ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2017Справа №921/158/17-г
Суддя Мудрий С.М. розглянувши справу
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до товариства з обмеженою відповідальністю "Юніверсал Бреверіс Груп"
про стягнення 154 524,58 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_3 - представник за довіреністю № 856 від 03.03.2017 р.;
від відповідача: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Юніверсал Бреверіс Груп" про стягнення 154 524,58 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 01.02.2016 року між ним та відповідачем укладено договір суборенди №02/1.
Проте, в порушення умов договору та закону, відповідач своєчасно не сплачував орендну плату.
У зв'язку з чим, позивач звернувся в суд з вимогами про стягнення з відповідача заборгованість в розмірі 154 524,58 грн., з якої: сума заборгованості по орендній платі в розмірі 98 000,00 грн., пеня в розмірі 9 207,63 грн., неустойка в розмірі 28 000,00 грн., витрати за користування комунальними послугами в розмірі 19 316,95 грн. Та, зобов'язати ТОВ "Юніверсал Бреверіс Груп" звільнити займані нежилі приміщення другого поверху будівлі офісного центру загальною площею 130,1 кв.м., за адресою: м. Тернопіль, проспект Степана Бандери, буд. 32а.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 23.02.2017 року порушено провадження у справі.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 20.03.2017 року матеріали справи передано за підсудністю до господарського суду міста Києва.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 03.04.2017 р. прийнято справу до провадження, призначено розгляд справи на 16.05.2017 р.
У судове засідання 16.05.2017 р. представник відповідача не з'явився, вимоги ухвали суду від 03.04.2017 р. не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, хоча про час та дату судового засідання повідомлений належним чином.
Представник позивача виконав вимоги ухвали суду від 03.04.2017 р. та надав суду для огляду оригінали документів.
Суд оглянув надані оригінали документів.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 16.05.2017 року розгляд справи відкладено на 06.06.2017 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, вимоги ухвали суду від 03.04.2017 р. не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, хоча про час та дату судового засідання повідомлений належним чином.
З витягу з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштового відправлення вбачається що конверт №01030 41689106 з направленням ухвали про відкладення розгляду справі від 16.05.2017 року не вручений товариству з обмеженою відповідальністю "Юніверсал Бреверіс Груп" під час доставки.
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
У відповідності до ст. 87 ГПК України ухвали суду було надіслано відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адресу, що зазначена у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 20.03.2017 року та є місцезнаходженням відповідача, а саме: 04080, м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок 82, офіс 256.
Стаття 64 ГПК України встановлює, що у разі відсутності сторін за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців ухвала про порушення провадження у справі вважається врученою їм належним чином.
Представник позивача підтримав подану заяву про забезпечення позову.
Суд відмовив в задоволенні заяви про забезпечення позову у зв'язку з її необґрунтованістю.
Представника позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов з врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог в якій просив виключити із позовних вимог вимогу щодо зобов'язання ТОВ "Юніверсал Бреверіс Груп" звільнити займані нежилі приміщення другого поверху будівлі офісного центру загальною площею 130,1 кв.м., за адресою: м. Тернопіль, проспект Степана Бандери, буд. 32а.
У відповідності до статті 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідно до ч.1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч.1 статті 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
01.02.2016 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) та товариством з обмеженою відповідальністю "Юніверсал Бреверіс Груп" (суборендар) укладено договір суборенди №02/1.
Відповідно до ч.1 статті 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч.1 ст. 765 ЦК України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму.
Статтею 774 ЦК України передбачено, що передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.
Пунктом 1.1 договору передбачено, що орендар передає, а суборендар приймає у строкове платне володіння та користування, для потреб ведення господарської діяльності, нежилі приміщення другого поверху будівлі офісного центру загальною площею 130,1 кв.м., за адресою м. Тернопіль, проспект Степана Бандери, буд. 32а (тридцять два а) (далі - об'єкт суборенди).
Відповідно до п.1.5 договору вартість об'єкту суборенди становить 172584 гри. та підлягає індексації.
Згідно з ч.1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Відповідно до п.11.1 договору цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення їх печатками,
Договір вступає в дію з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін, скріплення печатками сторін і діє до 31 січня 2017 року включно (п.3.1 договору).
Пунктом 3.2 договору передбачено, що термін (строк) суборенди може бути скорочений за взаємною згодою сторін.
Згідно з ч.1 ст. 765 ЦК України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму.
Приймання-передача об'єктів, що орендуються, здійснюється двосторонньою комісією, що складається із представників сторін (п.2.1 договору).
Сторони повинні призначити своїх представників у двосторонню комісію та приступити до передачі об'єктів, що орендуються, протягом 10 (десяти) днів з моменту підписання даного договору (п.2.2. договору).
Відповідно до п.2.3 договору, вступ суборендаря у володіння та користування об'єктом суборенди настає одночасно з підписанням сторонами акту про його прийом-передачу. Сторони домовились, що підписання акту прийому-передачі орб'єкта суборенди (надалі - акт прийому - передачі) відбудеться протягом 10 (десяти) днів з моменту підписання цього договору. З моменту передачі об'єкту суборенди за відповідним актом прийому - передачі, орендарем здійснюється нарахування встановленої цим договором орендної плати.
01.02.2016 року між сторонами підписано акт приймання-передачі за договором суборенди №2/1 від 01.02.2016 року.
У відповідності до п. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України з наймача справляється плата, за користування майном, розмір, якої встановлюється договором оренди.
Відповідно до п.4.1 договору, за кожен місяць терміну суборенди, суборендар сплачує орендарю орендну плату, незалежно від наслідків своєї господарської діяльності в українських гривнях у сумі 14 000 грн. 00 коп.
Орендна плата сплачується в безготівковому порядку шляхом перерахування суми, зазначеної у п.4.1 договору на поточний рахунок орендаря щомісячно не пізніше 20-го числа поточного місяця в якому відбувається нарахування плати за користування об'єктом суборенди (п.4.2 договору).
Як зазначено позивачем, з 21.07.2016 року відповідач припинив сплачувати орендну плату у зв'язку з чим за період з липня 2016 року по 31.01.2017 року наявна заборгованість з орендної плати в розмірі 98 000,00 грн.
Пунктом 5.3.2 договору передбачено, що суборендар зобов'язаний своєчасно і повністю оплачувати орендарю плату на умовах, визначених у розділі 4 договору.
Доказів сплати орендних платежів за оспорюваний період матеріали справи не містять.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з статтею 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається (ст. 525 Цивільного кодексу України), якщо інше не встановлено договором або законом.
Враховуючи вищезазначене, факт наявності заборгованості по орендній платі за період з липня 2016 року по січень 2017 року (включно) за договорам у відповідача перед позивачем в сумі 98 000,00 грн., належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем не спростовано, тому позовні вимоги в цій частині визнаються судом обґрунтовані та такими, що підлягають задоволенню.
У зв'язку з неналежним виконання грошових зобов'язань за договором, позивач просить стягнути з відповідача пеню за прострочення сплати орендної плати в розмірі 9 207,63 грн.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (ч.1 ст. 230 ГК України).
Згідно ч. 1, 2 статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Згідно статті 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань , платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до п. 9.2 договору, суборендар сплачує неню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від неоплаченої суми за кожний календарний день прострочення будь-яких платежів, що здійснюються за даним договором.
Розрахунок пені по орендній платі:
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 14000.00 (за липень 2016) 21.07.2016 - 28.07.2016 8 16.5000 % 0.090 % 100.98 14000.00 29.07.2016 - 15.09.2016 49 15.5000 % 0.085 % 581.04 14000.00 16.09.2016 - 27.10.2016 42 15.0000 % 0.082 % 481.97 14000.00 28.10.2016 - 08.12.2016 42 14.0000 % 0.077 % 449.84 14000.00 09.12.2016 - 21.01.2017 44 14.0000 % 0.077 % 471.26 2 085,09 14000.00 (за серпень 2016) 21.08.2016 - 15.09.2016 26 15.5000 % 0.085 % 308.31 14000.00 16.09.2016 - 27.10.2016 42 15.0000 % 0.082 % 481.97 14000.00 28.10.2016 - 08.12.2016 42 14.0000 % 0.077 % 449.84 14000.00 09.12.2016 - 26.01.2017 49 14.0000 % 0.077 % 524.81 14000.00 27.01.2017 - 20.02.2017 25 14.0000 % 0.077 % 268.49 2 033,42 14000.00 (за вересень 2016 ) 21.09.2016 - 27.10.2016 37 15.0000 % 0.082 % 424.59 14000.00 28.10.2016 - 08.12.2016 42 14.0000 % 0.077 % 449.84 14000.00 09.12.2016 - 26.01.2017 49 14.0000 % 0.077 % 524.81 14000.00 27.01.2017 - 20.02.2017 25 14.0000 % 0.077 % 268.49 1 667,33 14000.00 (за жовтень 2016) 21.10.2016 - 27.10.2016 7 15.0000 % 0.082 % 80.33 14000.00 28.10.2016 - 08.12.2016 42 14.0000 % 0.077 % 449.84 14000.00 09.12.2016 - 26.01.2017 49 14.0000 % 0.077 % 524.81 14000.00 27.01.2017 - 20.02.2017 25 14.0000 % 0.077 % 268.49 1 323,47 14000.00 (за листопад 2016) 21.11.2016 - 08.12.2016 18 14.0000 % 0.077 % 192.79 14000.00 09.12.2016 - 26.01.2017 49 14.0000 % 0.077 % 524.81 14000.00 27.01.2017 - 20.02.2017 25 14.0000 % 0.077 % 268.49 986,09 14000.00 (за грудень 2016) 21.12.2016 - 26.01.2017 37 14.0000 % 0.077 % 396.28 14000.00 27.01.2017 - 20.02.2017 25 14.0000 % 0.077 % 268.49 664,77 14000.00 (за січень 2017) 21.01.2017 - 26.01.2017 6 14.0000 % 0.077 % 64.44 14000.00 27.01.2017 - 20.02.2017 25 14.0000 % 0.077 % 268.49 332,93
Тобто, за перерахунком суду загальний розмірі пені по орендній платі становить 9 093,10 грн.
З огляду на вищенаведене, суд задовольняє позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені по орендній платі в розмірі 9 093,10 грн. за розрахунком суду.
Вимоги в частині стягнення пені по орендній платі в розмірі 114,53 грн. визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку з закінченням дії договору та неповерненням об'єкту оренди позивач посилаючись на ч.2 статті 785 ЦК України просить стягнути з відповідача неустойку в розмірі 28 000,00 грн.
Відповідно до статті 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Згідно з п.11.2 договору термін (строк) дії цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 11.1 цього договору та закінчується зі спливом строку (терміну) визначеного в п. 3.1 договору.
Договір вступає в дію з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін, скріплення печатками сторін і діє до 31 січня 2017 року включно (п.3.1 договору).
Пунктом 2.5.1 договору передбачено, що об'єкт суборенди підлягає поверненню орендарю у випадках: закінчення терміну (строку суборенди).
Відповідно до п.2 6 договору суборендар зобов'язується повернути об'єкт суборенди орендарю не пізніше 10 (десяти) календарних днів із моменту, коли настала одна з подій, визначених п. 2.5 цього договору. Майно вважається поверненим орендарю з моменту підписання сторонами акту повернення об'єкту суборенди (надалі - акт повернення).
Згідно з п.2.7 договору, обов'язок по складанню акту прийому-передачі або акту повернення покладається на сторону, яка передає або повертає об'єкт суборенди іншій стороні договору.
Акту повернення об'єкту оренди матеріали справи не містять.
Враховуючи вищезазначене, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача неустойки в розмірі 28 000,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування витрат за користування комунальними послугами, які станом на 20.02.2017 року становлять 19 316,95 грн.
Пунктом 5.3.7 договору передбачено, що суборендар зобов'язаний здійснювати оплату комунальних послуг за користування послугами з водопостачання та водовідведення, тепловою та електроенергією, газом та зв'язком згідно показів приладів обліку, а у випадку відсутності таких - згідно із загальновстановленими нормативами або здійснювати відшкодування таких витрат, у разі, якщо їх поніс Орендар. в 5 (п'яти) денний термін з моменту передачі приміщення по акту укласти договора на надання комунальних послуг із суб'єктами господарювання, що їх надають.
Враховуючи вищезазначене, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованість з відшкодування витрат за користування комунальними послугами в розмірі 19 316,95 грн. є обґрунтованими та такими. що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно з ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 ГПК України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно ч. 5 статті 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.32, ч.1 ст. 33, ст.ст. 34, 44, ч. 5 ст. 49 ст.ст. 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Юніверсал Бреверіс Груп" (04080, м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок 82, офіс 256, ідентифікаційний код 39876904) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість по орендній платі в розмірі 98 000 (дев'яносто вісім тисяч) грн. 00 коп., пеню в розмірі 9 093 (дев'ять тисяч дев'яносто три) грн. 10 коп., неустойку в розмірі 28 000 (двадцять вісім тисяч) грн. 00 коп., відшкодування витрат за користування комунальними послугами в розмірі 19 316 (дев'ятнадцять тисяч триста шістнадцять) грн. 95 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 315 (дві тисячі триста п'ятнадцять) грн.. 45 коп.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Відповідно до частини 5 статті 85 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 21.06.2017 року.
Суддя С.М. Мудрий
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2017 |
Оприлюднено | 26.06.2017 |
Номер документу | 67283804 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мудрий С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні