Рішення
від 13.06.2017 по справі 922/1451/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2017 р.Справа № 922/1451/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут", м. Харків до Релігійної громади Святої Благовірної ОСОБА_1 Харківської єпархії Української Православної Церкви, м. Харків про стягнення коштів за участю представників:

позивача - ОСОБА_2 за дов. №007Др-43-1216 від 30.12.2016 р.,

відповідача - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут", м. Харків (надалі - позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Релігійної громади Святої Благовірної ОСОБА_1 Харківської єпархії Української Православної Церкви, м. Харків про стягнення заборгованості в розмірі 44 393,57 грн., пені - 3 738,16 грн., трьох відсотків річних - 363,16 грн. та інфляційних втрат - 1 515,09 грн.

Свої вимоги позивач мотивує неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №11410XBE6RGR016 від 01.01.2016 р., в частині здійснення повної та своєчасної оплати за надані послуги з постачання природного газу.

Ухвалою суду від 05.05.2017 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 22.05.2017 р. об 11:00.

Ухвалою від 22.05.2017 р. розгляд справи було відкладено у зв'язку з неявкою представника відповідача.

Представник позивача, через канцелярію господарського суду 13.06.2017 р. за вх. № 19433, надав заяву про вирішення спору з урахуванням змін грошових рахунків позивача. Надана заява судом досліджена та долучена до матеріалів справи.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач у призначене судове засідання не з'явився, правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений за адресою, яка вказана у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З матеріалів справи вбачається, що ухвала суду про порушення провадження у справі була надіслана відповідачу, але не була відповідачем отримана у зв'язку з закінченням терміну зберігання, про що свідчить довідка УДППЗ Укрпошта .

Відповідно до п.3.9.1. Постанови Пленуму вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

В силу приписів ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Враховуючи те, що судом створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, проте відповідач не скористався своїми правами, передбаченими статтею 22 ГПК України, участь в засіданні (як і інші права, передбачені статті 22 ГПК України) є правом, а не обов'язком сторони, суд вважав за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними у ній матеріалами у відповідності до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

01 січня 2016 року між ТОВ ХАРКІВГАЗ ЗБУТ (надалі - постачальник) та Релігійною громадою Святої Благовірної ОСОБА_1 Харківської єпархії Української Православної Церкви було укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №11410XBE6RGR016 (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору постачальник зобов'язується передати у власність споживачу у 2016 році природний газ, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.

Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Сторонами не було надано до суду доказів заявлення про припинення дії Договору, про продовження строку дії договору свідчить і підписаний сторонами акт приймання-передачі природного газу за січень 2017 року.

Річний плановий обсяг постачання газу - до 21.5 тис. куб. м. Планові обсяги постачання газу по місяцях встановлені в п. 1.3 Договору.

Відповідно до п. 3.2 ціна газу становить 3000,00 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 600,00 грн. Додатковою угодою від 01.01.2016 р. сторони внесли зміни до Договору в частині визначення ціни газу та встановили її в розмірі 3260,8333 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 652,1667 грн.

В п. 4.2 укладеного договору сторони встановили, що оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється споживачем в розмірі 100% місячної вартості запланованого обсягу газу до 25 числа місяця, що передує місяцю постачання. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період.

Остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу здійснюється до 10 числа місяця, наступного за місяцем постачання (п. 4.2.3 Договору).

Згідно п. 2.9.2, 2.9.3 Договору послуги з постачання природного газу документально оформлюються підписаним сторонами актом приймання-передачі природного газу.

На підтвердження факту надання позивачем та отримання відповідачем послуг з постачання газу в заявленому періоді позивач надав підписані сторонами акти приймання-передачі природного газу за листопад 2016 року на суму 12243,77 грн, грудень 2016 року на 11965,94 грн., січень 2017 року на 9899,88 грн.

Акти за лютий 2017 року на 6276,46 грн. та березень 2017 року на 3983,44 грн. відправлялися позивачем відповідачу на підписання (відповідно до опису вкладення до цінного листа та фіскального чеку від 11.04.2017 р., а.с. 17), однак, були залишені відповідачем без уваги.

Згідно п. 2.9.5 Договору у випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання до 10 числа місяця, наступного за звітним, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ.

В порушення умов укладеного сторонами Договору відповідачем було здійснено лише часткову оплату за надані послуги з постачання природного газу (банківські виписки а.с. 25-31). В результаті чого утворилася заборгованість з оплати наданих послуг у розмірі 44393,57 грн.

Доказів здійснення повної оплати за надані послуги з постачання природного газу відповідачем не було надано.

Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання мають виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Згідно з ч. 1 ст. 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Згідно статті 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України).

Згідно ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Пунктом 6.2.1 Договору передбачено сплату пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми прострочення платежу, у разі порушення споживачем строків оплати.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України).

Враховуючи зазначене, позивачем нараховано відповідачу пеню у розмірі 3738,16 грн., 3% річних - 363,16 грн. та 1515,09 грн. інфляційних втрат.

Перевіривши розрахунок позивача по нарахуванню 3% річних, пені та інфляційних втрат суд вважає їх обґрунтованими, а вимоги по їх стягненню такими, що підлягають задоволенню.

З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено умови договору постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №11410XBE6RGR016 від 01.01.2016 р., а отже позовні вимоги щодо стягнення такої заборгованості та нарахованих на неї санкцій є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору у даній справі в розмірі 1600,00 грн. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 33-34, 38, 43, 47-49, 75, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з РЕЛІГІЙНОЇ ГРОМАДИ СВЯТОЇ БЛАГОВІРНОЇ ОСОБА_1 ХАРКІВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (61108, Харківська обл., місто Харків, ПРОСПЕКТ КУРЧАТОВА, будинок 29, код 33410243) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ХАРКІВГАЗ ЗБУТ (61004, м. Харків, вул. Москалівська (Жовтневої революції), 57/59, п/р 26033301494851 в філії ХОУ АТ Ощадбанк, МФО 351823, код 39590621) заборгованість в розмірі 44393,57 грн., пеню - 3738,16 грн., три відсотки річних - 363,16 грн., інфляційні втрати - 1515,09 грн. та 1600,00 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 16.06.2017 р.

Суддя ОСОБА_3

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення13.06.2017
Оприлюднено20.06.2017
Номер документу67195836
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1451/17

Рішення від 13.06.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 22.05.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 05.05.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні