21.07.2017
Справа № 642/3674/17
Провадження № 1-кс/642/1259/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2017 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю прокурора Холодногірського відділу Харківської місцевої прокуратури № 1 ОСОБА_2 , начальника відділення СВ Холодногірського відділу поліції (м. Харків) Головного Управління Національної поліції в Харківській області майора поліції ОСОБА_3 , розглянувши клопотання начальника відділення СВ Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 , винесене в кримінальному провадженні № 12017220510001460 від 03.06.2017 про проведення огляду нежитлових приміщень « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: м. Харків, вул. Слов`янська, 8, та додані до клопотання матеріали,
В С Т А Н О В И В:
02.06.2017р. до Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області з Холодногірського відділу Харківської місцевої прокуратури № 1 надійшла заява ОСОБА_4 , 1986 року народження, щодо грубого порушення законодавства про працю у приватній стоматологічній клініці, що розташована на території Холодногірського району м. Харкова.
За даним фактом 03.06.2017р. розпочато досудове розслідування в рамках кримінального провадження № 12017220510001460, за попередньою правовою кваліфікацією складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172 КК України, а саме грубе порушення законодавства про працю.
Допитаний заявник ОСОБА_5 повідомив, про те, що у травні 2017 року він звернувся за медичною допомогою до приватної стоматологічної клініки лікаря Мезенцева, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Слов`янська, 8. Відвідуючи лікаря ОСОБА_6 , заявнику надали некваліфіковані послуги, лікування відбувалось лікарем непослідовно та в порушення вимог діючого законодавства, в т.ч. наказів МОЗ, постійно супроводжувалось зверненнями лікаря за консультацією щодо заходів лікування до сторонніх осіб по мобільному телефону. В ході лікування заявник постійно відчував біль, наслідком лікування стала шкода здоров`ю у вигляді кровотечі ротової порожнини, з подальшим зверненням до іншого фахівця для усунення ознак хвороби. Заявник ОСОБА_5 вважає, що лікар ОСОБА_6 не є лікарем, та не має необхідної лікарської кваліфікації та досвіду лікування хворих, незаконно була допущена до роботи. У своїй заяві просить прийняти міри та провести перевірку кваліфікації лікарів, що працюють у стоматологічній клініці за вказаною адресою, у тому числі кваліфікацію лікаря ОСОБА_6 , яка, як на думку заявника, працює по підробленим документам чи взагалі без них.
Наказом МОЗ № 166 від 1993 року встановлено, що відповідно до порядку здобуття освіти лікаря, для забезпечення високої кваліфікації лікарів проводиться їх безперервне навчання та здійснюється об`єктивний контроль за рівнем їх кваліфікації. Після отримання диплому медичного ВНЗ, лікар проходить післядипломне навчання. Спеціалізація - набуття лікарем чи провізором однієї з передбачених Номенклатурами лікарських і фармацевтичних спеціальностей, затверджених наказами Міністерства охорони здоров`я України від 09.06.993 р. N130 та від 04.02.1992 р. N24. Підготовка спеціалістів проводиться в інтернатурі в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів) та на кафедрах медичних (фармацевтичних) інститутів, базових закладах охорони здоров`я.
Особи, які закінчили навчання в інтернатурі та пройшли курси спеціалізації, підлягають атестації на визначення знань та практичних навиків з присвоєнням звання лікаря (провізора) спеціаліста з конкретної лікарської спеціальності.
Особи, які пройшли спеціалізацію, повинні працювати за відповідним фахом. Крім того, в подальшому здійснюється підвищення професійних знань та навичок лікаря з метою підтримання сучасного рівня підготовки. Підвищення кваліфікації лікарів - спеціалістів здійснюється інститутами (факультетами) удосконалення лікарів (провізор) за направленнями органів охорони здоров`я на циклах тематичного удосконалення, а також за прямими договорами з установами інших галузевих міністерств . Тематичне удосконалення передбачає підвищення кваліфікації з окремих розділів відповідної спеціальності.
Лікарям (провізорам), які закінчили цикл (курси) підвищення кваліфікації в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів), вноситься відповідний запис у посвідчення про проходження підвищення кваліфікації .
Посвідчення про проходження підвищення кваліфікації заповнюється навчальним закладом від руки чорнилом.
Право підпису у посвідченні надається ректорам і проректорам інститутів удосконалення лікарів, деканам факультетів удосконалення лікарів (провізорів) вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів .
Підпис ректора (проректора, декана) завіряється гербовою печаткою навчального закладу.
Таким чином, для роботи на посаді лікаря певної лікарської спеціальності потрібно мати повну вищу медичну освіту за напрямом підготовки«медицина»за спеціальністю «лікувальна справа», спеціалізацією за відповідним фахом, про що видається сертифікатлікаря-спеціаліста з цієї спеціальності (наказ МОЗ України від 25.12.1992р. № 195 «Про затвердження переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю» зі змінами та доповненнями). Термін чинності сертифіката 5 років, після чого право на подальшу роботу надає підтвердження звання лікаря-спеціаліста після стажування або атестації на кваліфікаційну категорію.
Стажування та атестація надає право обіймати посаду впродовж п`яти років з наступною атестацією на підтвердження звання чи присвоєння кваліфікаційної категорії (п.1.10 Положення наказу МОЗ України від 19.12.1997р. № 359 «Про подальше удосконалення атестації лікарів» із змінами).
Тобто лікар-практик повинен кожні п`ять років проходити атестацію незалежно від стажу роботи і віку.
Порядок атестації лікарів затверджений вищенаведеним наказом МОЗ України від 19.12.97р. № 359. Атестація лікарів на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій проводиться на їхнє бажання (п.1.10 Положення).
Атестації на визначення знань та практичних навиків з присвоєнням звання лікаря-спеціаліста з конкретної лікарської спеціальності підлягають особи, якщо вони не мають сертифіката лікаря-спеціаліста з цього фаху.
Таким чином, лікар за два місяці до закінчення п`ятирічного терміну з попередньої атестації має подати відповідні документи для проходження курсів підвищення кваліфікації та атестації. Оплата чинної кваліфікаційної категорії в такому разі провадиться до винесення рішення атестаційної комісії про її підвищення (підтвердження) або відміну (п.п. 6 п. 2.4. спільного наказу Мінпраці та МОЗ України від 05.10.2005р. № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення
У разі відмови лікаря подати документи на чергову атестацію (крім випадків, передбачених п. 4.2. Положення), та лікарі, яким відмовлено у присвоєнні (підтвердженні) другої кваліфікаційної категорії протягом року після закінчення п`ятирічного строку з моменту попередньої атестації, не мають права займатися медичною діяльністю. Вони або переводяться на посаду лікаря-стажиста (п. 1.10. Положення про порядок проведення атестації лікарів, затвердженого вищенаведеним наказом МОЗ України від 19.12.1997р. № 359), або мають бути звільнені, або прийняті (переведені) за їх згодою, на посаду середнього медичного працівника (п.2.8. і п. 2.9. згаданого Положення).
Порядок направлення лікарів на стажування затверджено наказом МОЗ України від 17.03.1993р. № 48 «Про порядок направлення лікарів на стажування і їх наступного допуску до лікарської діяльності».
Після проходження стажування та атестації на визначення знань і практичних навиків з підтвердженням звання «лікар-спеціаліст» він поновлюється на посаді лікаря.
Працівника, який не має права провадити лікарську діяльність через відмову пройти стажування з наступною атестацією та присвоєнням звання-лікаря спеціаліста, може бути також переведено на посаду середнього медичного персоналу або звільнено з обійманої посади згідно з трудовим законодавством внаслідок недостатньої кваліфікації (п. 2 ст. 40 КЗпП України).
Керівник закладу охорони здоров`я, який порушуючи вимоги названих наказів, переводить працівника на посаду лікаря будь-якої спеціальності без кваліфікаційної категорії, без проходження стажування та атестації, несе відповідальність.
Зазначеними порядком здійснюється атестація стоматологів, яка проводиться з метою підвищення їх кваліфікації, професійного рівня та ефективності надання медичної стоматологічної допомоги населенню. Це важлива справа індивідуального морального і матеріального стимулювання кожного стоматолога, яка спрямована на вдосконалення діяльності стоматологічних закладів, поліпшення рівня стоматологічного обслуговування населення. Головним завданням атестації стоматологів є визначення обсягу знань і практичних навичок, якими володіє лікар, рівня його професійної підготовки, своєчасного підвищення їх кваліфікації.
Встановлені такі види атестації стоматологів:- атестація на визначення знань і практичних навичок з присвоєнням (підтвердженням) звання "лікар-спеціаліст";та атестація на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" медична практика як вид господарської діяльності підлягає ліцензуванню.
Згідно зі статтею 74 Основ законодавства України про охорону здоров`я медичною діяльності можуть займатись особи, які мають відповідну спеціальну освіту і відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам.
Відповідність спеціальним освітнім та кваліфікаційним вимогам може засвідчуватись: 1) дипломом державного зразка про медичну освіту; 2) сертифікатом лікаря-спеціаліста, виданим вищими медичними навчальними закладами, закладами післядипломної освіти 3) посвідченням про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії за спеціальністю, 4) свідоцтвом про проходження підвищення кваліфікації 5) документом, що підтверджує стаж роботи за спеціальністю на момент подачі заяви (копія трудової книжки з наявністю даних за останні п`ять років або виписка з неї).Медична практика ліцензіатами здійснюється за спеціальностями, які зазначаються в ліцензії відповідно до Номенклатури лікарських спеціальностей.
В судовому засіданні начальник відділення СВ Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 , прокурор ОСОБА_2 підтримали подане клопотання, вказавши, що під час досудового розслідування виникла необхідність у проведення слідчої дії, огляду приміщень, що займає стоматологічної клініки лікаря Мезенцева, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Слов`янська, 8, з метою в встановлення фактично працюючого штату працівників клініки та встановлення їх рівня кваліфікації, законних підстав для виконання обов`язків лікарів відповідної кваліфікації. З метою встановлення виконання робіт лікарями без відповідних дозвільних документів, чи за підробленими документами щодо переатестації, підвищення кваліфікації, за недійсними, підробленими сертифікатами, необхідно провести огляд службових приміщень вказаної поліклініки, з метою відшукування та вилучення підроблених документів, недійсних, строк дії яких минув, з метою притягнення винних до відповідальності.
Як встановлено досудовим слідством, «Стоматологічна клініка лікаря Мезенцева», на яку вказує заявник, розташована на першому поверсі будівлі за адресою: м. Харків, вул. Слов`янська, 8. Відповідно до відомостей з Державного реєстру прав на нерухоме майно нежитлові приміщення, що розташовані на першому поверсі за адресою: м. Харків, вул. Слов`янська, 8 належать на праві приватної власності ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ЗАТ «Будівельне Управління 12», ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ТОВ «Куб-34», та деякі з них є комунальною власністю належать Територіальній громаді м. Харкова в особі Харківської Міської ради.
В обґрунтування клопотання слідчим вказано, що на даному етапі досудового розслідування - проведення огляду службових приміщень приватної стоматологічної клініки лікаря Мезенцева, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Слов`янська, 8, є єдиною доцільно необхідною слідчою дією, за допомогою якої є можливість виявити та оглянути документи, що свідчать про незаконну діяльність лікарів, встановити кількість лікарів, та інших працівників, які фактично працюють, та відповідність їх кваліфікації по відношенню до займаної посади, відшукати та вилучити оригінали підроблених документів, лікарських свідоцтва, сертифікатів, інших документів, щодо кваліфікації працівників, так як проведення огляду відповідно до ухвали слідчого судді є раптовою слідчою дією, що не дасть можливості керівництву клініки, знищити та приховати документи, що планується віднайти. Тимчасовий доступ до речей та документів у даному випадку є ненадійним заходом забезпечення кримінального провадження, у зв`язку з тим, що підроблені, недійсні документи, можуть приховатись керівництвом та на законну вимогу правоохоронних органів будуть взагалі знищені, що унеможливить підтвердження чи об`єктивне спростування вказаного факту, у тому числі притягнення винних до відповідальності. У тому числі підлягає перевірці факт використання у зазначеному лікувальному закладі найманої праці осіб, без їх офіційного оформлення, укладення трудових договорів (контрактів), тощо.
Вислухавши думку слідчого та прокурора, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 237 КПК України встановлено, що огляд при досудовому розслідуванні проводить прокурор, слідчий або за його дорученням співробітник оперативного підрозділу за наявності фактичних даних, які вказують на необхідність проведення огляду, про що зазначається в протоколі слідчої (розшукової) дії.
Окремі вимоги встановлено для огляду житла чи іншого володіння особи, проведення якого здійснюється згідно з правилами, передбаченими ст. 233 КПК, якою встановлено, що проникнення до житла чи іншого володіння особи проводиться і що може бути здійснено лише на підставі ухвали слідчого судді. Слідчий суддя приймає рішення про проведення огляду в житлі або іншому володінні особи з додержанням порядку, встановленого ч. 3 ст. 233 КПК.
Загальною метою проведення огляду є встановлення фактичних даних, що мають значення для кримінального провадження, а тому будь-які дії з боку будь-кого, що перешкоджають досягненню цієї мети, слід вважати спробами перешкоджання правосуддю.
При необхідності провести огляд у житлі чи іншому володінні особи слідчий за погодженням з прокурором або особисто прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді за місцем проведення досудового розслідування. Закон передбачає, що огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно правил КПК, передбачених для обшуку чи іншого володіння особи.
Під час досудового слідства встановлені достатні дані та підстави вважати, що відомості, щодо використання праці осіб, без офіційного працевлаштування, укладення трудового договору, факт виконання обов`язків лікарів без відповідних на те дозвільних документів, необхідної освіти, кваліфікації, тощо, документи, що підтверджують вказані факти знаходяться за вказаною адресою нежитлових приміщеннях за адресою: м. Харків, вул. Слов`янська, 8 за знаходження службових приміщень приватної стоматологічної клініки лікаря Мезенцева, а також можливість вчинення фігурантами кримінального правопорушення, з метою підтвердження чи спростування відомостей, викладених у заяві та показах заявника ОСОБА_5 , слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню, керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 237 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання начальника відділення слідчого відділу Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_3 - задовольнити.
Дозволити начальнику відділення СВ Холодногірського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Харківській області майору поліції ОСОБА_3 , прокурору Холодногірського відділу Харківської місцевої прокуратури № 1 ОСОБА_2 , проведення огляду нежитлових приміщень, що розташовані на першому поверсі за адресою: АДРЕСА_1 , що належать на праві власності ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ЗАТ «Будівельне Управління 12», ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ТОВ «Куб-34», а саме у нежитлових приміщеннях, яке на праві оренди, чи з інших підстав займає «Стоматологічна клініка лікаря Мезенцева», з метою виявлення та фіксації відомостей грубого порушення законодавства про працю, використання найманої праці робітників, без їх офіційного працевлаштування, встановлення фактичного працюючого персоналу клініки та їх відповідності займаним посадам відповідно до кваліфікації та сертифікатів лікарів, наявність дозволів на здійснення діяльності (ліцензійних умов), виявлення та вилучення речей та документів, що свідчать про вказані порушення, у тому числі недійсних підроблених документів, щодо проходження навчання, підвищення кваліфікації працівників лікарів, походження сертифікатів, ліцензій, документів кваліфікації, документів, що стосуються незаконної діяльності клініки, у сфері охорони здоров`я та трудовому законодавстві, додержання ліцензійних умов клініки, речей та документів, що свідчать про вчинення злочинів співробітниками клініки, а також інші предмети та документи, що мають значення для встановлення об`єктивних даних кримінального правопорушення, та містять відомості, щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Строк дії цієї ухвали -1 місяць з дня її постановлення.
Ця ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2017 |
Оприлюднено | 07.03.2023 |
Номер документу | 67870654 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Харкова
Проценко Л. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні