12/1818-НМ
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "07" травня 2007 р. Справа № 12/1818-НМ
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Сікорська Н.А.
судді
за участю представників сторін
від позивачів не з'явились
від відповідачів 1) Колосівська Л.Я. - голова господарства 2) Мазепа Л.М. - дов. від 06.02.07р.
Розглянув справу за позовом Приватного підприємства "Вікторія" (с. Клітчин Житомирського району)
2) Сільськогосподарського фермерського господарства "Ставрів" (с.Калинівка Житомирського району)
до 1) Селянського (фермерського) господарства "Сонячний пагорб"
2) Товариство з обмеженою відповідальністю "Левків-Агро" (с. Левків Житомирськогог району)
про визнання недійсним зведеного протоколу зборів №1 від 04.12.2006р.
В порядку ч. 4 ст. 69 ГПК України, спір вирішено у більш тривалийстрок ніж передбачено ч. 1 ст. 69 ГПК України.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 23.07.07 до 14:30 год. 07.05.07.
Позивачами пред'явлено позов до відповідачів про визнання зведеного протоколу №1 зборів співвласників майнових паїв колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства "Левківське" від 04.12.2006р. недійсним.
19.02.07 до суду надійшла заява позивачів, згідно якої останні просять суд визнати, що зведений протокол № 1 зборів співвласників майнових паїв колишніх членів реорганізованого КСП «Левківське» від 04-12.03.06 не створює юридичних наслідків для відповідачів СФГ «Сонячний пагорб» і ТзОВ «Левків-Агро» та визнати відсутність у них прав на визначене за цим протоколом майно.
Позивачі вважають, що, зазначеним зведеним протоколом загальних зборів співвласників, майно, яке належало виділити позивачам, передане відповідачам, чим порушено права СФГ "Ставрів" та ПП "Вікторія". Наголосили, що позивачам, за змістом протоколу, фактично не виділено майно в рахунок майнових паїв співвласників, як це передбачено протоколом погодження від 29.04.05.
Представники позивачів в попередніх судових засіданнях позовні вимоги підтримували в повному обсязі.
Представники відповідачів проти позову заперечили. Для огляду в судовому засіданні наданий оригінал зведеного протоколу № 1 зборів співвласників майнових часток (паїв) - колишніх членів реорганізованого КСП "Левківське" (а.с.9-45).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
На підставі Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 03.12.99р. N 1529/99, за даними позивачів, 28.01.2000р. було реорганізоване КСП "Левківське" і на його основі було створено ТОВ "Левків-Агро" (другий відповідач), яке стало правонаступником вказаного підприємства та на основі якого було створено СФГ "Сонячний пагорб" (перший відповідач), СФГ "Ставрів" (другий позивач) та ПП "Вікторія" (перший позивач).
Відповідно до майнових паїв, власниками майна зазначених підприємств є фізичні особи, члени реорганізованого КСП "Левківське" - жителі сіл: Левків, Калинівка, Клітчин Житомирського району.
Відповідно до попереднього узгодження розподілу майна, підписаного всіма сторонами, було складено перелік майна із зазначенням його виду та вартості, яке пропонувалось кожному із вищевказаних підприємств. Зазначене узгодження було підписано представниками всіх підприємств (а.с.8).
За даними позивачів, 04.03.06р. з метою затвердження попереднього узгодження розподілу майна, було проведено збори співвласників майнових паїв - колишніх членів реорганізованого КСП "Левківське", їх спадкоємців, а також власників майнових паїв реорганізованого КСП. Рішення даних зборів було оформлено протоколом №1 від 04-12.03.06р. (а.с.9-45).
На думку позивачів, обставини та рішення, викладені у вказаному протоколі, протирічать фактичним даним проведених зборів та поррушують майнові права власників майнових паїв ПП "Вікторія" та СФГ "Ставрів".
Оцінивши, надані сторонами документи та пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог враховуючи наступне.
Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 03.12.99р. N 1529/99, з метою забезпечення реалізації державної аграрної політики, прискорення реформування та розвитку аграрного сектора економіки на засадах приватної власності, відповідно до частини четвертої статті 13 Конституції України було постановлено здійснити організаційні заходи щодо реформування протягом грудня 1999 - квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності.
З метою забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки, створення сприятливих умов для розвитку підприємництва і орендних відносин на селі було прийнято Указ Президента України „Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки” від 29 січня 2001 року N 62/2001.
Вказаним Указом на Міністерство аграрної політики України, Раду Міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські, районні державні адміністрації покладено обов'язок розробити до 1 березня 2001 року та здійснити протягом поточного року комплекс організаційних заходів щодо: уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, з урахуванням майна, що призначалося, але не використано для погашення заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і державних цільових фондів у зв'язку зі списанням цієї заборгованості відповідно до законодавства; визначення розмірів паїв колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств, що не були ними одержані в натурі, грішми або цінними паперами при припиненні членства (далі - паї), а також встановлення осіб, які є їх власниками; запровадження документального посвідчення права власності на паї шляхом видачі свідоцтв про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати); забезпечення вільного здійснення права власності на паї, зокрема передачі паїв в оренду з виплатою орендної плати в розмірі не менше одного відсотка вартості паю, купівлі-продажу, дарування, міни, передачі у спадщину; виділення групі осіб (окремим особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об'єктів зі складу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств чи їх правонаступників стосовно майна; недопущення порушень майнових прав колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі права власності на паї; приведення у відповідність із вимогами законодавства установчих документів суб'єктів господарювання, які було створено внаслідок реорганізації чи на основі майна, що належало ліквідованим колективним сільськогосподарським підприємствам, зокрема в частині правонаступництва щодо майна та порядку його формування; забезпечення неухильного виконання правонаступниками реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств майнових обов'язків, які перейшли до них від зазначених підприємств, зокрема стосовно колишніх членів цих підприємств; забезпечення управління об'єктами права державної власності, що перебували в користуванні колективних сільськогосподарських підприємств, а також збереження і використання за призначенням до передачі у комунальну власність об'єктів соціальної інфраструктури, які належали зазначеним підприємствам;
На виконання Указу Президента України від 29 січня 2001 р. N 62 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 28 лютого 2001 р. N 177 „Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки”. Вказаною постановою було затверджено "Методику уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих"; "Порядок визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення"; "Типове положення про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки".
З метою забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки і забезпечення неухильного виконання правонаступниками реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств майнових обов'язків, які перейшли до них від зазначених підприємств, та відповідно до Указу Президента України від 29 січня 2001 року N 62 Наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 62, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001р. за N 305/5496 було затверджено „Порядок розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”.
На виконання Указу Президента України від 29 січня 2001 року N 62 Наказом Міністерством аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 63, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 р. за N 306/5497, було затверджено „Порядок оформлення правонаступництва за зобов'язаннями реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”, який визначає загальні засади та процедуру передачі правонаступникам майнових прав і обов'язків за зобов'язаннями реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП) та документальне оформлення правонаступництва.
З метою підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення в умовах реформування аграрного сектора економіки, поліпшення інвестиційного клімату в ньому, стимулювання збереження та раціонального використання майнових комплексів сільськогосподарських підприємств Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення" від 27 серпня 2002 року N 774/2002 було постановлено підтримати пропозиції, висловлені на Всеукраїнській нараді з питань пореформеного розвитку аграрного сектора, щодо необхідності підвищення рівня захисту майнових прав сільського населення та стимулювання ефективного використання майна, яке належало колективним сільськогосподарським підприємствам, зокрема, шляхом: створення умов для викупу паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств (далі - майнові паї) приватними сільськогосподарськими підприємствами, що орендують ці паї; забезпечення безперешкодної реалізації права на відчуження майнових паїв їх власниками та розширення практики продажу цих паїв на конкурентних засадах; сприяння власникам майнових паїв у формуванні на основі цих паїв майнових комплексів з метою створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, інших суб'єктів господарювання, а також передачі таких комплексів в оренду сільськогосподарським товаровиробникам.
Згідно матеріалів справи, на підставі Указу Президента України від 03.12.99р., було реорганізовано КСП "Левківське", яке знаходилося за юридичною адресою с. Левків Житомирської області Житомирського району, і на його основі було створено ТОВ "Левків-Агро", юридична адреса якого с. Левків Житомирської області Житомирського району, (другий відповідач) та СФГ "Сонячний пагорб", юридична адреса якого с. Левків Житомирської області Житомирського району (перший відповідач), які, згідно своїх Статутів, стали правонаступниками вказаного підприємства (а.с.68, 97).
На виконання, перерахованих вище, нормативних актів відбулися збори співвласників майнових часток (паїв) – колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Левківське» Житомирського району Житомирської області, їхніх спадкоємців, а також власників майнових часток (паїв) реорганізованого КСП.
Як вбачається з Зведеного протоколу №1 зборів співвласників майнових часток (паїв) колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства "Левківське" Житомирського району Житомирської області, їхніх спадкоємців, а також власників майнових часток (паїв) реорганізованого КСП від 04-12 березня 2006 року (а.с.9-45), на вказаних зборах вирішувалися питання, що стосуються майнових прав окремих фізичних осіб.
Зокрема в протоколі зазначено, що на зборах були присутні уповноважені представники співвласників майнових паїв - колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства "Левківське" Житомирського району Житомирської області, їхніх спадкоємців, а також власників майнових паїв реорганізованого КСП; співвласники - колишні члени реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства "Левківське" Житомирського району Житомирської області - жителі сіл Левків, Клітчин та Калинівка.
Згідно порядку денного, на розгляд зборів виносилися питання щодо: основних аспектів стану землекористування; основних аспектів організації вирішення майнових питань, що виникають між співвласниками майнових часток (паїв) у процесі володіння, користування та розпорядження ними; виконання вимоги співвласників - колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства "Левківське" - до юридичних осіб - користувачів майном співвласників - повернення майна співвласникам та про укладення з ними (співвласниками) тимчасових договорів на право користування майном співвласників і т.д.
З протоколу вбачається, що збори проводилися у відповідності до Рекомендацій щодо проведення загальних зборів колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства, затверджених наказом від 07.02.01р. №16, 04.03.06р.
Згідно вказаних рекомендацій, метою проведення загальних зборів колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства, які є співвласниками його майна (надалі - Збори Співвласників), є організація процесу врегулювання майнових відносин між користувачами майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства та співвласниками цього майна, оформлення майна пайового фонду у спільну часткову власність.
Як уже зазначалося, для врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки, Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 р. N 177, було затверджено "Методику уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих" відповідно до якої проводиться уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, в тому числі реорганізованих, у яких не завершено процес паювання майна і не здійснено належного оформлення та реалізації цих прав відповідно до законодавства, з метою визначення або уточнення розмірів майнових паїв колишніх членів цих підприємств (далі -співвласники) з урахуванням майна, що призначалося, але не використано для погашення заборгованості із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і державних цільових фондів у зв'язку із списанням цієї заборгованості відповідно до законодавства.
Відповідно до Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів КСП, в тому числі реорганізованих, співвласники – це члени підприємства, в тому числі реорганізованого, за якими зберігається право на майнові паї у пайовому фонді підприємства, але які не отримали його в натурі чи не передали як внесок до статутного фонду правонаступника.
Отже, співвласниками є фізичні особи – члени підприємства.
Згідно приписів ст.ст. 1, 21 ГПК України право на звернення до господарського суду мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Відповідачами є підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу і, які порушили право позивача.
Таким чином, викладені в позовній заяві обставини, не можуть впливати на права та інтереси ні позивачів, ні відповідачів, оскільки не стосуються жодної із сторін.
Крім того, зі Статутів СФГ "Ставрів", яке знаходиться за юридичною адресою с. Калинівка Житомирської області Житомирського району (другий позивач), та ПП "Вікторія", юридична адреса якого с. Клітчин Житомирської області Житомирського району (перший позивач) (а.с.48-53, 55-58), не вбачається правонаступництва за КСП "Левківське", тому, викладеними в спірному протоколі, рішеннями не могли бути порушені майнові права вказаних юридичних осіб і як правонаступників КСП.
Враховуючи зазначене, позивачі безпідставно звернулися до господарського суду з вимогою, що зведений протокол № 1 зборів співвласників майнових паїв колишніх членів реорганізованого КСП «Левківське» від 04-12.03.06 не створює юридичних наслідків для відповідачів СФГ «Сонячний пагорб» і ТзОВ «Левків-Агро» та визнати відсутність у них прав на визначене за цим протоколом майно, оскільки права та інтереси позивачів як юридичних осіб не були порушені даним протоколом, який є результатом проведених зборів співвласників - фізичних осіб.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, позивачі не довели ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог.
За вказаних обставин, суд вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на позивачів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22,33,49,69,82-85ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Суддя
Дата підписання: 01 червня 2007 року.
Віддрукувати:
1 - в справу
2-5 - сторонам
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 674510 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Сікорська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні