Постанова
від 21.07.2016 по справі 804/4033/16
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2016 р. Справа № 804/4033/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпро адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Приватного виробничо-комерційного підприємства Агрокомплект про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна,-

ВСТАНОВИВ :

Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного виробничо-комерційного підприємства Агрокомплект , в якій просила суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу платника податків - Приватного виробничо-комерційного підприємства Агрокомплект (код ЄДРПОУ 25523511) у розмірі 67102,32грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, згідно з актом опису активів.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач має новостворений податковий борг у загальній сумі 67102,32грн., який складається з податкового боргу з орендної плати у розмірі 66015,15грн. та з податку на нерухоме майно у розмірі 1087,17грн. Вказаний борг виник внаслідок несплати відповідачем у встановлений законом строк сум самостійно задекларованих податкових зобов'язань з вказаних податків. При цьому за попередніми заборгованостями підприємства, стягнутими в судовому порядку з рахунків цього платника у банках, що його обслуговують, контролюючи органом до банківських установ були направлені відповідні платіжні вимоги про стягнення податкового боргу. Однак, виставлені позивачем платіжні вимоги були повернуті банківськими установами без виконання у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках та арештом рахунків за іншими виконавчими документами. 19 лютого 2014 року контролюючим органом прийнято рішення про опис майна у податкову заставу, а 05 листопада 2014 року складено акти опису майна №1/25523511 та №2/25523511. Зважаючи на неможливість погашення податкового боргу підприємства за рахунок коштів на його рахунках у банках, позивач просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Приватного виробничо-комерційного підприємства Агрокомплект , що перебуває у податковій заставі згідно з актом опису майна, на яке поширюється право податкової застави №1/25523511 від 05.11.2014р.

Позивач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте у судове засідання його представник не з'явився, але надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, в якому також просив задовольнити пред'явлений адміністративний позов у повному обсязі.

Відповідач також був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, проте його представник у судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, заперечення на позовну заяву та заяв про відкладення розгляду справи не надавав.

Зважаючи на приписи ч.4 ст.122, ч.4, ч.6 ст.128 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, оскільки не вбачає потреби заслуховувати свідків та експертів.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Приватне виробничо-комерційне підприємство Агрокомплект (код ЄДРПОУ 25523511) (далі - ПВКП Агрокомплект ) перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області) як платник податків.

Згідно з п.п.16.1.3, п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п.57.1. ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як свідчать матеріали справи, за відповідачем рахується податковий борг, що виник з 09.02.2012р. в сумі 66015,15грн. та з 30.10.2015р. в сумі - 1087,17грн.

Так, 09.02.2015р. ПВКП Агрокомплект подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), в якій відповідачем самостійно визначено розмір грошового зобов'язання з орендної плати за період серпень-грудень 2015 року по 13203,03грн. щомісячно (в загальному розмірі 66015,15грн.)

Також ПВКП Агрокомплект подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік, згідно з якою відповідачем самостійно визначено розмір грошового зобов'язання з цього податку за ІІІ та ІV квартал 2015 року по 545,72грн. та 545,73грн. відповідно (в загальному розмірі 1091,45грн.)

При цьому у відповідача обліковувалася переплата з податку на нерухоме майно у розмірі 4,28грн., на суму якої зменшено його зобов'язання за ІІІ та ІV квартал 2015 року з цього податку, після чого вони склали 1087,17грн.

З огляду на приписи п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, податкові зобов'язання з орендної плати за землю та з податку на нерухоме майно, самостійно визначені ПВКП Агрокомплект в означених податкових деклараціях, є узгодженими.

Проте, в порушення приписів п.57.1. ст.57 Податкового кодексу України відповідачем не було сплачено суми самостійно задекларованих грошових зобов'язань з орендної плати за землю за період серпень-грудень 2015 р. у розмірі 66015,15грн. та грошових зобов'язань з податку на нерухоме майно у розмірі 1087,17грн., внаслідок чого у підприємства виник податковий борг у загальному розмірі 67102,32грн.

Згідно з пп.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Так, відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області відповідачу було направлено податкову вимогу №41-25 від 19.02.2014 року, яка отримана останнім 07.04.2014 року.

Судом також встановлено, що позивачем проведено опис майна відповідача та складено акти опису майна, на яке поширюється право податкової застави за №1/25523511 від 05.11.2014р. та за №2/25523511 від 05.11.2014р., а також зареєстровано податкову заставу в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

В ході стягнення заборгованості встановлено відсутність грошових коштів на рахунках відповідача, що підтверджується інкасовими дорученнями, які повернуті без виконання та наявні в матеріалах справи.

Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Відповідно до положень п.п.95.1 - 95.3 ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Отже, продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі здійснюється лише у разі недостатності коштів в результаті здійснених заходів щодо стягнення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Так, з метою погашення заборгованості податковим органом на виконання постанов Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах №804/7229/14, №804/17710/14, №804/5817/15, №804/8013/15 виставлено в установи банків на рахунки відкриті боржником, інкасові доручення, які повернуті до податкового органу без виконання з відміткою про те, що кошти на рахунках боржника відсутні, рахунки боржника арештовано за іншим виконавчим документом.

Таким чином, позивачем було вжито всіх можливих і необхідних заходів для погашення податкового боргу відповідача, проте зазначені заходи не призвели до повного погашення боргу.

В силу п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно з п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Відповідно до п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України податковим керуючим складено акти опису майна у податкову заставу №1/25523511 від 05.11.2014р. та №2/25523511 від 05.11.2014р.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що умовою для звернення до суду, за яких можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є наявність у платника податкового боргу та відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів, достатніх для погашення цього боргу.

З матеріалів справи вбачається, що податковим органом було сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу від 19.02.2014 року №41-25.

Податковим керуючим складено акт опису майна, на яке поширюється податкова застава, про що внесено запис у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Крім того, податковий орган довів недостатність у підприємства коштів для погашення податкового боргу, відповідні докази містяться в матеріалах справи.

Враховуючи те, що податковим органом були вжиті заходи щодо погашення податкового боргу відповідача, проте позитивних результатів вони не дали, суд доходить висновку про необхідність надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.

Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Приватного виробничо-комерційного підприємства Агрокомплект про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна - задовольнити у повному обсязі.

Надати Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області дозвіл на погашення суми податкового боргу Приватного виробничо-комерційного підприємства Агрокомплект (код ЄДРПОУ 25523511) у загальному розмірі 67102,32грн. (шістдесят сім тисяч сто дві гривні 32 копійки) за рахунок майна цього платника податків, що перебуває у податковій заставі згідно з актами опису активів №1/25523511 та №2/25523511 від 05.11.2014р.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.07.2016
Оприлюднено03.07.2017
Номер документу67493824
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —804/4033/16

Постанова від 21.07.2016

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Турова Олена Михайлівна

Ухвала від 04.07.2016

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Турова Олена Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні