Номер провадження 2/243/212/2017
Номер справи 243/4220/16-ц
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Хаустової Т.А.,
за участю: - секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 19 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства ФІДОБАНК до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей про стягнення боргу,-
ВСТАНОВИВ :
В провадженні Слов'янського міськрайонного суду Донецької області знаходиться цивільна справа за позовною заявою Публічного акціонерного товариства ФІДОБАНК до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей про стягнення боргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно ст. ст. 1 , 12 ГПК України спори за участю підприємств, установ, організацій, інших юридичних осіб в тому числі й іноземних, громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності згідно із встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх прав і охоронюваних законом інтересів, в тому числі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, відносяться до компетенції господарських судів.
Згідно ч. 1 ст. 16 ЦПК України не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 12 червня 2009 року Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції роз'яснено зазначені норми ЦПК України та наголошено, що вирішуючи питання про відкриття провадження, суд повинен виходити з того, що у порядку цивільного судочинства розглядаються справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за КАС України або ГПК України віднесено до компетенції адміністративних чи господарських судів.
Абзацом 3 пункту 15 постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 роз'яснено, що вимоги позивача до кількох відповідачів можуть бути об'єднані в одне провадження, якщо ці вимоги однорідні, зокрема такі, які нерозривно пов'язані між собою, або від вирішення однієї з них залежить вирішення інших. Таке об'єднання не допускається, якщо відсутня спільність предмета позову. Не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Аналогічна позиція викладена і в Постанові Верховного Суду України від 01 липня 2015 року, у справі №6-745цс15, в якій роз'яснено, що не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом, суд відкриває провадження у справі в частині вимог, які належать до цивільної юрисдикції, і відмовляє у відкритті провадження у справі щодо вимог, коли їх розгляд проводиться за правилами іншого судочинства.
В таких випадках, згідно цього ж пункту вказаної Постанови, на підставі, серед іншого, ст. 16 ЦПК суд відкриває провадження у справі в частині вимог, які належать до цивільної юрисдикції, і відмовляє у відкритті провадження у справі щодо вимог, коли їх розгляд проводиться за правилами іншого судочинства.
У зв'язку із тим, що в одній і тій самій справі нерідко беруть участь як юридичні так і фізичні особи, які є кредитором, боржником, поручителем, заставодавцем, майновим поручителем тощо, Верховний Суд України в узагальненні судової практики з розгляду цивільних справ, що виникають з кредитних І правовідносин від 24 жовтня 2011 року в п.1 розділу Складні процесуальні питання, що виникають при вирішенні справ з кредитних правовідносин наголосив на тому, що при з'ясуванні питання щодо належності справи до розгляду в порядку цивільного судочинства суд має керуватися вимогами статей 15, 16 ЦПК України, відповідно до яких суди розглядають справи, що стосуються цивільних правовідносин, і при цьому не повинні допускати об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.
Частиною 1 ст. 179 ГК України встановлено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 3 ГК України сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини. Так, зокрема, господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг надання гарантій і порук належить до фінансових послуг. Стаття 1 цього ж Закону визначає, що фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. Тобто порука, надана на платній основі в цілях отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів, є фінансовою послугою.
Таким чином, між позивачем та відповідачами - Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей виникли господарські правовідносини щодо надання фінансових послуг, спори з приводу яких повинні розглядатися, згідно п. 1 ч. 1 ст. 12 ГПК України, в порядку господарського судочинства.
При цьому, позивачем заявлено позовні вимоги до відповідача - ОСОБА_1 про стягнення суми боргу за Договором поруки, тобто позовні вимоги до ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей мають різний предмет та, відповідно, різні підстави для їх вирішення.
Тобто предметом спору за позовом Публічного акціонерного товариства ФІДОБАНК до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей про стягнення боргу є різні самостійні договірні відносини, що мають розглядатися за правилами цивільного та господарського судочинства.
Відповідно до ст. 205 ч. 1 п. 1 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Також відповідно до вимог ч. 2 ст. 206 ЦПК України необхідно повідомити Публічне акціонерне товариство ФІДОБАНК , що розгляд його позовних вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей у формі товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення суми боргу віднесено до юрисдикції господарських судів.
Відтак, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі в частині позовних вимог до юридичних осіб - слід закрити.
Керуючись ст.ст.15, 16, 205, 206, 209, 210 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовною заявою Публічного акціонерного товариства ФІДОБАНК до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей про стягнення боргу, в частині позовних вимог до юридичних осіб: Товариства з обмеженою відповідальністю Славтрейд АГРО , Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Агровей - провадженням закрити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подано до Апеляційного Суду Донецької області протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала постановлена та підписана в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Головуючий:
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду ОСОБА_2
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2017 |
Оприлюднено | 18.07.2017 |
Номер документу | 67783650 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Хаустова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні