Справа № 548/820/17
Провадження № 2/548/496/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.06.2017 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Миркушіної Н.С.,
при секретарі - Листопад В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу за позовом ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю " Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство" до ОСОБА_2, за участю третьої особи - ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності та усунення перешкод в користуванні нерухомим майном,-
В С Т А Н О В И В :
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство" звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2, за участю третьої особи - ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності та усунення перешкод в користуванні нерухомим майном, в обгрунтування якого вказали, що відповідно до пункту 2 Статуту Міжгосподарського інкубаторно- птахівничого підприємства Хорольського району Полтавської області, розглянутого і прийнятого зборами уповноважених представників господарств - учасників згідно з протоколом № 1 від 05 січня 1988 року, зареєстрованого на підставі рішення виконавчого комітету Хорольської районної ради народних депутатів № 45 від 10.02.1988 року, що в подальшому іменується Міжгосподарське ІПП, здійснює на засадах оперативного управління права володіння, користування і розпорядження закріпленим за ним майном, яке належить на правах спільної власності колгоспам, державним, кооперативним та громадським підприємствам і організаціям у розмірах, що відповідають паям господарств - учасників.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю " Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство" не з"явився, але в позовній заяві до суду прохав розглянути справу без участі представника позивача.
В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з"явилася, але подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Позовні вимоги визнала в повному обсязі.
В судове засідання третя особа ОСОБА_3 не з"явилася, але подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Суд, врахувавши позиції сторін, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Згідно ст.10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 11 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.
Згідно ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року Про судове рішення у цивільній справі .
Судом було роз'яснено право позивача, відповідача заявляти клопотання про витребування судом доказів, якщо у сторін існують складності в їх отриманні, подавати відповідні докази, заявляти клопотання про витребування документів та призначення експертиз по справі.
У відповідності до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права або інтересу і суд може захистити порушене право способом передбаченим договором або законом.
У відповідності до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У відповідності до ч.1 ст.61 ЦПК України, обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Судом встановлено, що з Державного акта на право постійного користування землею Серія І-ПЛ № 001348 слідує, що відповідно до рішення Хорольської міської ради народних депутатів від 27.12.1996 року за № 516, Хорольському інкубаторно-птахівничому підприємству надано у постійне користування 0, 41 гектарів землі в межах згідно з планом користування, цільове призначення: для обслуговування виробничих приміщень та інших будівель і споруд.
Даний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 35.
Згідно з пунктами 1 та 4 Установчого договору про створення та діяльність ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство , зареєстрованого на підставі рішення виконкому Хорольської міської ради народних депутатів № 438/ 18 від 18 липня 2000 року, ТОВ створюється в процесі реорганізації та є юридичним правонаступником МІПП, майно та майнові права якого складаються з: основних і оборотних фондів та майнових прав МІПП, що передаються ТОВ в результаті його реорганізації по майну та майнові права МІПП; отримання доходів та прибутку; іншого майна та майнових прав, що були надані МІПП на законних підставах.
У пунктах 2.1 та 5.1 Статуту ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство , затвердженого Установчими зборами від 03 липня 2000 року та зареєстрованого виконкомом Хорольської міської ради народних депутатів № 438 від 18 липня 2000 року, визначено, що ТОВ є юридичною особою відповідно до чинного законодавства України та створюється у процесі реорганізації та є юридичним правонаступником Міжгосподарського інкубаторно-птахівничого підприємства Хорольського району Полтавської області. ТОВ володіє земельною ділянкою, одержаною в порядку правонаступництва від МІПП.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 № 123944 державну реєстрацію ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство проведено 18.07.2000 року, ідентифікаційний код юридичної особи: 05385223, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР: 1 580 120 0000 000059.
Згідно з пунктом 1.2. Статуту ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство ( в новій редакції, що діє на даний час), затвердженого загальними зборами від 22 лютого 2010 року та зареєстрованого державним реєстратором 16.12.2010 року номер запису 1580.000059-70 до складу товариства входять: ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3.
У пункті 4.1 та 5.1. цього Статуту визначено, що майно і майнові права ТОВ складаються з: основних і оборотних фондів та майнових прав МІПП, що передаються ТОВ в результаті його реорганізації по майну та майнові права МІПП; отримання доходів та прибутку; іншого майна та майнових прав, що були надані МІПП на законних підставах. ТОВ володіє земельною ділянкою, одержаною в порядку правонаступництва від МІПП. Учасники ТОВ володіють земельною ділянкою на правах колективної власності.
З довідки КП Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації від 10.04.2017 року за 84-Т вбачається, що станом на 29.12.2012 року нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: Полтавська область, Хорольський район, м. Хорол, пров. Фруктовий, 6 в КП Лубенське МБТІ не зареєстровані.
З інформаційної довідки від 19.04.2017 року за № 95-Т та технічного паспорта на виробничий будинок, виданого КП Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації 19 квітня 2017 року, вбачається, що нежитлові приміщення і споруди, що розташовані в м. Хорол, провулок Фруктовий, 6 Полтавської області та складаються з:
-адмінбудівлі А-1 загальною площею 105, 0 кв.м;
-сараю Б-1 загальною площею 91, 0 кв. м.;
-гаража В-1 загальною площею 84,5 кв.м.;
-інкубаційного цеху Г-1 загальною площею 754,7 кв.м.;
-прохідної Д-1 загальною площею 12,3 кв.м.;
-вбиральні Е ;
-огорожі № 1,
-огорожі № 2;
-воріт №3;
-колодязя № 4;
-вигрібної ями № 5;
-вигрібної ями №6;
-трансформаторної підстанції № 7;
-вимощення І; перебувають у задовільному технічному стані, придатному до подальшої експлуатації, фактів самовільного будівництва не виявлено.
Відповідно до Звіту про оцінку майна нежитлових будівель та споруд, складеного фізичною особою-підприємцем суб єктом оціночної діяльності ОСОБА_5 26 травня 2017 року, вартість нежитлових приміщень і споруд, розташованих за адресою: Полтавська область, Хорольський район, м. Хорол, провулок Фруктовий, 6, становить 210 100 ( двісті десять тисяч сто ) грн..
Таким чином, починаючи з 18 липня 2000 року ТОВ Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство добросовісно набуло у володіння та користування нежитлові приміщення і споруди, що розташовані за адресою: Полтавська область, Хорольський район, м. Хорол, провулок Фруктовий, 6 і продовжує відкрито, безперервно володіти цим нерухомим майном по даний час, що підтверджується вищевказаними доказами.
Згідно з ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до частин 1, 4 статті 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Згідно з п.п. 1, 8 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Кодексу він набирає чинності з 1 січня 2004 року, а правила статті 344 Цивільного кодексу України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.
Таким чином, перебіг строку володіння майном для визнання права власності на нього за набувальною давністю слід рахувати тільки після 1 січня 2001 року.
Отже, правила про набувальну давність можуть поширюватись на випадки, коли володіння майном (в тому числі нерухомим) почалося за три роки до набрання чинності ЦК України, тобто відлік строків, про які йдеться в частині першій статті 344 цього Кодексу, зокрема, 10-річного, може починатися з 01.01.2001 року, тому право на звернення до суду в порядку ст.344 ЦК України з вимогою про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю виникає тільки після 1 січня 2011 року.
Оскільки позивач добросовісно заволодів указаним нерухомим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти ним по даний час, тобто більше десяти років, починаючи з 18 липня 2000 року, у відповідності до частин 1, 4 статті 344 ЦК України є таким, що набув право власності на нього за набувальною давністю.
З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань слідує, що засновниками юридичної особи - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно- птахівниче підприємство , ТОВ СТОВ Хорольське ІПП код ЄДРПОУ: 05385223, є фізичні особи: ОСОБА_4 з розміром внеску до статутного фонду - 2755, 00 грн., ОСОБА_2 з розміром внеску до статутного фонду- 31 786,00 грн. та ОСОБА_3 з розміром внеску до статутного фонду - 15 693, 00 грн., виконуюча обов язки директора- керівник ОСОБА_4, підписант.
На даний час між позивачем та одним із засновників, тобто ОСОБА_2 виник спір щодо володіння та розпорядження майном товариства, оскільки остання стверджує, що має переважне право у вирішенні питань відносно вказаного майна та незаконно утримує ключі від нежитлових будівель та споруд, що розташовані за адресою: Полтавська область, Хорольський район, м. Хорол, провулок Фруктовий, 6, тому товариство вимушене звернутись до суду з відповідним позовом.
Згідно з випискою з протоколу № 10 зборів учасників ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство від 26.02.2016 року на ОСОБА_4 покладено обов язки виконуючої обов язки директора товариства із внесенням змін до установчих документів.
Статтею 391 Цивільного кодексу України передбачено право власника майна при наявності дій осіб, спрямованих на перешкоджання вільного користування та розпорядження власником своїм майном, вимагати усунення таких перешкод.
Таким чином, захист права позивача у даному спорі повинен вирішуватись у судовому порядку шляхом визнання за ним права власності на вказані будівлі за набувальною давністю відповідно до частин 1, 4 статті 344 ЦК України та зобов язання відповідача усунути перешкоди щодо вільного користування та розпорядження вказаним нерухомим майном через повернення ключів від приміщень даних будівель та споруд керівництву СТОВ Хорольське ІПП в особі в.о. директора ОСОБА_4 та складання відповідного акта прийому-передачі.
Отже, з огляду на наведене, враховуючи визнання відповідачем позову, що не суперечить закону, не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, суд вважає, що позов ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю " Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство" до ОСОБА_2, за участю третьої особи - ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності та усунення перешкод в користуванні нерухомим майном слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 4, 8, 10, 11, 57 60, 212 215 ЦПК України,ст.ст. 328,344,391 ЦК України суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 товариства з обмеженою відповідальністю " Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство" до ОСОБА_2, за участю третьої особи - ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності та усунення перешкод в користуванні нерухомим майном, - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 товариством з обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство , код ЄДРПОУ: 05385223, місце знаходження: 37800, Полтавська область, Хорольський район, місто Хорол, провулок Фруктовий, 6, ідентифікаційний код: 05385223, за набувальною давністю право власності на нерухоме майно- нежитлові будівлі та споруди, що розташовані за адресою: м. Хорол, провулок Фруктовий, 6 Полтавської області на земельній ділянці площею 0, 41 гектарів, переданій у постійне користування для обслуговування виробничих приміщень та інших будівель і споруд, та складаються з:
- адмінбудівлі А-1 загальною площею 105, 0 кв.м;
-сараю Б-1 загальною площею 91, 0 кв. м.;
-гаража В-1 загальною площею 84,5 кв.м.;
-інкубаційного цеху Г-1 загальною площею 754,7 кв.м.;
-прохідної Д-1 загальною площею 12,3 кв.м.;
-вбиральні Е ;
-огорожі № 1,
-огорожі № 2;
-воріт №3;
-колодязя № 4;
-вигрібної ями № 5;
-вигрібної ями №6;
-трансформаторної підстанції № 7;
-вимощення І.
Зобов язати відповідача ОСОБА_2 усунути
перешкоди користування позивачем ОСОБА_1 товариством з
обмеженою відповідальністю Хорольське інкубаторно-птахівниче підприємство , нерухомим майном - нежитловими будівлями та спорудами, що
розташовані в м. Хорол, провулок Фруктовий, 6 Полтавської області усунути
перешкоди щодо вільного користування та розпорядження майном шляхом
повернення ключів від вказаних приміщень керівництву СТОВ Хорольське ІПП
в особі в.о. директора ОСОБА_4 та складення відповідного
акта прийому-передачі.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги до Хорольського районного суду в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, що брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий:
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2017 |
Оприлюднено | 27.06.2017 |
Номер документу | 67325219 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Миркушіна Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні