Рішення
від 22.06.2017 по справі 638/9276/16-ц
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 638/9276/16-ц

Провадження № 2/638/1487/17

22.06.2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова

в складі: головуючого судді Хайкіна В.М.

при секретарі Козодой К. І.

з участю судового розпорядника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 міської ради до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2016 року позивач в особі ОСОБА_2 міської ради звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, щовідповідно до статті 18 Закону України Про оренду землі , нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від її призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років, підставою проведення такої оцінки, відповідно до статті 15 Закону, є рішення органу місцевого самоврядування. Рішенням ОСОБА_2 міської ради від 03.07.2013 року №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року. Згідно п. 1.1 вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291, 18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 року та в подальшому підлягає індексації в порядку, встановленому законодавством України. Застосовується така оцінка з 01.01.2014 року. При цьому, попередня вартість за оскаржуваним договором переданої в оренду земельної ділянки була введена в дію з 01.03.2008 року. Відповідно до п.16.4 Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкова, затвердженого рішенням ОСОБА_2 міської ради від 29.12.2012 року №960/12, зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, підлягає оформленню у вигляді додаткової угоди. Проект додаткової угоди до договору оренди землі, який разом із листами-пропозиціями рекомендованим поштовим відправленням було направлено на адресу відповідача, було розроблено на підставі витягу із земельного кадастру про земельну ділянку, розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013 р. та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Отримана пропозиція відповідачем була проігнорована, що на думку позивача завдасть значних збитків територіальній громаді міста Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності. Просить суд позов задовольнити, вести зміни до договору оренди землі від 12.10.2005 року №040567100074.

Представник позивача ОСОБА_2 міської ради в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій зазначив, що підтримує позовні вимоги, просить суд слухати справу без його участі, не заперечує проти постановлення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, про час і місце судового засідання повідомлялася належним чином та своєчасно, а саме відповідно до вимог частини 5 статті 74 ЦПК України відповідачу була надіслана судова повістка про час та місце розгляду справи за місцем реєстрації рекомендованим поштовим відправленням. Заперечень проти позову, заяв про поважні причини неявки чи розгляд справи без участі відповідача чи відкладення розгляду справидо суду не надходило.

Неявка осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час та місце судового розгляду справи являється їх волевиявленням, яке свідчить про відмову від реалізації свого права на безпосередню участь у судовому розгляді справи та інших процесуальних прав, причини неявки визнані судом неповажними, і тому неявка відповідача не може бути перешкодою для заочного розгляду судом справи, що відповідає положенням частини 1 статті 224 ЦПК України. Окрім того, відповідно до частини 3 статті 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням частини 1 статті 224 ЦПК України .

Суд, дослідивши доводи представника позивача, оцінивши докази, представлені в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України , загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Вимога справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства практично виражається у встановлені його нормами рівних умов для участі всіх осіб у цивільних відносинах, закріплені можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.

Європейський суд з прав людини наголошує, що пункт 1 статті 6 гарантує кожному право порушити в суді чи відповідному органі будь-який позов, який стосується його цивільних прав та обов'язків; таким чином, пункт передбачає право на суд , одним з аспектів якого є право доступу до суду, тобто право порушувати в судах позов для вирішення цивільного спору.

Відповідно до частини 1 статті 3 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 11 Цивільного процесуального кодексу України , суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

За положенням статті 4 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріплено статтею 15 Цивільного кодексу України . Право на захист виникає з певних підстав, якими виступають порушення цивільного права, його невизнання чи оспорювання.

Зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав визначений статтею 16 Цивільного кодексу України , відповідно до приписів якої, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, при цьому, способами захисту цивільних прав і інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

12 жовтня 2005 року між ОСОБА_2 міською радою та ОСОБА_5 підписано договір оренди землі за адресою м. Харків, вул. Тринклера, 24, строком до 01.09.2029 року, що підтверджує копія договору (а. с. 13-15).

Пунктом 9 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок відділення Державного казначейства у м. Харкові. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить: на період будівництва: 2005 рік - 21, 91 грн.; 2006 рік - 32, 25 грн.; на період експлуатації - 2006 рік - 127, 15 грн.; з 2007 року - 184, 28 грн.

Відповідно до п. 1.1 рішення ОСОБА_2 міської ради від 03.07.2013 року №1209/13 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року , базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова складає 291, 18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 Рішення №1209/13 встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року застосовується з 01.01.2014 року.

В пунктах 2,3 рішенням ОСОБА_2 міської ради від 25.09.2013 року №1269/13 Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013 рік зазначено, що плата за землю на підставі даних Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року вводиться в дію з 01.01.2014 року.

Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Рішенням ОСОБА_2 міської ради від 29.12.2012 року №960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові. Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі. Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Згідно витягу №40 від 14.11.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Харків, вул. Тринклера, 24, складає 72327 грн. (а. с. 25).

Відповідно до п.16.4 Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкова, затвердженого рішенням ОСОБА_2 міської ради від 29.12.2012 року №960/12, зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, підлягає оформленню у вигляді додаткової угоди.

Пунктом 36 спірного договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір вирішується у судовому порядку.

Направлена позивачем пропозиція щодо укладення додаткової угоди відповідачем проігнорована (а. с. 26-27). Факт направлення пропозиції відповідачу підтверджується копією конверта зі зворотнім повідомленням (а. с. 28).

Згідно статті 2 Закону України Про оренду землі , відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно пункту 13 договору оренди землі від 12.05.2005 року, укладеного між сторонами, розміри орендної плати переглядаються у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

З позовної заяви ОСОБА_2 міської ради вбачається, що вимоги про внесення змін до договору оренди землі пов'язані зі зміною грошової оцінки земельної ділянки, переданої у користування відповідачки. У позовній заяві позивач просить про внесення змін до укладеного договору шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного вище договору оренди землі, текст якої наведено у заяві.

Відповідно до статті 15 Закону України Про оренду землі , орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Вимогами статті 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно статті 21 Закону України Про оренду державного та комунального майна розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Статтею 30 Закону України Про оренду землі передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Отже, встановлення статтею 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року у справі щодо офіційного тлумачення положення частини 2 статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини 2 статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у цих правовідносинах, що розглядаються. Вказана правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду України від18.05.2016 року у справі №6-325ц16.

Відповідно до вимог частини 1 статті 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_2 міської ради до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 3, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 224-228ЦПК України, ст. 651, 653, 654 ЦК України, Законом України Про оренду землі , суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 міської ради до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.

Внести зміни до договору оренди землі від 12.10.2005 року №040567100074 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним у такій редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі,

зареєстрованого 12 жовтня 2005 року за №040567100074

у ОСОБА_2 регіональній філії Державного підприємства Центр державного

земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах

___


20

ОСОБА_2 міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови ОСОБА_6 з одного боку, та громадянка ОСОБА_4 (орендар)з другого боку, домовились про нижченаведене:

I. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України Про оренду землі , рішення 25 сесії ОСОБА_2 міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року №1209/13 Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 , рішення 26 сесії ОСОБА_2 міської ради 6 скликання від 25.09.2013 року №1269/13 Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 , рішення 19 сесії ОСОБА_2 міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року №41/08 Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії ОСОБА_2 міської ради 6 скликання від 19.12.2012 №960/12 Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі, зареєстрованого 12 жовтня 2005 року за №040567100074 змінити, доповнити пункт 2. словами та пункт 28. підпунктом д) і викласти у такій редакції:

2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:07:002:0010.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №40 від 14.11.2013 року становить 72327 (сімдесят дві тисячі триста двадцять сім) грн.

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №1645/14 від 27.01.2014 на рік становить 5, 32 % від її нормативної грошової оцінки і складає 3847 (три тисячі вісімсот сорок сім) грн. 80 коп. або в місяць - 320 (триста двадцять) грн. 65 коп.

13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

а) зміни умов господарювання, передбачених договором;

б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

в) зміни нормативної грошової оцінки;

г) внаслідок інфляції - щорічно;

д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

е) в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.

28. д) в разі ухилення орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п. 13 договору, орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною в зміненій редакції.

II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 12 жовтня 2005 року за №040567100074 у ОСОБА_2 регіональній філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОСОБА_2 міська рада Харківської області м. Харків, м-н Конституції, 7 код 04059243 В особі міського голови


ОСОБА_6 /підпис/ ОРЕНДАР Громадянка ОСОБА_4 61166, м. Харків, пр-т. НаукиАДРЕСА_1 код НОМЕР_1 В особі громадянки
ОСОБА_4 /підпис/

Стягнути з ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: м. Харків, пр-т. НаукиАДРЕСА_1, на користь ОСОБА_2 міської ради (61003, м. Харків, м-н. Конституції, 7, реєстраційний рахунок №35417005032986, банк - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО - 851011, код ЄДРПОУ 04059243) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Головуючий:

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення22.06.2017
Оприлюднено26.06.2017
Номер документу67298694
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —638/9276/16-ц

Рішення від 22.06.2017

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

Ухвала від 22.06.2017

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

Ухвала від 22.06.2016

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

Ухвала від 06.06.2016

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні