ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 липня 2017 р. Справа № 903/488/17
за позовом Шацького районного споживчого товариства, Волинська обл., смт. Шацьк
до відповідача: Підприємця ОСОБА_5, Волинська обл., смт. Шацьк
про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою
Суддя Кравчук А.М.
Представники:
від позивача: Кушнірук А.В., довіреність від 05.10.2016 року №05/10/16
від відповідача: н/з
у судовому засіданні взяв участь представник ГУ Держгеокадастру у Волинській області: Семенюта І.М., довіреність №31-3-0.6-6202/2-17 від 24.07.2017 року
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.
Суть спору: на адресу господарського суду надійшла позовна заява Шацького районного споживчого товариства до підприємця ОСОБА_5 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Позов обґрунтований незаконним розміщенням відповідачем на орендованій позивачем земельній ділянці тимчасової споруди та здійсненням торгівлі без документів, що посвідчують право на користування земельною ділянкою.
Ухвалою суду від 19.06.2017 року порушено провадження у даній справі, розгляд справи призначено на 12.07.2017 року.
У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Кравчук А.М. з 10.07.2017 року по 14.07.2017 року засідання по справі № 903/488/17, призначене 12.07.2017 року о 10 год. 30 хв., не відбулося, про що помічником судді на підставі пункту 13 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у господарському суді Волинської області, затвердженого рішенням зборів суддів господарського суду Волинської області 27.04.2017р. складена відповідна довідка від 10.07.2017 року.
Ухвалою суду від 17.07.2017 року розгляд справи призначено на 26.07.2017 року.
Відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, повноважного представника у судове засідання не направив, хоч був належним чином повідомлений про дату, місце та час розгляду справи, що підтверджується витягом щодо відстеження пересилання поштових відправлень з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" № 4301035000121.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Розгляд справи просив проводити без участі відповідача.
ГУ Держгеокадастру у Волинській області у поясненнях №9-3-0.6-6184/2-17 від 21.07.2017 року та представник у судовому засіданні зазначила, що в результаті проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства встановлено, що на частині земельної ділянки, переданої Шацькою селищною радою в оренду Шацькому споживчому товариству, здійснює торгівлю підприємець ОСОБА_5 без належних документів, що посвідчують право на використання земельної ділянки, на якій розміщено торговий контейнер, що є порушенням ст.ст. 125, 126 ЗК України. У вирішенні питання щодо врегулювання спору поклалась на розсуд суду.
Згідно ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
В силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи те, що позовна заява надійшла до господарського суду 16.06.2016 року, а відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви, норми ст. 38 ГПК України щодо обов'язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе, згідно ст. 75 ГПК України, розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, ГУ Держгеокадастру у Волинській області, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно зі статтею 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
В статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
27.03.2009 року між Шацькою селищною радою та Шацьким районним споживчим товариством укладено договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець на підставі рішення Шацької селищної ради від 15.06.2004 року №15/24, №17/17.1 від 17.04.2008 року передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови. площею 2701 кв.м., у т.ч. ріллі - кв.м., під проїздами, проходами і площадками 1477 кв.м., земельними насадженнями 250 кв.м., під будівлями та спорудами 974 кв.м., інших угідь - кв.м.. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: двоповерхова капітальна. Нормативна грошова оцінка становить 146 988 грн. 42 коп.. Строк дії договору - 49 років, орендна плата - 7 349 грн. 42 коп. за один рік. Орендар має право, зокрема, за письмової згодою орендодавця передавати орендовану земельну ділянку або її частину в суборенду без зміни цільового призначення Умови договору суборенди повинні обмежуватись умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому (а.с. 49-50).
Договір зареєстрований у Шацькому районному відділі Волинської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" про що у державному реєстрі земель вчинено відповідний запис від 10.09.2009 року.
Таким чином, зазначена земельна ділянка відведена та надана позивачу в оренду Шацькою селищною радою (без зміни меж та цільового призначення) в порядку абз. З ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України на підставі складеної документації із землеустрою, зокрема схеми розміщення земельних ділянок Шацькому районному споживчому товариству, розташованих в смт. Шацьк Шацької селищної ради Шацького району, акту встановлення меж ділянки в натурі та передачі на збереження межових знаків (а.с. 52-55).
Факт передачі спірної ділянки в оренду позивачу підтверджується актом приймання-передачі об'єкта оренди (а.с. 56).
Як вбачається з матеріалів справи, підприємцем ОСОБА_5 розміщено на виділеній позивачу земельній ділянці тимчасову споруду - торговий контейнер орієнтовною площею 20 кв.м..
Згідно рішення Шацької селищної ради №6/18 від 29.02.2016 року розглянувши колективне звернення підприємців ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про внесення змін в договір оренди земельної ділянки для обслуговування ресторану "Голубі озера" Шацького РСТ рада вирішила рекомендувати виконкому селищної ради звернутись з позовом до господарського суду Волинської області щодо внесення змін у відповідний договір оренди з призначенням права користування частинами земельної ділянки, на якій встановлено малі архітектурні споруди (а.с. 45-47).
Рішенням Шацької селищної ради №118.1 від 30.11.2016 року про розгляд заяви Шацького РСТ щодо здійснення перевірки законності провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах за адресою смт. Шацьк, АДРЕСА_1 вирішено, зокрема відмовити у його задоволенні у зв'язку з відсутністю повноважень органів місцевого самоврядування з даних питань, обмежитись проведенням позовної роботи щодо розміщення Шацьким РСТ на орендованій земельній ділянці тимчасових споруд фізичних осіб, рекомендовано Шацькому РСТ по питанню виконання судових рішень звернутись до Державної виконавчої служби (а.с. 42-44).
На підставі запиту позивача Управлінням контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Волинській області проведено перевірку з питань законності використання на зайнятій земельній ділянці в смт. Шацьк по вул. 50 років Перемоги 37 підприємцями та фізичними особами, де розміщено тимчасові споруди, в яких здійснюється торгівля та встановлено, що на частині спірної земельної ділянки, яка перебуває в оренді Шацького РСТ, розміщено торговий контейнер фіксованою площею 20 кв.м., де здійснюється торгівля підприємцем ОСОБА_5 без документів, що посвідчують право на використання земельної ділянки для розміщення контейнеру, що є порушенням вимог ст.ст. 152, 156 ЗК України (а.с. 38).
На підставі вищевикладеного акту, Управлінням контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Волинській області складено відповідний припис №19, згідно якого ОСОБА_5 приписано вжити заходи щодо отримання документів, які посвідчують права на використання земельної ділянки під металевим контейнером за адресою смт. Шацьк, АДРЕСА_1 (а.с. 39).
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено представником позивача у судовому засіданні, Шацьке РСТ неодноразово зверталось до відповідача з вимогами усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, однак, вимоги залишені без відповіді та задоволення (а.с. 23).
Таким чином, відповідач незаконно займає для обслуговування торгового контейнеру земельну ділянку, яка перебуває в оренді позивача та порушує його права як єдиного належного орендаря спірної земельної ділянки.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.
З матеріалів справи вбачається, що будь-які договірні відносини між позивачем та відповідачем щодо користування спірною земельною ділянкою відсутні.
За таких обставин, відповідач використовує земельну ділянку без відповідних правових підстав, визначених положеннями статей 116, 125, 126 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України № 920/1887/14 від 13.10.2015 року, № 911/5484/14 від 29.07.2015 року.
Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Ст. 43 ГПК України встановлює, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, те, що спірна земельна ділянка перебуває в довгостроковій оренді позивача, його право вимагати усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання майном, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою за адресою Волинська обл., Шацький р-н., смт. Шацьк, АДРЕСА_1, викладена у постанові ВГС України №903/1227/15 від 21.07.2016 року.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 1 600 грн. 00 коп. відповідно до ст. 49 ГПК України слід віднести на нього.
Господарський суд, керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України , -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати підприємця ОСОБА_5 (АДРЕСА_2, ідент.код НОМЕР_1 ) усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_2, розташованою у Волинській обл., Шацькому р-ні., смт. Шацьк, АДРЕСА_1, шляхом демонтажу тимчасової споруди - металевого контейнера.
3. Стягнути з підприємця ОСОБА_5 (АДРЕСА_2, ідент.код НОМЕР_1 ) на користь Шацького районного споживчого товариства (Волинська обл., Шацький р-н., смт. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 93, код ЄДРПОУ 32729400)
- 1 600 грн. 00 коп. (тисячу шістсот грн. 00 коп.) судового збору
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення
складений 31.07.2016 року
Суддя А. М. Кравчук
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2017 |
Оприлюднено | 01.08.2017 |
Номер документу | 68014144 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Кравчук Антоніна Михайлівна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Кравчук Антоніна Михайлівна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Кравчук Антоніна Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні