Рішення
від 22.06.2017 по справі 150/259/17
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

"22" червня 2017 р.

Справа № 150/259/17

Провадження по справі №2/150/133/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 року с. Мазурівка

Чернівецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого - судді Суперсона С.П.,

при секретарі Горбей О.М.,

за участі:

представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ПАТ Вінницяобленерго в особі СО Чернівецькі електромережі до ОСОБА_2 про відшкодування збитків завданих без обліковим споживанням електроенергії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебуває цивільна справа за позовом ПАТ Вінницяобленерго в особі СО Чернівецькі електромережі до ОСОБА_2 про відшкодування збитків завданих без обліковим споживанням електроенергії. Даний позов обґрунтований тим, що 11.10.2016 працівниками СО Чернівецькі електромережі було здійснено перевірку дотримання вимог діючих нормативно-технічних документів щодо забезпечення належного технічного стану, безпечної експлуатації електроустановок в будинку, де проживає ОСОБА_2 Електропостачання помешкання здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією за №17220096, переукладеного 21.09.2016 між ОСОБА_2 та енергопостачальником - СО Чернівецькі електромережі . До часу переукладення договору особовий рахунок було оформлено на ОСОБА_3, яка є тіткою відповідача і згідно довідки Мазурівської сільської ради до дня її смерті - 05.03.2015 відповідач проживав з нею на одному погосподарському номері. В результаті перевірки домоволодіння відповідача виявлено, що ним здійснено самовільне підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника за допомогою прихованої розетки, про що за результатами перевірки складено акт за №60143 від 11.10.2016. Вказаний акт було розглянуто 07.11.2016 на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕн за участю відповідача і комісією вирішено затвердити нарахування згідно п.3.3 п.п. 5 ОСОБА_3 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією , затвердженої Постановою Національної комісії регулювання енергетики України від 04.05.2006 №562 (далі - ОСОБА_3). Сума нарахувань склала 22165,69 грн. Попри це, відповідач добровільно завдані збитки не відшкодував, у зв'язку із чим позивач вимушений був звернутися до суду.

Представник позивача за довіреністю від 01.01.2017 №1-14-6050 ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задоволити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, зазначив, що до дня укладення договору про користування електричною енергією, 21.09.2016, в будинку по вул. Гагаріна, 48 в с. Грабівці не проживав, місцем його проживання було с. Сокіл, у зв'язку із чим безобліково споживати електроенергію у вказаному будинку він не міг.

Суд, заслухавши доводи представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, дійшов висновку про наступне.

Так, судом встановлено, що 21.09.2016 між СО Чернівецькі електромережі та ОСОБА_2 було укладено договір про користування електричною енергією за адресою: вул.. Гагаріна, 48, с. Грабівці Чернівецького району Вінницької області, строком на 3 роки (а.с.11).

В подальшому, 11.10.2016 працівниками СО Чернівецькі електромережі було здійснено перевірку житлового будинку по вул.. Гагаріна, 48 в с. Грабівці, де проживав ОСОБА_2 В ході даної перевірки було встановлено самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що не є власністю електропостачальника з порушенням схеми обліку. За результатами зазначеної перевірки було складено акт про порушення №60143 від 11.10.2016.

Акт було розглянуто на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕН СО Чернівецькі електромережі від 07.11.2016 в присутності відповідача ОСОБА_2 та вирішено виконати розрахунок по акту згідно п.п.3.1, п.п.5 ОСОБА_3 виходячи з пропускної здатності проводу мінімального перерізу мідь 1,5 мм 2, що відповідає п.3.5 ОСОБА_3.

Згідно розрахунку збитків за актом про порушення ПКЕЕН №160143 сума збитків, нарахованих відповідачу до сплати вираховувалась з 12.10.2013 по 11.10.2016 та становить 22165,69 грн. До теперішнього часу відповідачем завдані збитки не відшкодовано

Згідно із ч.3 ст.13 Конституції України , держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, їх рівність перед законом.

Згідно із ст.55 Конституції України , кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтею 4 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ст.16 ЦК України , одним із способів захисту порушеного цивільного права є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.

Відносини з приводу постачання фізичних осіб електричною енергією регулюються також ст.714 ЦК України , відповідно до якої за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Постачання фізичним особам електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією.

Після укладення такого договору фізична особа набуває статусу споживача (ст. 1 Закону України Про електроенергетику .

Виходячи із ст.ст. 6 , 626-631 , 526 ЦК України , укладений договір є обов'язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов.

Таким чином договірні зобов'язання між сторонами виникли з 21.09.2016, тобто дня, коли було укладено договір про користування електричною енергією №17220096 (а.с. 11-12).

Згідно із ст.611 ЦК України , в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Статтею 26 ЗУ Про електроенергетику передбачено, що споживач електроенергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення умов договору та Правил користування електроенергією, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Також, вказані правовідносини регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією .

Відповідно до п.9 Правил споживання електроенергії для населення (в редакції, що діяла на момент здійснення перевірки), споживання електричної енергії без приладів обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами.

Відповідно до п.37 ПКЕЕН (в редакції, що діяла на момент здійснення перевірки), енергопостачальник має право перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку.

Згідно з п.48 ПКЕЕН (в редакції, що діяла на момент здійснення перевірки), споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення правил користування електричною енергією ; … розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку. У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією , у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження… Акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається ьне менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника (п.53 ПКЕЕН в редакції, що діяла на момент здійснення перевірки).

За загальними правилами майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч.1 ст.1166 ЦК України ).

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини (ч.2 ст.1166 ЦК України ).

Частиною 1 ст.22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (ч.2 ст.22 ЦК України ).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. (ч.3 ст.22 ЦК України ).

Відповідно до роз'яснень, що містяться в п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 року за №6 (з наступними змінами та доповненнями) Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди , шкода, заподіяна особі і майну громадянина, або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок, та є вина зазначеної особи.

Таким чином, закон у вказаних правовідносинах ставить можливість покладання відповідальності за заподіяну шкоду в залежність від наявності вини заподіювача.

Виходячи з аналізу перевірених і оцінених судом доказів, встановлено неправомірність дій споживача електроенергії ОСОБА_2, який на час проведення перевірки працівниками енергопостачальної організації проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, і з яким у позивача склалися та існують договірні відносини внаслідок споживання електроенергії за вказаною адресою, що породжують взаємні права та обов'язки, в тому числі обов'язок споживання електроенергії через прилади обліку і недопускання розкрадання електроенергії. Неправомірність цих дій полягає у самовільному підключенні будинку, в якому він проживав, до електромережі і споживання електроенергії безобліково, і між цими діями і завданою шкодою є безпосередній причинний зв'язок.

При цьому суд вважає такими, що не заслуговують на увагу твердження представника позивача та надана суду копія довідки, що видана Мазурівською сільською радою 21.09.2016 про те, що до дня смерті тітки ОСОБА_4 - ОСОБА_2 проживав з нею на одному погосподарському номері, у зв'язку із чим договірні зобов'язання між сторонами виникли в 2013 році (часу, коли, ніби-то відповідач проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2), так як вони спростовані договором про користування електричною енергією та положеннями ст. 714 ЦК України, ст. ст. 1, 26 Закону України Про електроенергетику , відповідно до яких права та обов'язки сторін настають з дня укладення договору. При цім, договір про користування електроенергією було укладено лише 21.09.2016.

Таким чином відшкодуванню підлягає сума збитків, що завдана відповідачем з початком дії договору, а саме з 21.09.2016. Як слідує із розрахунку збитків за актом про порушення ПКЕЕН №60143, сума збитків, що завдана відповідачем за період з 01.09.2019 по 11.10.2016 становить 1423,95 грн. Розрахунок здійснювався за формулою Спож.=Спож. + (дні *К). Кількість днів від дня укладення договору до дня виявлення порушення становить 21 день, у зв'язку із чим до відшкодування підлягають завдані збитки, що становлять суму 729,33 грн. (1423,95 : 41 дн. (розрахунковий період з 01.09.2016 по 11.10.2016) = 34,73 грн. за 1 дн., 21 дн. *34,73 грн.=729,33 грн.).

За приписами ч.1 ст.179 ЦПК України , предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експерта (ч.ч.1, 2 ст.57 ЦПК України ).

Цивільним процесуальним законодавством України встановлено, що докази у справі повинні бути належними та допустимими.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч.ч.1, 2, 3 ст. 58 ЦПК України ).

Таким чином, під час судового розгляду предметом доказування є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення.

Об'єктом оцінки судом при ухваленні рішення є як докази (фактичні дані, відомості), так і процесуальні джерела, що їх містять (показання свідків, висновки експертів, тощо).

Виходячи з принципу процесуальної рівності сторін і враховуючи обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, в судовому засіданні досліджено кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів (п.27 постанови Пленуму Верховного суду України від 12.06.2009 року №2 Про практику застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції ).

Отож, підсумовуючи наведене вище, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача суми завданих безобліковим споживанням електроенергії згідно збитків розрахунку збитків за актом, що слід рахувати із дня, коли сторони набули взаємних прав та обов'язків, а саме уклали договір про користування електричною енергією.

Окрім того, у відповідності до вимог статті 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Матеріали справи містять платіжне доручення №68 від 21.04.2017 про сплату позивачем судового збору в розмірі 1600,00 грн.

Таким чином, зважаючи на суму присуджених до стягнення збитків до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в розмірі 51,20 грн.

Керуючись ст.ст. 3 , 4 , 6 , 10 , 11 , 60 , 88 , 212-215 , 218 , 223 ЦПК України , на підставі ст.ст. 6 , 16 , 22 , 6 , 526 , 626-631 , 714 , 1166 , 1190 ЦК України , суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ПАТ Вінницяобленерго в особі СО Чернівецькі електромережі до ОСОБА_2 про відшкодування збитків завданих без обліковим споживанням електроенергії - задоволити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ПАТ Вінницяобленерго в особі СО Чернівецькі електромережі суму завданих збитків в розмірі 729 (сімсот двадцять дев'ять) гривень 33 копійки на поточний рахунок СО Чернівецькі електромережі №260073272870 в ОПЕРВ Ощадбанку м. Вінниця, МФО 302076, код 25510297.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ПАТ Вінницяобленерго в особі СО Чернівецькі електромережі судовий збір в розмірі 51 (п'ятдесят одна) гривня 20 копійок на поточний рахунок СО Чернівецькі електромережі №260073272870 в ОПЕРВ Ощадбанку м. Вінниця, МФО 302076, код 25510297.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення або отримання копії рішення через Чернівецький районний суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

СУДДЯ С.П. СУПЕРСОН

СудЧернівецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.06.2017
Оприлюднено27.06.2017
Номер документу67330701
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —150/259/17

Ухвала від 25.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Ковальчук О. В.

Ухвала від 25.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Ковальчук О. В.

Ухвала від 19.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Ковальчук О. В.

Ухвала від 19.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Ковальчук О. В.

Рішення від 22.06.2017

Цивільне

Чернівецький районний суд Вінницької області

Суперсон С. П.

Ухвала від 16.05.2017

Цивільне

Чернівецький районний суд Вінницької області

Суперсон С. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні