Рішення
від 19.06.2017 по справі 908/1030/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 15/31/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.2017 Справа № 908/1030/17

За позовом Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго в особі Вільнянського району електричних мереж, 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Чехова, 45

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Полімерінвест , 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Червоноармійська, буд. 5

про стягнення коштів

Суддя Горохов І.С.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 262 від 08.02.2017;

від відповідача - не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області звернувся позивач - Публічне акціонерне товариство Запоріжжяобленерго в особі Вільнянського району електричних мереж, Запорізька область, м. Вільнянськ до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Полімерінвест , Запорізька область, м. Вільнянськ про стягнення 20 817,57 грн. за договором про постачання електричної енергії № 11 від 25.06.2012.

17.05.2017 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Горохову І.С.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 17.05.2017 порушено провадження у справі № 908/1030/17, присвоєно справі номер провадження 15/31/17, розгляд якої призначено на 06.06.2017. Ухвалою суду від 06.06.2017 розгляд справи відкладався на 19.06.2017.

Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу, за наявними у справі документальними доказами.

Позивач підставою для звернення з позовом до суду зазначив неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором про постачання електричної енергії щодо своєчасної та повної оплати вартості використаної (купленої) електричної енергії, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 20 817,57 грн., з яких: 9505,38 грн. боргу за спожиту активну електричну енергію за період травень 2016, 8525,09 грн. боргу за перевищення договірної величини електроспоживання за період травень 2016, 1469,43 грн. пені за період з 08.06.2016 по 07.12.2016, 1055,10 грн. інфляції за період з 08.06.2016 по 31.03.2017 та 262,57 грн. 3% річних за період з 08.06.2016 по 10.05.2017. Позов обґрунтовано ст.ст. 11, 509, 525, 530, 625 Цивільного кодексу України, ст. 276 Господарського кодексу України, Законом України Про електроенергетику .

У судовому засіданні 19.06.2017 представник позивача надав пояснення до позовної заяви та підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач у судові засідання 06.06.2017 та 19.06.2017 не з'являвся, письмовий відзив та витребувані судом документи не надав. Про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

У постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 роз'яснено, що за змістом статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Про причини своєї неявки відповідач суд не повідомив, будь-яких клопотань, заяв від нього не надійшло.

Суд визнав можливим розглянути справу на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України у відсутність відповідача за наявними в ній матеріалами, оригінали яких оглянуті в судовому засіданні.

В судовому засіданні 19.06.2017 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи представника позивача, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд встановив наступне.

15.04.2004 між відкритим акціонерним товариством Запоріжжяобленерго в особі начальника Вільнянського РЕМ (Постачальник електричної енергії, позивач по справі) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Полімерінвест (Споживач, відповідач по справі) укладений договір про постачання електричної енергії № 11.

За умовами розділу 1 постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною в додатку № 1 Обсяги постачання електричної енергії споживачу , а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Розділом 2 договору передбачено, що під час виконання умов договору, а також при вирішення всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Згідно з умовами розділу 2 договору, відповідач зобов'язався оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатку № 4 Порядок розрахунків за активну електричну енергію та додатку № 5 Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії .

Згідно з умовами розділу 7 договору розрахунки за активну електроенергію здійснюється згідно з додатком № 4 Порядок розрахунків за активну електричну енергію з урахуванням умов додатка № 7 Порядок визначення вартості мінімального обсягу електричної енергії в точці обліку .

Відповідно до пункту 1 додатку № 4 до договору Порядок розрахунків за активну електричну енергію , розрахунковим вважається період з 00 годи першого числа до 24 години останнього числа поточного місяця.

Розрахунки за електричну енергію проводяться відповідачем виключно грошовими коштами на рахунок постачальника. За дату оплати приймається дата, на яку були зараховані кошти на рахунок постачальника (п. 2 додатку № 4 до договору).

Пунктом 4 додатку № 4 до договору Порядок розрахунків за активну електричну енергію встановлено, що відповідач не пізніше 15 години другого робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до постачальника для подання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою відповідача та скріплених його печаткою, зокрема Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію за формою додатку № 5.1 до договору. Постачальник підписує подані акти та один примірник повертає споживачу.

При цьому, у відповідності до п. 1 додатку № 5 до договору Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії для визначення обсягів споживання активної електричної енергії за розрахунковий період о 24-00 год., в останній день місяця відповідач самостійно або в присутності представника позивача відповідно до точок розрахункового обліку, що наведені в п. п. 6, 7, 8 цього додатку, здійснює зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії, що відповідають споживанню активної електричної енергії. Зафіксовані покази оформлюються Актом про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію (Додаток № 5.1) у 2-х примірниках.

Згідно з п. 6 додатку № 4 до договору Порядок розрахунків за активну електричну енергію за підсумками розрахункового періоду позивач виписує відповідачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для остаточного розрахунку. Сума платежу при остаточному розрахунку визначається, виходячи з тарифів на активну електроенергію та фактичного обсягу спожитої електричної енергії, згідно даних наданого відповідачем Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію з урахуванням сум платежів, що надійшли від відповідача.

Рахунки або платіжні вимоги-доручення направляються позивачем відповідачу поштою рекомендованим листом, нарочним або віддаються уповноваженому представнику відповідача під розпис у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою позивача журналі. При направлені рахунка або платіжної вимоги-доручення відповідачу нарочним позивача відповідач зобов'язаний під розпис на супровідному листі прийняти рахунок або платіжну вимогу-доручення (п. 9 додатку № 4 до договору).

Відповідно до п. 10 додатку № 4 до договору відповідач зобов'язаний у термін, що не перевищує 5-ти операційних днів з дня отримання рахунку або платіжної вимоги-доручення, здійснити оплату рахунку або платіжної вимоги-доручення, що направляються йому позивачем. Датою отримання рахунка або платіжної вимоги-доручення вважається:

- при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена на фінансовому чеку поштового відділення, що підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документів (по місту - 3 дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів);

- у випадку вручення рахунка або платіжної вимоги-доручення уповноваженому представнику відповідача під розпис в журналі, дата зазначена у журналі;

- при направлені нарочним - дата вручення відповідачу.

В пункті 11 додатку № 4 до договору Порядок розрахунків за активну електричну енергію сторони обумовили, якщо відповідач не надав Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію в обумовлений термін, позивач самостійно визначає обсяги спожитої електроенергії та надає відповідачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для сплати виходячи із середньодобового обсягу споживання електроенергії за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання відповідачем даних про використану електричну енергію протягом наступного розрахункового періоду. Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії не перевищує один розрахунковий період, після чого розрахунок обсягу споживання електричної енергії здійснюється позивачем за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання визначених згідно п. 6 додатку № 5 до договору Графік зняття показів обліку електричної енергії без подальшого перерахунку. Відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, в якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.

Як свідчать матеріали справи, відповідач в порушення умов договору прийняті на себе грошові зобов'язання належним чином та в повному обсязі не виконав, у зв'язку із чим у відповідача утворилася заборгованість за спожиту активну електричну енергію та за перевищення договірної величини споживання.

Так, за травень 2016 року відповідачем спожито 6060 кВт/год електроенергії на суму 9505,38 грн. До оплати відповідачу виставлений рахунок № 11/5а від 31.05.2016 на суму 12 251,87 грн. Враховуючи наявність кредитового сальдо станом на 01.05.2016 у розмірі 2746,49грн., сума до сплати за цим рахунком становить 9505,38 грн.

До теперішнього часу оплата рахунку відповідачем не проводилась.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача за спожиту активну електроенергію складає 9505,38 грн. за період травень 2016 року.

Крім того, відповідно до чинного законодавства України істотними умовами договору про постачання електричної енергії є, зокрема, договірні величини споживання електричної енергії (помісячно). Договірні величини споживання електричної енергії узгоджуються сторонами відповідно до п. 4.2 ПКЕЕ та оформлюються додатком до договору про постачання електричної енергії.

Згідно розділу 5 договору, для визначення договірних величин споживання електрич ної енергії та потужності на наступний рік споживач не пізніше 1 листопада поточного року надає постачальнику електричної енергії відомості про розмір очікуваного споживання елек тричної енергії за формою додатка № 1 Обсяги постачання електричної енергії споживачу , у двох екземплярах, оформлених зі своєї сторони.

Розділом 5 договору також передбачено, що споживач надавши обґрунтування, має право протягом поточного розрахункового періоду звернутися (письмово) до постачальника електричної енергії за коригуванням договірної величини споживання електричної енергії.

Відповідно до розділу 4 договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності згідно із вимогами розділу 5 договору, споживач сплачує постачальнику оперативно - господарську санкцію у розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої та договірної величин.

На виконання умов розділу 5 договору № 11 від 25.06.2012 відповідачем було надано позивачу відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії за формою додатка № 1 Обсяги постачання електричної енергії споживачу . Згідно до яких відповідач зазначив помісячно обсяги спо живання електроенергії на 2016 рік у загальній кількості 99,00 тис. кВт/год., зокрема у травні 2016 року у розмірі 9,00 тис. кВт/год.

Листом № 4/1 від 04.05.2016 просив позивача провести кори гування договірної величини споживання електричної енергії по договору № 11 від на травень місяць 2016 року до рівня 1,0 тис. кВт/год. при раніш узгодженому обсязі по стачання електричної енергії на рівні 9,0 тис. кВт/год.

Листом від 06.05.2016 № 841/60 позивач скорегував відповідачу в сторону зменшення договірну вели чину споживання електричної енергії на травень 2016 до рівня 1,0 тис. кВт/год.

Як свідчать матеріали справи, в травні 2016 відповідачем спожито 6060 кВт/год, заявлене споживання вра ховуючи корегування складає 1,0 тис. кВт/год., різниця між заявленою та фактично спожитою електричною енергію складає 5060 кВт/год.

Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України Про електроенергетику , споживачі (крім населення та навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Відповідно до п. 6.14 ПКЕЕ, перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття - передавання електричної енергії.

Відповідно до п. 6.16 ПКЕЕ обсяг перевищення договірних величин споживання елек тричної енергії або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується спо живачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до зако нодавства України та договору. Визначені відповідно до законодавства України вартість різ ниці між обсягом фактично спожитої величини і обсягом договірної величини електричної енергії, а також вартість різниці між найбільшою величиною споживаної електричної потуж ності, що зафіксована протягом розрахункового періоду в години контролю максимуму нава нтаження, та договірною граничною величиною електричної потужності зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

До оплати відповідачу було виставлено рахунок № 11/5п від 01.06.2016 на суму 8525,09 грн. Оплата за рахунком від відповідача не надійшла.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача за перевищення договірної величини споживання електричної енергії по договору складає 8525,09 грн.

Відповідач доказів виконання зобов'язання і перерахування позивачу 9505,38 грн. - боргу за спожиту активну електричну енергію за період травень 2016 та 8525,09 грн. - боргу за перевищення договірної величини електроспоживання за травень 2016 не надав.

Таким чином позов в цій частині підлягають задоволенню в повному обсязі.

За порушення виконання відповідачем грошового зобов'язання позивач просив стягнути з відповідача 1469,43 грн. пені за період з 08.06.2016 по 07.12.2016.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України, одним з наслідків порушення зобов'язання є оплата неустойки (штрафу, пені) - визначеної законом чи договором грошової суми, що боржник зобов'язаний сплатити кредитору у випадку невиконання чи неналежного виконання зобов'язання, зокрема у випадку прострочення виконання.

Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» № 543/96-ВР від 22.11.1996 (з наступними змінами та доповненнями) розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на період, за який сплачується пеня (стаття 3).

Відповідно до п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Вимоги щодо стягнення пені позивач обґрунтовує п. 4.2.1. договору, який передбачає, що у випадку недотримання термінів сплати рахунків або платіжних вимог - доручень за активну електроенергію відповідач сплачує позивачу пеню за весь період часу, протягом якого не виконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 0,5 % від суми платежу за кожний день прострочення (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період нарахування пені) по день фактичної оплати.

Факт порушення відповідачем термінів розрахунків є доведеним. Вимога про стягнення пені в сумі 1469,43 грн. заявлено обґрунтовано. Розрахунок пені здійснено з урахуванням подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період нарахування пені.

Розрахунок пені перевірено судом, є вірним, відповідає вимогам чинного законодавства та задовольняється судом.

Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з розрахунками позивача відповідачу нараховані 1055,10 грн. інфляції за період з 08.06.2016 по 31.03.2017 та 262,57 грн. 3% річних за період з 08.06.2016 по 10.05.2017.

Вимоги в цій частині є доведеними та задовольняються судом.

Згідно зі ст. 714 Цивільного кодексу України та ст. 275 Господарського України, за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідності до положень ст. 26 Закону України Про електричну енергію та п. 5.1 Правил користування електричною енергією, які затверджені постановою НКРЕ України від 17.10.2005 № 910 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за № 1399/11679, в редакції постанови НКРЕ України від 17.10.2005 № 910, споживачі електричної енергії зобов'язані користуватися електричною енергією виключно на підставі договору та сплачувати обсяги електроенергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Доказів сплати суми боргу у повному обсязі або частково відповідачем суду не надано.

За викладених обставин та вимог чинного законодавства України, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються відповідача.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Полімерінвест (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Червоноармійська, буд. 5; ідентифікаційний код 31540220) на користь Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго в особі Вільнянського району електричних мереж (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Чехова, 45; ідентифікаційний код 00130926) борг за спожиту активну електричну енергію в сумі 9505,38 грн. (дев'ять тисяч п'ятсот п'ять гривень 38 коп.), борг за перевищення договірної величини електроспоживання в сумі 8525,09 грн. (вісім тисяч п'ятсот двадцять п'ять гривень 09 коп.) на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 26038321338156 в Ф. Запорізьке ОУ АТ Ощадбанк , МФО 313957, код 00130926. Видати наказ.

Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Полімерінвест (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Червоноармійська, буд. 5; ідентифікаційний код 31540220) на користь Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго в особі Вільнянського району електричних мереж (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Чехова, 45; ідентифікаційний код 00130926) пеню в розмірі 1469,43 грн. (одна тисяча чотириста шістдесят дев'ять гривень 43 коп.), інфляційні нарахування в розмірі 1055,10 грн. (одна тисяча п'ятдесят п'ять гривень 10 коп.), 3 % річних у розмірі 262,57 грн. (двісті шістдесят дві гривні 57 коп.), судових витрат у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.) - на поточний рахунок № 2600010766801 в ПАТ Мета банк , МФО 313582, код ЄДРПОУ 00130926. Видати наказ.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 21 червня 2017 року.

Суддя І. С. Горохов

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення19.06.2017
Оприлюднено26.06.2017
Номер документу67283509
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1030/17

Судовий наказ від 03.07.2017

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Судовий наказ від 03.07.2017

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Рішення від 19.06.2017

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Ухвала від 06.06.2017

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Ухвала від 17.05.2017

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні