Рішення
від 27.06.2017 по справі 692/257/17
ДРАБІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 692/257/17

Провадження № 2/692/182/17

27.06.17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2017 року Драбівський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого - Задорожнього В.П.,

при секретарі - Савенко О.В.,

за участі представника

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Драбів цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Богданівської сільської ради Драбівського району Черкаської області про продовження строку на прийняття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду із позовною заявою, в якій просила визнати пропуск нею строку для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Богданівка Драбівського району Черкаської області, таким, що відбувся з поважної причини, продовжити їй строк для прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_3, та визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 3,90 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Драбівського району Черкаської області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав і просив суд позов задоволити, пояснивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_3, після смерті якого залишилось спадкове майно - земельна ділянка площею 3,90 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Драбівського району Черкаської області. Про смерть батька позивач дізналася лише на початку 2017 року, оскільки у 1980 році її батьки - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - розірвали шлюб, і з того часу ні вона, ні її матір жодних стосунків з батьком не підтримували. Сама позивач з 1981 року проживає в м. Дніпро Дніпропетровської області. Саме ці обставини стали причиною того, що позивач не змогла своєчасно звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті її батька. Із вказаних причин в неї відсутній також оригінал державного акта на право власності на земельну ділянку батька.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив справу розглянути без його участі, проти позову не заперечив.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_3 на момент смерті мав право власності на земельну ділянку площею 3,90 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Драбівського району Черкаської області, що підтверджується архівною копією державного акта на право власності на земельну ділянку НОМЕР_2 від 07 квітня 2004 року, виданого на підставі розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 31 березня 2004 року № 184.

Відповідно свідоцтва про смерть, виданого повторно 14 лютого 2017 року Драбівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Богданівка Драбівського району Черкаської області. Після його смерті відкрилась спадщина. Відповідно наданих суду копій свідоцтв про народження та про укладення шлюбу, позивач є дочкою померлого ОСОБА_3

Згідно вимог ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР від 18.07.1963 року, чинного на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Згідно довідки Богданівської сільської ради Драбівського району Черкаської області № 28 від 26.01.2017 року, на день смерті ОСОБА_3 мав такий склад сім'ї: ОСОБА_5, 1939 року народження, співмешканка.

Таким чином, дочка ОСОБА_3, позивач по справі ОСОБА_2, є єдиним спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3

Згідно ст. 548 ЦК УРСР від 18.07.1963 року, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Статтею 549 ЦК УРСР від 18.07.1963 року встановлено, що спадкоємець визнається таким, який прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Статтею 550 ЦК УРСР від 18.07.1963 року передбачено, що строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину. У цих випадках, якщо спадкове майно було прийняте іншими спадкоємцями або перейшло до держави, спадкоємцеві, що пропустив зазначений строк, передається лише те з належного йому майна, яке збереглося в натурі, а також кошти, виручені від реалізації решти належного йому майна.

Таким чином, законом, чинним на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3, було визначено, що спадщина є належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини, якщо він її прийняв.

ЦК УРСР від 18.07.1963 року не було встановлено граничного строку, за спливом якого спадкоємцеві не може бути видане свідоцтво про право на спадщину.

Як встановлено в судовому засіданні, спадкоємець ОСОБА_2 на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 проживала в іншій місцевості, не підтримувала зв'язків з батьком, а тому не знала і не могла знати про його смерть, у зв'язку з чим не мала змоги своєчасно звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Оцінюючи надані суду докази на підставі повного, всебічного, об'єктивного їх дослідження в судовому засіданні, суд виходить з того, що позивачем доведено об'єктивні причини пропуску встановленого законом шестимісячного терміну прийняття спадщини, тому вважає, що вказаний строк пропущений позивачем з поважних причин і підлягає продовженню.

За вказаних обставин, враховуючи, що інших спадкоємців судом не встановлено, позивач, як спадкоємець за законом, має право на спадщину - на земельну ділянку площею 3,90 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Драбівського району Черкаської області, на яку померлий мав право згідно державного акта на право власності на земельну ділянку НОМЕР_2 від 07 квітня 2004 року, виданого на підставі розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 31 березня 2004 року № 184.

Так як державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3 у позивача відсутній, а чинним законодавством не передбачено видачу дублікатів державних актів на право власності на земельні ділянки померлих осіб їх спадкоємцям, крім того змінилась процедура оформлення речових прав на нерухоме майно (в тому числі на землю) у зв'язку зі створенням органів державної реєстрації речових прав та обтяжень нерухомого майна, вказані вище обставини не можуть бути перешкодою в реалізації права позивача на успадкування оспорюваної земельної ділянки.

Відповідно ч.1 ст.131 ЗК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.

Керуючись ст.ст. 57 ч. 2, 88, 208, 209, 210, 212, 214, 215 ЦПК України, ст. 131 ЗК України, с у д, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_2 задоволити.

Продовжити ОСОБА_2 строк для прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка проживає в АДРЕСА_1, право власності на земельну ділянку площею 3,90 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована в адміністративних межах Богданівської сільської ради Драбівського району Черкаської області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області через Драбівський районний суд, а особами, які не брали участь в справі, в той же термін з дня отримання рішення суду.

Головуючий:

СудДрабівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення27.06.2017
Оприлюднено04.07.2017
Номер документу67389248
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —692/257/17

Рішення від 27.06.2017

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

Задорожній В. П.

Рішення від 27.06.2017

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

Задорожній В. П.

Ухвала від 28.03.2017

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

Задорожній В. П.

Ухвала від 09.03.2017

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

Задорожній В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні