Рішення
від 16.06.2017 по справі 235/2495/17
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження№2/235/1285/17

Справа №235/2495/17

Р І Ш Е Н Н Я

16 червня 2017 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого - судді Величко О.В.

при секретарі - Долгопольської А.В.

за участю позивачів ОСОБА_1,ОСОБА_2

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Покровськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Першотравневої селищної ради Покровського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Першотравневої селищної ради Покровського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування. В обґрунтування своїх позовних вимог вказали , що 04 вересня 2011 року померла їх бабуся ОСОБА_3. Їх мати ОСОБА_4 рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23.03.2014 року визнано померлою . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 0,2104 га ( кадастровий номер 1422784700:01:000:0132), розташованої в с. Перше Травня Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель; та земельної ділянки площею 4,65 га ( кадастровий номер 1422784700:000:0418), розташованої на території Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва. Вказані земельні ділянки отримані спадкодавицею після смерті її чоловіка, їх дідуся ОСОБА_5, якому були видані державні акти на вказані об'єкти нерухомості. Свідоцтво про право на спадщину бабуся не встигла зареєструвати у зв'язку зі смертю. Прос ять визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_6 право власності в порядку спадкування за законом за кожним по ? частини земельної ділянки площею 0,2104 га ( кадастровий номер 1422784700:01:000:0132), розташованої в с. Перше Травня Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель; та 1/2 частини земельної ділянки площею 4,65 га ( кадастровий номер 1422784700:000:0418), розташованої на території Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для ведення.

В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги, наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив справу слухати без участі представника, не заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення позивачів, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.

Судом встановлено, що 04.09.2011 року померла бабуся позивачів ОСОБА_3 ( а. с. 8,9,15).

Їх мати ОСОБА_4 померла 28.05.2014 року, що підтверджується свідоцтвом по смерть серії 1-НО № 783754 ( а. с. 14).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 0,2104 га ( кадастровий номер 1422784700:01:000:0132), розташованої в с. Перше Травня Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель; та земельної ділянки площею 4,65 га ( кадастровий номер 1422784700:000:0418), розташованої на території Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва., та житловий будинок, що розташований за адресою: с. Перше Травня Красноармійського району Донецької області, вул. Совєтська, 10, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину. ( а. с.22,54,56,59 ).

Постановами про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13.03.2017 року позивачам ОСОБА_1, ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом , оскільки у зв'язку з відсутністю державного акту на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_3 та як наслідок, державної реєстрації на спадкове майно ( а. с. 33,36 ).

За визначенням ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб.

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Главою 86 ЦК України, а також спеціальним законодавством, зокрема Законом України "Про нотаріат", підзаконними нормативними актами, визначено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину, що відповідає встановленій законодавством сукупності функцій, притаманній юрисдикційній діяльності судів та нотаріусів.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців згідно ст. 1225 ЦК України на загальних підставах.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України, який діяв на момент отримання ОСОБА_3 свідоцтва про право на спадщину, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених ч. 2 цієї статті.

Пунктом 2 частини 2 названої статті передбачено, що право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується, зокрема свідоцтвом про право на спадщину.

Частиною 6 ст. 126 ЗК України встановлено, що при набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

У відповідності до абзацу другого частини шостої ст. 126 ЗК зі змінами, внесеними згідно із Законом № 1066-У1 від 05.03.2009 року на державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.

Як вбачається з матеріалів справи спадкодавицею ОСОБА_3 отримано свідоцтва про право на спадщину, проте це право не зареєстровано у зв'язку зі смертю останньої.( а. с. с.22,54,56,59 ).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Згідно зі ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину - це процесуальний нотаріальний акт, який засвідчує перехід права власності на майно спадкодавця до спадкоємців. Якщо успадковане майно підлягає обов'язковій державній реєстрації, то свідоцтво про право на спадщину є для спадкоємців основним правовстановлюючим документом.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов'язку у вигляді втрати права на спадщину.

Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК) та не здійснив його державної реєстрації.

Тобто, свідоцтво про право на спадщину не створює ніяких нових прав у спадкоємців на майно, а тільки підтверджує вже існуюче право на нього, оскільки право на спадкове майно у них виникає з моменту відкриття спадщини.

Частиною першою статті 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 27 зазначеного Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката.

Суд вважає за необхідним зазначити, що при розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було одержано свідоцтво про право на спадщину (ст. 1297 ЦК ) або не здійснено державну реєстрацію права на спадщину (ст. 1299 ЦК ), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття "виникнення права на спадщину" та "виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини", і пов'язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.

Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов'язку у вигляді втрати права на спадщину.

Отже, виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкодавця, який не здійснив його державної реєстрації (ст. 1299 ЦК ).

З урахуванням встановленого суд вважає, що ОСОБА_3 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5 і відсутність реєстрації її права власності на спадщину - вищезазначених земельних ділянок не є підставою для відмови у визнанні права власності за позивачами на спадщину на земельні ділянки.

Відповідно до ст. 16 ЦК України та ст. 11 ЦПК України кожна особа самостійно вибирає спосіб захисту в суді своїх прав і розпоряджається предметом спору на власний розсуд.

Оскільки позивачі вибрали спосіб захисту порушеного права шляхом звернення до суду за наявності постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії і позбавлені можливості нотаріального вирішення заявлених вимог, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. . 1218,1268, 1269 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування , ст. ст. 10, 11, 174, 209, 212, 214-215 ,218 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

Визнати за ОСОБА_1 Анатолієвною в порядку спадкування за законом право власності на ? частину майна: земельної ділянки площею 0,2104 га ( кадастровий номер 1422784700:01:000:0132), розташованої в с. Перше Травня Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель; ? земельної ділянки площею 4,65 га ( кадастровий номер 1422784700:000:0418), розташованої на території Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва.

Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом на ? частину майна: земельної ділянки площею 0,2104 га ( кадастровий номер 1422784700:01:000:0132), розташованої в с. Перше Травня Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель; ? земельної ділянки площею 4,65 га ( кадастровий номер 1422784700:000:0418), розташованої на території Першотравневої сільської ради з цільовим призначенням - для ведення сільськогосподарського виробництва.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.06.2017
Оприлюднено23.06.2017
Номер документу67206112
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/2495/17

Рішення від 16.06.2017

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Рішення від 16.06.2017

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 08.06.2017

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 29.05.2017

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні