ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" липня 2017 р. Справа № 911/1638/17
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю Леркас
про стягнення 10000,00 грн.
за участю представників сторін:
позивач - не з'явився;
відповідач - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Київської області звернулась Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю Леркас (відповідач) про стягнення 10000,00 грн. передоплати, здійсненої на підставі виставленого рахунку-фактури № 694/26 від 19.04.2017.
Ухвалою господарського суду Київської області від 31.05.2017 у справі №911/1638/17 було порушено провадження та призначено до розгляду на 26.06.2017 року.
19.06.2017 позивачем через канцелярію суду було подано банківські виписки по рахунку позивача, а також клопотання про розгляд справи без участі повноважного представника позивача, які залучені до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 26.06.2017 розгляд справи було відкладено на 10.07.2017, у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача та неподання останнім витребуваних судом документів.
10.07.2017 сторони в судове засідання не з'явились, хоча про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином та завчасно. Відповідач не скористався правом, наданим ст. 59 Господарського процесуального кодексу України та відзиву на позовну заяву не надав.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п.п. 3.9.1, 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції ).
Як вбачається з матеріалів справи, ухвали суду надсилалась відповідачу за адресою вказаною в позовній заяві та Спеціальному витягу з ЄДРПОУ, що свідчить про те, що він був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, а також зважаючи на строки, передбачені ст. 69 ГПК України щодо терміну розгляду справи, беручи до уваги клопотання позивача про розгляд справи без його участі, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 ГПК України за відсутності представників сторін.
Відповідно до частини 2 статті 82 ГПК України, рішення приймається судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.
Згідно з ч. 1 статті 85 ГПК України, прийняте рішення оголошується господарським судом у судовому засіданні після закінчення розгляду справи.
Враховуючи достатність в матеріалах справи доказів для повного, всебічного та об'єктивного розгляду спору по суті, в судовому засіданні 10.07.2017 року було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності, суд,-
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, на підставі виставленого рахунка № 694/26 від 19.04.2017, в якості попередньої оплати, здійснив перерахування грошових коштів в розмірі 10000,00 грн. на користь ТОВ Леркас в рахунок поставки товару.
В силу ч.1 ст.208 ЦК України для правочинів (за змістом ч.2 ст.202 ЦУ України договір між двома особами є двостороннім правочином) між юридичними особами встановлена письмова форма.
Згідно ст.218 ЦК України, недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялись сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Відповідно до ч. 1 ст.181 ГК України допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Таким чином, ТОВ Леркас , як постачальник, виставивши рахунок, з однієї сторони, та ФОП ОСОБА_1 як покупець, з іншої сторони, оплативши його, фактично уклали договір поставки у спрощений спосіб.
У відповідності до ч. 2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Зважаючи на викладене, а також з метою досудового врегулювання спору, позивач 25.04.2017 року направив відповідачеві претензію з вимогою здійснити поставку товару, визначеного рахунком на оплату № 694/26 від 19.04.2017 (опис вкладення від 25.04.2017 та фіскальний чек наявні в матеріалах справи) або здійснити повернення раніше перерахованих грошових коштів.
Однак, станом на дату подачі позовної заяви, відповідач товар на вказану суму не поставив та кошти не повернув, що також підтверджується поданими позивачем банківськими виписками з рахунку позивача.
Відповідно до статті 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Згідно ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
У зв'язку з тим, що відповідач свого обов'язку стосовно передачі оплаченого товару не виконав, та, разом з тим, не надав доказів повернення коштів за непоставлений товар, суд прийшов до висновку, що вимога позивача про повернення попередньої оплати у розмірі 10000,00 грн. є правомірною та підлягає задоволенню в повному обсязі .
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статті 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.
Враховуючи вищезазначене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Леркас (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Київська, 35, код ЄДРПОУ 40880710) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) - 10 000 (десять тисяч) грн. 00 коп. боргу та 1 600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дата підписання повного тексту рішення 14.07.2017
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2017 |
Оприлюднено | 16.07.2017 |
Номер документу | 67748563 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні