ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" червня 2017 р. Справа № 925/576/17
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Пащенко А.Д., із секретарем судового засідання Ковбою І.М.,
представник позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю,
представник відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області справу
за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Красносільське"
до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області
про внесення змін до договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Красносільське" подано у Господарський суд Черкаської області позов до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між СТОВ "Красносільське" та Чигиринською РДА, зареєстрованого в Чигиринському райвідділі ЧРФ "Центр ДЗК" 29.07.2005, номер запису 040579800001, в редакції позивача.
У відзиві на позовну заяву (а. с. 92-93) відповідач повністю заперечив проти позову та просив відмовити у його задоволенні повністю у зв'язку з тим, що позивач, як сторона у договорі, не надіслав відповідачу, стороні у договорі, пропозиції про зміну чи розірвання договору відповідно до вимог ст. 11 ГПК України. У 20-денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі недосягнення згоди щодо зміни (розірвання) договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Тобто законодавством чітко встановлено обов'язок сторони звернутися із пропозицією про внесення змін до договору, і лише у разі недосягнення згоди щодо змін - право передати спір на вирішення суду. Тому відповідач вващо права та інтереси позивача жодним чином не порушено.
У судовому засіданні:
представник позивача повністю підтримала позов з підстав, викладених у ньому, посилалася на п. 29 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", яким встановлено право, а не обов'язок позивача, надіслати пропозиції про зміну умов договору, тому недотримання позивачем вимог ст. 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до суду з позовом про внесення змін до договору; тому просила позов задовольнити повністю та прийняти рішення у даному судовому засіданні;
представник відповідача, заперечуючи проти позову, посилалася на доводи, викладені у відзиві на позов, та стверджувала, що позивач не виконав вимогу ст. 188 ГК України, не звернувся до управління з пропозицією про зміну договору, щодо доводів позивача про зміну площі заперечень не має, та вважає, що відповідач жодним чином не порушив прав позивача, просила відмовити у задоволенні позову та покласти судові витрати на позивача, оскільки спір виник внаслідок того, що позивач не звернувся до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору, тобто спір виник з вини позивача.
У судовому засіданні 20.06.2017 оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду на підставі статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, суд встановив таке.
Чигиринська районна державна адміністрація (Орендодавець за договором) та сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Красносільське" (Орендар за договором, позивач у справі ) уклали договір оренди землі від 29 липня 2005 року, далі - Договір, за умовами якого відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 27 липня 2005 року № 162 Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення - землі резервного фонду, природоохоронного призначення та земель запасу, які знаходяться на території Красносільської сільської ради за межами населеного пункту. В оренду передаються 20 земельних ділянок загальною площею 334,2900 га, у тому числі ріллі - 251,7800 га, сіножатей - 76,3800 га та пасовищ - 6,1300 га.
Цей Договір зареєстрований у Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.07.2005 за № 040579800001.
Вказані земельні ділянки 29.07.2005 було передано позивачу по Акту прийому - передачі земельних ділянок.
В ході дії Договору сторони вносили до нього зміни та уклали додаткові угоди від 13.10.2008 і від 17.06.2011, якими змінили розмір орендої плати, та від 10.02.2009, в якій змінили строк дії договору і вказали, що договір укладено на 28 років до 01.02.2034. Ці додаткові угоди зареєстровані в установленому на час їх укладення порядку.
За доводами позивача товариство належно використовує земельну ділянку та вчасно і в повному обсязі сплачує оредну плату за землю відповідно до умов Договору і не має заборгованості зі сплати орендних платежів до бюджету. Проте орендовані площі земельних ділянок зменшились на 25.33га за рахунок відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства фізичним особам. Тому позивачем замовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі. Дані про земельні ділянки з кадастровими номерами, вказаними у позовній заяві, внесені до Державного земельного кадастру. Тобто змінилася орендована площа з 334,29 га на 308, 9645 га, відповідно є правова підстава для внесення змін до договору оренди щодо площі орендованих земельних ділянок .
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позов підлягаючим до задоволення з огляду на таке.
Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
За змістом частини другої статті 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства щодо договору найму, регулюються актами земельного законодавства - Земельним Кодексом України, Законом України "Про оренду землі".
Законом України "Про оренду землі", далі - ЗУ "Про оренду землі" визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Об'єктом оренди є земельна ділянка.
За статтею 30 цього Закону зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
За таких обставин, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Позивач не звертався до відповідача з письмовою пропозицією про зміну умов Договору. Однак суд враховує правовий висновок Конституційного Суду України у рішенні від 09.07.2002 № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) про те, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому не дотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто за відсутності згоди на зміну умов договору.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом Договору оренди землі від 29 липня 2005 року були земельні ділянки загальною площею 334,2900 га. Саме про такі земельні ділянки вказано у розпорядженні Чигиринської районної державної адміністрації від 27.07.2005, на яке є посилання у Договорі, та у акті прийому-передачі земельних ділянок.
Орендована позивачем площа земельних ділянок дійсно зменшились на 25,33 га за рахунок відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства фізичним особам та загалом складає 308, 9645га. Позивачем подано суду Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі. Дані про земельні ділянки з кадастровими номерами, вказаними у позовній заяві, внесені до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини 1 статті 15 ЗУ "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є зокрема об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).
Позивач у своєму позові просить внести зміни до договору оренди землі від 29 липня 2005 року в редакції позивача та викласти п. 2 Договору в новій редакції щодо зміни орендованої позивачем площі земельних ділянок. Представник відповідача у відзиві на позов повністю заперечила проти його задоволення, однак у судовому засіданні пояснила, що щодо доводів позивача про зміну площі заперечень не має.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вимога позивача є законною, обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи, а тому позов підлягає до повного задоволення.
На підставі частини 2 статті 49 ГПК України понесені позивачем витрати на сплату судового збору повністю покладаються на позивача і йому не відшкодовуються, виходячи з того, що позивач не звертався до відповідача з пропозицією внести зміни до договору і не подав суду доказів того, що відповідач відмовив би йому у підписанні додаткової угоди щодо зменшення орендованої позивачем площі земельної ділянки.
Керуючись статтями 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору оренди землі від 29 липня 2005 року, що укладений між Чигиринською районною державною адміністрацією та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Красносільське" і зареєстрований в Чигиринському районному відділі Черкаської регіональної філії "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах України" 29 липня 2005року, номер запису 040579800001, такого змісту:
Пункт 2 договору викласти в такій редакції:
" В оренду передаються двадцять земельних ділянок з кадастровими номерами:
7125482500:01:000:0537 площею 16.0710 га,
7125482500:01:000:0538 площею 29.0676 га,
7125482500:01:000:0539 площею 6.9927 га,
7125482500:01:000:0540 площею 6.6230 га,
7125482500:01:000:0541 площею 44.7596 га,
7125482500:01:000:0542 площею 27.7573 га,
7125482500:01:000:0543 площею 17.8419 га,
7125482500:01:000:0544 площею 9.6668 га,
7125482500:01:000:0545 площею 1.4395 га,
7125482500:01:000:0546 площею 4.3495 га ,
7125482500:01:000:0547 площею 2.9219 га,
7125482500:01:000:0548 площею 14.6983 га,
7125482500:01:000:0549 площею 5.9972 га,
7125482500:01:000:0550 площею 16.1349 га,
7125482500:01:000:0551 площею 7.0892 га,
7125482500:01:000:0552 площею 6.7075 га,
7125482500:01:000:0553 площею 6.9625 га,
7125482500:01:000:0554 площею 6.8421 га,
7125482500:01:000:0555 площею 9.0146 га,
7125482500:01:000:0599 площею 68.0274 га
загальною площею 308.9645 га, в тому числі: ріллі - 226,8073 га, сіножатей - 76.3682 га, пасовищ - 5.789 га".
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 23.06.2017.
Суддя А.Д. Пащенко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2017 |
Оприлюднено | 29.06.2017 |
Номер документу | 67348789 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Пащенко А.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні