ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.07.2017 року Справа № 904/3735/17
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача) - ОСОБА_1,
суддів - Подобєда І.М. , Широбокової Л.П.,
секретар судового засідання: Манчік О.О.,
за участю представників:
від позивача: не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином,
від відповідача : ОСОБА_2 - провідний юрисконсульт департаменту претензійно-позовної роботи ПАТ КБ "ПриватБанк", довіреність №5303-К-О від 15.03.2017 р.,
розглянувши апеляційну скаргу Новоодеського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.04.2017р. у справі № 904/3735/17
за позовом управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області, смт. Єланець, Миколаївська область
до публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк", м. Дніпро
про стягнення 5 776грн.12 коп.
ВСТАНОВИВ:
- рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 24.04.2017р. у справі №904/3735/17 (суддя Ніколенко М.О.) управлінню Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області відмовлено в задоволенні позову про стягнення з публічного акціонерного товариства комерційного банку (далі-ПАТ КБ) "ПриватБанк" безпідставно отри-маних грошових коштів в сумі 5 776грн.12 коп. ;
- приймаючи рішення, господарський суд виходив з обставин щодо неможливості відповідача виконати розпорядження позивача по поверненню пенсії громадянина ОСОБА_3 в повному обсязі внаслідок перебування на рахунку останнього коштів лише в сумі 16123грн.25коп. станом на момент оброблення такого розпорядження, з того, що відповідач не є власником коштів, перерахованих позивачем, спірна сума коштів отримана не відповідачем, а іншими особами у зв"язку з чим відсутні підстави для стягнення з відповідача цієї суми як безпідставно отриманої;
- не погодившись з прийнятим рішенням, Новоодеське об"єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області подало апеляційну скаргу, в якій з посиланням на неправильне застосування господарським судом норм матеріального права просить це рішення скасувати, прийняти нове рішення та стягнути з відповідача суму неповернутої пенсії, зарахованої на рахунок померлого одержувача - ОСОБА_3 в розмірі 5776грн.12коп.;
- у поданій скарзі йдеться про те, що відповідач неналежним чином виконав умови договору №4 від 05.01.2010р. щодо виплати пенсій згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. №1596 в частині повернення пенсій в сумі 5776грн.12коп., яку було знято після смерті пенсіонера ОСОБА_3, про те, що дії, вчинені банком не відповідають правовим нормам та договірним зобов"язанням, мають ознаки неправомірності, є порушенням ст.13 названого Порядку, а також про те, що в даному випадку, норма допускає використання грошових коштів за життя клієнта;
- скаржником заявлено клопотання про заміну управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області на Новоодеське об"єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області в порядку процесуального правонаступництва;
- 11.07.2017р. представник скаржника в судове засідання не з"явився, про час та місце засідання апеляційного суду скаржник повідомлений належним чином;
- відповідач вважає рішення суду обґрунтованим, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що станом на момент отримання ним від позивача листа про повернення перерахованої після смерті ОСОБА_3 пенсії, кошти на його рахунку в обсязі, заявленому позивачем були відсутні, що унеможливило їх повернення понад суму залишку на рахунку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.01.2010р. управлінням Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області (Фондом) та ПАТ КБ"ПриватБанк" (банком) укладено договір №4, на підставі якого банк зобов"язався виконувати функції виплати пенсій та грошової допомоги, передбачені Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. №1596.
Згідно з ст.7 договору якщо суми пенсій та грошової допомоги одержуються з поточного рахунку за довіреністю більше як один рік або не одержуються більше як один рік, банк не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, повідомляє про це письмово органи Фонду.
Відповідно до параграфу 4 ст.8 договору суми пенсій та грошової допомоги, зараховані на поточний рахунок одержувача разом з нарахованими на них відсотками, починаючи з місяця, наступного за місяцем його смерті, банк повертає органам Фонду за їх письмовим розпорядженням не пізніше наступного операційного дня надходження відомостей про смерть одержувача за умови наявності цих сум на поточному рахунку пенсіонера..
В управлінні Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області з 20.04.1997р. перебував на обліку та отримував пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадянин ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Пенсіонер отримував пенсію через Єланецьке відділення МРУ ПАТ"ПриватБанк", що підтверджується відомостями про зарахування пенсій на поточні рахунки в ПАТ КБ "ПриватБанк".
В жовтні 2012р. ПАТ КБ"ПриватБанк" повідомило управління про факт неотримання пенсій ОСОБА_3 більше року.
Працівниками управління 29.10.2012р. в присутності депутата селищної ради проведено обстеження факту проживання ОСОБА_3 за місцем реєстрації: смт.Єланець, вул.К.Маркса,21. В результаті обстеження встановлено, що громадянин ОСОБА_3 не проживає за даною адресою протягом 2012 року.
У червні 2013р. родичами ОСОБА_3 надано управлінню лікарське свідоцтво про його смерть №18 від 28.11.2012 р., видане Жовтневим відділом Миколаївського облбюро СМЕ, в якому зазначено дату смерті 08.01.2011 та акт пред'явлення фотознімків для впізнання від 28.11.2012р.. На момент звернення з позовом в відділі реєстрації актів цивільного стану смерть не зареєстрована.
20.06.2013р. управлінням, за №2031/02-2, направлено листа до Єланецького відділення Приватбанку про повернення перерахованої пенсії ОСОБА_3 за період з 01.01.2011 по 31.10.2012р.р. в сумі 19761грн.02коп. разом з нарахованими на нею відсотками, номер вкладу 11700195 у зв'язку зі смертю. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
У відповідь на лист банк повернув кошти зараховані на рахунок ОСОБА_3 в межах наявного залишку в сумі 16123грн.25коп. за період з 01.08. по 31.10.2011р., з яких: 13984грн.90коп.- пенсія, 2138грн.35 коп. - відсотки банку.
Пенсія в сумі 5776грн.12коп., перерахована управлінням банку для виплати ОСОБА_3 за період з 01.02. по 01.08.2011р. залишалася неповернутою управлінню та визначена останнім як така, що безпідставно зберігається банком.
Згідно з п.1 ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів, шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги в уповноважених банках визначено у Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України, від 30.08.1999р. № 1596.
Відповідно до п.п.3, 4 Порядку виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються, зокрема, між уповноваженими банками та органами Пенсійного фонду, а у разі централізованого нарахування пенсій - між уповноваженими банками та головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та органами Пенсійного фонду, у разі централізованого фінансування пенсій - між уповноваженими банками та головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві.
Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за місцем проживання одержувачів у населених пунктах, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо).
П.7.1.2. ст.7 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
Відкриття рахунку, прийняття, зарахування, перерахування, видача грошових коштів, проведення інших операцій за рахунком відбувається на підставі договору банківського рахунку.
Згідно з ч.1 ст.1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Ст.1071 Кодексу встановлено, що банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.
Відповідно до п.п.1.4, 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України №22 від 21.01.2004р., власником рахунку в банку є особа, яка відкриває рахунок у банку і має право розпоряджатися коштами на ньому. Кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі розрахункових документів стягувачів згідно з главами 5 та 12 цієї Інструкції.
Згідно визначень наведених у п.п.1.38, 1.39 ст.1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» списання договірне - списання банком з рахунка клієнта коштів без подання клієнтом платіжного доручення, що здійснюється банком у порядку, передбаченому в договорі, укладеному між ним і клієнтом; списання примусове - списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
На підставі п. 26.4. ст.26 Закону у разі, якщо кредитором за договором є обслуговуючий платника банк, право банку на проведення договірного списання передбачається в договорі на розрахунково-касове обслуговування або в іншому договорі про надання банківських послуг.
П.22.9 ст.22 Закону передбачено, що банки виконують розрахункові документи відповідно до черговості їх надходження та виключно в межах залишку коштів на рахунках платників, крім випадків надання платнику обслуговуючим його банком кредиту. Порядок визначення залишку коштів встановлюється Національним банком України. У разі недостатності на рахунку платника коштів для виконання у повному обсязі розрахункового документа стягувача на момент його надходження до банку платника цей банк здійснює часткове виконання цього розрахункового документа шляхом переказу суми коштів, що знаходиться на рахунку платника, на рахунок отримувача.
За приписами п.13 названого вище Порядку у разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії та грошової допомоги уповноважений банк зобов'язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача, і зробити відповідну помітку у примірнику списку на зарахування пенсій та допомоги, що підлягає поверненню органу Пенсійного фонду або органу праці та соціального захисту населення.
Суми пенсій та грошової допомоги, зараховані на поточний рахунок разом з нарахованими на них відсотками починаючи з місяця, наступного за місяцем смерті пенсіонера, підлягають поверненню уповноваженим банком відповідно органам Пенсійного фонду та соціального захисту населення не пізніше наступного операційного дня надходження відомостей про смерть одержувача.
Щодо досліджуваної справи, то згідно з поясненнями банку пенсійні кошти, які були перераховані на рахунок померлого протягом 01.02.-01.08.2011р. отримувалися в банкоматі м.Миколаєва.
З приписів п.1.6 Інструкції вбачається, що банк здійснює розрахунково-касове обслуговування своїх клієнтів на підставі відповідних договорів і своїх внутрішніх правил здійснення безготівкових розрахунків, якщо ці правила відповідають вимогам цієї Інструкції, інших нормативно-правових актів.
Таким чином, банк не має права визначати та контролювати напрями використання коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися коштами на власний розсуд.
Відповідно до ч.1, 2 ст.14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з ч.2 ст.14 Кодексу особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
З огляду на наведені правові норми банк, як такий, що не являється власником грошових коштів перерахованих позивачем на рахунок пенсіонера, не вправі розпоряджатися такими коштами, а лише вчиняє дії по обслуговуванню рахунку клієнта. При цьому, обов'язок банку здійснити певні дії щодо особового рахунку клієнта (в тому числі здійснити повне чи часткове списання грошових коштів з особового рахунку клієнта) виникає лише у передбачених законодавством випадках.
Отже, відмовляючи в позові, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що відсутність спірних грошових коштів на поточному рахунку одержувача, станом на день отримання банком повідомлення про його смерть, унеможливило виконання вимоги управління про повернення йому цих коштів відповідно до умов договору №4 від 05.01.2010р.. Банк діяв в межах чинного законодавства та умов укладеного договору.
Колегія суддів погоджується також з висновком господарського суду про безпідставність застосування в даному випадку ст.1212 Цивільного кодексу України, оскільки для застосування даної правової норми відсутні такі обов'язкові юридичні факти, як: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо такі відпали.
Враховуючи викладене, господарський суд правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального і процесуального права.
Тому підстави для зміни або скасування оскаржуваного рішення відсутні.
Одночасно слід зазначити, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016р. №988 управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області реорганізовано шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до реєстру внесено інформацію про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа - Новоодеське об"єднане управління Пенсійного фонду України.
Згідно з цією інформацією правонаступником управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області є Новоодеське об"єднане управління Пенсійного фонду України.
Згідно з ч.1 ст.25 Господарського процесуального кодексу України у разі припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
З огляду на викладене клопотання скаржника про заміну позивача у справі його правонаступником підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст .25, 101- 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
- замінити позивача по справі ? управління Пенсійного фонду України в Єланецькому районі Миколаївської області його правонаступником, яким є Новоодеське об"єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області;
- рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.04.2017р. у справі №904/3735/17 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення
Головуючий суддя І.Л. Кузнецова
Суддя І.М.Подобєд
Суддя Л.П.Широбокова
Повна постанова складена 13.07.2017р.
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2017 |
Оприлюднено | 13.07.2017 |
Номер документу | 67709108 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Кузнецова Ірина Леонідівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні