Рішення
від 14.06.2017 по справі 731/169/17
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №731/169/17

Провадження №2/731/79/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2017 року Варвинський районний суд Чернігівської області в складі

головуючого судді МОЦЬОРА О.В.,

за участю секретаря Трохименко Т.І.,

прокурора Пуць Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Варва цивільну справу за позовом заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Варвинська районна державна адміністрація Чернігівської області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання договору суборенди недійсним, -

В С Т А Н О В И В:

13 квітня 2017 року заступник прокурора Чернігівської області звернувся до суду з зазначеним позовом. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 15 серпня 2005 року між Варвинською районною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та ОСОБА_2 (далі - орендар) було укладено договір оренди земель водного фонду, відповідно до якого орендодавець передав орендарю в строкове платне користування для риборозведення земельну ділянку водного фонду загальною площею 3,7876 га (водне плесо - 1,6524 га, дамба - 0,00773 га, пасовище - 1,8928 га, болото - 0,1446 га, канал - 0,0205 га), кадастровий номер земельної ділянки - 7421182400:05:000:0569, яка знаходиться на території Калиновицької сільської ради Варвинського району. Факт передачі земельної ділянки підтверджується актом визначення меж земельних ділянок в натурі та актом приймання-передачі земельної ділянки від 10 серпня 2005 року. Доповненням до договору від 15 серпня 2005 року визначено, що земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб. Цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду. Прокуратурою встановлено, що в подальшому орендар передав водний об'єкт у суборенду ОСОБА_1 Право суборенди зареєстровано реєстраційною службою Варвинського районного управління юстиції Чернігівської області від 31 липня 2013 року. Орендар помер, а ОСОБА_1 продовжує використовувати водний об'єкт для риборозведення та сплачує орендну плату. Договір суборенди Варвинською районною державною адміністрацією не погоджувався, дозвіл на передачу об'єкта водного фонду в суборенду не надавався. Згідно ст. 51 Водного кодексу України передача права на оренду водного об'єкта іншим суб'єктам господарювання забороняється. Оскільки договір суборенди суперечить вимогам ст. 59 Земельного кодексу України, ст. 51 Водного кодексу України та Закону України Про аквакультуру , просить визнати його недійсним.

Прокурор Пуць Т.М. в судовому засіданні позовні вимоги заступника прокурора Чернігівської області підтримала та просила задовольнити позов.

Представник позивача - Чернігівської обласної державної адміністрації, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 90).

Третя особа - Варвинська районна державна адміністрація Чернігівської області, в судове засідання свого представника не направила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, подали заяви про розгляд справи без їх участі (а.с. 118).

Від третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, надійшли письмові пояснення по справі, згідно яких просять задовольнити позов заступника прокурора Чернігівської області та розглянути справу без їх участі (а.с. 114-116).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 25 жовтня 2004 року згідно розпорядженням Варвинської районної державної адміністрації Чернігівської області № 380 ОСОБА_2 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки з метою отримання в оренду терміном на 49 років для риборозведення ставка загальною площею 1,3 га, який розміщений на території Калиновицької сільської ради (а.с. 16, 30).

Відповідно до розпорядження Варвинської районної державної адміністрації Чернігівської області № 223 від 05 серпня 2005 року ОСОБА_2 надано в оренду терміном на 49 років для риборозведення земельну ділянку водного фонду загальною площею 3,7876 га, в тому числі: під водою - 1,6524 га, забудовані землі (дамба) - 0,00773 га, пасовища - 1,8928 га, болота - 0,1446 га, канал - 0,0205 га, які знаходяться на території Калиновицької сільської ради (а.с. 34).

15 серпня 2005 року між Варвинською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 строком на 49 років укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду площею 3,7876 га, в тому числі: пасовища - 1,8928 га, під водою - 1,6524 га, під дамбою - 0,00773 га, під каналом - 0,0205 га, під болотом - 0,1446 га, на території Калиновицької сільської ради Варвинського району, кадастровий номер земельної ділянки - 7421182400:05:000:0569, що зареєстрований у Варвинському районному відділі Центру ДЗК за № 040584900065 (а.с. 57-62). Умовами договору оренди не визначено можливості передачі права користування цим об'єктом іншим особам.

Факт передачі земельної ділянки підтверджується актом визначення меж земельних ділянок в натурі та актом приймання-передачі земельної ділянки від 10 серпня 2005 року (а.с. 63, 36).

Доповненням до договору від 15 серпня 2005 року визначено, що земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб. Цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду (а.с. 64-65).

31 липня 2013 року орендар ОСОБА_2 передав вищевказану земельну ділянку водного фонду у суборенду ОСОБА_1, що підтверджується договором суборенди земельної ділянки (а.с. 93-94).

Факт передачі земельної ділянки підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 31 липня 2013 року (а.с. 95).

Право суборенди зареєстровано реєстраційною службою Варвинського районного управління юстиції Чернігівської області від 31 липня 2013 року (а.с. 37-39).

20 серпня 2013 року орендар ОСОБА_2 помер (а.с. 66), а ОСОБА_1 продовжує використовувати водний об'єкт для риборозведення та сплачує орендну плату (а.с. 40-41, 43-44, 48).

Договір суборенди Варвинською районною державною адміністрацією не погоджувався, дозвіл на передачу об'єкта водного фонду в суборенду не надавався (а.с. 45).

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 16 ЦК України одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.

Відповідно до ст. 58 ЗК України до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

Згідно ч. 4 ст. 59 ЗК України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.

Частиною 5 стаття 122 ЗК України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Згідно ст. 51 ВК України у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.

Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Умови використання водних об'єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди водних об'єктів визначаються у договорі оренди.

Передача орендарем права на оренду водного об'єкта іншим суб'єктам господарювання забороняється.

Користування водними об'єктами, наданими в оренду, здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів України.

Отже, надання водних об'єктів у користування на умовах оренди нерозривно пов'язано з наданням в оренду земельної ділянки, на якій такий об'єкт розташований.

Оскільки ст. 51 ВК України забороняє передачу водних об'єктів у користування третіх осіб, у тому числі на умовах оренди; умовами договору оренди землі від 16 серпня 2005 року, укладеного між Варвинською райдержадміністрацією та ОСОБА_2, не передбачена можливість передачі права користування цим об'єктом іншим особам, то договір суборенди, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, суперечить вимогам законодавства та є недійсним.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Зважаючи на наведене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати позивача на підставі ст. 88 ЦПК України слід покласти на відповідача.

Повний текст рішення складено 14 червня 2017 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 88, 213, 215, 294 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Варвинська районна державна адміністрація Чернігівської області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про визнання договору суборенди недійсним задовольнити.

Визнати недійсним договір суборенди земельної ділянки загальною площею 3,7876 га, у тому числі: пасовища - 1,8928 га, під водою - 1,6524 га, під дамбою - 0,0773 га, під каналом - 0,0205 га, під болотом - 0,1446 га, яка знаходиться на території Калиновицької сільської ради Варвинського району Чернігівської області, кадастровий номер: 7421182400:05:000:0569, що укладений 31 липня 2013 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , речове право оренди щодо якого зареєстровано державним реєстратором Реєстраційної служби Варвинського районного управління юстиції Чернігівської області ОСОБА_3, номер запису про інше речове право: 1948659.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Прокуратури Чернігівської області 1600 (одну тисячу шістсот) гривень судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області через Варвинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ МОЦЬОР О.В.

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення14.06.2017
Оприлюднено20.06.2017
Номер документу67163428
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —731/169/17

Рішення від 14.06.2017

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Рішення від 14.06.2017

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 30.05.2017

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

Ухвала від 12.05.2017

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Моцьор О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні