Справа № 365/211/17
Номер провадження: 2-сз/365/5/17
У Х В А Л А
12.07.2017 смт. Згурівка Київської області
Суддя Згурівського районного суду Київської області
ОСОБА_1,
вивчивши заяву заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області про повернення судового збору у цивільній справі за заявою Заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах Шевченківської сільської ради Згурівського району Київської області про визнання спадщини відумерлою,
В С Т А Н О В И В:
10 липня 2017 року заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури ОСОБА_2 звернувся до суду із вищезазначеним клопотанням, посилаючись на те, що за подання до суду вищезазначеної заяви прокуратурою Київської області було сплачено судовий збір у розмірі 800 грн. Враховуючи положення п. 15-1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , відповідно до якого органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору, а прокурор звернувся із заявою в інтересах цього органу, просить повернути прокуратурі Київської області сплачений судовий збір, перерахований згідно з платіжним дорученням № 577 від 23.03.2017.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено ст. 131-1 Конституції України , ст. 23 Закону України Про прокуратуру та ст. 45 Цивільного процесуального кодексу України .
Відповідно до ст. 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Частиною 2 статті 45 ЦПК України визначено, що з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Крім того, як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п. 10 постанови від 12 червня 2009 року № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції згідно зі статтею 121 Конституції України , частиною 2 статі 45 ЦПК України , і статтями 35 , 36-1, 56 Закону України Про прокуратуру прокурором, який може шляхом пред'явлення позову в суді першої інстанції або на будь-якій стадії цивільного процесу здійснювати представництво громадян у випадках, передбачених законом, і представництво держави, підстави якого обґрунтовує сам, є: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори та прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.
Повноваження такого прокурора на участь у судовому засіданні, коли він діє на виконання конституційної функції представництва, підтверджуються службовим посвідченням.
В поданій до суду заяві прокурор самостійно визначив наявність порушення інтересів держави та неможливість їх самостійного захисту сільською радою.
Згідно з ч. 1 ст. 46 ЦПК України органи та інші особи, які відповідно до статті 45 цього Кодексу звернулися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах, мають процесуальні права й обов'язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком права укладати мирову угоду.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України у цивільній справі від 16.03.2016, № 6-2426цс15, який згідно зі ст. 360-7 ЦПК України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції, вказує на те, що згідно зі статтею 36 - 1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній на момент звернення до суду у справі, яка переглядається) та частиною другою статті 45 , частиною першою статті 46 ЦПК України (у редакції, чинній на момент звернення до суду у справі, яка переглядається) передбачено право прокурора з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді в межах повноважень, визначених законом, звертатися до суду з позовною заявою, брати участь у розгляді справ за його позовом тощо. Органи та інші особи, які відповідно до статті 45 цього Кодексу звернулися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах, мають процесуальні права й обов'язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком права укладати мирову угоду. Отже, прокурор, який бере участь у справі, має обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової долі земельних ділянок, власники, яких померли від 20.09.2016 № 1533-VIII внесено зміни до ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , відповідно до яких органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях у випадках подання заяви про визнання спадщини відумерлою.
Оскільки прокурор звернувся до суду в інтересах органу місцевого самоврядування, то відповідно до ст. 46 ЦПК України прокурор має процесуальні права й обовязки органу місцевого самоврядування, зокрема процесуальні права й обовязки щодо сплати судового збору за подання позовної заяви до суду, передбачені ст.ст. 79 , 119 ЦПК України .
Враховуючи те, що при поданні заяви про визнання спадщини відумерлою зазначено орган, уповноважений здійснювати функції у спірних правовідносинах а саме, орган місцевого самоврядування (Усівська сільська рада), то прокурор в цьому випадку не є заявником, а звертається в інтересах такого органу органу місцевого самоврядування, який відповідно до Закону України Про судовий збір звільняється від сплати судового збору за подання вищевказаної заяви. Прокурор в цьому випадку лише здійснює представництво інтересів органу місцевого самоврядування в суді відповідно до ст. 23 Закону України Про прокуратуру .
Враховуючи вищевикладене, вбачається за необхідне повернути прокуратурі Київської області сплачений судовий збір.
У зв'язку із зазначеним повернути прокурору платіжне доручення № 576 від 23.03.2017.
На підставі викладеного, керуючись ст. 79 ЦПК України, ст. 7 Закону України Про судовий збір ,-
У Х В А Л И В:
Повернути прокуратурі Київської області у цивільній справі за заявою Заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах Шевченківської сільської ради Згурівського району Київської області про визнання спадщини відумерлою сплачений судовий збір в розмірі 800 ( вісімсот) грн 00 коп. (платіжне доручення № 577 від 23.03.2017 (розрахунковий рахунок в УДКСУ Згурівського району у Київській області 31217206700274, МФО 821018).
Повернути прокуратурі Київської області платіжне доручення № 577 від 23.03.2017.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ Н.О.ДЕНИСЕНКО
Суд | Згурівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2017 |
Оприлюднено | 13.07.2017 |
Номер документу | 67687461 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Згурівський районний суд Київської області
Денисенко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні