Рішення
від 12.07.2017 по справі 913/467/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 липня 2017 року Справа № 913/467/17

Провадження №33/913/467/17

За позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м.Сєвєродонецьк Луганської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» , м.Луганськ

про стягнення 3 230 грн 40 коп.

Суддя Драгнєвіч О.В.

Секретар судового засідання Медуниця Р.І.

У засіданні брали участь:

від позивача : ОСОБА_1, начальник юридичного відділу виконавчої дирекції Луганського обласного відділення, за довіреністю № 08-08-1511/СД від 26.12.2016;

від відповідача: представник не прибув.

СУТЬ СПОРУ:

Луганське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» про стягнення збитків за договором №НК140717/001 від 17.07.2014 в розмірі 3 230 грн 40 коп .

На обгрунтування позовних вимог позивач послався на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором, в частині відпуску оплачено бензину А-95 у кількості 200 літрів, чим завдав збитки позивачу у вказаному розмірі.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 12.06.2017 року порушено провадження у справі та призначено розгляд на 27.06.2017.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 27.06.2017 розгляд справи відкладено на 12.07.2017 у зв'язку з неявкою представників сторін та не надання витребуваних письмових пояснень та необхідних для розгляду спору документів.

До початку розгляду спору по суті, позивач подав заяву №08-09-957/00 від 07.07.2017 про заміну предмету позову, якою уточнив юридичну природу суми, що заявляється до стягнення, та навів нормативне обґрунтування, просив стягнути з відповідача перераховану позивачем в якості попередньої оплати суму 3 230 грн 40 коп . у зв'язку із неналежним виконанням відповідачем як продавцем договору №НК140717/001 від 17.07.2014 та не здійснення відпуску бензину.

В судове засідання 12.07.2017 прибув лише представник позивача, який підтримав в судовому засіданні подану заяву про заміну предмету позову, просив здійснювати розгляд справи з її урахуванням.

З огляду на дотримання позивачем встановленої процедури та відповідності поданої заяви вимогам ст.22 Господарського процесуального кодексу України, суд приймає подану заяву про зміну предмету позову та здійснює розгляд спору з її урахуванням.

Також представником позивача через канцелярію суду надані додаткові письмові пояснення з додатковими документами, в яких останній зазначив про неможливість надання витребуваних судом документів, з огляду на те, що у зв'язку із захопленням озброєними формуваннями міста Луганська і частини території Луганської області в 2014 році, Луганське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виконання постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області від 07.11.2014 № 595 з 12 листопада 2014 року переміщено на територію, підконтрольну державній владі України, до м.Сєвєродонецьк для здійснення своїх функціональних обов'язків. У зв'язку з вищевикладеними обставинами у працівників Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була відсутня можливість перевезення всього майна та документів, що підтверджується долученими в копіях Актом визначення переліку відсутніх первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності та інших документів і основної діяльності виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду за період до 30.11.2014 року (включно). Лише частину документів на даний час вдалося відновити.

Судом у відповідності до даних, розміщених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, встановлено, що місцезнаходженням відповідача є: ул. Павловская, 2в, м.Луганськ, 91021 (а.с.19).

За інформацією Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» розміщеній на офіційному веб-сайті (http://www.ukrposhta.com/www/upost.nsf/(documents)/05B89C5B88C05079C2257D7E002C3293), пересилання пошти, зокрема, до/з м. Луганська тимчасово не здійснюється.

На виконання ч.2 ст.9 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» , з метою створення належних умов, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов'язків, для належного інформування учасника процесу - відповідача, який знаходиться на території проведення антитерористичної операції, відповідно до приписів пп.4 п.6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 «Про Закон України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» оголошення про час і місце судових засідань були розміщені на сторінці господарського суду Луганської області (у розділі "Повідомлення для сторін, які знаходяться у зоні проведення антитерористичної операції» ) офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/), про що свідчать наявні в матеріалах справи роздруковані сторінки з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідань господарського суду.

Судом також було з'ясовано зі змісту долученого позивачем договору №НК140717/001 від 17.07.2014, в якому наведено додаткові засоби зв'язку із відповідачем (номери телефонів, а також адреса електронної пошти info@vostok.lg.ua ).

З метою належного повідомлення відповідача про час та місце проведення судових засідань, суд додатково направиляв ухвали на вказану електронну адресу відповідача, а також намагався передати телефонограму телефонним зв'язком (а.с.25,32).

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог ухвали суду позивачем було також направлено копію позову разом з додатками та заяву про зміну предмету позову на вказану електронну адресу відповідача.

Однак, відповідач не скористався своїм процесуальним правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі свого представника в судових засіданнях, хоча був належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.

З огляду на неявку представника відповідача в судові засідання, не надання відзиву, господарський суд враховує, що за змістом п.3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

У відповідності до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи на подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Оскільки відповідачем не надано суду відзиву із викладенням власної правової позиції, розгляд справи здійснюється на підставі ст.75 ГПК України за наявними в справі матеріалами.

Враховуючи належне повідомлення відповідача про час та місце судового засідання, а також те, що на адресу суду не надходило обґрунтованих клопотань про відкладення розгляду справи, ухвалою суду явка не визнавалася обов'язковою, за висновком суду неприбуття представника відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті.

У судовому засіданні 12.07.2017 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, та заслухавши пояснення представника позивача, суд

В С Т А Н О В И В:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» (далі відповідач) як продавцем та Луганським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі позивач) як покупцем було укладено договір №НК140717/001 від 17.07.2014, за умовами якого відповідач зобв'язувався передати позивачу товар, що є в наявності на кожній з АЗС, які працюють у системі безготівкових розрахунків з використанням пластикових карток Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» . Конкретний вид товару визначається по кожній карті окремо покупцем виходячи зі своїх потреб. Усі внесені в пам'ять картки та на сервер Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» дані та необхідна кількість карт узгоджується з покупцем (п.2.1.договору).

Згідно з п.2.2. продавець зобов'язується також надавати покупцю послуги з оформлення і передачі в його користування пластикових карт, а також з оформлення і видачі на письмову вимогу покупця документальних довідок, пов'язаних з статистикою використання пластикових карт. Послуги по статистиці надаються покупцю за адресою: м.Луганськ, вул.Павловська,2в, та за допомогою електронної пошти чи факсимільного зв'язку на вказані у даному договорі покупцем реквізити.

В п.2.3. договору сторони погодили, що продавець зобов'язується передавати у власність покупцю, а покупець приймати та сплачувати наступний товар: бензин А-95 у кількості 200 літрів за ціною без ПДВ за один літр 13 грн 46 коп. на суму 2692 грн 00 коп. Згідно Державного класифікатора продукції і послуг ДК 016-2010 загальна суму договору складає приблизно 3 230 грн 40 коп., в тому числі з ПДВ- 538 грн 40 коп.

Продавець поставляє покупцю товар на умовах EXW-АЗС продавця (в тлумаченні Інкотермс - 2000). Продавець на час укладення даного договору, надає покупцю варіант обслуговування - «Літровий гаманець» (п.3.1. договору).

Відповідно до п. 3.2. договору, отримання товару покупцем здійснюється за пластиковими картками, що виготовляються за рахунок продавця і передаються покупцю протягом одного дня з дати підписання цього договору за актом прийому-передачі карток на строк дії договору. По закінченні строку дії договору покупець повинен повернути продавцеві всі картки, отримані згідно акту прийому-передачі. Якщо картки будуть повернуті не в повному обсязі, покупець зобов'язаний відшкодувати вартість втрачених карток у сумі 7 грн 50 коп. за кожну картку.

Умови оплати -100% передоплати покупцем вартості товару. Покупець проводить передоплату за товар протягом 3-х банківських днів з моменту одержання рахунку продавця. Попередня оплата згідно отриманого від продавця рахунку здійснюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, закуповуються за бюджетні кошти від 23 квітня 2014 року №117, але не більше як на 100000 грн 00 коп. на строк не більше 1-го місяця (п.3.5. договору).

В п.2 додатку №01 до договору №НК140717/001 від 17.07.2014 сторони погодили, що щоб наповнити картку пальним, покупцем сплачує рахунок-фактуру виписується продавцем по ціні, діючій на момент виписку. Строк дії рахунку - фактури обмежується двома банківськими днями. Після надходження грошових коштів на рахунок продавця, на карті будує активовано доступ до отримання замовлених видів пального.

Оформлення і видача пластикових карт виконується після укладення договору на обслуговування і сплати покупцем першого платежу товар згідно рахунку та вартості картки. Пластикові картки видаються та оформлюються згідно додатку 3, в офісі продавця пред'явлені представником покупця доручення стандартного зразку (п.3 додатку).

Оскільки відповідачем, як продавцем, не було відпущено позивачу бензин в кількості 200 л на визначену умовами укладеного між сторонами договору суму внесеної попередньої оплати 3 230 грн 40 коп., умови укладеного договору не виконувалися відповідачем, картку для отримання пального активовано не було, та на даний час зв'язок з відповідачем відсутній через тривання антитерористичної операції на Сході країни, позивач звернувся до суду із відповідним позовом про стягнення з відповідача грошових коштів, перерахованих відповідачу в якості попередньої оплати.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно із ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За своєю правовою природою, укладений між сторонами договір №НК140717/001 від 17.07.2014 є договором купівлі - продажу, до якого застосовуються положення глави 54 Цивільного кодексу України

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч.1, 2 ст.693 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

У відповідності до умов укладеного між сторонами договору сторонами визначено 100% попередню оплату бензину, сума договору складає 3 230 грн 40 коп. у тому числі 538 грн 40 коп. (п.2.3., п.3.5. договору).

Згідно п.2 додатку №01 до договору №НК140717/001 від 17.07.2014, сторонами було погоджено, що після надходження грошових коштів на рахунок продавця, на карті повинно бути активовано доступ до отримання замовлених видів пального.

Матеріали справи свідчать про належне виконання позивачем, як покупцем, зобов'язань за вказаним договором.

Зокрема, 17.07.2014 позивач на виконання п.3.5. договору перерахував на рахунок відповідача грошові кошти в сумі 3 230 грн 40 коп. в якості попередньої оплати придбаного бензину, згідно рахунку №00000000503 від 17.07.2014, що підтверджується банківською випискою з рахунку позивача (а.с.14).

Враховуючи зазначене, надходження коштів на рахунок відповідача, у відповідності до вимог п.2 додатку №01 до договору №НК140717/001 від 17.07.2014, останній повинен був активувати доступ для отримання пального.

Натомість, позивач зазначає про неналежне виконання відповідачем, як продавцем договірних зобов'язань, оскільки останнім після отримання попередньої оплати картку позивача для отримання пального активовано не було, відпуск бензину А-95 у кількості 200 літрів на суму 3 230 грн 40 коп. не здійснювався.

Судом враховуються надані позивачем додаткові письмові пояснення, згідно яких останній не може надати витребувані судом додатки до договору, акт прийому-передачі пластикових карт, копію рахунку наданого відповідачем на оплату пального та інші документи, оскільки через проведення антитерористичної операції на території, зокрема Луганської області, позивача було переміщено на територію, підконтрольну державній владі України, до м.Сєвєродонсцьк для здійснення своїх функціональних обов'язків. У зв'язку з вищевикладеними обставинами у працівників Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була відсутня можливість перевезення всього майна та бухгалтерської документації. Зазначені обставини підтверджуються, складеним виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду актом визначення переліку відсутніх первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності та інших документів і основної діяльності виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду за період до 30.11.2014 року (включно) (а.с.42,40).

За фактом захоплення невідомими озброєними формуваннями приміщення, в якому була розташована виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду та переважна частина її робочих органів Управлінням Служби безпеки України в Луганській області 08.07.2015 відкрито кримінальне провадження за №22015130000000337, на підставі заяви відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.43).

Судом враховується, що відповідачем не спростовано заявлені позовні вимоги, докази належного виконання зобов'язань за вказаним договором та відпуск позивачу бензину в кількості 200 літрів, або повернення позивачу суми внесеної останнім попередньої оплати, в матеріалах справи відсутні.

Враховуючи зазначене, а також те, що внесення позивачем в якості попередньої оплати за договором №НК140717/001 від 17.07.2014 грошових коштів сумі 3 230 грн 40 коп. підтверджуються матеріалами справи, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість заявленого позову, який підлягає задоволенню повністю.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову до суду.

Згідно ч.3 ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход державного бюджету пропорційно розміру задоволених позовних вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи вищевикладене, з відповідача підлягає також стягненню в доход державного бюджету судовий збір в сумі 1600 грн 00 коп.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» про стягнення 3 230 грн 40 коп. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» (вул.Павловская, 2в, м.Луганськ, 91021, ідентифікаційний код 24049643) на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (пр.Центральний, буд.17, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93404, ідентифікаційний код 21785643) попередню оплату в сумі 3 230 грн 40 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Східні ресурси» (вул.Павловская, 2в, м.Луганськ, 91021, ідентифікаційний код 24049643) в доход Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Київському районі м.Харкова Харківської області, код за ЄДРПОУ - 37999675, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, код банку отримувача - 851011, рахунок отримувача - 31214206783004 , код класифікації доходів бюджету - 22030101) судовий збір в сумі 1600 грн 00 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено 14.07.2017

Суддя О.В. Драгнєвіч

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення12.07.2017
Оприлюднено16.07.2017
Номер документу67749453
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/467/17

Ухвала від 02.01.2018

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Ухвала від 26.12.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Зюбанова Н.М.

Рішення від 12.07.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

Ухвала від 27.06.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

Ухвала від 12.06.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні