Справа № 632/623/17провадження №1-кс/632/144/17
УХВАЛА
07 липня 2017 р.
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в м. Первомайському Харківської області скаргу ліквідатора ФОП ОСОБА_3 арбітражного керуючого ОСОБА_4 щодо відмови процесуального керівника Первомайської місцевої прокуратури ОСОБА_5 у залученні його як потерпілого у кримінальному провадженні № 12017220290000096 за ознаками ч. 1 ст. 382 КК України щодо ФОП ОСОБА_3 , -
В С Т А Н О В И В:
Ліквідатор ФОП ОСОБА_3 - арбітражний керуючий ОСОБА_4 06.07.2017 року звернувся до Первомайського міськрайонного суду Харківської області із скаргою щодо відмови процесуального керівника Первомайської місцевої прокуратури ОСОБА_5 у залученні його як потерпілого у кримінальному провадженні № 12017220290000096 за ознаками ч. 1 ст. 382 КК України щодо ФОП ОСОБА_3 .
Скарга мотивована тим, що постановою суду від 21.02.2017р. визнано ФОП ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_4
ОСОБА_3 є орендодавцем земельної ділянки - кадастровий номер 6322280500:02:000:0041 площею 6,0002 га, цільового призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: Харківська область, Зачепилівський район, Бердянська сільська рада.
Відповідно до ст.38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв`язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута. Згідно ст. 41 Закону ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута. З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута. Протягом п`ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов`язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов`язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України. Частина 1 ст. 46 Закону зобов`язує ліквідатора подати до господарського суду довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Приховування фінансово-господарської документації, відомостей про майно посадовими особами завдає матеріальної шкоди інтересам держави, оскільки ліквідатор не має можливості звернути стягнення на майно банкрута, а отримані кошти від реалізації майна направити до державного бюджету на погашення кредиторської заборгованості.
В порушення вимог законодавства ОСОБА_3 бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору не передав, продовжує утримувати матеріальні цінності банкрута. Місцезнаходження документації та посадових осіб банкрута не відомо.
Вказані дії, з боку банкрута, свідчать про привласнення майна, невиконання або неналежне виконання службовою особою судового рішення, яке набрало законної сили або перешкоджання їх виконанню, своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб, противопразне заволодіння майном підприємства, установи, організації, легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, доведення до банкрутства; зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми; службове підроблення, незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації і містять ознаки складу злочинів, передбачених ст.ст. 191, 2062, 209, 219, 364і, 366, 367, 382, 388 КК України.
Матеріальна шкода є великою (996 144,91 грн. сума кредиторських вимог).
В провадженні начальника СВ Зачепилівського ВП ОСОБА_6 перебуває кримінальне провадження № 12017220290000096 за ч. 1 ст. 382 КК України відносно ОСОБА_3 .
Згідно до ст. 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв`язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого. Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні (ст. 58 КПК України).
ОСОБА_3 скаржнику, як арбітражному керуючому завдано майнова шкода та розмір шкоди збільшується, так як бездіяльність ОСОБА_3 протизаконна, доводиться витрачати особисті кошти, які спрямовуються на встановлення місцезнаходження ОСОБА_3 , його документації та майна. Крім того, діями ОСОБА_3 завдано матеріальну шкоду кредитору, а саме: Новомосковської ОДПІ, яка складає суму кредиторських вимог. Таким чином,скаржник вважає , що є підставі для визнання його потерпілим.
02.06.2017р. на адресу начальника Зачепилівського ВП та керівнику Первомайської місцевої прокуратури (вих. № 686 від 02.06.2017р.) направлена заява про залучення як потерпілого та проведення слідчих дій, але 30.06.2017р. отримано лист від 22.06.2017р. вих. № 03-05-14/3-17 в якому по суті відмовлено в залученні як потерпілого.
В порушення ст. ст. 55, 56 КПК України скаржника не залучено як потерпілого. Крім того, відмова не відповідає вимогам процесуального законодавства (не винесена постанова про відмову у залученні як потерпілого). Відповідно до ч. 1 ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії. Згідно п. 5 ст.303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржено рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою. Просить суд зобов`язати процесуального керівника Первомайської місцевої прокуратури ОСОБА_7 залучити його як потерпілого у кримінальному провадженні № 12017220290000096 за ознаками ч. 1 ст. 382 КК України щодо ФОП ОСОБА_3 та повідомити його про хід досудового слідства, відносно яких саме посадових осіб, які саме слідчі дії проведені, направити на його адресу копії всіх процесуальних документів та повідомлень по даному кримінальному провадженню.
В судове засідання учасники судового процесу не з`явились, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Дослідивши матеріали скарги, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного:
Частиною 1 ст. 304 КПК України встановлено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені ч.1 ст. 303 КПК України, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Відповідно до ст. 303 КПК України рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:
1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна;
2) рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування - потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;
3) рішення слідчого про закриття кримінального провадження - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником;
4) рішення прокурора про закриття кримінального провадження та/або провадження щодо юридичної особи - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;
5) рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою;
6) рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора при застосуванні заходів безпеки - особами, до яких можуть бути застосовані заходи безпеки, передбачені законом;
7) рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій - особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником;
8) рішення слідчого, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченими главою 39 цього Кодексу, - підозрюваним, його захисником чи законним представником, потерпілим, його представником чи законним представником.
2. Скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314-316 цього Кодексу.
3. Під час підготовчого судового засідання можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, передбачені пунктами 5 та 6 частини першої цієї статті.
Як вбачається з досліджених в судовому засіданні матеріалів скарги, процесуальним керівником начальником Зачипилівського відділу ОСОБА_8 22.06.2017 року за № 03-05-1413-17 скаржнику надано письмову відповідь що заяву про залучення в якості потерпілого долучено до матеріалів кримінального провадження для подальшого розгляду.
Відповідно до ст. 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілому вручається пам`ятка про процесуальні права та обов`язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення. Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв`язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода завдана як представнику юридичної особи чи певної частини суспільства.. За наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.
Тобто, предметом оскарження, виходячи з положень ст. 55, ст. 303 КПК України може бути постанова про відмову у визнанні потерпілим.
Крім того, як вбачається з досліджених в судовому засіданні матеріалів скарги, ОСОБА_4 просить суд зобов`язати процесуального керівника Первомайської місцевої прокуратури ОСОБА_7 залучити його як потерпілого у кримінальному провадженні, тоді як до повноважень процесуального керівника не відноситься вирішення даного питання, так як вирішення даного питанні є виключною компетенцією слідчого в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність предмету оскарження, та вважає подану скаргу необґрунтованою, безпідставною та такою що задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 55, 303-307, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Скаргу ліквідатора ФОП ОСОБА_3 арбітражного керуючого ОСОБА_4 щодо відмови процесуального керівника Первомайської місцевої прокуратури ОСОБА_5 у залученні його як потерпілого у кримінальному провадженні № 12017220290000096 за ознаками ч. 1 ст. 382 КК України щодо ФОП ОСОБА_3 , залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя;ОСОБА_1
Суд | Первомайський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2017 |
Оприлюднено | 06.03.2023 |
Номер документу | 67644200 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Росоха А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні