АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
4 липня 2017 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
суддів - ОСОБА_2
- ОСОБА_3
при секретарі судового засідання - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_5 в інтересах ПП «МБК» на ухвалу слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва від 27 січня 2017 року,
за участю сторін:
представника ПП «МБК» - адвоката ОСОБА_6
В С Т А Н О В И Л А :
Ухвалою слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва від 27 січня 2017 року задоволено клопотання слідчого СВ ФР ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_7 , погодженого процесуальним керівником у справі - прокурором Київської місцевої прокуратури № 5 ОСОБА_8 , про призначення документальної позапланової перевірки під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32016100050000044 від 1 червня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 205 КК України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням слідчого судді, адвокат ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу,в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді від 27 січня 2017 року, а провадження у справі закрити.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність вимогамКПК України, вислухавши думку представника ПП «МБК» про можливість оскарження в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про задоволення клопотання слідчого про призначення документальної позапланової перевірки під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні, колегія суддів приходить до висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження за поданою апеляційною скаргою, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2ст. 392 КПК України, ухвали, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень, передбачених ч. 1ст. 392 КПК України, окремому оскарженню не підлягають, крім випадків, визначених цим Кодексом. Заперечення проти таких ухвал можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1ст. 392 КПК України.
Частиною 3ст. 307 КПК Українирегламентовано,що ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дію чи бездіяльність слідчого чи прокурора не може бути оскаржена, окрім ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження.
Також в апеляційному порядку, відповідно до ч. 6ст. 304 КПК України,може бути оскаржена ухвала слідчого судді про повернення скарги або відмову у відкриттіпровадження.
Зазначені положення передбачені й ч. 2ст. 309 КПК України.
Крім того, частиною першоюст. 309 КПК Українипередбачено, що під час досудового розслідування можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про:
1) відмову у наданні дозволу на затримання;
2) застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або відмову в його застосуванні;
3) продовження строку тримання під вартою або відмову в його продовженні;
4) застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту або відмову в його застосуванні;
5) продовження строку домашнього арешту або відмову в його продовженні;
6) поміщення особи в приймальник-розподільник для дітей або відмову в такому поміщенні;
7) продовження строку тримання особи в приймальнику-розподільнику для дітей або відмову в його продовженні;
8) направлення особи до медичного закладу для проведення психіатричної експертизи або відмову у такому направленні;
9) арешт майна або відмову у ньому;
10) тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність;
11) відсторонення від посади або відмову у ньому;
12) відмову у здійсненні спеціального досудового розслідування.
Таким чином,Кримінальним процесуальним кодексом Україничітко визначений перелік ухвал слідчих суддів, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку. Ухвала слідчогосудді про надання дозволу про проведення документальної позапланової перевірки не може бути предметом апеляційного перегляду, оскільки не входить до переліку, передбаченому ч. ч. 1, 2ст. 309 КПК України, а згідно з ч. 3 цієї статті заперечення проти такого рішення можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Посилання представника ПП « МБК» на те, що зазначеною ухвалою порушені права ПП, а тому вони мають право на апеляційне оскарження зазначеної ухвали слідчого судді, колегія суддів вважає безпідставними.
Так, пунктом8ст. 129 Конституції Українипередбачено забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Проте,стаття 129 Конституції Українивстановлює основні засади судочинства, але не перелік рішень, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку. Такий перелік закріплений у Кримінальному процесуальному кодексі.
Як вбачається з Постанови Верховного суду м. Києва від 3 березня 2016 року, поняття «забезпечення права» за своїм змістом є більш широким поняттям, ніж поняття «право», яке використовується углаві 31 КПК, бо воно передбачає, крім самого «права», ще й гарантований державою механізм його реалізації. Забезпечення права на апеляційне і касаційне оскарження включає як можливість оскарження судового рішення, так і обов`язок суду прийняти та розглянути подану апеляцію чи касацію.
Конституція України, яка має найвищу юридичну силу, гарантує реалізацію права на оскарження у більш широкому розумінні, ніж углаві 31 КПК, кореспондується із положеннямистатті 24 КПКй розширює коло учасників судового процесу, яким забезпечується конституційне право на оскарження судових рішень.
Офіційне тлумачення конституційних положень здійснюється Конституційним Судом України, який у цілій низці своїх рішень висловив правову позицію щодо права на оскарження судових рішень та доступу до правосуддя, згідно з якою кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку; суд не може відмовити у правосудді, якщо особа вважає, що її права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод; відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених відповідно до чинного законодавства, є порушенням права на судовий захист, яке, згідно зістаттею 64 Конституції України, не може бути обмежене (пункти 1, 2 резолютивної частини Рішення від 25 грудня 1997 року № 9-зп, абзац 7 пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11 - рп/2012).
Право на оскарження судових рішень у судах апеляційної та касаційної інстанцій є складовою конституційного права особи на судовий захист. Воно гарантується визначенимиКонституцією Україниосновними засадами судочинства, які є обов`язковими для всіх форм судочинства та судових інстанцій, зокрема забезпеченням апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом (пункт 8 частини третьої статті 129) (пункт 3.2 мотивувальної частиниРішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2012 року № 11 - рп/2012).
Перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом інтересів людини і громадянина (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частиниРішення Конституційного Суду України від 11 грудня 2007 року № 11-рп/2007).
Отже, конституційний принцип забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду гарантує право звернення до суду зі скаргою в апеляційному чи в касаційному порядку, яке має бути реалізоване, за винятком встановленої законом заборони на таке оскарження.
Однак, представник ПП «МБК», посилаючись на те, що проведення перевірки порушено права підприємства, не навів будь-яких обґрунтувань, які ж саме права ПП «МБК» порушені ухвалою слідчого судді, яка оскаржується.
З наведених підстав не можна погодитись з доводами апелянта про те, що ухвала слідчого судді, на яку подана апеляційна скарга,може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до вимог ч. 4ст. 399 КПК України, якщо апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, колегія суддів відмовляє у відкритті провадження.
З огляду на викладене, враховуючи, щоКПК Українине передбачає можливості оскарження в апеляційному порядку ухвали слідчого судді, якою надано дозвіл на проведеннядокументальної позапланово перевірки, у апеляційного суду відсутні підстави для розгляду в апеляційному порядку апеляційної скарги представника ПП «МБК» ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва від 27 січня 2017 року, у зв`язку з чим колегія суддів приходить до висновку про відмову у відкритті провадження за даною апеляційною скаргою.
Керуючись ст. ст.376,404,405,418,419,422 КПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Відмовити у відкритті провадження за апеляційною скаргою адвоката ОСОБА_5 в інтересах ПП « МБК» на ухвалу слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва від 27 січня 2017 року, якою задоволено клопотання слідчого СВ ФР ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_7 , погодженого процесуальним керівником у справі - прокурором Київської місцевої прокуратури №5 ОСОБА_8 , про призначення документальної позапланової перевірки під час здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32016100050000044 від 1 червня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 205 КК України.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі яка подала апеляційну скаргу, разом з апеляційною скарго та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом 3 місяці з дня її оголошення
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 .
Суд | Апеляційний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2017 |
Оприлюднено | 06.03.2023 |
Номер документу | 67644869 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Апеляційний суд міста Києва
Васильєва Маргарита Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні