельної ділянки не розірвано, у позивача, як у сторони договору, виникають зобов'язання перед місцевим бюджетом, а новий співвласник Торговельного центру - ОСОБА_3 позбавлений можливості реалізувати своє право.
Згідно положень п.п. а , е ч.1 ст.141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, у тому числі, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом (ч.ч.1, 3 ст.31 Закону України Про оренду землі ).
У випадку, коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (ч.2 ст.120 Земельний кодекс України).
Положеннями ст.32 Закону України Про оренду землі передбачений такий спосіб припинення договору оренди землі як його дострокове розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 377 Цивільний кодекс України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Виходячи із наведених норм законодавства, у разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до набувача цього майна відбувається перехід тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відч ужувачу, права власності або права користування згідно ст.31 Закону України Про оренду землі припиняється дія самого Договору.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в їх основній частині - дострокове розірвання договору, підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Згідно квитанції (а.с.1) позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.
У зв'язку з зазначеним, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача розміру судового збору також підлягають задоволенню та з відповідача - Енергодарської міської ради Запорізької області, на корить позивача - ОСОБА_1 підлягає стягненню сума сплаченого судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп..
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.31-32 Закону України Про оренду землі , ст.ст.120, 141 Земельного кодексу України, ст.377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 11, 57, 58, 60, 88, 179, 197, 208, 209, 212-215, 218, 292, 294, 296 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ :
Вимоги позовної заяви ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради Запорізької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про дострокове розірвання договору - задовольнити в повному обсязі.
Достроково розірвати договір укладений 11 листопада 2014 року між Енергодарською міською радою та ОСОБА_1, ОСОБА_2, про оренду землі, а саме: земельної ділянки площею 0,0300 га. (кадастровий номер: 2312500000:01:005:0073) по проспекту Будівельників, 40-в в місті Енергодарі Запорізької області під об'єктом нерухомого майна Торгівельний центр .
Стягнути з Енергодарської міської ради Запорізької області, на користь ОСОБА_1, судові витрати у вигляді розміру судового збору в сумі 640 гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Запорізької області через Енергодарський міський суд Запорізької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М. В. Капустинський
Суд | Енергодарський міський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2017 |
Оприлюднено | 16.06.2017 |
Номер документу | 67120112 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Енергодарський міський суд Запорізької області
Капустинський М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні