ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" червня 2017 р. Справа № 911/1236/17
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоіл-Груп» , м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шен-Сервіс» , Київська обл.,
м. Вишневе
про стягнення 573 014 грн. 38 коп.
Суддя- Мальована Л.Я.
Представники сторін:
позивача - не з'явився;
відповідача - ОСОБА_1 (дов. № б/н від 06.06.17 року).
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 573 014 грн. 38 коп., з яких: 239 033 грн. 92 коп. - основний борг; 317 994 грн. 40 коп. - пеня; 10 238 грн. 97 коп. - інфляційні втрати; 5 747 грн. 09 коп. - 3% річних.
Представник позивача в засідання суду не з'явився, хоча про місце і час розгляду справи був належним чином повідомлений судом.
Представник відповідача проти позову заперечив посилаючись на часткову оплату боргу та невірність здійсненого розрахунку штрафних санкцій, просить суд зменшити розмір неустойки на підставі п. 3 ст. 83 ГПК України.
Враховуючи те, що нез'явлення представника позивача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника позивача, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив:
24.02.2016 року між ТОВ Фоіл-Груп та ТОВ Шен-Сервіс укладено договір поставки № 353, відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця товар, а Покупець в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов'язується прийняти й оплатити його в повному обсязі.
Відповідно до п. 2.2. договору зазначений у пункті 1.5. цього Договору товар повиннен бути переданий Покупцю протягом 5 днів з моменту отримання Постачальником заявки Покупця. Датою поставки вважається дата підписання сторонами видаткової накладної по місцю знаходження одного з складських приміщень Постачальника (на умовах франко-завод (ЕХW) у відповідності до правил Інкотермс 2010 ). Також, за домовленістю сторін, поставка може здійснюватися на умовах DDР назва місця призначення у відповідності до правил Інкотермс 2010 . Місце призначення Об'єкт або по місцю знаходження одного з складських приміщень Покупця. Сторонами може бути погоджено інший порядок поставки Товару.
Згідно з п. 3.3. договору, оплата за цим Договором здійснюється Покупцем в національній валюті України у безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Постачальника в розмірі 100% вартості замовленого Товару протягом 45 (сорока п'яти) календарних днів з дати отримання товару Покупцем. Датою отримання товару вважається дата переходу права власності на Товар (п.2.4.). Якщо день оплати випадає на вихідні чи святкові дні, оплата здійснюється наступного робочого дня після вихідного чи святкового дня.
На виконання умов договору позивачем було поставлено відповідачу товар, згідно доданих до позовної заяви видаткових накладних, копії яких містяться в матеріалах справи, проте відповідач свої зобов'язання з оплати поставленого товару виконав частково, в зв'язку з чим за останнім обліковується заборгованість в сумі 239 033 грн. 92 коп.
Однак, відповідачем було сплачено частину основного боргу у розмірі 155 372 грн. 05 коп. - після звернення позивача з позовною заявою до суду, що підтверджується наданими відповідачем копіями платіжних доручень, які долучені до матеріалів справи.
Відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Приймаючи до уваги, що станом на день розгляду справи відповідач частково сплатив заборгованість за поставлений товар після звернення позивача з позовом до суду в сумі 155 372 грн. 05 коп., суд вважає, що провадження у справі в цій частині позову підлягає припиненню на підставі пункту 1-1 статті 80 ГПК України в зв'язку з відсутністю предмету спору, судовий збір в цій частині позову покладається на відповідача.
Таким чином, на момент розгляду справи заборгованість відповідача перед позивачем становить 83 661 грн. 87 коп.
Ст.ст. 525, 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача боргу в сумі 83 661 грн. 87 коп. є обґрунтованими, і тому підлягають задоволенню.
Крім суми основного боргу позивач просить суд стягнути з відповідача 5 747 грн. 09 коп. - 3% річних та 10 238 грн. 97 коп. - інфляційних втрат.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВГСУ № 16/587-22/430 від 31.08.2011 року та інформаційному листі ВГСУ № 01-06/928/2012 від 17.07.2012 року.
Враховуючи, що відповідач прострочив виконання зобов'язання з оплати поставленого товару за договором, вимоги позивача про стягнення інфляційних сум та 3% річних є обґрунтованими, однак підлягають стягненню частково в розмірі 5 747 грн. 09 коп. 3% річних та 4 648 грн. 77 коп. інфляційних втрат, які нараховані судом відповідно до вимог закону та умов договору.
В іншій частині позовних вимог про стягнення інфляційних втрат в позові слід відмовити.
Відповідно до п. 3.4. договору у випадку прострочення оплати покупцем поставленої продукції, останній сплачує постачальнику за його письмовою вимогою (вимога складається у вільній формі) пеню у розмірі 0,5 % за кожен день такого прострочення від загальної суми заборгованості.
Статтею 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми, яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно зі ст.ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Суд, здійснивши власний розрахунок пені встановив, що заявлений позивачем до стягнення розрахунок пені є арифметично невірним, оскільки пеня нарахована з порушенням статтей 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» , у зв'язку з чим стягненню підлягає 49 045 грн. 45 коп. пені.
В іншій частині позовних вимог про стягнення пені за несвоєчасну оплату товару в позові слід відмовити.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 230 ГК України, ст.ст. 525, 526, 625 ЦК України, ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Шен-Сервіс (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Червоноармійська, буд. 2, код 38013278) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фоіл-Груп (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Білостоцького, буд. 93, код 40001785) - 83 661 (вісімдесят три тисячі шістсот шістдесят одна) грн. 87 коп. боргу, 49 045 (сорок дев'ять тисяч сорок п'ять) грн. 45 коп. пені, 5 747 (п'ять тисяч сімсот сорок сім) грн. 09 коп. трьох відсотків річних, 4 648 (чотири тисячі шістсот сорок вісім) грн. 77 коп. інфляційних втрат, 4 477 (чотири тисячі чотириста сімдесят сім) грн. 13 коп. судового збору.
Припинити провадження в частині стягнення боргу в сумі 155 372 грн. 05 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити повністю.
Наказ видати після вступу рішення в законну силу.
Суддя Л.Я. Мальована
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2017 |
Оприлюднено | 03.07.2017 |
Номер документу | 67425460 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Мальована Л.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні