Справа № 606/1804/16-ц
Ухвала
іменем України
19 червня 2017 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільськоїобласті в складі:
головуючого судді Марціцкої І.Б.
секретаря судового засідання Пасько І,Б.
з участю сторін - представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, фермерського господарства "Прогрес-СТ" ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Теребовля цивільну справу за позовом керівника Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство "Прогрес-СТ" про скасування наказів, визнання недійсних договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору,
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2016 року керівник Теребовлянської місцевої прокуратури звернувся з позовом до суду в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство Прогрес-СТ про скасування наказів, визнання недійсних договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору.
В судовому засіданні представник відповідача, третьої особи ФГ Прогрес СТ , заявив клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку з тим, що вказаний спір належить розглядати не в порядку цивільного, а господарського судочинства, оскільки ОСОБА_2 отримано земельну ділянку для створення фермерського господарства, фермерське господарство створене, здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства.
Представник позивача проти задоволення даного клопотання заперечив, вказавши, що договір укладено з відповідачем як фізичною особою, який не є суб'єктом підприємницької діяльності, а тому справу належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Суд заслухавши клопотання представника відповідача, третьої особи ФГ Прогрес СГ -ОСОБА_3, заперечення представника позивача ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи приходить до наступних висновків:
Відповідно до п. 1 ст. 205 ЦПК України , суд закриває провадження по справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За змістом ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Із матеріалів справи встановлено, що Орендодавець - Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, на підставі пункту 4 статті 122 Земельного кодексу України та Положення про Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, затвердженого наказом Держземагенства у Тернопільській області від 05.06.2013 №243, в особі начальника Головного управління Держземагенства у Тернопільській області ОСОБА_4, виконуючи наказ Головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 20.11.2014 року №19-1580/14-14-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду", та Орендар - громадянин ОСОБА_5, керуючись законами України "Про оренду землі" та Про оцінку земель , розділом XIII Податкового кодексу України , уклали договір оренди землі №115-сг від 25.11.2014 року.
Відповідно до вищенаведеного договору його предметом виступає земельна ділянка площею 20,2765 га для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі загального користування - пасовище), яка розташована за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області.
Згідно із заяви ОСОБА_2 від 14.10.2014 року, адресованої начальнику Головного управління Держземагенства у Тернопільській області, ОСОБА_2 просить надати дозвіл на розроблення технічної документації по відновленню (встановленню) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, з метою подальшого надання в оренду, орієнтовною площею 20, 2765 га для ведення фермерського господарства.
Відповідно до наказу Головного управління Держземагенства у Тернопільській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою №19-1189/14-14-cг від 28.10.2014 року надано дозвіл гр. ОСОБА_2 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер 6125080700:01:001:0409 площею 20,2765 га з метою подальшого надання в оренду для ведення фермерського господарства.
Як вбачається із листа (в порядку інформування) відділу Держземагенства у Теребовлянському районі № 1489/02-1 від 24.11.2014 року, орендна плата встановлюється за використання земельної ділянки за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради площею 20,2765 га саме для ведення фермерського господарства у розмірі 20319, 90 грн.
Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України , або за результатами аукціону. (ст. 16 Закону України Про оренду землі ).
За змістом статті ч.ч.1 та 4 ст. 1 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до ч.3 ст.22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення надаються у власність та передаються в користування, зокрема, для ведення фермерського господарства.
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту.
Відповідно до положень статті 8 зазначеного Закону (в редакції закону на час укладення договору оренди землі 26.10.2012 року) після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Таким чином, відповідач ОСОБА_2 з метою здійснення підприємницької діяльності шляхом створення та діяльності фермерського господарства, отримав в оренду у Головному управлінні Держземагенства у Тернопільській області спірну земельну ділянку на умовах платності.
Мета набуття прав орендаря цієї земельної ділянки зазначена як у наказі Головного управління Держземагенства у Тернопільській області, так і в договорі оренди земельної ділянки - для ведення фермерського господарства.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 12 ГПК України , господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі про надання із земель державної або комунальної власності земельної ділянки, підвідомчі господарським судам.
Надання земельної ділянки фізичній особі одноосібно для ведення фермерського господарства не суперечить та не перешкоджає використанню цієї земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в тому числі, у вигляді юридичної особи; приписів чинного законодавства, які регламентували б іншим чином використання земельної ділянки, наданої в оренду для створення фермерського господарства, прокурором не наведено.
Враховуючи викладене, провадження у справі підлягає закриттю з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України , оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог ч.2 ст.206 ЦПК України заявнику слід повідомити, що розгляд таких справ віднесено до юрисдикції господарського суду.
Відповідно до вимог, передбачених ч.5 ст.88 ЦПК України , п.5 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" прокуратурі Тернопільської області належить повернути судовий збір у розмірі 13270,64 грн. сплачений згідно з платіжним дорученням №1169 від 22 вересня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 205 ч.1 п.1, 206 , 209, 210 , ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача задоволити - закрити провадження у справі за позовом керівника Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство "Прогрес-СТ" про скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору, у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Повідомити заявнику, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Повернути прокуратурі Тернопільської області судовий збір у розмірі 13270,64 грн сплачений згідно з платіжним дорученням №1169 від 22 вересня 2016 року.
Кошти повернути на рахунок прокуратури Тернопільської області (код отримувача 02910098, рахунок отримувача 35215035004091, код банку 820172, банк отримувача: ДКСУ у м. Києві).
На дану ухвалу може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Тернопільської області через Теребовлянський районний суд протягом 5 днів з дня проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.Б. Марціцка
Суд | Теребовлянський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2017 |
Оприлюднено | 27.06.2017 |
Номер документу | 67338069 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Марціцка І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні