6/177-06-4746
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" червня 2006 р.Справа № 6/177-06-4746
Позивач: Відкрите акціонерне товариства „Стальканат”, м.Одеса
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю „Стальканат маркет”, м. Одеса
Про визнання права власності на нерухоме майно
Суддя Демешин О.А.
Представники сторін:
Від позивача: Поярков В.О. - довіреність
Від відповідача: Усов О. С. - довіреність
Суть спору: Відкритим акціонерним товариством „Стальканат” (далі-Позивач) надано позов до товариства з обмеженою відповідальністю «Стальканат маркет»(далі-Відповідач) про визнання права власності на нерухоме майно у вигляді підвальних приміщень площею 545,6кв.м. та 1302кв.м., які розташовані за адресою м. Одеса, Водопровідна,16.
Позивач позов підтримує.
В зв`язку з ненаданням до суду відзиву на позовну заяву, справа розглядається в порядку ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив :
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач послався на те, що позивач і відповідач спланували вести спільну діяльність з виробництва стропів та електродів шляхом об'єднання матеріальних, грошових та трудових ресурсів. При чому, позивач наполягав, що свій внесок до спільної діяльності він може зробити спірними будівлями та спорудами лише шляхом внесення їх до статутного фонду ТОВ „Стальканат маркет” та входження до складу учасників цього товариства. Ведення спільної діяльності сторони погодили передати ТОВ „Стальканат маркет”, котре повинне відображати результати такої діяльності на своєму балансі.
Однак, внаслідок того, що загальні збори учасників ТОВ „Стальканат маркет” відмовили позивачу у включенні до складу учасників товариства, ВАТ „Стальканат” вважає, що домовленості щодо внесення спірних споруд і будівель до складу спільної сумісної власності учасників спільної діяльності не відбулося, в зв'язку із чим це спірне майно є не спільною сумісною власністю, а його власністю.
Позивач зазначив, що спір між ним та відповідачем з приводу права власності на спірні споруди і будівлі виник внаслідок того, що ТОВ „Стальканат маркет”, наполягаючи на тому, що спірне майно вже було внесено ВАТ „Стальканат” до їх спільної діяльності та набуло статусу спільної сумісної власності, оспорював право позивача на вільне розпорядження спірними об'єктами.
ВАТ „Стальканат” вважає, що такими діями відповідач порушує його права власника, гарантовані ст.316 ЦК України та ст. 4 Закону України „Про власність”, в зв'язку з чим просив суд захистити його права, визнавши за ним право власності та спірні об'єкти нерухомого майна.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не надав. Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що позивач та відповідач дійсно дійшли згоди про здійснення спільної діяльності, однак, не дійшли згоди про порядок передачі свого майна як внеску до спільної діяльності, в зв'язку із чим між сторонами виник спір про право на спірні будівлі та споруди, який сторони не змогли врегулювати шляхом переговорів. Доказів на обґрунтування обставин, на які він послався, представник відповідача в судовому засіданні не надав.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
На підставі договору №1\1 купівлі–продажу цілісного майнового комплексу, укладеного 25.05.2002 р. між ТОВ „Стальканат” (покупець) та ТОВ „Мєтісмашром»” (продавець), та акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу від 25.05.2002 р., ТОВ „Стальканат” придбав у власність цілісний майновий комплекс, розташований за адресою: Одеса, вул.. Водопровідна, 16, в т.ч.:
- підвальне приміщення, розташоване в адміністративному будинку (літ. Ж) за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16 , загальною площею 545,6 кв.м. і
- підвальне приміщення, розташоване в будинку (літ. Л) за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16 , загальною площею 1302,6 кв.м.,
що становить 16/1000 частин нежитлових приміщень, розташованих за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16.
Зазначені договір купівлі-продажу та акт приймання-передачі не оспорюються відповідачем.
Відкрите акціонерне товариство „Стальканат” було створене шляхом перетворення Товариства з обмеженою відповідальністю „Стальканат” (код ЄДРПОУ 26209430) у відкрите акціонерне товариство, що підтверджується протоколом зборів учасників ТОВ „Стальканат” №33 від 27.10.2003р., Установчим договором про створення і діяльність ВАТ „Стальканат”, зареєстрованого Приморською райадміністрацією м. Одеси 31.10.03р., Статутом ВАТ „Стальканат” (код ЄДРПОУ 26209430), зареєстрованим Приморською райадміністрацією м.Одеси 22.04.02р..
Суд, дослідивши зазначені документи, встановив, що Позивач є правонаступником ТОВ „Стальканат” (код ЄДРПОУ 26209430).
Вказані обставини підтвердили представники позивача і відповідача.
За змістом статей 224, 225 Цивільного кодексу УРСР 1963р. (чинного на момент укладення зазначеного договору купівлі-продажу) покупець набуває право власності на продане майно з моменту його передачі продавцем.
За таких обставин суд дійшов висновку про правомірність набуття позивачем прав власності на спірні частини нежитлових будівель, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Водопровідна, 16 (літери Ж, Л).
Зазначені обставини не заперечуються відповідачем.
Згідно зі ст. 4 Закону України “Про власність” власник на свій розсуд має право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном, вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Захист права власності власника майна гарантується приписами ст. 48 Закону України “Про власність”.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Як пояснили в судовому засіданні представники сторін, у березні 2006 року ВАТ „Стальканат” та ТОВ „Стальканат маркет” дійшли згоди про здійснення спільної діяльності з виробництва електродів та стропів, що відповідає їх статутній діяльності.
При чому, ВАТ „Стальканат” в листі від 10.03.2006 р. повідомив відповідача про готовність об'єднати матеріальні, грошові та трудові ресурси для здійснення спільної діяльності з виробництва стропів та електродів, для чого запропонував ввійти до складу учасників ТОВ „Стальканат маркет” та внести в якості свого внеску до статутного фонду ТОВ підвальні приміщення, розташовані в будівлі «Ж»і «Л»за адресою: Одеса, вул. Водопровідна, 16.
17.03.2006 р. загальні збори учасників ТОВ „Стальканат маркет” відмовили ВАТ „Стальканат” у прийнятті до складу учасників ТОВ (протоколом №4 загальних зборів від 17.03.05р.).
В свою чергу ВАТ „Стальканат” наголосив на відсутності згоди між ним та відповідачем з питання передачі нерухомого майна яке внесок до спільної діяльності не інакше, як внесок до статутного фонду ТОВ „Стальканат маркет” (лист ВАТ від 27.03.06 р.).
Листом від 22.03.06 р. ТОВ „Стальканат маркет” повідомив позивача, що підвальні приміщення, розташовані в будівлі «Ж»і «Л» за адресою: Одеса, вул. Водопровідна, 16 є їх спільною сумісною власністю, в зв'язку з чим відповідач має рівні із ВАТ „Стальканат” права власності на вказане майно.
В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що сторони не дійшли згоди про внесення спірного майна до спільної діяльності, при чому акт прийому-передачі спірних будівель і споруд до спільної сумісної власності або товариству „Стальканат маркет”, котре повинне здійснювати облік результатів спільної діяльності, сторони не підписували, будь-яким іншим чином передачу спірного майна вони не оформлювали.
Представники сторін пояснили, що будь-яких первинних документів щодо передачі спірного майна як внеску до спільної діяльності позивач і відповідач не підписували.
За змістом статей 1130, 1132 ЦК України спільна діяльність може здійснюватися на підставі договору про спільну діяльність або договору простого товариства.
При чому, така спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (ч. 2 ст. 1131 ЦК України).
За змістом статей 1133, 1134 ЦК України обов'язковою умовою об'єднання вкладів є досягнення згоди між обома учасниками спільної діяльності про внесення їх вкладів до спільної діяльності, результаті чого такі вклади набувають статусу спільної часткової власності.
Передача суб'єктом господарювання майна як вклад до спільної діяльності є господарською операцією, котра згідно з вимогами статей 1, 4, 9 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” повинна оформлюватись первинними документами (накладною, актом приймання-передачі тощо).
Як встановив суд в судовому засіданні, позивач і відповідач не дійшли згоди стосовно вкладів до спільної діяльності, не оформлювали будь-яких первинних документів щодо передачі спірного майна товариству „Стальканат маркет”.
З цих підстав суд не приймає доводів представника відповідача стосовно того, що спірне майно набуло статусу спільної власності навіть без досягнення згоди між учасниками спільної діяльності, оскільки такі доводи ґрунтуються на невірному тлумаченні відповідачем положень чинного законодавства.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Суд погоджується із доводами позивача, що дії відповідача порушують його права на свій розсуд володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном, вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону, гарантовані ст. 4 Закону України “Про власність”.
За таких обставин право позивача підлягає захистові, а позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з покладенням на відповідача судовим витрат позивача по сплаті держмита та послуг на ІТЗ судового процесу.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 4, 48 Закону України “Про власність”, ст.ст. 16, 392 ЦК України, ст.ст. 12, 33, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства „Стальканат” задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати за Відкритим акціонерним товариством „Стальканат” (65009, Одеса, вул. Водопровідна, 16 код ЄДРПОУ 26209430) право власності на:
- підвальне приміщення, розташоване в адміністративному будинку (літ. Ж) за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16 , загальною площею 545,6 кв.м. і
- підвальне приміщення, розташоване в будівлі блоку цехів (літ. Л) за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16 , загальною площею 1302,6 кв.м.,
що становить 16/1000 частин нежитлових приміщень, розташованих за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Стальканат маркет»(65005, м.Одеса, вул..Михайлівська, 44, код ЄДРПОУ 33072229) на користь Відкритого акціонерного товариства «Стальканат»(65007, м.Одеса, вул..Водопровідна, 16, код ЄДРПОУ 26209430) витрат по сплаті держмита 1136гривень 82коп. та витрат по сплаті послуг на ІТЗ судового процесу 118гривень.
Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку
з дня його підписання.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Демешин О.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 6805 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні