СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2017 р. Справа №818/923/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши у в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/923/17 за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Сумського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 3 "Калинка" про стягнення грошових коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Сумське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту - позивач, Сумське ОВ ФССТВП) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 3 "Калинка" (далі по тексту - відповідач, Сумський ДНЗ №3) про стягнення неправомірно використаних грошових коштів у сумі 299,76 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що була проведена планова перевірка стану виконання вимог законодавства у нарахуванні і виплаті матеріального забезпечення відповідача за період з 01.01.2014 по 30.09.2016, якою були виявлені порушення вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим неправомірно були використані кошти Фонду в сумі 1066,17 грн., які були повернуті частково в сумі 766,95 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.23).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою державної реєстрації (а.с.22).
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Судом встановлено, що відповідно до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 2464-VI відповідач є платником єдиного соціального внеску та є страхувальником в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, перебуває на обліку в Сумській міській виконавчій дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.7-12).
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 1105-ХІУ Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Пунктами 2, 3, 4, 7 частини першої ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 1105 (далі по тексту Закон № 1105- XIV) встановлено, що Фонд має право одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів, перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду, отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки, порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері соціального страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи.
Разом із цим згідно із пунктами 2 та 4 частини другої ст. 10 Закону № 1105- XIV Фонд зобов'язаний здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів, контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування.
Пунктом 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105- XIV встановлено, що до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до п. 8 та п. 9 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105- XIV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності діють до затвердження відповідних рішень Фондом.
На підставі ч. 2 ст. 10 Закону № 1105- XIV, відповідно до Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження , затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 29 від 22.12.2010 року (далі - Інструкція № 29), головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку правильності нарахування, сплати страхових внесків та цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідача за період з 01.01.2014 по 30.09.2016, за результатами якої складено акт від 14.12.2016 (а.с.14-18).
В ході перевірки виявлено порушення вимог п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону України №1105-ХІУ, ч. 2 ст. 35 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.01.2001 № 2240-Ш, який втратив чинність 01.01.2015 (далі - Закону України № 2240-Ш).
Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України № 2240-Ш допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону України №1105-ХІУ застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними
Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах:
1) допомога по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку...
Так, відповідачем, в порушення вимог ч. 2 ст. 35 Закону України №2240-111, на підставі листка непрацездатності № 774340 від 02.04.2014 за рахунок коштів Фонду соціального страхування було здійснено виплату допомоги застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 299,76 грн. за перші 5 днів тимчасової непрацездатності, оплата за які підлягає за рахунок роботодавця. Завищення витрат за рахунок коштів Фонду становить 299,76 грн.
Також, відповідач, в порушення вимог п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону України № 1105 здійснив виплату матеріальної допомоги застрахованій особі ОСОБА_2 на підставі листків непрацездатності № 004063 від 16.02.2015, № 004321 від 16.042015, № 004371 від 20.04.2015, невірно провівши розрахунок середньоденної заробітної плати.
На день настання страхового випадку застрахована особа ОСОБА_2 протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку мав страховий стаж менше шести місяців, отже мав право на матеріальне забезпечення відповідно до цього виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку. Проте, відповідачем, було здійснено розрахунок матеріального забезпечення, виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, в розрахунку на місяць вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку, що призвело до завищення витрат за рахунок коштів Фонду на загальну суму 511, ЗО грн.
За наслідками перевірки виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняте Рішення №242, згідно якого до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підлягають поверненню неправомірно використані страхові кошти в сумі 811,06 грн., в т. ч. за період з 01.01.2015 в сумі 511,30 грн. (а.с.13)
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 10, абз. 1 ч. 6 ст. 15 Закону України №1105-XIV, на відповідача накладено штраф у розмірі 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів - 255,65 грн.
Загальна сума страхових коштів, які підлягають поверненню відповідачем становить 1066,71 грн.
Сума страхових коштів, які підлягають поверненню, сума належних до сплати фінансових санкцій повинні бути сплачені або можуть бути оскаржені страхувальником за процедурою, визначеною Порядком № 29, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження рішення органу Фонду
Правом на оскарження до суду зазначеного рішення відповідач не скористався, його обґрунтованість та законність не заперечував.
29.12.2016 відповідач сплатив частину страхових коштів в розмірі 766,95 грн., які підлягають поверненню, згідно з рішенням № 242.
Сума залишку заборгованості, не сплаченої відповідачем, згідно з рішенням № 242 становить 299,76 грн.
В результаті ненадходження зазначеної суми до Фонду порушується система прав та гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення застрахованих осіб на випадок тимчасової втрати працездатності та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача неправомірно використаних страхових коштів у сумі 299,76 грн. підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Сумського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 3 "Калинка" про стягнення грошових коштів - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Сумського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 3 "Калинка" (вул. Г.Кондратьєва, б. 124, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 21114564) грошові кошти в сумі 299 (двісті дев'яносто дев'ять) грн. 76 коп., які перерахувати на рахунок Сумського обласного відділення Фонду тимчасової втрати працездатності (пл. Троїцька, б. 5, м. Суми, 40021) 37173002000062 в ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 22596312.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.М. Кунець
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2017 |
Оприлюднено | 13.07.2017 |
Номер документу | 67701274 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
О.М. Кунець