Справа № 706/371/17
2/706/232/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2017 року Христинівський районний суд Черкаської області
в складі :
головуючого - судді Олійника М.Ф.,
за участю секретаря Рибчинецької Я.А.,
прокурора Орендарчук В.В., представника позивача ОСОБА_1 центральної районної лікарні ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівці Черкаської області цивільну справу за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_1 центральної районної лікарні до ОСОБА_4 про відшкодування витрат на лікування потерпілого від злочину,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Уманської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі ОСОБА_1 ЦРЛ до ОСОБА_4 про відшкодування витрат на лікування потерпілого від злочину.
Просив стягнути з ОСОБА_4 на користь держави в особі ОСОБА_1 ЦРЛ понесені витрати на лікування потерпілого від злочину в розмірі 2756,05 грн., зарахувавши їх на рахунок ОСОБА_1 ЦРЛ за реквізитами: Одержувач банк ГУ ДКСУ у Черкаській області, код 02005473, МФО 854018, розрахунковий рахунок 35415001721364.
В обґрунтування позову посилався на такі обставини.
Ухвалою Христинівського районного суду від 13.01.2017 р. ОСОБА_4 звільнено від кримінальної відповідальності за ст. 128 КК України та закрите кримінальне провадження за нереабілітуючими підставами.
Під час судового розгляду справи від представника потерпілої надійшло клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілою ОСОБА_5 У свою чергу обвинувачений не заперечував проти звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Із отриманими тяжкими тілесними ушкодженнями потерпіла ОСОБА_5 була доставлена до ОСОБА_1 ЦРЛ, де перебувала на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні із 12.09.2016 р. до 05.10.2016 р.
За даний період ОСОБА_1 ЦРЛ на її лікування затрачені кошти в сумі 2756,05 грн., що підтверджується довідкою № 137 від 28.02.2016 р.
З огляду на те, що тілесні ушкодження ОСОБА_5, з якими її госпіталізовано до лікарні, спричинені в результаті скоєння злочину ОСОБА_4, враховуючи те, що відповідачем у добровільному порядку шкода не відшкодована, тому наявні підстави для стягнення з відповідача витрат на лікування потерпілої, тобто матеріальних збитків, завданих державі вчиненням кримінального правопорушення.
Відповідно до статуту ОСОБА_1 ЦРЛ є самостійним господарюючим суб'єктом із статусом комунального некомерційного підприємства та наділена усіма правами юридичної особи з дня її державної реєстрації.
Майно лікарні становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі лікарні.
Майно лікарні, що перебуває у спільній комунальній власності територіальних громад Христинівського району, надається лікарні безоплатно і закріплюється за нею на праві оперативного управління. Здійснюючи право оперативного управління, лікарня володіє та користується зазначеним майном.
Медичні послуги лікарня надає безоплатно за рахунок фінансових ресурсів, що передаються їй згідно з договором про закупівлю медичних послуг за кошти районного бюджету та інших власних коштів.
Витрати, понесені медичною установою на лікування потерпілих від злочину, та їх непогашення призводять до ненадходження коштів, призначених для безоплатного лікування громадян, що створює навантаження на бюджет та ускладнює процес безкоштовного лікування осіб, які цього потребують, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Відповідно до листа ОСОБА_1 ЦРЛ заходи щодо відшкодування збитків, завданих медичній установі, не вживалися.
Таким чином, ОСОБА_1 ЦРЛ неналежним чином виконує покладені на неї обов'язки, що зобов'язує Уманську місцеву прокуратуру вжити заходів представницького характеру на захист інтересів держави в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України Про прокуратуру .
В подальшому від заступника керівника Уманської місцевої прокуратури надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій він уточнив реквізити рахунку для зарахування коштів: кошти зарахувати на рахунок бюджету Христинівського району за реквізитами: Одержувач банк УДКСУ у ОСОБА_1 районі, банк ГУ ДКСУ у Черкаській області, код 02005473 (інші надходження), МФО 854018, розрахунковий рахунок 31411544700453.
Прокурор Орендарчук В.В. у судовому засіданні позов підтримала повністю, посилаючись на обставини, зазначені у позовній заяві.
Представник позивача ОСОБА_1 ЦРЛ ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на обставини, зазначені у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, проте його інтереси в суді представляла ОСОБА_3
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача ОСОБА_4
Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні позов не визнала повністю, оскільки відсутнє належне обгрунтування позовних вимог, не дотримано Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993 р., калькуляція затрат лікувального закладу виконана неналежним чином, не враховано, що кошти підлягають зарахуванню до відповідного бюджету, а не на рахунок ОСОБА_1 ЦРЛ.
При вирішенні справи представник відповідача ОСОБА_3 позов визнала повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази: копії ухвали Христинівського районного суду від 13.01.2017 р. у справі №706/1426/16-к, статуту ОСОБА_1 ЦРЛ, довідки ОСОБА_1 ЦРЛ № 137 від 28.02.2017 р. про перебування на стаціонарному лікуванні та вартість лікування ОСОБА_5, повідомлення Уманської місцевої прокуратури № (25-31) 2307 вих. - 17 від 09.03.2017 р. про здійснення представництва інтересів держави в особі ОСОБА_1 ЦРЛ, калькуляцію затрат лікувального закладу, медичну карту стаціонарного хворого №3952 на ОСОБА_5, інші письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ухвалою Христинівського районного суду від 13.01.2017 р. у справі №706/1426/16-к відповідача ОСОБА_4 звільнено від кримінальної відповідальності за ст. 128 КК Україниу зв'язку з примиренням винного з потерпілою ОСОБА_5 та закрите кримінальне провадження за нереабілітуючими підставами.
Внаслідок отриманих тілесних ушкоджень середньої тяжкості потерпіла ОСОБА_5 перебувала на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні ОСОБА_1 ЦРЛ в період з 12.09.2016 р. до 05.10.2016 р.
Відповідно до довідки ОСОБА_1 ЦРЛ № 137 від 28.02.2017 р. за даний період на лікування ОСОБА_5 затрачено кошти лікувального закладу в розмірі 2756,05 грн., з розрахунку 119,83 грн. за 1 ліжко-день.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Згідно з п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат № 11 від 07.07.1995 р. судам слід мати на увазі, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року . Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка - розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Прокурор відповідно до ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України Про прокуратуру має право здійснювати представництво в суді інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Враховуючи зазначені обставини, з відповідача ОСОБА_4 на користь держави в особі ОСОБА_1 центральної районної лікарні необхідно стягнути понесені витрати на лікування потерпілого від злочину в розмірі 2756,05 грн., зарахувавши їх на рахунок бюджету Христинівського району.
На підставі ч.3 ст. 88 ЦПК України з відповідача ОСОБА_4 на користь держави також необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1600 грн.
Керуючись ч. ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України, ст.ст. 60, 88 ч.3, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_1 центральної районної лікарні до ОСОБА_4 про відшкодування витрат на лікування потерпілого від злочину задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави в особі ОСОБА_1 центральної районної лікарні понесені витрати на лікування потерпілого від злочину в розмірі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. 05 коп., зарахувавши їх на рахунок бюджету Христинівського району за реквізитами: Одержувач банк УДКСУ у ОСОБА_1 районі, банк ГУДКСУ у Черкаській області, код 02005473 (інші надходження), МФО 854018, розрахунковий рахунок 31411544700453.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави до спеціального фонду Державного бюджету України (УДКСУ у ОСОБА_1 районі Черкаської області, № доходного рахунку 31210206700453, МФО 854018, код ЄДРПОУ 37894759, банк одержувача ГУ ДКСУ у Черкаській області, код бюджетної класифікації 22030101) судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через Христинівський районний суд Черкаської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення (отримання копії) рішення апеляційної скарги.
Суддя: М.Ф. Олійник
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2017 |
Оприлюднено | 04.08.2017 |
Номер документу | 68088844 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Олійник М. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні