ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29.06.2017 Справа № 904/6651/17
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м. Дніпро
до Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету в особі Нікопольського коледжу Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету, м. Нікополь
про стягнення 16 043,78 грн.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 007.1Др-160-0617 від 14.06.17р.
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 46-11-1561 від 22.12.16р.
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету в особі Нікопольського коледжу Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету (далі - відповідач) про стягнення 14 816,45 грн. - основного боргу, 983,16 грн. - пені, 110,82 грн. - 3 % річних, 133,35 грн. - інфляційних та витрат по сплаті судового збору.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе договірних зобов'язань в частині оплати з розподілу природного газу.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.06.2017 р. по справі № 904/6651/17 порушено провадження та розгляд справи призначено до розгляду у судовому засіданні на 29.06.2017 р.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти позову.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 29.06.2017 р. оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
18.01.2017 р. Нікопольським коледжем Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету (відповідачем) підписано заяву - приєднання № 09420QABQABB017 до умов Договору розподілу природного газу.
Між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (оператор ГРМ) та Нікопольським коледжем Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету (споживач) укладений Договір розподілу природного газу (далі - Договір).
Цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам) до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. Договору).
Відповідно до п. 2.1. Договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку визначені цим Договором.
Згідно п.п. 6.1., 6.2. Договору оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1. цього розділу, є обов'язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 6.3. Договору).
Пунктом 6.4. Договору визначено, що оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу із свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг з розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги з розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до 10 числа місяця, наступного за звітним місяцем, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Відповідно до п. 6.6. Договору надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно умов п. 7.4. Договору споживач зобов'язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
На виконання умов Договору позивач у лютому 2017 року надав відповідачу послуги з розподілу природного газу на загальну суму 14 816,45 грн. що підтверджується підписаним відповідачем без зауважень акт надання послуг з розподілу природного газу №ДГП00003443 від 28.02.2017 р., копія якого долучена до матеріалів справи (а.с. 23).
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати вартості наданих послуг не виконав, у зв'язку із чим у нього виникла заборгованість з розподілу природного газу в сумі 14 816,45 грн. що є причиною виникнення спору.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України та п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України ).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 Господарського кодексу України).
Матеріалами справи підтверджено факт виконання позивачем свого зобов'язання щодо здійснення постачання природного газу відповідачу на суму 14 816,45 грн.
Факт не своєчасного виконання відповідачем зобов'язань за договором укладеним між сторонами, матеріалами справи встановлено.
На момент розгляду справи основний борг відповідача складає 14 816,45 грн., докази погашення якого в матеріалах справи відсутні та не спростовується відповідачем, внаслідок чого суд вважає, що позовні вимоги в цій частині обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).
Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ст. 551 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 8.2. Договору у разі порушення споживачем строків оплати за цим Договором, він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Згідно розрахунку позивачем заявлено до стягнення пеня за прострочку виконання грошового зобов'язання в розмірі 983,16 грн. (за період з 10.03.2017 р. - по 08.06.2017 р.)
Окрім того, позивач просить стягнути з відповідача 3 % річних в сумі 110,82 грн. (за період з 10.03.2017 р. по 08.06.2017 р.) та інфляційних в сумі 133,35 грн. (за період з 01.04.2017 р. по 30.04.2017 р.)
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, повинен сплатити за час прострочення суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми.
Перевіривши розрахунки пені, 3% річних та інфляційних за означені періоди, суд визнає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В силу вимог ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на викладене, позовні вимоги підтвердженні матеріалами справи та підлягають задоволенню у сумі: 14 816,45 грн. - основного боргу, 983,16 грн. - пені, 110,82 грн. - 3 % річних, 133,35 грн. - інфляційних.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору по справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4 7 , 33, 43, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету (49000, м. Дніпро, вул. Сергія Єфремова, буд. 25; код ЄДРПОУ 00493675) в особі Нікопольського коледжу Дніпропетровського Державний аграрно-економічного університету (53207, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. К.Лібкнехта, 167; код ЄДРПОУ 26371946) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (49000, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 2; код ЄДРПОУ 03340920) 14 816,45 грн. (чотирнадцять тисяч вісімсот шістнадцять грн. 45 коп.) - основного боргу, 983,16 грн. (дев'ятсот вісімдесят три грн. 16 коп.) - пені, 110,82 грн. (сто десять грн. 82 коп.) - 3 % річних, 133,35 грн. (сто тридцять три грн. 35 коп.) - інфляційних, 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя ОСОБА_3 Дата підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України « 03 » липня 2017 р.
Повне рішення складено 29.06.2017
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2017 |
Оприлюднено | 03.07.2017 |
Номер документу | 67501212 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні