Рішення
від 13.06.2017 по справі 924/418/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" червня 2017 р.Справа № 924/418/17

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., розглянувши матеріали

за позовом першого заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації м. Славута, Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Надія-Агро+", с. Хоровець, Славутського району, Хмельницької області

про розірвання договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 18.05.2015р. за №445

Представики сторін:

позивача: не з'явився

відповідача : не з'явився

прокуратура: ОСОБА_1 - прокурор відділу прокуратури Хмельницької області

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: прокурор в інтересах позивача звернувся до господарського суду з позовною заявою в якій просить розірвати договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 18.05.2015р. укладений між Славутською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю „Надія - Агро+» , зареєстрований Горицькою сільською радою за №445.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.

Позивач (Славутська районна державна адміністрація) в судове засідання не з'явився, в попередньому судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні. Крім того, на адресу суду надіслав клопотання в якому просить справу розглядати без участі представника.

Відповідач в судові засідання 30.05.2017р. та 13.06.2017р. не з'явився, вимоги суду не виконав, щодо подачі відзиву на позов та направлення свого представника в судове засідання, причини неявки суд не повідомив.

У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Неявка в судове засідання господарського суду представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті та не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки. Тому, для уникнення зловживання правом з боку відповідача, враховуючи, що судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про слухання справи в суді, суд вважає за необхідне розглянути дану справу по суті, на підставі до ст. 75 ГПК України за наявними у ній документами.

Суд, оцінивши подані сторонами по справі докази вважає за можливе прийняти рішення по суті.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

18.05.2015р. між Славутською районною державною адміністрацією (орендодавець, позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Надія - Агро+» (орендар, відповідач) укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних часток (паїв), власники яких не виділили частку (пай) в натурі та не передали в оренду.

Відповідно до п.1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних часток (паїв), власники яких не виділили частку (пай) в натурі та не передали в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Горицької сільської ради за межами населеного пункту.

Згідно п.2.1 Договору, в оренду передається 115 земельних ділянок загальною площею 288,6 га.

Відповідно до п. 2.3. договору, вартість земельних часток (паїв) станом на 01.01.2015р. становить 4832548,40грн.

Згідно р. 3 договору, договір укладено на 5 років. У разі витребування сертифікатів на право на земельну частку (пай) їх власниками, а також отримання власниками свідоцтва на право власності на земельну ділянку та виділення земельної частки в натуру або укладання власниками земельної частки (паю) договору оренди, даний договір втрачає чинність в частині відповідних площ земельних ділянок. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У такому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п.п. 4.1., 4.2,. 4.3, договору, річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та становить 241627,42 грн., що складає щомісячно 20135,62 грн., що становить 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки зазначеної в п. 2.3. цього договору та вноситься Орендарем у грошовій формі на розрахунковий рахунок Горицької сільської ради (р/р № 33219812700391 Код 18010600 МФО 815013 ЄДРПОУ 38009078 ГУДКСУ у Хмельницькій області). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахування індексів інфляції. Орендна плата вноситься орендарем не пізніше 15 числа місяця слідуючого за звітним на рахунок, зазначений у п. 4.1.

Пунктом 5.1 договору передбачено, що земельні ділянки передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно п. 6.1 договору, передача земельних ділянок в оренду здійснюється без розроблення проекту відведення, технічної документації. Передача земельних ділянок здійснюється за актом прийому - передачі.

Відповідно до п. 9.1 договору, орендодавець має право, зокрема, вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно п. 14.1 договору, цей договір набирає чинності після його підписання сторонами та реєстрації у Горицькій сільській раді Славутського району.

За поясненням позивача, та як вбачається з умов укладеного договору в оренду передавались земельні ділянки з числа невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв).

Відповідно до ст.13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

Порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), який затверджено Постановою КМУ №119 від 24.01.2000 (чинним на момент укладення договору) встановлено, що реєстрація договорів оренди земельних часток (паїв) проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю). Договір оренди реєструється у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв)

У відповідності до викладених вище норм чинного на час укладення спірного договору вимог законодавства, Договір зареєстрований в Горицькій сільській раді 18.05.2015 за №445.

В порушення взятих на себе договірних зобов'язань, відповідач своєчасно не сплачував орендну плату за землю.

Згідно розрахунку суми заборгованості з орендної плати за землю, наданого Славутською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Хмельницькій області станом на 28.03.2017р. у відповідача існувала заборгованість по орендній платі у розмірі 100705,06 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор вказує, що відповідачем порушено вимоги земельного законодавства та умови договору оренди земельної ділянки, що порушує інтереси держави в особі Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області, у зв'язку з тим, що відповідачем систематично не вноситься орендна плата за земельну ділянку.

Наведені обставини прокурором визначено як підстави для розірвання укладеного між сторонами договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних часток (паїв), власники яких не виділили частку (пай) в натурі та не передали в оренду.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

За приписами ч.2 ст.11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини між сторонами склались на підставі укладеного договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних часток (паїв), власники яких не виділили частку (пай) в натурі та не передали в оренду від 18.05.2015р.

Стаття 759 ЦК України визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 2 вищезазначеного Закону визначено, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 24 Закону встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ч.1 п. "в" ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Нормами ст.ст. 287, 288 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, а також орендна плата, визначені у податковій декларації на поточний рік, сплачуються рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі", однією з істотних умов договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Судом встановлено, що розділом 4 укладеного між сторонами договору, сторони дійшли згоди про порядок, строки та розмір внесення орендних платежів.

Разом з тим, суд встановив, що відповідач неналежним чином виконує свої договірні зобов'язання зі сплати орендної плати, внаслідок чого у нього існує заборгованість, яка станом на 28.03.2017 становить 100705,06 грн.

Згідно статті 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Частиною 3 статті 31 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

За приписами ч.1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до пункту "д", статті 141 Земельного Кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Пунктом 12.3 договору, сторонами погоджено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

За приписами ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору відбувається в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Так, матеріалами справи підтверджено факт систематичної несплати орендної плати відповідачем, що є підставою для розірвання укладеного між сторонами 18.05.2015р. договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних часток (паїв), власники яких не виділили частку (пай) в натурі та не передали в оренду.

Отже, вимога прокурора в цій частині позову є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач позов за підставами та предметом не оспорив, своїм правом на участь в судовому розгляді справи не скористався.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі .

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 82, 85, 116,117 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов першого заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації м. Славута, Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Надія-Агро+", с. Хоровець, Славутського району, Хмельницької області про розірвання договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв) від 18.05.2015р. за №445 задовольнити.

Розірвати договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) та земельних часток (паїв), власники яких не виділили частку (пай) в натурі та не передали в оренду, укладений 18.05.2015р. між Славутською районною державною адміністрацію (30000, м. Славута, Хмельницької області, вул. Соборності,7, код 21320045) та товариством з обмеженою відповідальністю "Надія - Агро+» (30082, с. Хоровець, Славутського району, Хмельницької області, вул. Перемоги, код 39558722) щодо оренди земельних ділянок загальною площею 288,6 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із не витребуваних земельних часток (паїв), розташованих на території Горицької сільської ради, Славутського району, Хмельницької області.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Надія - Агро+» (30082, с. Хоровець, Славутського району, Хмельницької області, вул. Перемоги, код 39558722) на користь прокуратури Хмельницької області (ЄДРПОУ 02911102, Державна казначейська служба України в м. Києві, МФО 820172, рахунок 35218028002814) судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.) судового збору .

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст складено 16.06.2017 р.

Суддя С.В. Гладій

Віддрук. 5 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу, (30000, м. Славута, Хмельницької обл., вул. Соборності,7) (прост.)

3 - відповідачу (30082, с. Хоровець, Славутського р-ну, Хмельницької обл., вул. Перемоги)(порост.)

4,5 - прокуратуру (30000, м. Славута, Хмельницької обл., вул. Соборності,34а та м. Шепетівка, Хмельницької обл., вул. Сергія Оврашка,43)

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення13.06.2017
Оприлюднено20.06.2017
Номер документу67195272
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/418/17

Постанова від 18.04.2018

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 22.03.2018

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 01.03.2018

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 01.03.2018

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 19.07.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 19.07.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Ухвала від 06.07.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Дужич С.П.

Рішення від 13.06.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

Ухвала від 30.05.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

Ухвала від 15.05.2017

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні