ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2017 рокуСправа № 912/1443/17
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 912/1443/17
за позовом: Колективного малого підприємства "Граніт", м. Старий Самбір, Львівська область
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАЙ-ТЕК ОІЛ", м. Кропивницький
про стягнення 48 873,35 грн
Представники сторін:
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Колективне мале підприємство "Граніт" (далі - КМП "Граніт", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хай-Тек Оіл" (далі - ТОВ "Хай-Тек Оіл", відповідач) збитків в сумі 48873,35 грн.
В обґрунтування підстав позову позивач послався на ті обставини, що відповідачем в порушення вимог Податкового кодексу України не сформовано та не зареєстровано акцизні накладні на реалізоване позивачеві пальне, внаслідок чого позивач був змушений заплатити до бюджету суму. що відповідає акцизному податку в розмірі 48873,35 грн
Ухвалою господарського суду від 25.05.2017 поданий позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 912/1443/17, яку призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.06.2017.
Ухвалою від 15.06.2017 розгляду справи в судовому засіданні відкладено до 29.06.2017.
Сторони явку своїх представників в судове засіданні не забезпечили, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення засідань суду у даній справі.
Позивачем на виконання вимоги ухвали суду надано оригінали документів, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та заявлено клопотання про розгляд справи за відсутності представника КМП "Граніт".
Відповідачем відзиву на позов та інших доказів не надано. Ухвала господарського суду про порушення провадження у даній справі від 25.05.2017 та про відкладення розгляду справи від 15.06.2017 повернуті до господарського суду з відміткою органу поштового зв'язку: "За незапитом", "За закінченням терміну зберігання".
В силу приписів частини 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України суддя, прийнявши позовну заяву, не пізніше трьох днів з дня її надходження виносить і надсилає сторонам, прокурору, якщо він є заявником, ухвалу про порушення провадження у справі, в якій вказується про прийняття позовної заяви, призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду в засіданні. Ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Як вбачається із матеріалів справи, ухвала про порушення провадження у справі та ухвала про відкладення розгляду справи надіслана на адресу ТОВ "Хай-Тек Оіл", яка зазначена в позовній заяві та за якою відповідача зареєстровано в ЄДРПОУ.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання у даній справі.
Згідно з пунктом 1 частини 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Положення ст. 75 Господарського процесуального кодексу України передбачають, що якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін та за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
09.09.2015 між ТОВ "Хай-Тек Оіл" (Постачальник) та КМП "Граніт" (Покупець) укладено договір постачання нафтопродуктів № 060, на виконання умов якого ТОВ "Хай-Тек Оіл" згідно видаткової накладної № 190 від 30.03.2016 поставлено, а КМП "Граніт" отримано обумовлені договором нафтопродукти, а саме: бензин неетильований АИ-92-К5-Євро в кількості 4985 літрів на загальну суму 72781,00 грн та бензин неетильований АИ-95-К5-Євро в кількості 2980 літрів на загальну суму 44700,00 грн, а всього на суму 117481,00 грн (а.с. 21-22, 24).
Для оплати поставленого товару ТОВ "Хай-Тек Оіл" виставлено рахунок-фактуру №193 від 30.03.2016 на суму 117481,00 грн, який повністю оплачений КМП "Граніт" 30.03.2016 згідно платіжного доручення № 47 (а.с.2325).
13.01.2017 КМП "Граніт" звернувся до ТОВ "Хай-Тек Оіл" з письмовою вимогою про відшкодування збитків в розмірі 48333,42 грн, заподіяних позивачеві внаслідок того, що ТОВ "Хай-Тек Оіл" не провело реєстрацію акцизної накладної (а.с. 29-30).
У зв'язку з відсутністю оплати за направленою вимогою, КМП "Граніт" звернувся до господарського суду з позовом у даній справі.
При вирішенні спору господарський суд враховує наступне.
У відповідності до підпункту ст. 212.1.15 пункту 212.1. ст. 212 Податкового кодексу України особа, яка реалізовує пальне є платником акцизного податку.
Згідно з підпунктом 212.3.1-1. пункту 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.
Законом України від 24.12.2015N 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" розділ VI Податкового кодексу України доповнено статтями 231 та 232.
Згідно зі ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи (пункт 231.1.).
Реалізація пального для цілей розділу VI Податкового кодексу України, згідно зі ст. 14 цього кодексу - це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
За вимогами пункту 231.3. ст. 231 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Згідно пункту 231.5. ст. 231 Податкового кодексу України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
За положеннями підпункту 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Закон України від 24.12.2015 N 909-VIII в частині доповнення Податкового кодексу України статтями 231 та 232 щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, набрав чинності з 1 березня 2016 року.
Відповідно до п.п.212.3.4 п.212.3 ст.212, п. 231.8 ст. 231 та ст. 232 Податкового кодексу України постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №113 та №114 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних відповідно.
Також на виконання норм ст. 231 та ст. 232 Податкового кодексу України та вказаних вище постанов Уряду Міністерством фінансів Україні 25.02.2016 видано накази:
№218 "Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального" (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за №405/28535);
№219 "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання" (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.03.2016 за №377/28507).
Таким чином, при реалізації 30.03.2016 пального ТОВ "Хай-Тек Оіл" зобов'язаний був скласти акцизну накладну на реалізоване позивачеві пальне та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Між тим, матеріалами справи не підтверджується виконання відповідачем зазначених вище вимог Податкового кодексу України.
Внаслідок викладеного, у позивача виникло пальне (бензин А92 в кількості 4985 літрів, А95 в кількості 2980 літрів), яке отримано від відповідача, що не підтверджене акцизними накладними.
Відповідно до підпункту 213.1.12. пункту 213.1. ст. 213 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Отже, позивач, як платник акцизного податку, внаслідок порушення відповідачем вимог ст. 231 Податкового кодексу України, вимушений заплатити акцизний податок для подальшої роздрібної реалізації пального, отриманого від відповідача.
Позивач, як платник акцизного податку, згідно з пунктом 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу. Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач самостійно розрахував за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України та перерахував до бюджету суму у розмірі акцизного податку, що склало 48874,77 грн (а.с. 31-45).
За змістом ст. ст. 224, 225 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:
вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;
додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;
неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною;
матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність, зокрема у вигляді відшкодування збитків. Для застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків необхідною є наявність всіх чотирьох загальних умов відповідальності, а саме: протиправної поведінка боржника, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов'язання; наявності збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та завданими збитками; вини боржника.
Матеріалами справи підтверджено: протиправну поведінку відповідача, що полягає у невиконанні ним своїх зобов'язань щодо реєстрації акцизної накладної на реалізоване позивачеві за договором пальне; наявність збитків позивача у вигляді сплачених до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, яке отримано від відповідача; причинно-наслідковий зв'язок між протиправною поведінкою відповідача і збитками позивача. Докази відсутності вини відповідача в матеріалах справи відсутні.
З підстав викладеного, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для стягнення з ТОВ "Хай-Тек Оіл" на користь КМП "Граніт" 48873,35 грн.
Судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАЙ-ТЕК ОІЛ" (25006, м. Кропивницький, вул. Тобілевича, 16, офіс 9, ідентифікаційний код 39827569) на користь Колективного малого підприємства "Граніт" (82000, Львівська область, м. Старий Самбір, вул. Вітовського, 31ж, ідентифікаційний код 20821822) 48873,35 грн заборгованості та 1600,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 03.07.2017.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2017 |
Оприлюднено | 05.07.2017 |
Номер документу | 67501669 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні