6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 серпня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/414/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,
за участю сторін:
від представника позивача - Кудіної Т.А.,
від представників відповідача - не прибув.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
09 березня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що під час вивчення Луганською місцевою прокуратурою № 2 стану додержання земельного законодавства встановлено відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під комунальним закладом Валуйською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області, яка розташована за адресою: 93651, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Валуйське, вул. Миру, 67.
Зазначений факт підтверджується листами Станично-Луганської державної адміністрації Луганської області від 22.02.2017 № 167, відділу Держгеокадастру у Станично-Луганському районі Луганської області від 01.03.2017 № 10-28-99.4-188/2-17.
Відповідно до інформації, наданої відділом Держгеокадастру, земельна ділянка Валуйською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови , кадастровий номер земельної ділянки не визначався, правовстановлюючі документи відсутні. Відповідно до вимог чинного законодавства зазначена земельна ділянка повинна бути оформлена на праві постійного користування з обов'язковою державною реєстрацією цього права.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Від відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області надійшла заява про визнання позовних вимог та про розгляд справи за відсутності представника (а.с. 93).
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши доводи та заперечення проти позову, дослідивши зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом "а" частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Судом установлено, що відповідач - відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області зареєстрований як юридична особа, відповідно до пункту 2, 15 Положення про відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 16.12.2013 № 416 відділ підпорядковується райдержадміністрації та Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації, а також має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки (а.с.10-18).
Згідно з вищезазначеним Положенням відділ відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює управління навчальними закладами, що знаходяться в межах району і належать до сфери управління райдержадміністрації, та координації діяльності цих навчальних закладів також здійснює керівництво роботою навчальних закладів, що належать до сфери управління органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Комунальний заклад Валуйська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області, зареєстрований в якості юридичної особи, відповідно до пункту 1.4 Статуту має, ідентифікаційний код 34274299 (а.с.28-58).
Згідно з пунктом 5.1 5.3 5.5. Статуту матеріально - технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони.
Для забезпечення навчально - вихованого процесу база закладу освіти складається із навчальних кабінетів, майстерень, спортивного залу, бібліотеки, комп'ютерного кабінету, буфету, приміщенням для інженерно-технічного та навчально-допоміжного персоналу тощо.
Відповідно до рішення № 32/11 тридцять другої сесії шостого скликання Станично-Луганської районної ради від 20.12.2013 та на підставі договору від 30.12.2013 № 6 за відділом освіти, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації закріплено майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ Станично-Луганського району на праві оперативного управління - будівлю школи, підвал, сарай, будівлю 10-річної школи, які розташовані за адресою: с. Валуйське, вул. Миру, 67 (Валуйська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області), що також підтверджено актом приймання-передачі майна від 30.12.2013 № 1 (а.с. 20, 58, 61-64, 101-106).
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 1 статті 50 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини 3 вказаної статті, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Судом також установлено, що відповідно до листа відділу Держгеокадастру у Станично-Луганському районі Луганської області від 01.03.2017 № 10-28-99.4-188/2-17 відомості щодо реєстрації земельної ділянки на якій розташована Валуйська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області в НКС відсутня, також відсутня у відділі інформація про державні акти на право постійного користування на ці земельні ділянки (а.с. 27).
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-VI (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Луганською місцевою прокуратурою № 2 Луганської області перевірено стан належного оформлення земельної ділянки під Валуйською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області, направлено відповідні запити до відділу освіти Станично-Луганської районної ради Луганської області.
Згідно листа відділу освіти Станично-Луганської районної ради Луганської області від 22.02.2017 № 167 встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Валуйською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області не оформлені. З приводу даного питання відділ освіти з офіційним листом до Станично-Луганської районної ради Луганської області не звертався (а.с. 19).
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", яким зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Валуйською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області було прямо передбачено розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Відповідачами не надано доказів вжиття ними заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльності відповідачів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу Валуйська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області в межах населеного пункту с. Валуйське Станично-Луганського району Луганської області підлягають задоволенню.
Також, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу Валуйська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області в межах населеного пункту с. Валуйське Станично-Луганського району Луганської області, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов'язковій державній реєстрації відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Крім того відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі (а.с. 93).
В силу ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Згідно ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Питання по судовому збору не вирішується оскільки, відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 задовольнити повністю.
Визнати незаконною бездіяльність Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу Валуйська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області в межах населеного пункту с. Валуйське Станично-Луганського району Луганської області.
Зобов'язати Відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу Валуйська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Станично-Луганського району Луганської області в межах населеного пункту с. Валуйське Станично-Луганського району Луганської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано судом 01 серпня 2017 року.
Суддя Т.В. Смішлива
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2017 |
Оприлюднено | 01.08.2017 |
Номер документу | 68024007 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
Т.В. Смішлива
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні